Autor Wątek: Uciekająca strzała na prawo?  (Przeczytany 4304 razy)

Eutanazja

  • Gość
Uciekająca strzała na prawo?
« dnia: Listopad 21, 2021, 04:23:40 pm »
Cześć, cześć!
Postrzelałem trochę z łuku bloczkowego i postanowiłem sprawdzić się w łucznictwie klasycznym. Padło na zestawik Core ilf. Wszystko jest fajnie, spoko... ale strzały uciekają na prawą stronę i nie jestem w stanie tego bardziej skorygować celownikiem (Avalon Tyro na początek). W przypadku podstawek w łukach bloczkowych ustawiane są raczej tak aby strzała była na środku półki i była prosto z nock pointem, a mając podstawkę plastikową strzała 'przytula się' do majdanu przez co grot jest bardziej na prawo względem nock pointa. To wina podstawki, celownika, braku buttona, czy po prostu ja jestem jakiś specjalny?   :(

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Uciekająca strzała na prawo?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 21, 2021, 09:33:15 pm »
Jesteś specjalny bo "...strzała 'przytula się' do majdanu przez co grot jest bardziej na prawo względem nock pointa..." tylko "mańkutowi" ;-)
Rzuc okiem do "przewodnika" Eastona, powinien coś nie coś wyjaśnić w tej tematyce.
Szukajka forumowa nie gryzie, temat był najprawdopodobniej poruszany dość dużo razy, ustawienia wstępne w klasylu robi się tak samo jak w bloczku, jest trochę różnic choćby ten odstający na bok grot...
http://plaszowianka.fc.pl/articles.php?id=3

Eutanazja

  • Gość
Odp: Uciekająca strzała na prawo?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 21, 2021, 10:52:42 pm »
Przeszukałem ten dział na forum, buszowałem w internecie i odpowiedzi nie znalazłem, dlatego postanowiłem założyć temat. W łuku bloczkowym jest możliwość regulacji podstawki, a w przypadku tej naklejanej nie ma takiej opcji.

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Uciekająca strzała na prawo?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2021, 04:08:32 pm »
Tych podstawek używa się wraz z buttonami lub na łukach, które nie mają zbyt głębokiego okna. Strzała ma być w osi lub uciekać lekko na lewo (dla praworęcznego łucznika).

Eutanazja

  • Gość
Odp: Uciekająca strzała na prawo?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2021, 04:17:54 pm »
Czyli wina podstawki. Dziwi mnie tylko to, że taka była dołączana do zestawu. Czyli trzeba dokupić kolejne akcesoria. Dzięki za pomoc!

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Uciekająca strzała na prawo?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2021, 01:01:22 am »
Eutanazja przepraszam za wcześniejszą odpowiedź, byłem przekonany że jesteś leworęczny.
Tak jak wspominał Dedal, do majdanów klasycznych w systemie ilf teoretycznie powinien być button, co prawda u mnie w klubie jeden młodzian używa takiego majdanu z przyklejaną podstawką Cartela bez buttonu i nie zauważyłem aby jemu strzały uciekały za bardzo na którąkolwiek stronę ale u niego to może wynikać też z niezbyt doskonałej techniki.

Celownika jakiego używasz? Dedykowanego do klasyka czy może jakiegoś myśliwskiego z bloczka?
Ja podobne jazdy miałem jak w ramach eksperymentu na łuk terenowy założyłem jedno-pinowy celownik z bloczka, nie byłem w stanie ustawić lipka tak żeby się choć w okolice tarczy wstrzelić,i  rzeczywiście strzały uciekały mi na prawo.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Uciekająca strzała na prawo?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2021, 09:10:51 am »
Czyli wina podstawki. Dziwi mnie tylko to, że taka była dołączana do zestawu. Czyli trzeba dokupić kolejne akcesoria. Dzięki za pomoc!

Nie musisz dokupować nowych akcesoriów, do takich podstawek w łuku klasycznym z głębokim oknem (a chyba taki właśnie masz)
jeśli nie masz buttonu, to klei się je do majdanu na podwójnej taśmie, do tego tej grubszej.
Do takich plastikowych podstawek, są dwa rodzaje taśmy dwustronnej, cienka (do drewnianych majdanów) i gruba.
Tobie potrzebna jest ta grubsza (piankowa) szt 2 i ustawisz strzałę w osi majdanu.
A najlepiej kupić od razu ze 4 grube i ze 2 cienkie, gdyby gruba x2 było za dużo.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Eutanazja

  • Gość
Odp: Uciekająca strzała na prawo?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2021, 04:26:24 pm »
W porządku Dochi, nie gniewam się  ;D
Celownik to tak jak pisałem na początku Tyro Avalon, ale już wiem, że to nie kwestia tego, choć z początku myślałem właśnie o nim.
Tak, doozers, mam głębokie okno. Nie miałem o tym pojęcia, bo majdan przyszedł do mnie z już naklejoną podstawką. Co do taśmy... Używacie jakichś konkretnych łuczniczych, czy bierzecie zwykłą taśmę piankową i naklejacie podstawkę?
Za niedługo będę też na pewno zamawiać stabilizator i zastanawiam się czy od razu nie zakupić podstawki z regulacją. Taka chyba nie będzie wymagać kombinowania z kilkoma warstwami taśmy.
Troszkę mnie to zaskoczyło, bo zanim kupiłem łuk to sporo poczytałem, ale nigdzie nie natrafiłem na takie cuda.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Uciekająca strzała na prawo?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2021, 10:19:41 pm »
Bez buttona zawsze będzie problem, bo tylko na buttonie masz regulację wychylenia strzały. Są jeszcze podstawki które to potrafią, ale chyba ze 3 i dość drogie. Lepiej kupić button, może być nawet do tej plastikowej podstawki.

Wysłane za pomocą Smyrfona

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Eutanazja

  • Gość
Odp: Uciekająca strzała na prawo?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 24, 2021, 07:11:38 am »
Okej, w takim razie podstawki póki co nie tykam. Zamówię button Shibuya DX i zobaczymy jak to się będzie sprawować. Dzięki za rady!

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Uciekająca strzała na prawo?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 24, 2021, 05:00:01 pm »
Okej, w takim razie podstawki póki co nie tykam. Zamówię button Shibuya DX i zobaczymy jak to się będzie sprawować. Dzięki za rady!

Bardzo dobry wybór :)

Jakbyś chciał zmieniać podstawkę, to też Shibuya Ultima i masz spokój na lata.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.