Autor Wątek: Pierwszy łuk  (Przeczytany 6153 razy)

Hyungo

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
Pierwszy łuk
« dnia: Grudzień 09, 2020, 05:19:44 pm »
Witam
Czy taki luk:
https://www.centrum-lucznicze.pl/klasyczne-drewniane-olimpijskie/1045,luk-core-jet-black-36-lbs-promocja
Nadaje się jako pierwszy łuk dla osoby doroslej? Mam 1,86m wzrostu. Za dziecka troche strzelałem i teraz chcialbym mieć nieco wieksza zabawke :-)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 10, 2020, 09:43:29 am »
Jako łuk na początek zabawy może być.
Ale za mocny, przy Twoich gabarytach będziesz miał ok 40# albo i więcej na palcach.
Na początek dużo.
Jak chcesz koniecznie ten łuk, to każ sobie lżejsze ramiona zamontować tak gdzieś 26#.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Stachu_k1a

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2021, 10:34:35 pm »
Witam, wiem, że wątek porzucony ale stoje właśnie przed wyborem na mój pierwszy łuk. Jestem po kilkunastu godzinach czytania forów i sprawdzania innych informacji i już mam mętlik w głowie. Chiałem już kupować samicka polaris ale wyczytałem, że łuk core jest tańszy a praktycznie identyczny więc przeskoczyłem na niego. Teraz czytając forum znalazłem właśnie ten Łuk CORE JET Black lub Camo 36 lbs z linku kolegi. No i mieści się w moich funduszach a wygląda wedłu mnie lepiej od wcześniejszych pozycji. Pytanie moje czy jest sens bawić się w kupno tego łuku i dokupienia do tego ramion ok. 28? (te 36 zostawiłbym na później). Nie wiem czy te dodatki typu stabilizator Maximal Shorty czy 3 pinowy celownik są cokolwiek warte i czy nie lepiej kupić tak jak pierwotnie myślałem zwykłego cora hit. Z góry dzięki za odpowiedzi i przepraszam, jeżeli gdzieś znajduje się wątek odnośnie tego modelu (szukałem ale nic konkretnego nie znalazłem)

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 13, 2021, 07:46:11 am »
Ja bym wybrał Core hit z odpowiednio dobranymi ramionami i do niego dokupił jakiś celownik i stabilizator. Cenowo wyjdzie podobnie a będziesz miał lepszy zestaw. Stabilizator 3" prawie nic nie daje.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 13, 2021, 08:41:39 am »
Jeśli Ci się podoba łuk w malowaniu camo, tak jak ten Core, to możesz kupić sobie taki, ale nie w zestawie.
Czyli tylko taki aluminiowy majdan i odpowiednie dla siebie ramiona
(w tym majdanie montuje sie te same ramiona co w drewnianym Core Hit/Verver).

Celownik i stabilizator możesz sobie dokupić później, jeśli będziesz chciał.

Stabilizator, jeśli wogóle kupować, to taki który się mieści
w wymogach kategorii hunter, czyli 9" do 12" bodajrze.
Taki ma jakiś sens, ktrótszy to tylko tłumik drgań a nie stabilizator.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2021, 09:38:04 am wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Stachu_k1a

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 21, 2021, 08:44:41 pm »
Przepraszam, że dopiero odpisuję ale wątek wypadł mi z głowy. Chciałem podziękować za odpowiedzi i jak to zwykle bywa wybierałem pomiędzy dwoma a padło na trzeci. Mianowicie poczytałem trochę zagranicznych lektur i znalazłem serię łuków o nazwie Black Hunter (głównie widziałem warianty od Mandarin Ducka). Wydaje mi się, że będzie odpowiedni na start gdyż chcę łuk, który posłuży mi trochę dłużej aniżeli jeden sezon. Problem jest z dostępnością tego konkretnego modelu w Polszy ale znalazłem ofertę na allegro, który wygląda identycznie jak omawiany łuk od M. Ducka (https://allegro.pl/oferta/luk-refleksyjny-hunter-take-down-drewniany-58-9988400678). Rozmiar 58 przy wzroście 173cm chyba jest optymalny i naciąg 30 wydaje się optymalny jak na początek (wiem, że pewnie zaraz się zacznie, że lepiej brać 20 - 25 ale jak pisałem, chcę kupić łuk, który nie będę musiał wymienić po chwili z racji małej mocy). Teraz moje jedyne pytanie to czy macie jakieś rozeznanie może z tym sprzedawcą, czy ten łuk nie jest jakąś słabą podróbką chińskiego oryginału i czy jest wart tych pieniędzy. Dzięki i pozdrawiam.

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 21, 2021, 10:03:24 pm »
To jest chiński Junxing F178 mam podobny model tylko mało używany bo głównie strzelam z bloczka. Jestem z niego bardzo zadowolony, przyjemnie się strzela. Nie bardzo opłaca sie kupować ten łuk na allegro. Sprawdź bezpośrednio a alliexpresie na paczke poczekasz trochę dłużej (ja mam zazwyczaj do 3 tygodni) ale za to będziesz miał dużo taniej.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 21, 2021, 10:20:02 pm »
Ale zauważyłeś, że do niego nie założysz żadnego osprzętu?
Co najwyżej możesz podstawkę plastikową nakleić.

Wcześniej pytałeś o celownik i stablizator.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 21, 2021, 10:23:03 pm »
Rozmiar 58 przy wzroście 173cm chyba jest optymalny i naciąg 30 wydaje się optymalny jak na początek
Z tą optymalnością 58" to jest sprawa trochę dyskusyjna ;)
Optymalny do czego?
Bo do nauki i do strzelania to bardziej optymalny byłby ok 64" :)

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Stachu_k1a

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 21, 2021, 10:54:54 pm »
Zauważyłem, że nie założę żadnego osprzętu na majdan ale stwierdziłem, że najpierw chciałbym się nauczyć strzelać bez wspomagaczy (jak późniejszy budżet pozwoli to może kupie sobie pełnoprawnego bloczka i tam już na osprzęcie bym nie oszczędzał  :) ) Co do zakupu na alliexpres to rozważałem, nie martwi mnie długość przesyłki lecz gwarancja, nie wiem jak to jest z wytrzymałością tego łuku a jak coś się z nim stanie to raczej chińczykom tego nie odeślę (chyba, że w łuku przy normalnym użytkowaniu nie ma co się stać i uważacie, że gwarancja jest zbędna). Wielkość łuku może nie jest optymalna ale chyba tego modelu nie ma w większej wersji a w porównaniu do Polarisa to ten mi się bardziej podoba (chyba, że naprawde lepiej jest wzsiąść tego Samicka na dłuższy czas użytkowania, osobiście bardziej podoba mi się Hunter ale nigdy nie używałem łuku więc nie wiem jakie są realne różnice pomiędzy tymi dwoma).

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 22, 2021, 09:52:03 am »
Zwykłe Black Huntery, czyli Junxing F171 i F172 mają długość 60". To jest trochę inna wersja. Model 60" na Aliexpressie kosztuje jakieś 350zł, no ale jak tam wolisz... Swoją drogą, niezłe gość ma przebitki cenowe na tym Allegro.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 22, 2021, 10:39:39 am »
W zwykłym łuku poprawnie użytkowanym nie bardzo ma się co popsuć. Jednak zawsze jakieś tam ryzyko wad materiałowych istnieje. Ale to raczej sporadyczne przypadki. Pytanie czy Ci się kalkuluje dać 150zł za ubezpieczenie na rok ;-)
Jeśli nie masz jakiegoś bardzo długiego naciągu to ryzyko nie jest duże.

Wysłane za pomocą Smyrfona

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Stachu_k1a

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 22, 2021, 01:07:54 pm »
Dobra przekonaliście mnie, zamówię huntera 60 30lbs z alii, teraz tylko dobrać odpowiednie strzały i osprzęt i można zacząć przygodę z łucznictwem ;D

Stachu_k1a

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 24, 2021, 05:57:54 pm »
Dobra, wiem, że już wszystkich pewnie irytuje swoim pisaniem ale ostatnia rzecz i potem jestem cicho (obiecuje).
Jak pisałem, zamawiam tego black huntera 60 30lbs. I teraz strzały... wiem, że karbonowe. Znalazłem jakieś Avalon Tyro, co do spinu to chyba 600 (ale jak ktoś wie lepiej to powiedzcie). Tylko czytałem, że opierzenie strzały nie może być twarde, żeby strzała się nie odbijała od podpurki. Czy to oznacza, że te strzały się nie nadają do tego łuku? Jeżeli tak to macie jakieś tanie alternatywy? Szukam w tym internecie ale tego szczegółu z tą lotką nie moge znaleźć.

grzech_s

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Pierwszy łuk
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 24, 2021, 09:05:59 pm »
Jak na moje oko, to ta lotka jest gumowa, a Ty będziesz strzelał z półki, więc będzie wpływała na lot strzały.
Poszukaj strzał z lotkami pierzastymi, które się ładnie złożą mijając majdan. W kwestii doboru spinu Ci nie pomogę,
moim zdaniem 600 jest dobry.
Może te strzały będą ok:
https://sklepluczniczy.pl/strzay-karbonowe/2508-strzala-buck-trail-frontier-piora-4.html#/418-parametr-600
https://www.centrum-lucznicze.pl/strzaly-karbonowe/1573,strzala-karbonowa-z-piorem-naturalnym-skylon-frontier-par-350-do-800
Na forum masz wątek, które sklepy są polecane:
http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=6194.0

Jeżeli masz możliwość, to wybieraj kolory, które rzucają się w oczy, łatwiej odnaleźć strzałę, która chybiła celu.
Mój pierwszy komplet:
https://sklep-robinhooda.pl/strzala-tradycyjna-centershot-carbon-600-6szt.html
drugi komplet:
https://luksport.pl/pl/p/Komplet-6-szt.-strzal-Black-Eagle-VINTAGE-parametr-500-1/1246
Te z drugiego zestawu ciężko zgubić.
Ja również mam prośbę do Ciebie, jeżeli to nie problem, to zamień podpurki na podpórki.
Życzę zadowolenia z zakupu i samych żółtek.