Autor Wątek: Hunter po bloczku - ciężki wybór  (Przeczytany 11148 razy)

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 19, 2021, 10:57:47 am »
W każdym sklepie łuczniczym powinni zrobić na wymiar. Ewentualnie możesz też zapytać na Targowisku Łuczniczym na Facebooku, bo jest tam kilka osób, które kręcą cięciwy z FF.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 19, 2021, 11:06:22 am »
zamówione,  czarny 45, 269zł z wysyłką.

Skąd brałeś  szybką cięciwę? Bo 56 cali to nie jest zbyt typowy wymiar.

Kup sobie rolkę spectry i naucz się sam kręcić.
Opłaci się ;-)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

łill_szkarłatny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 19, 2021, 06:00:23 pm »
zapewne tak, ale z wiekiem  coraz mniej chce mi się uczyć nowych rzeczy  :-\

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 21, 2021, 02:38:40 pm »
zapewne tak, ale z wiekiem  coraz mniej chce mi się uczyć nowych rzeczy  :-\
wysyłam Ci na prov namiary na kogoś kto robi bardzo dobre cięciwy, sam zamówiłem kilka szt, klasyczne i flamandzkie do obu łuków klasycznych i jestem mega zadowolony.
Znajdziesz go na Facebook'u, podam Ci też numer tel.
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

łill_szkarłatny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 25, 2021, 01:39:00 am »
Pany a jak to jest z paradoksem w hunterze, zakładając, że będę strzelał z podstawki. Występuje to zjawisko czy jest wyeliminowane jak w bloczku?

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 25, 2021, 08:29:01 am »
Żeby wyeliminować paradoks, musiałbyś strzelać ze spustu a nie z palców. Jak strzelasz z palców to i w bloczku będziesz miał paradoks i inną podstawkę wtedy trzeba.

Wysłane za pomocą Smyrfona

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 25, 2021, 10:27:24 pm »
Nie wiem dlaczemu ale w moim przekonaniu paradoks bardziej wynika z bezwładności strzały w momencie uwolnienia cięciwy i tarcia strzały o majdan niż z samego faktu strzelania z palców/spustu.
Bo jakby w takim longbowle bez półki strzelić ze spustu to nie wyeliminujemy paradoksu ...
Jak dla mnie paradoks jest skutkiem takiego dobrania sztywności promienia i masy grotu aby w momencie uwolnienia cięciwy strzała wykonała swój taniec czego skutkiem jest ominięcie majdanu. Przy łukach z głęboką półką (za środek majdanu) można stosować dużo sztywniejsze strzały tak samo jak w łucznictwie wschodnim przy strzelaniu z pierscienia ze strzałą po zewnętrznej stronie czy choćby w przywołanym wyżej łucznictwie bloczkowym.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 26, 2021, 02:01:21 pm »
Nie wiem dlaczemu ale w moim przekonaniu paradoks bardziej wynika z bezwładności strzały w momencie uwolnienia cięciwy i tarcia strzały o majdan niż z samego faktu strzelania z palców/spustu.
Bo jakby w takim longbowle bez półki strzelić ze spustu to nie wyeliminujemy paradoksu ...
Jak dla mnie paradoks jest skutkiem takiego dobrania sztywności promienia i masy grotu aby w momencie uwolnienia cięciwy strzała wykonała swój taniec czego skutkiem jest ominięcie majdanu. Przy łukach z głęboką półką (za środek majdanu) można stosować dużo sztywniejsze strzały tak samo jak w łucznictwie wschodnim przy strzelaniu z pierscienia ze strzałą po zewnętrznej stronie czy choćby w przywołanym wyżej łucznictwie bloczkowym.

Ok, masz rację Dochi, trochę to był skrót myślowy z mojej strony.

Chodziło mi o pytanie: jak to będzie w hunterze z podstawką.
Założyłem, że rozważamy łuk, w którym można ustawić strzałę w osi łuku.
Przy takim założeniu, jeśli będziemy strzelać ze spustu i uda się nam uwolnić cięciwę dokładnie w osi łuku,
paradox łucznika w potocznym rozumieniu (kiedy strzała wygina się na boki aby ominąć majdan) nie wystąpi (albo będzie znikomy).

Ale nawet w łuku bloczkowym, uginanie strzały występuje,
tyle że w płaszczyźnie pionowej a nie poziomej i jak słusznie zauważyłeś wynika to z bezwłądności grotu.
Jeśli natomiast będziemy strzelać z bloczka z palców, sytuacja wygląda trochę inaczej, o czym dalej ...


W łukach, w których strzała nie jest ustawiona w osi łuku, albo strzelamy z palców
uwolnienie cięciwy powoduje jej nacisk na strzłę nie dokładnie w osi strzały,
tylko lekko skośnie (bo cięciwa się zsuwa z palców lekko na bok, nawet jeśli strzała jest w osi łuku)
stąd ugięcie występuje w płaszczyźnie poziomej, czyli mamy paradox w znanej wszystkim formie
przy czym jeśli mamy głęboką półkę ugięcie może być dużo mniejsze niż przy łukach bez półki
stąd i sztywniejsze strzały można użyć.
 
Tak więc masz rację Dochi, że sam paradox wynika z fizyki (bezwładności grotu),
to jego natężenie i kierunek zależy od tego z czego i jak strzelamy :)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 26, 2021, 11:53:19 pm »
Pożyjemy zobaczymy jak to z tym paradoksem będzie w łuku z bardzo głęboką półką.
Zamówiłem u Grześka Kononiuka hunterka 44" długiego o mocy 35#-40# z półką ciętą na 4mm poza środek uchwytu z tilerem zerowym pod 3-y palce pod. Mam same za sztywne strzały, będzie na czym testować :D

lubmich

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 27, 2021, 02:09:38 pm »
Generalnie na łucznictwie to sie jeszczenie znam... ale z fizyki bardzo kiepski nie jestem... wiec tak tylko wsprawie nomenklatury.. paradoks to nie uginanie się strzały... i jej oscylacja... paradoks to zjazwisko w którym strzała nie leci wzdłuż swojej osi a lekko w stronę osi łuku... jeżeli strzelamy przez środek łuku to nie ma paradoksu... a oscylacje strzały będą zawsze jezeli jej sztywność nie jest nieskończona..

łill_szkarłatny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 28, 2021, 08:59:18 pm »
co za tym idzie w hunterze jak i w bloczku - paradoksu nie powinno być, bo strzała nie musi  "omijać " majdanu

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 29, 2021, 01:36:31 am »
Bo pod hasłem "paradoks łucznika" chodzi o to że strzała nie jest w osi oko - cel a mimo wszystko i tak w cel trafia ;)
Nie do końca się z Tobą łill zgodzę, niestety albo stety jest niewielka ilość łuków terenowych zwanych hunterami z półką ciętą poza środek, wiekszość jest ledwo do środka a czasem nawet kilka mm przed, dlatego tak czy inaczej dobieranie spine strzał jest istotne w szczególnosci dla łuczników uzywających celowników czy innych metod celowania. Przy intuicyjnym strzelaniu uczymy się ignorować te niedopasowanie ;-)

łill_szkarłatny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 29, 2021, 12:14:10 pm »
huntera jak już pisałem, zamówiłem pod kontem strzelania intuicyjnego, jedyne co planuje zamontować to bąbelek pod strzałę na cięciwie, zastanawiam sie tylko czy brać skórkę dzieloną czy raczej rękawicę - nie mam doświadczenia w tej sprawie, w bloczku mam spust mechaniczny

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 29, 2021, 09:34:52 pm »
Pooglądajcie sobie jakieś slowmo z olimpiady czy z zawodów klasyków. Ładnie widać jaki jest duży paradoks na łukach olimpijskich. Mimo majdanów z dużym oknem.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 29, 2021, 09:53:59 pm »
zastanawiam sie tylko czy brać skórkę dzieloną czy raczej rękawicę - nie mam doświadczenia w tej sprawie,
Tu nie pomogę, to indywidualna sprawa jest, kupiłem sobie taba do barebow (fairweather) bo z taba niby lepiej się uwalnia cieciwę bo wszystkie palce są razem nie tak jak w rękawiczce no i nadal strzelam z rękawicy bo nie umiem z taba strzelać :D
Dzielona pod splita nie wiem czy jest dobrym wyjściem, strzelanie ze strzałą miedzy palcami bardziej kojarzy mi się z łucznikami sportowymi którzy w ten sposób zabezpieczają się przed zrzuceniem strzały z cięciwy niż z tradycyjnym intuicyjnym łucznikiem.