Autor Wątek: Hunter po bloczku - ciężki wybór  (Przeczytany 11149 razy)

łill_szkarłatny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Hunter po bloczku - ciężki wybór
« dnia: Maj 08, 2021, 11:07:21 pm »
Cześć,

Jestem na etapie wyboru huntera. Zastanawiam się między Ragim Impala (dość popularny chyba) a Field Touchwood Chital. Pierwszy skręcany drugi jednoczęściowy. Nie mam żadnej wiedzy na temat hunterów - strzelam z bloczka od kilku lat.  Czy te skręcane - są w praktyce rozkręcalne np na czas okazjonalnego transportu - raz na rok na przykład - czy się tego nie praktykuje?

Ewentualnie jeszcze Touchwood Lynx wchodzi w grę - chciałbym się zmieścić w jakichś sensownych pieniądzach. Kryterium jest też grubość gripu, chciałbym jak najcieńszy - jak najbliżej bloczka (lubię tą niewygodę)

Chodzi mi o strzelanie zdecydowanie instynktowne. Dokręcanych bajerów wystarczy mi w bloczku.

Mam trochę wolnych promieni  powerflight (  będę strzelał tylko  z "karbonowych" strzał) - oczywiście do oklejenia lotkami z piór, czy spin 500 da radę zakładając, że insert+grot to około 100gr, długość naciągu 28 cali?

Który z nich (przynajmniej teoretycznie) będzie szybszy, i jak to się będzie miało do kultury naciągu 45# (dam radę spokojnie)
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2021, 12:02:11 am wysłana przez łill_szkarłatny »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 09, 2021, 10:39:43 am »
Składane huntery bez problemu się rozkręca.
Kolega składa swojego na każdym treningu i nic się z nim nie dzieje.
Dość popularny jest też Samick Sage czy też jego klon Oak Ridge Viridian.
Do składania nie potrzeba klucza.

Jaki budżet planujesz, może byś rozważył jakiś składak ILF?
Jeśli idzie o cienki grip to raczej ciężko. Wszystkie te drewniane mają grip raczej masywny
bo by nie wytrzymały nprężeń.

Najbardziej bloczkowy (dosłownie taki sam alu grip) jaki widziałem robi Mybo.
Ale to jest ILF z aluminium w cenie ok 1kPLN
Jest jeszcze Oak Ridge Mystic, grip ma podobny do bloczkowego.
Składak aluminium, ale to raczej budżetowy sprzęt dla początkujących.
Osiągi ma takie sobie. Ale do rekreacji może się nadawać.

Popularny jednoczęściowy hunter to Antilope, grip ma dość zgrabny.
Chitala w ręku nie miałem to się nie wypowiem,
ale wg specyfikacji Antylopa wypada lepiej, bo można założyć nierozciągliwe cięciwy a w Chital tylko dakron.

Jeśli chodzi o kulturę pracy, to jednoczęściowe tej samej długości co składane
bedą wypadały trochę lepiej bo mają dłuższe ramiona więc naciągają się bardziej miękko.

Ale to też nie zawsze będzie prawda, bo to też zależy od jakości ramion.
Dobre ramiona do składaka mogą się naciągać lepiej niż kiepski łuk jednoczęściowy.
Chociaż przy naciągu 28" raczej niespodzianek ze stackingiem
nie powinieneś spotkać w żadnym modelu, nawet budżetowym.

Jeśli chodzi o szybkość, to też, lepszy łuk będzie szybszy
i nie bardzo tu ma wpływ to czy łuk jest składany czy nie.
Łuk z dobrymi karbonowymi ramionami i cięciwą FF będzie szybszy
niż taki z ciężkimi ramionami drewno/szkło i na cięciwie dakronowej.

Wysłane za pomocą Smyrfona
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2021, 11:20:25 am wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2021, 09:40:28 am »
Cytuj
chciałbym się zmieścić w jakichś sensownych pieniądzach. Kryterium jest też grubość gripu, chciałbym jak najcieńszy - jak najbliżej bloczka (lubię tą niewygodę)

Za jakieś 280zł dorwiesz na Ali łuk Junxing F179 (znany też jako Mandarin Duck Phantom). Bardzo fajny, mały i szybki łuczek z uchwytem jak w bloczku i ramionami na bambusowym rdzeniu.

lubmich

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2021, 07:41:07 pm »
Właśnie mam hakiegos podstawowego junxinga.. i na razie bardzo sobie chwale... choć porównania nie mam wielkiego.. ale nie brzęczy.. nie krzywi się.. jest powtarzalnie....

Tak mnie się spodobało, że chce coś szybko składanego... bo rozkręcanie śrub to tylko od święta.. ogladam już z 2 tygodnie junxing f261.. trochę drożej ale wygląda bardzo interesująco... powstrzymuje mnie tylko wybór strony lewa prawa.. bo u mnie to dość skomplikowane się zrobiło..

Wysłane z mojego telefonu przy użyciu Tapatalka

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 10, 2021, 10:12:24 pm »
Są  ILF-y obustronne :-) nie będziesz musiał wybierać.

Wysłane za pomocą Smyrfona

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

lubmich

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 10, 2021, 11:06:59 pm »
Ta.. oglądałem dwa takie.. juz prędzej zamówię dwa majdany tego wyżej...i tak sie pewnie skończy... żeby nie było łatwo jeszcze są wielkości 17 do 21 cali.. muszę sobie przymierzyć co mi pasuje... ale najpewniej przy moich 30 calach naciągu.. i braku potrzeb przedzierania się przez krzaki zbyt gęste kupię największy..


 inne mam problemy z lewej inne z prawej.. ale z obu po wprawie mam powtarzalne wyniki...

Myślałem, że oko będzie decydowac.. ale tak dużo już strzelałem z prawego oka, że umiem je sobie przełączać i w obu przypadkach strzelam z otwartych oczu..


Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 11, 2021, 08:47:25 am »
żeby nie było łatwo jeszcze są wielkości 17 do 21 cali.. muszę sobie przymierzyć co mi pasuje... ale najpewniej przy moich 30 calach naciągu.. i braku potrzeb przedzierania się przez krzaki zbyt gęste kupię największy..

Przy takim naciągu też bym pewnie brał 21",
chociaż 19 na długich ramionach też pewnie nie byłaby taka zła.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

łill_szkarłatny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 16, 2021, 08:41:31 pm »
Panowie,

dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.

Co do  ILF (żałuję ale) - nie stać mnie na sensowną konfigurację. Życiowych priorytetów nie zamierzam przeskakiwać.

Nie neguję chińskich wynalazków w rozsądnej cenie - być może i spróbował bym tego junxinga ALE powiedzcie mi drodzy - jak teraz jest z paczkami z Chin? Bo równo rok temu jak zamawiałem  latarki do celownika bloczkowego to do europy dotarły dość szybko a potem utknęły gdzieś w poczcie polskiej, zgłosiłem reklamację - dostałem zwrot kasy z aliexpress- a za 3 latarki zapłaciłem chyba 21zł.  I tu ciekawostka - po mojej interwencji na poczcie - po kolejnym miesiącu paczka dotarła.

FAZIK

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Łucznictwo to precyzyjne podnoszenie ciężarów.
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 17, 2021, 08:27:50 am »
I tu ciekawostka - po mojej interwencji na poczcie - po kolejnym miesiącu paczka dotarła.
To że interweniowałeś nie miało żadnego wpływu na to że doszły. Mi w ubiegłym tygodniu (maj) doszły (już prawie wszystkie) przesyłki kupowane 11.11 poprzedniego roku.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 17, 2021, 09:33:05 am »
jak teraz jest z paczkami z Chin? Bo równo rok temu jak zamawiałem  latarki do celownika bloczkowego to do europy dotarły dość szybko a potem utknęły gdzieś w poczcie polskiej, zgłosiłem reklamację - dostałem zwrot kasy z aliexpress- a za 3 latarki zapłaciłem chyba 21zł.  I tu ciekawostka - po mojej interwencji na poczcie - po kolejnym miesiącu paczka dotarła.

Nie wiem jak jest teraz, bo ostatnie strzały kupowałem w zeszłym roku końcem lata
i czekałem dość długo, ze 6 tyg.

Ale ja mam takie wrażenie, że to bardziej zależy od sklepu, w którym się kupuje (w której części Chin się znajduje)
i trochę od tego kiedy się kupuje.

Jeśli kupisz coś w Black Friday, tak jak Fazik, to można długo czekać,
jeśli w jakimś "zwykłym" czasie, to zazwyczaj do 3 tyg miałem paczkę u siebie.
Niektóre były już po 10 dniach.

Ale też mi się zdarzyło (ze dwa lata temu) czekać 2 m-ce,
tracking mówił że paczka w Polsce, na poczcie sprawdzałem osobiście i paczki nie było.
Dopiero założenie sporu, spowodowało że paczka się odnalazła i za 3 dni była u mnie :)

Innym razem, po 2 mc-ach oczekiwania i ustalenia ze sprzedawcą,
że paczka gdzieś przepadła, wysłał mi drugą paczkę, która dotarła za 3 tyg, a 3 dni po niej ta pierwsza :)

Jak widać przypadki są różne.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 17, 2021, 11:47:52 am »
jak teraz jest z paczkami z Chin?
Różnie, ale mam wrażenie, że duże paczki dochodzą szybciej. Praktycznie wszystkie zakupy z marcowej wyprzedaży z wybraną przesyłką Aliexpress Saver lub Standard dotarły po dwóch tygodniach. Zresztą nigdy na duże paczki z Chin typu strzały, promienie czy łuki nie czekałem dłużej, niż 3 tygodnie. A zamawiałem tego niemało.

FAZIK

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Łucznictwo to precyzyjne podnoszenie ciężarów.
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 17, 2021, 07:31:34 pm »
Wszystko zależy od typu wysyłki.
Najszybsza wysyłka z Chin jaka mi się przytrafiła to 5 dni. Dokładnie tyle minęło czasu od zapłaty za strzały do momentu kiedy były u mnie w domu. I nie, nie wysłane z Polski ;). Paradoksalnie w tym samym czasie zamawiałem coś u nas w kraju ze sklepu łuczniczego i zamówienie było o kilka dni później :P.

łill_szkarłatny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 18, 2021, 12:33:18 pm »
Cytuj
chciałbym się zmieścić w jakichś sensownych pieniądzach. Kryterium jest też grubość gripu, chciałbym jak najcieńszy - jak najbliżej bloczka (lubię tą niewygodę)

Za jakieś 280zł dorwiesz na Ali łuk Junxing F179 (znany też jako Mandarin Duck Phantom). Bardzo fajny, mały i szybki łuczek z uchwytem jak w bloczku i ramionami na bambusowym rdzeniu.

a jak z szybkościa ramion tego łuku, da rade tam założyć cięciwę typu fast flight?

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 18, 2021, 05:57:11 pm »
Gryfy są wzmacniane, więc nie będzie problemu z fastflightem. Powiedziałbym nawet, że wymiana cięciwy jest wręcz wskazana, bo te oryginalne w łukach Junxing są dość głośne.

łill_szkarłatny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Hunter po bloczku - ciężki wybór
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 19, 2021, 10:31:11 am »
zamówione,  czarny 45, 269zł z wysyłką.

Skąd brałeś  szybką cięciwę? Bo 56 cali to nie jest zbyt typowy wymiar.