Autor Wątek: Kilka pytań na początek.  (Przeczytany 6979 razy)

verul

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 09, 2021, 12:17:52 am »
No dobra, udało mi się przymierzyć do jednego łuku o sile 13 kg, i ku mojemu zaskoczeniu okazał się zbyt mocny, a łudziłem sie, że mam trochę więcej siły  :-\ Naciągałem go kilka razy i za każdym razem po chwili przytrzymania zaczynała mi drgać ręka trzymająca łuk. Sprzedawca w sklepie powiedział, że to tak na styk i już 11 kg powinno być okej. I najprawdopodobniej o takiej mocy będę szukał łuku. Teraz kolejne pytanie, tym razem o strzały. Długość naciągu, mierzona w sposob: rozpiętość ramion dzielona przez 2,5 i to przez 2,54 wyszła mi 29 cali. I teraz gwóźdź programu, chciałbym sobie strzałki poskładać samodzielnie z gotowych elementów. Jeżeli chciałbym zamówić spinowane promienie świerkowe z przycieciem na 29 cali, to podaje spin samego promienia na tej długości, czy całej strzały? Gdzieś wyczytałem, że grot ma wpływ na gietkość, dlatego pytam. I drugie pytanie, czy grot 100 grain będzie się nadawał czy jest za ciężki do łuku o mocy 11 kg?
Z ciekawości, ile razy się podciągniesz szerokim chwytem? Bo też myślę o sile pierwszego łuku, mam podobne parametry co Ty i chciałbym mieć punkt odniesienia.
Tobie doradzę żebyś zaczął brać kreatynę i beta alaninę. Podniesiesz wyniki siłowe stosunkowo szybko.
Poza tym skoro drgała Ci ręka trzymająca łuk, a nie naciągająca cięciwę to robiłeś coś źle. Ręka trzymająca łuk nie powinna się męczyć. Cofnij bark, zablokuj ją w łokciu.

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 09, 2021, 05:22:17 am »
No dobra, udało mi się przymierzyć do jednego łuku o sile 13 kg, i ku mojemu zaskoczeniu okazał się zbyt mocny, a łudziłem sie, że mam trochę więcej siły  :-\ Naciągałem go kilka razy i za każdym razem po chwili przytrzymania zaczynała mi drgać ręka trzymająca łuk. Sprzedawca w sklepie powiedział, że to tak na styk i już 11 kg powinno być okej. I najprawdopodobniej o takiej mocy będę szukał łuku.
Drżenie ręki łucznej wyeliminujesz przyjmując poprawną postawę, ta ręka ma być luźna co najwyżej "zamknięta" na stawach ale to uzyskasz dopiero stosując mocne naciągi kiedy łuk sam będzie "wciskał" stawy w siebie. Generalnie 25 lbs powinno być ok na dłuższy czas, do treningu postawy i prawidłowego uwalniania cięciwy i strzelania na dystans 5-10-15 metrów nic więcej nie potrzebujesz. Łuk naciągamy mięśniami placów, sporadycznie siętych mięśni używa w życiu codziennym chyba, że jesteś galernikiem ;-)

Cytat: Spaget
Teraz kolejne pytanie, tym razem o strzały. Długość naciągu, mierzona w sposob: rozpiętość ramion dzielona przez 2,5 i to przez 2,54 wyszła mi 29 cali. I teraz gwóźdź programu, chciałbym sobie strzałki poskładać samodzielnie z gotowych elementów. Jeżeli chciałbym zamówić spinowane promienie świerkowe z przycieciem na 29 cali, to podaje spin samego promienia na tej długości, czy całej strzały? Gdzieś wyczytałem, że grot ma wpływ na gietkość, dlatego pytam. I drugie pytanie, czy grot 100 grain będzie się nadawał czy jest za ciężki do łuku o mocy 11 kg?
Skoro Twoja wyliczona długość naciągu wynosi 29" to długość naciągu w kotwiczeniu sportowym będziesz miał w okolicach 27.0"-27.5", do kącika ust (miejsce kotwiczenia dla początkującego łucznika tradycyjnego strzelającego intuicyjnie) około 28"-28.5", chyba że będziesz uprawiał łucznictwo wschodnie i strzelał z kciuka to już może być różnie ale od 26" do 35" w zależności od techniki i rodzaju łucznictwa wschodniego.

Nie polecam drogi strzał drewnianych, drewno jest niejednorodne i zrobienie dobrego zestawu strzał wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Jeśli będziesz strzelał z łuku z głęboką półką idealnie dobrany spine ma dla Ciebie marginalne znaczenie, waga strzał jest istotna. Strzały w komplecie nie mogą się zbytnio różnić waga bo będą miały różny opad na tym samym dystansie, dobrze zrobiony zestaw 12 strzał zamyka się w niecałym gramie wagi między strzałą najlżejszą a najcięższą, spinu do 2-ch jednostek parametru ugięcia. Taki zestaw zamówisz u wytwórcy strzał, w sklepie chyba raczej nikt się nie bawi w ważenie i spinowanie promieni do zestawu.
Zacznij od karbonu oklejonego piórami, w każdą stronę się ugina tak samo, każdy cal waży tyle samo, nie trzeba polerować na lustro i lakierować. Przyklejasz pióra, robisz na końcach owijki, wklejasz grot i mają działać bez poszukiwania jak biegną warstwy przyrostów żeby w poprzek wypiłować / przykleić nasadkę.
Waga grotu ma istotny wpływ na punkt wyważenia strzały, teoretycznie strzały do strzelania wewnątrz mają środek ciężkości bliżej środka długości strzały, do strzelania na zewnątrz maja ten punkt przesunięty w stronę grotu. W praktyce nie wiem czy ktokolwiek to stosuje poza myśliwymi. Do łuku 25 lbs i długości naciągu w okolicach 29" ja bym dał max 80 grain, bardziej płaska trajektoria lotu i strzała lżejsza o te 3,5 grama.
Początkującym zaleca się strzały minimum o cal dłuższe od długości naciągu, żeby sobie QQ nie zrobił jak przeciągnie i strzała spadnie z podstawki / półki.

Spaget

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 09, 2021, 06:56:18 am »
@verul - być może faktycznie nie popełniłem błąd i dlatego drżała mi ręka. A na drażni zrobię jakieś 10 może 12 powtórzeń.
@Dochi - bawić się w samodzielne składanie karbonowych strzał, czy może lepiej zlecić komuś zrobienie kompletu?

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 09, 2021, 09:24:10 am »
Zlecanie nie ma sensu, lepiej kupić już gotowe ze sklepu. Na początek nic lepszego od Skylon frontier nie potrzebujesz.
Samodzielnym klejeniem zyskasz tylko dobór kolorów lotek jaki się tobie będzie podobał.

verul

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 09, 2021, 11:59:08 am »
@Spaget czyli plecy masz silne skoro tyle zrobisz. Większość ludzi nie zrobi nawet 2 ;) Choć naturalnie podciąganie to nieco inne partie pleców. Bardziej miarodajne jest wiosłowanie albo ćwiczenia na dolnym wyciągu. Niemniej jednak już coś to mówi. Wątpię by 11kg sprawiło, że Ci ręka drży. Pewnie się zestresowałeś w sklepie i coś źle robiłeś.

@Dochi ja czasem używam najszerszego mięśnia grzbietu do noszenia zakupów. Jak siatki są ciężkie i ciężko jest za pomocą mięśni naramiennych je odciągnąć od ciała (bo jak są przy ciele to niewygodnie się chodzi) to wtedy napinam plecy i ręce same idą na boki. Coś jakby pod pachę wsadzić zrolowany ręcznik :)

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 09, 2021, 12:27:12 pm »
@Spaget zamów pierwszy zestaw w sklepie, owiń tylko końcówki piór kawałkiem nici żeby nie kaleczyły łuku i ręki.
Karbony sam sobie możesz w domu na spokojnie skleić, obrobić stopki piór na płasko na papierze 40-80 tak żeby za grube nie były, doby cjano-akryl wystarcza do ich przyklejenia, kropelka niby działa ale jakoś tak bez polotu i jest moim zdaniem zbyt rzadka, zalewa i brudzi, ja wolę patexa niekoniecznie żelowego bo ten z kolei długo schnie w irlandzkich warunkach ;-)

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 09, 2021, 04:51:22 pm »
Dochi możesz wypróbować żelową kropelkę. Schnie bardzo szybko i dobrze trzyma( przynajmniej gumowe lotki).

Spaget

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 09, 2021, 06:17:07 pm »
Dzięki wszystkim za odpowiedzi i wskazówki, ale musze jeszcze pozawracać trochę głowę. Najprawdopodobniej pierwszy zestaw strzał zamówię już gotowy, dlatego chciałbym zapytać, jaka długość i jaki parametr będzie prawidłowy do łuku 25 funtów przy moim naciągu 29 cali?

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 09, 2021, 08:11:17 pm »
To jeszcze powiedz jaki łuk i jak strzelany :-)
3-y palce czy kciuk

Spaget

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 09, 2021, 09:43:59 pm »
Choćby nie wiem co, będzie to albo Oak Ridge Sada albo Buck Trail Hayk. Wiem wiem, wschodniaki nie są najlepsze na początek, ale tradycyjne refleksy to moja niespełniona, młodzieńcza miłość :P Widziałem w internetach, że da się pociskać z trzech palców, ale na pewno sprobowałbym też z kciuka. Chociaż nie wiem czy rodzaj strzelania ma znaczenie przy wyborze giętkości strzały ???

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 10, 2021, 03:00:44 am »
Właśnie o to chodzi, że ma, przy 3-ch palcach i łuku bez głebokiej półki strzały muszą być miększe bo muszą "ominąć" grubośc majdanu w miejscu przyłożenia strzały natomiast w łucznictwie wschodnim to łuk schodzi z drogi strzale (rotacja ręki łucznej) czyli strzały mogą być sztywniejsze.

Spaget

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 10, 2021, 06:05:18 am »
Dzięki za wyjaśnienie. W takim razie na początek muszę dobrać strzały z myślą o strzelaniu z trzech palców.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Kilka pytań na początek.
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 10, 2021, 09:13:59 am »
Dzięki za wyjaśnienie. W takim razie na początek muszę dobrać strzały z myślą o strzelaniu z trzech palców.

Przy tych parametrach które podałeś, spin 800 o długości 30" powinny być ok. AVALON albo Skylon

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.