Autor Wątek: Widziany obraz lipka a jego ustawienie względem strzały w "stanie spoczynku"  (Przeczytany 1716 razy)

CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
W tytule starałem się wyłuszczyć główny wątek ale i tak muszę rozwinąć.

 Jestem praworęczny i celuję prawym dominującym okiem. Zakładam, że po wejściu w układ oko ma widzieć przez okrągły przeziernik, ładnie, równo złożone w siebie obręcze lipka(mam kółka wewnątrz i na zewnątrz osłony lipka, więc wszystko układa mi się w taki teleskopik ze zbliżeniem i pinem w środku, wiadomo o co cho). I tu się zaczyna rzeczony problem, bo tak równiutko ustawione do linii wzroku lipko, w stanie spoczynku łuku, po pierwsze swoim środkiem biegnie prawie równolegle ale nie w linii strzały tylko obok patrząc z góry od strony camu na łuk a po drugie do tego jeszcze lekko przekrzywia się na lewo. Moja wciąż niewielka wiedza i doświadczenie podpowiadają mi trzy możliwości.
 Pierwsza którą na wstępie odrzuciłem, to że bardzo wykrzywiam łuk po naciągnięciu i wtedy linie prześwitu peepa i lipka równo się pokrywają a po strzale łuk wraca do swojej naturalnej pozycji i stąd skoszone lipko. No ale co, zawsze identycznie bym wykrzywiał, jednocześnie nie czując niesymetrycznego naporu gripu na dłoń? Poza tym, wtedy chyba za każdym razem o ten piczy włos wykrzywiał bym łuk inaczej przez co na 50m rozsypanie grupy było większe niż zazwyczaj mam. Kolejna sprawa, to stab w czasie trzymania takiego pokrzywionego układu zauważalnie leciałby w prawo i nie byłby w linii ze strzałą, itd. Poza tym, tylko opieram grip na środku dłoni więc nie mam jak go skręcić przy tej technice a już na pewno nie aż tak ekstremalnie, zatem to chyba nie to.

Druga możliwość, to może pozycja oka w układzie wymusza taki dziwny kąt tej trzeciej osi lipka, nie wiem, nie jestem biegły w optyce :-\ Jak mi raz kolega tę trzecią oś lipka ustawił wg łuczniczych narzędzi, miarek, laserów i bajerów, to faktycznie w stanie spoczynku oś lipka była równo ze strzałą ale za to to po naciągnięciu się widziałem w peepie zamiast okręgu lipka, wychudzoną piłkę do rugby z niekoniecznie centralnie usytuowanym światłowodem a chyba nie o to jednak chodzi..

Trzecia możliwość - co wydaje mi się jeszcze mniej prawdopodobne - to że oś pracy camów jest różna od osi łuku, aczkolwiek wizualnie wydaje się że obydwie osie są ekstremalnie symetryczne. Strzelam całkiem przyzwoicie tylko to lipko celuje tak nieco obok strzały i lekko na lewo :-/
Macie może pomysł czemu tak jest, a może przerabialiście już ten temat? Podrzućcie jakąś radę :)
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

jackbow

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Widziany obraz lipka a jego ustawienie względem strzały w "stanie spoczynku"
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2022, 10:44:33 am »
Siemka w Nowym Roku :D

Ja mam tak we wszystkich zestawach że w stanie spoczynku płaszczyzna pinu/kropki jest przesunięta kilka milimetrów na zewnątrz od majdanu względem płaszczyzny strzały. Wydaje mi się że to normalne, tak też mówią w internetach ;) i wynika chyba z samej konstrukcji bloczka. Jestem samoukiem i piszę ze swojego doświadczenia i internetu ale jeśli po naciagnięciu i zakotwiczeniu osiągasz pozycję nazwijmy to "komfortową", nie ściskasz gripu, wszystko widzisz w osi a strzałki na różnych dystansach lecą w środek to prawdopodobnie wszystko jest OK.

Trochę inną sprawą jest skrzywione lipko patrząc na nie z góry. Jeśli nie jest prostopadłe do majdanu to faktycznie trzeba by wyregulować trzecią oś (nie zmieniając odległości od majdanu) tak żeby było prostopadłe - tak mi się wydaje ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2022, 10:52:07 am wysłana przez jackbow »
PSE Response, Bowtech Carbon Icon, Obsession HB33 LH
..i kilka tradycyjnych łuczków:)

CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: Widziany obraz lipka a jego ustawienie względem strzały w "stanie spoczynku"
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2022, 01:47:15 pm »
To trochę mnie uspokoiłeś :) No więc biorę jeszcze pod uwagę czwartą ewentualność - nieprecyzyjność lipka/szyny(obydwie Sanlidy, no ale to jest możliwie najlepsza marka z chińskich). Patrząc z góry leci w lewo(jestem RH) ale obraz po zakotwiczeniu jest ok. Natomiast jak ustawię równiutko z osią strzały, to obraz w lipku mam jajowaty. Weź tu bądź mądry i pisz wiersze :D
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

jackbow

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Widziany obraz lipka a jego ustawienie względem strzały w "stanie spoczynku"
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2022, 10:51:26 pm »
no z wierszami też mam problem, szczególnie z tymi za 290 i 350 pkt :D
PSE Response, Bowtech Carbon Icon, Obsession HB33 LH
..i kilka tradycyjnych łuczków:)