Autor Wątek: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception  (Przeczytany 2851 razy)

WojtekK

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« dnia: Sierpień 14, 2021, 09:09:37 am »
Cześć!
Od jakiegoś czasu przymierzam się do pierwszego bloczka (póki co bawię się łukiem wschodnim) i zawęziłem swój wybór do tych dwóch pozycji. W zasadzie jedyna różnica to single cam vs hybrid.
Zakładam w uproszczeniu, że Inception == Paradox HC.

Początkowo skłaniałem się do Paradoxa - jeden bloczek niby bardziej niezawodny i brak problemów z synchronizacją (co dla amatora może być istotne).

W teorii powinny różnić się prędkością bardzo nieznacznie (340 vs 330 fps), choć jak trafiłem na test porównawczy Paradox i Paradox HC - różnica była 30fps. To dość sporo...i tu zaczęły się moje wątpliwości.

Czy rzeczywiście dwa bloczki (a konkretnie ten system hybrydowy Bear'a) są znacząco bardziej podatne na rozsynchronizowanie? Czy np. trzeba synchronizować dwa czy trzy razy częściej niż single cam?

PS. Łuk ma służyć do rekreacji, 3d oraz radości posiadania czegoś porządnego i niezawodnego.

Dziki91

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 14, 2021, 10:17:13 am »
Camy typu hybryd mają ten wielki plus, że jeśli dajmy na to cięciwa Ci się uciągnie, i przesuniesz d-loop, to nie martwisz się synchronizacją, krótko mówiąc nie ważne w którym miejscu cięciwy naciągasz bloczka, zawsze idą jednocześnie. W moim Bear Legit nawet zrzucenie cięciwy przez znajomego nie miało wpływu na synchdonizację, też mam hybrydy. W Bear Salut, najtańszym modelu tej firmy, również są hybrydy, ten sam kumpel który zrzucił mi cięciwę ma ten model, i zaliczył suchacza, cięciwa spadła z cam, i tyle, założyliśmy ją spowrotem, synchronizacja bez zmian. Tak więc, jak widać camy hybrydowe nie mają problemów z synchronizacją, ogólnie wydaje mi się że Bear wsadza to rozwiązanie do wszystkich nowych modeli bloczków w systemie dublecam, bo jest bardzo dobre, i świetnie się sprawdza

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 14, 2021, 05:45:30 pm »
Jest raczej na odwrót, single cam nie jest podatny na rozsynchronizowanie bo jest tylko jeden cam. Rozjechać się może co najwyżej timing cama. Hybrid jak najbardziej można rozsynchronizowac aczkolwiek jest na to mniej podatny niz typowy twin cam. Bierz hybrida bo single camy Beara mają bardzo agresywny moduł i szybko niszczą owijkę na buss kablu.

W Bear Salute nie ma układu hybrid tylko najprostszy twin.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2021, 05:48:00 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Dziki91

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2021, 06:10:14 pm »
Jaco, kłócić się nie będę, ale w papierach jest napisane że ma hybrydy, a przynajmniej w wersji z 2021 (nie wiem czy istnieją inne, nie sprawdzałem) i są bardzo podobne do tych które mam w moim Legit, przynajmniej wizualnie.
A jak już mowa o Bear Legit, to jeśli to pierwszy bloczek, to warto o nim pomyśleć, jest wygodny, lekki, można go fajnie "ubrać" w osprzęt, i daje masę frajdy, a przede wszystkim jest znacznie tańszy, sam go mam, i nie dalej jak przedwczoraj strzelałem sobie na dystansie myśliwskim, 20 metrów, do kapsli z mineralnej

WojtekK

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2021, 09:11:28 pm »
@Dziki91, @Jaco - wielkie dzięki za szybką poradę.

Bear Legit też rozważałem, także Cruzer G2 i Diamond Edge 320. Padło na Paradoxa bo niby bardziej "pro", więcej FPS, ATA, no i seria "legend"...choć prawdę mówiąc nie wiem czy zauważyłbym znaczącą różnicę ;D
Niestety nie mam nawet gdzie i jak się poprzymierzać, pomacać sprzęt...chyba, że znacie jakieś miejsce powiedzmy w promieniu 1h jazdy z Wrocka?

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 15, 2021, 11:37:21 am »
WojtekK, widzę że przykładasz dużą wagę do prędkości wylotowej. Otóż musisz wiedzieć, że prędkość ta zależna jest od kilku czynników.
1. Siła naciągu - im większa siła naciągu, tym większa prędkość.
2. Długość naciągu -  im większa długość naciągu, tym większa prędkość.
3. Ciężar strzały -  im mniejsza waga strzały, tym większa prędkość.
4. Jakość cięciwy - cięciwa i kable robione na zamówienie z dobrej jakości materiałów też zwiększają prędkość.

Firmy zazwyczaj mierzą te prędkości w optymalnych warunkach - bez peep sighta na cięciwie, bardzo lekkimi strzałami (waga na granicy suchego strzału) i z dobrymi podstawkami pod strzałę (z pewnością nie jest to podstawka myśliwska Whisker Biscuit). Bywa też, że strzała jest bez lotek.

Strzelając powiedzmy z siłą naciągu 40 lbs, z długością naciągu 28 cali i wagą strzał dobraną do parametrów łuku, prędkość wylotowa będzie ZNACZNIE mniejsza.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 15, 2021, 11:59:01 am »
Dziki, wystarczy spojrzeć na zdjęcie, widać przecież że Salute ma 2 yoki. Legit to też twin a nie hybrid. W skrócie, wizualnie hybrid ma 2 różne bloczki, tylko jeden kabel buss (yoki na górnym camie) + jeden kabel control. Twin ma 2 identyczne lustrzane bloczki + 2 identyczne kable buss (yoke). Ogólnie mamy 4 systemy bloczków (solo, hybrid, twin, binary) ale ostatnio producenci ostro kombinują i powstają różne wariactwa ;)


Wracając do tematu, z wyżej wymienionych brałbym Paradoxa HC/Inceptiona.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2021, 12:18:44 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Dziki91

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2021, 08:07:20 am »
Jaco, wiem że się tym zajmujesz, znasz się na tym lepiej niż ja, szczególnie że w temacie jestem jeszcze dość świerzy, napisałem tylko to, co piszą sprzedawcy, i co sam mam w papierach od mojego Legit'a, no i to co ma kumpel w papierach od Salut'a. Ja sam jeszcze nie nauczyłem się wyłapywać niektórych różnic, to przyjdzie z czasem.
A co do "macania sprzętu", cóż, jeśli kolega chce, to mogę udostępnić mój łuk, nie mam z tym żadnego problemu, podejrzewam że mój kumpel też by nie miał przed tym oporów, problemem może być odległość która nas dzieli, oraz fakt że ja używam łuku leworęcznego, kumpel strzela z praworęcznego Salut'a. Oba modele, Legit i Salut mogę szczerze polecić jeśli chodzi o strzelanie rekreacyjne, na polowanie Salut'a bym nie brał, Legit jest teoretycznie łukiem myśliwskim. Fakt, mają nieco niższą pręgkość od Paradoxa, ale bądźmy szczerzy, czy w strzelaniu 3D ma to znaczenie? Widział ktoś uciekającą figurę z pianki? Prędkość może mieć znaczenie przy faktycznym polowaniu na żywego zwierza, wtedy mamy do czynienia z wieloma czynnikami których w strzelaniu tarczowym czy 3D nie ma, np. stringjumping. Na moje oko Legit na spokojnie by Ci wystarczył, a zaoszczędzone pieniążki możesz przeznaczyć na jakiś fajny celowniczek, podstawkę albo chociażby staba, a to już ma wpływ na komfort oraz celność. Moim zdaniem do strzelania do celu, który się nie rusza nawet Salut jest dobry, tani, to fakt, ale pancerny, sporo wybacza, trudno go zepsuć, ma swoje wady, ale ma również sporo zalet, mi osobiście dobrze się z niego strzelało, chociaż z Legit'a strzela mi się dużo lepiej, mniej szarpie, ma lepsze skupienie (choć na moje oko może to być wina osprzętu, oraz dziennej kondycji łucznika). Co tu dużo mówić, moim zdaniem jeśli szukasz pierwszego łuku bloczkowego, to w zależności od budrzetu bierz jeden z nich, Bear jest moim zdaniem świetnym producentem łuków bloczkowych, i szczerze cieszę się z faktu że w sklepie w którym kupiłem swój łuk, akurat zabrakło leworęcznego PSE Stinger'a z 2020, bo jestem bardzo zadowolony z mojego miśka

WojtekK

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 18, 2021, 10:52:30 am »
Ponownie dziękuję za odpowiedzi.
Co do głównego pytania - sprawa jest jasna, z tych dwóch opcji zostałby Inception.
Teraz czy Legit czy Inception...tu już sam to jakoś muszę rozkminić.

Dziki91

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 18, 2021, 07:40:07 pm »
Legit ma większą regulację siły naciągu, to na plus dla początkujących bloczkowców, drugim plusem jest cena, za cenę gołego Inception z 2021 masz pełny zestaw, ogólny komfort strzelania z Legita jest bardzo wysoki w moim odczuciu, Inception'a w łapach nie miałem (a szkoda) ale skoro jest droższy to gorszy tak na chłopski rozum nie powinien być, no i Inception jest szybszy, nie faworyzował bym żadnego z nich, oba mają po swojej stronie, moim zdaniem, silne argumenty

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 19, 2021, 03:05:40 pm »
Dziki, może jakiś błąd, może źle spojrzałeś ale warto prostować takie rzeczy bo może to wprowadzać potem kogoś w błąd. W instrukcji Beara z 2021 na stronie 19 ten typ bloczków jest jasno opisany prawidłowo jako dual (twin) cam.

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0488/5331/9840/files/2021__owners-manual.pdf?v=1613585431

Wracając do tematu z obu modeli strzelałem, Inception jest modelem półkę wyżej co widać i czuć. Jest szybszy, ma lepszą ścianę i fajną kulturę pracy. I w przeciwieństwie do Legita camy są na łożyskach a nie tulejach. Jeśli budżet pozwala wybrałbym jego.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2021, 06:17:52 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: Bear Paradox czy Paradox HC / Inception
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 28, 2021, 08:28:17 pm »
Wedle opisu (z linku, z innego wątku, o camach) poszczególnych camów wychodzi, że twin(dual) cams oferują extremalną wręcz celność i szybkość ale są najgłośniejsze i wymagają większej "opieki" serwisowej. Czyli wydają się stworzone do sportu wyczynowego :) Chyba jednak trzeba przerobić sporo łuków, żeby zauważyć inne różnice oprócz kultury pracy, dlatego też ocena Jacka w tej kwestii jest najbardziej miarodajna. Używałem solo cam, potem hybrid a teraz twin cam; hybrid był miękki i komfortowy z "gąbczastą" ścianą i głęboką doliną, twin cam zdecydowany, "płaski", w zasadzie bez doliny i z natychmiastową, twardą ścianą a solo cam jest czymś pomiędzy; binary nigdy nie używałem ale słyszałem kilka opinii, że Bowtechy są mega agresywne i trochę kopią po rękach no ale to demony prędkości, więc coś za coś :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2021, 10:18:48 pm wysłana przez CountDooku »
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens