Autor Wątek: Wątpliwości przy doborze strzał (spine, waga, długość)  (Przeczytany 4415 razy)

siodme_dziecko_stroza

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Wątpliwości przy doborze strzał (spine, waga, długość)
« dnia: Listopad 24, 2020, 02:32:56 pm »
Cześć wszystkim. Jestem początkujący, kupiłem już swój pierwszy łuk i strzały, jednak mam wątpliwości, czy aby na pewno te strzały są odpowiednie dla tego łuku i chciałbym was prosić, abyście je rozwiali lub potwierdzili.

Strzelam z łuku wschodniego Rexbow 48" o sile naciągu 35#, maksymalna długość naciągu 29". Strzały karbonowe Buck Trail Frontier, spine 800, długość 29".

Przy pełnym naciągu strzała wystaje trochę więcej niż na długość grotu (nie licząc grotu wystaje 3,5 cm, z grotem 5,5 cm), być może dlatego, że strzelam z trzech palców, a nie metodą wschodnią. Jeśli chodzi o zalecaną wagę strzały to przeczytałem, że powinno to być 10 grain/1 funt naciągu, czyli w moim przypadku, po przeliczeniu na gramy, jakieś 22-23 g, a jest jakieś 17-19 g (zważone na wadze kuchennej, lepszej nie mam). Co do spine, to znalazłem różne tabelki i jeśli dobrze rozumiem, to w moim przypadku lepsza byłaby strzała o mniejszym spine (np. 600 czy 700).
Ponadto po strzelaniu mam sporo irytujących otarć w okolicach kostki palca wskazującego ręki łucznej. Nie wiem na ile jest to kwestia doboru strzał, a na ile mojej wciąż słabej techniki. Póki co zakładam rękawiczkę, ale nie wiem czy tak powinno być.

Chciałbym zapytać czy podzielacie moje wątpliwości (czy może niepotrzebnie przesadzam?) i czy możecie polecić jakieś inne strzały do wypróbowania?

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Wątpliwości przy doborze strzał (spine, waga, długość)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 24, 2020, 03:34:12 pm »
Cześć wszystkim. Jestem początkujący, kupiłem już swój pierwszy łuk i strzały, jednak mam wątpliwości, czy aby na pewno te strzały są odpowiednie dla tego łuku i chciałbym was prosić, abyście je rozwiali lub potwierdzili.

Strzelam z łuku wschodniego Rexbow 48" o sile naciągu 35#, maksymalna długość naciągu 29". Strzały karbonowe Buck Trail Frontier, spine 800, długość 29".

Przy pełnym naciągu strzała wystaje trochę więcej niż na długość grotu (nie licząc grotu wystaje 3,5 cm, z grotem 5,5 cm), być może dlatego, że strzelam z trzech palców, a nie metodą wschodnią. Jeśli chodzi o zalecaną wagę strzały to przeczytałem, że powinno to być 10 grain/1 funt naciągu, czyli w moim przypadku, po przeliczeniu na gramy, jakieś 22-23 g, a jest jakieś 17-19 g (zważone na wadze kuchennej, lepszej nie mam). Co do spine, to znalazłem różne tabelki i jeśli dobrze rozumiem, to w moim przypadku lepsza byłaby strzała o mniejszym spine (np. 600 czy 700).
Ponadto po strzelaniu mam sporo irytujących otarć w okolicach kostki palca wskazującego ręki łucznej. Nie wiem na ile jest to kwestia doboru strzał, a na ile mojej wciąż słabej techniki. Póki co zakładam rękawiczkę, ale nie wiem czy tak powinno być.

Chciałbym zapytać czy podzielacie moje wątpliwości (czy może niepotrzebnie przesadzam?) i czy możecie polecić jakieś inne strzały do wypróbowania?

Wydaje się, że strzały powinny być ok. Z tabelek może Ci wychodzić spin 700 albo i mniejszy, bo tabelki zazwyczaj są robione do łuków z oknem i półka,
więc strzała jest bardziej w osi łuku niż przy Twoim wschodnim łuku.
W łukach bez okna, strzały powinny być mieksze (większe numerki spine) niż wychodzi z tabelek.
Pytanie czy jak te 29" strzały masz zmierzone, z grotem czy tylko sam promień?

Otarcia na palcach możesz wyeliminiwać, podnosząc siodełko (punkt zapięcia strzały) na cięciwie trochę do góry.

Wagą bym się tak bardzo nie przejmował, najwyżej łuk bardziej kopie w rękę,
na cięższych strzałach byłoby to mniej odczuwalne.
Ale faktem jest, że wziąłeś sobie jedne z najlżejszych tanich strzał :)
Zwykłe Avalon Classic byłyby cięższe.
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2020, 03:42:45 pm wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

siodme_dziecko_stroza

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wątpliwości przy doborze strzał (spine, waga, długość)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 24, 2020, 08:22:23 pm »
Pytanie czy jak te 29" strzały masz zmierzone, z grotem czy tylko sam promień?

Właśnie zmierzyłem, długość samego promienia to 73,6 cm (czyli 29"), cała strzała z grotem i nockiem ma 78,2 cm (czyli niecałe 31").

Otarcia na palcach możesz wyeliminiwać, podnosząc siodełko (punkt zapięcia strzały) na cięciwie trochę do góry.

Tak coś czułem. Kupiłem łuk z drugiej ręki z już założonym mosiężnym zaciskiem na cięciwie i od początku wydawał mi się trochę zbyt nisko.
W kwestii wagi - czy przy tak lekkiej strzale zamiana grotu na nieco cięższy wpłynie jakoś zauważalnie negatywnie na jej lot? W tej chwili mam groty o wadze 100 grain (a przynajmniej tak deklaruje sprzedawca, moja niedokładna waga kuchenna pokazuje przedział 5-6 gram).

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Wątpliwości przy doborze strzał (spine, waga, długość)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 24, 2020, 10:54:20 pm »
Jak założysz cięższe groty to strzały Ci zmiękną, zmieni Ci się FOC na mniej korzystny a wagi zbyt wiele nie przybędzie. Lepiej kupić cięższe promienie.

Wysłane ze smyrfona via Tapatalk

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

siodme_dziecko_stroza

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wątpliwości przy doborze strzał (spine, waga, długość)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 24, 2020, 11:29:16 pm »
Ok, dzięki za pomoc :)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Wątpliwości przy doborze strzał (spine, waga, długość)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 25, 2020, 09:59:19 am »
Otarcia na palcach możesz wyeliminiwać, podnosząc siodełko (punkt zapięcia strzały) na cięciwie trochę do góry.
Tak coś czułem. Kupiłem łuk z drugiej ręki z już założonym mosiężnym zaciskiem na cięciwie i od początku wydawał mi się trochę zbyt nisko.

Wystarczy, że łuk był ustawiony pod strzały 4.2 mm,
założyłeś grubszą strzałę i już dostajesz po ręku.

Ja tak mam u siebie, wschodni ustawiony pod strzały 4.2 i strzela się bez problemu,
zachciało mi się strzelić Frontierem i dostałem piórem po łapie :)

Wystarczy różnica 2 mm i już drapie ;)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

siodme_dziecko_stroza

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wątpliwości przy doborze strzał (spine, waga, długość)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 28, 2020, 08:12:13 pm »
Trochę poszperałem jeszcze na temat tego siodełka i jeśli dobrze zrozumiałem:
1) łuk trzymamy dokładnie na środku majdanu,
2) w konsekwencji tego, strzała musi znajdować się wyżej, ustawiona pod kątem prostym do majdanu (ew. kilka mm wyżej).
I teraz to siodełko powinno znajdować się pod czy nad strzałą? Ma to w ogóle jakieś znaczenie?

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Wątpliwości przy doborze strzał (spine, waga, długość)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 29, 2020, 10:30:32 am »
Trochę poszperałem jeszcze na temat tego siodełka i jeśli dobrze zrozumiałem:
1) łuk trzymamy dokładnie na środku majdanu,
2) w konsekwencji tego, strzała musi znajdować się wyżej, ustawiona pod kątem prostym do majdanu (ew. kilka mm wyżej).
I teraz to siodełko powinno znajdować się pod czy nad strzałą? Ma to w ogóle jakieś znaczenie?

Siodełko, jeśli masz tylko jeden znacznik, powinno być nad strzałą.
Jeśli zrobisz dwa znaczniki, to strzałę wkładasz między nie.

Strzały nie ustawiasz pod kątem prostym,
tylko co najmniej kilka mm (6 albo i więcej) nad linią kąta prostego.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

siodme_dziecko_stroza

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wątpliwości przy doborze strzał (spine, waga, długość)
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 29, 2020, 03:20:08 pm »
Ok, tak zrobię. Dzięki  ;D