Autor Wątek: Jak to jest z tymi Amerykańskimi i Europejskimi łukami.  (Przeczytany 10410 razy)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Cała prawda o Amerykańskich i Europejskich łukach.
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 21, 2020, 10:19:16 pm »
Cytuj
No tak, świadczy to jedynie o tym, że firma RAVIN jest bez wątpienia Amerykańska. Pytanie brzmi, czy sami robią te kusze, czy sprowadzają z Azji.

Kraj pochodzenia - kraj, w którym wyprodukowano towary, zgodnie z kryteriami ustalonymi dla celów taryfy celnej, ograniczeń ilościowych czy innymi kryteriami handlowymi.

Smox jedno proste pytanie - skąd taka wiara że to co ten Rosjanin twierdzi jest prawdą? Może daj jakiś dowód. Bo my ze swojej strony mamy zdjęcia, filmy, grawery, deklaracje producentów, a czym on poparł swoje stwierdzenia? Bo tak? Przecież jeśli to by było prawdą to byłby chyba najgrubszy przekręt w tej branży a taki producent za takie oszustwo (napis "made in USA" na łuku wyprodukowanym w Chinach) prawdopodobnie poszedłby z torbami.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2020, 10:31:27 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Cała prawda o Amerykańskich i Europejskich łukach.
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 22, 2020, 07:51:30 am »
Zapytałem o to pod filmem prezentującym kuszę Ravin R26. - https://www.youtube.com/watch?v=_dQsHkoBDCs&t=606s

smox - Czy Ravin to chińska firma?
ORTMEN. RU - Amerykańska
smox - Wiele amerykańskich firm sprzedaje chińskie łuki i kusze jako własne. Jak jest z firmą Ravin?

O ile odpowiedź na pierwsze pytanie dostałem w ciągu kilkunastu minut, to na drugie pytanie odpowiedzi nie dostałem, co też jest jakąś odpowiedzią.
Dostałem jednak odpowiedź - ORTMEN. RU - to amerykańska marka, wyprodukowana w USA

Dla mnie osobiście nie ma najmniejszego znaczenia czy Amerykanie sami robią te łuki i kusze, czy kupują w Azji. Strzelam z Tajwańskiego łuku, a jeżeli kiedyś będę chciał kupić coś lepszego, to bez wątpienia kupię chińską Sanlidę :)

Jaco, moim celem nie jest obalenie Amerykańskiej branży łuczniczej ;D Po prostu jestem ciekawy jak to jest naprawdę. Weźmy choćby jedno zdanie Andreja Szałygina - "Obsesson - to w 100% Sanlida". Wszedłem na stronę Obsession - https://obsessionbows.com i co tam widać? Nie jestem znawcom łuków, ale wydaje mi się, że Turmoil RZ, to chińska Sanlida Velocity, a Sniper SS, to Sanlida Apex.
Jeżeli tu ma rację, to może i w innych wypowiedziach mówi prawdę? Ja tego nie wiem, tylko dlaczego miałby to zmyślać?
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Cała prawda o Amerykańskich i Europejskich łukach.
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 22, 2020, 10:41:02 am »
Się uczepiłeś jakiegoś Szałajputa z Rosi...

A z drugiej strony nawet jeśli jakaś firma z USA zleca produkcje części czy nawet całych łuków do Chin to nie znaczy, że jakość po miedzy nimi będzie równa. Firma z USA może zlecić produkcje części x i y ale dostarczy do tego szczegółową specyfikacje materiałów, projekt, wymagania jakościowe itp. itd. bo to, że chińska fabryka ma potrzebna infrastrukturę do produkcji części x i y to nie znaczy, że te same części są takiej samej jakości dla jakiejś chińskiej marki i amerykańskiej.

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Cała prawda o Amerykańskich i Europejskich łukach.
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 22, 2020, 10:56:32 am »
Dla mnie ta sprawa jest zamknięta. Nie będę drążył dalej. Bez wątpienia coś jest na rzeczy, tylko trudno ocenić skalę tego procederu.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Cała prawda o Amerykańskich i Europejskich łukach.
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 22, 2020, 11:06:48 am »
Jak już mówisz proceder to może być tak: Fabryka w chinach robi łuki albo części dla USA i to co nie przeszło kontroli jakości i nie spełniało wymagań kontrahenta w USA poszło jako odpad. A że przyroda nie cierpi próżni a Chińczycy w nosie mają prawa patentowe itp. to jakiś Mi-tong-uj kupuje za śmieszne pieniądze ten odpad, składa i sprzedaje pod nazwa "po-uj-costam". I ktoś ma na pierwszy rzut oka coś co wygląda na amerykański łuk a w rzeczywistości to jest odpad z ich produkcji.

 A tak serio to tylko takie gdybanie. Jednak rozsądniej jest wierzyć deklaracją producenta na opakowaniach i oficjalnych stronach niż jakiemuś ruskowi tylko dlatego, że długo siedzi w łucznictwie i nagrywa filmy na yt. (ja na przykład jem całe życie ale na gotowaniu się nie znam) i może on na produkowaniu też się zna średnio. Taka wiara to, jeśli dobrze pamiętam dysonans poznawczy a jak się mylę to odsyłam do filmu: si-fun "krótki film o prawdzie" na youtube.

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Cała prawda o Amerykańskich i Europejskich łukach.
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 22, 2020, 03:02:16 pm »
No i tu żeby nie było zdziwienia wiele koncernów robi tak że swoje linie produkcyjne ustawia w Chinach ,Indiach a co jeszcze lepsze Chińczycy swoją produkcję zalecają Bangladesz czy inne państwa trzeciego świata więc....

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Jak to jest z tymi Amerykańskimi i Europejskimi łukami.
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 25, 2020, 01:09:34 pm »
Smox tu masz filmik z fabryki PSE gdzie pracują biedni chińscy kulisi , ubrani w chińskie mundurki  :). Na sile szukasz argumentów ( już od jakiegoś czasu), ze chińskie łuki są takie same jakościowo jak produkty znanych amerykańskich marek.
https://youtu.be/de_JUDX-tDo
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Jak to jest z tymi Amerykańskimi i Europejskimi łukami.
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 25, 2020, 02:52:36 pm »
Film ma 13 lat rynek się trochę pozmieniał

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Jak to jest z tymi Amerykańskimi i Europejskimi łukami.
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 26, 2020, 06:53:21 am »
Smox tu masz filmik z fabryki PSE gdzie pracują biedni chińscy kulisi , ubrani w chińskie mundurki  :).
Jeżeli ktoś naiwnie wierzy, że amerykańskie koncerny łucznicze mają w dupie zyski i kierując się szlachetnością i patriotyzmem wytwarzają swoje produkty we własnym kraju, to niech wierzy dalej. Nie mam zamiaru nikogo na siłę przekonywać.

Na sile szukasz argumentów ( już od jakiegoś czasu), ze chińskie łuki są takie same jakościowo jak produkty znanych amerykańskich marek.
Już samo określenie "chińskie łuki" jest błędne. Wrzuca się do jednego wora wszystkie azjatyckie łuki i zakłada się z góry, że to badziew, byle co i ogólnie "chińskie gówno".
Może kilkanaście czy kilka lat temu tak było, ale teraz to się zmieniło. Łuki i kusze chińskich firm Poelang, Sanlida, Junxing czy tajwańskiego Mankunga sprzedawane są na całym świecie
pod wieloma różnymi nazwami. Gdyby było to takie "gówno", to firmy te powinny dawno zbankrutować, a na rynku powinny zostać "jedynie słuszne" produkty amerykańskie.

Jeżeli chodzi o jakość, to bez wątpienia najdroższe łuki amerykańskich firm są jak na razie lepsze niż azjatyckie. Natomiast w średniej i niższej półce cenowej już tak nie jest. Chińska Sanlida zbliża się, albo nawet zrównała jakościowo z amerykańskimi łukami bijąc je jednocześnie na głowę ceną.

To jest oczywiście moje zdanie. Jeżeli ktoś ma inne, to proszę bardzo, nie zamierzam dyskutować. Czas pokaże.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2020, 07:58:40 am wysłana przez smox »
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Jak to jest z tymi Amerykańskimi i Europejskimi łukami.
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 26, 2020, 10:30:36 am »
Jezeli ktos uwaza ze cena na polce jest mocno powiazana z kosztami produkcji to congrats. Chinczyk sprzedaje taniej, bo jest mniej pazerny niz korpo z US, jasne.
Otoz nie jest tajemnica, ze chinczyk jest tanszy bo:
- podjebanie designu jest zawsze tansze niz opracowanie swojego
- nie placa ambasadorom marki kilku baniek $ za kontrakty 3-5 letnie, reklamy w gazetach i cale zamieszanie zwiazane z udzialem w targach, promocji online, sieci sprzedazy itp. Jak ktos uwaza, zet to drobne kwoty, to nadmieniam, ze w PL udzial w jednych z wiekszych targow branzowych zwiazanych z przemyslem stoiskiem 100m kw plus obsada, zwiezienie sprzetu to okolo 300k PLN za event, targi w DE to te kwoty x2 i w Euro. Globalnie marketing kosztuje srednie firmy bańki rocznie
- chinczyk moze nie jest tani jak kiedys, ale dalej z 5 razy tanszy niz pracownik z US czy zachodniej UE
- ochrona srodowiska, kazdy kto prowadzi firme w UE ktora cos produkuje wie jaka kasa idzie za odprowadzenie odpadow itp oraz utylizacje tych niebezpiecznych, chinczyk ma to generalnie w chuju i sprzedaje to za bezcen do np Indii
- koszty surowcow, branza huty, walcownie, wydobywcza jest dotowana w Chrl i dodatkowo nie tak obciazona kosztami srdowiskowymi, w UE i US nie jest tak rozowo
- pozatym Chiny to komuchy
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Jak to jest z tymi Amerykańskimi i Europejskimi łukami.
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 26, 2020, 10:58:22 am »
Może jakieś dowody bo pisać o teoriach spiskowych można w nieskończoność. Doczekamy się w końcu zdjęcia np Stingera albo jego pudełka z napisem Made in CHINA? Przecież wg Rosjanina w 2020 wychodzą takie na rynek. Stwierdzenia porównywalnej jakości średniej półki chińskiej z amerykańską nawet nie chce mi się komentować. Nie jest to porównywalna jakość i tyle. I nie twierdzę tego na podstawie tego co ktoś sobie napisał w internecie, tylko z własnego doświadczenia.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Jak to jest z tymi Amerykańskimi i Europejskimi łukami.
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 26, 2020, 11:14:32 am »
Stwierdzenia porównywalnej jakości średniej półki chińskiej z amerykańską nawet nie chce mi się komentować. Nie jest to porównywalna jakość i tyle. I nie twierdzę tego na podstawie tego co ktoś sobie napisał w internecie, tylko z własnego doświadczenia.
Źle mnie zrozumiałeś Jaco. Nie twierdzę, że wszystkie chińskie i tajwańskie łuki z niskiej i średniej półki cenowej są porównywalne z amerykańskimi. Twierdzę, że w tych pólkach cenowych "Sanlida zbliża się, albo nawet zrównała jakościowo z amerykańskimi łukami bijąc je jednocześnie na głowę ceną."

Odnośnie teorii spiskowych, to mogę zacytować tylko to co napisałem wyżej - "Jeżeli ktoś naiwnie wierzy, że amerykańskie koncerny łucznicze mają w dupie zyski i kierując się szlachetnością i patriotyzmem wytwarzają swoje produkty we własnym kraju, to niech wierzy dalej. Nie mam zamiaru nikogo na siłę przekonywać."

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2020, 11:28:09 am wysłana przez smox »
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Jak to jest z tymi Amerykańskimi i Europejskimi łukami.
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 26, 2020, 12:36:46 pm »
Odnośnie teorii spiskowych, to mogę zacytować tylko to co napisałem wyżej - "Jeżeli ktoś naiwnie wierzy, że amerykańskie koncerny łucznicze mają w dupie zyski i kierując się szlachetnością i patriotyzmem wytwarzają swoje produkty we własnym kraju, to niech wierzy dalej. Nie mam zamiaru nikogo na siłę przekonywać."

Wytwarzają swoje produkty w USA, bo inaczej ich klienci, którzy są w większości myśliwymi, patriotami by takiego sprzętu nie kupili i są w stanie wydać te kilka stów więcej z tego powodu. Tak długo jak napis "Made in USA" albo "Proudly made in USA" w tej branży ma siłę tak długo się to nie zmieni.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Jak to jest z tymi Amerykańskimi i Europejskimi łukami.
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 26, 2020, 12:55:58 pm »
Wytwarzają swoje produkty w USA, bo inaczej ich klienci, którzy są w większości myśliwymi, patriotami by takiego sprzętu nie kupili i są w stanie wydać te kilka stów więcej z tego powodu. Tak długo jak napis "Made in USA" albo "Proudly made in USA" w tej branży ma siłę tak długo się to nie zmieni.
O to to. I tego się trzymajmy. Zmieniam swoje stanowisko, oczywiście bez żadnych nacisków z zewnątrz. Amerykanie, to bardzo uczciwi ludzie i oczywiście swoje łuki robią wyłącznie u siebie. Dowodów na produkcję ich łuków w Chinach nie miałem, nie mam i miał nie będę. Problemy na stare lata nie są mi potrzebne.

Już na sam koniec. Łuk bloczkowy myśliwski Velocity Archery RETRIBUTION 70 lbs 350 fps RH Kryptek Camo - Made in USA - https://www.centrum-lucznicze.pl/zestawy/1657,luk-bloczkowy-mysliwski-velocity-archery-retribution-350-fps-made-in-usa
I ten sam chiński łuk Sanlidy Velocity X10 - http://www.sanlidaarchery.com/goodsshow.php?cid=1&id=52

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2020, 07:29:05 pm wysłana przez smox »
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

KiT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Jak to jest z tymi Amerykańskimi i Europejskimi łukami.
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 19, 2020, 09:45:46 pm »
Przeczytałem z uwagą całą dyskusję z czysto socjologicznej ciekawości - analizy jak kiełkują teorie spiskowe. Zauważyłem, że właściwie wszystkie mają podobne korzenie:

- rzuca się informacją z pewnego - odizolowanego, dobrze poinformowanego źródło, co już samo w sobie robi z niego autorytet, nie dopuszczając to weryfikacji czy faktycznie tak jest.

- jeśli jakieś stwierdzenie upadnie, jedno, po drugim i nie ma kontrargumentów w bezpośredniej rozmowie, zawsze można zamknąć pod-wątek stwierdzeniem: coś jednak jest na rzeczy... taki odpowiednik równie fałszywego twierdzenie: "prawda leży po środku". Jest się wtedy w punkcie - racji nie mam, argumentacja też się posypała, ale za wiecie, to do końca nie jest takie pewne.. i ziarno niepewności zostaje.

- a jeśli jakiś podany fakt po weryfikacji się nie ostoi (nowe łuki na pudełkach mają napisane Made in China wprost) to co wtedy? Nie dopuszcza się do rozwoju rozmowy - źródło kłamie albo opowiada bzdury. Idziemy w drugą stronę i można założyć, że jest spisek nieuczciwych sprzedawców (na to również nie ma dowodów, ale widział kto uczciwego producenta i sprzedawcę?), producentów, prawników, etc. W końcu uczciwego (poza naszym dobrze poinformowanym źródłem) ze świecą szukać.

A gdzie leży prawda - skoro nie po środku?

No cóż dla rozgłosu, 5 minut sławy, wymiernych korzyści z odsłon lub subskrypcji ludzie dziś zrobią dowolną bzdurę i dowolną opowiedzą, kłamią bo mogą i nie są z definicji wiarogodni. Na wiarogodność trzeba sobie zapracować, podająć fakty które po sprawdzeniu okazują się faktami. Ci co mówią rzeczy jakie man się podobają nie są ani trochę bardziej wiarygodni - tylko nam w to trudno uwierzyć.

A co z drugą stroną - druga strona (osadzona w biznesie od lat) jest - nie, tak samo nie jest. Ale większy ma większe możliwości (manipulacji rzeczywistością) ale też więcej do stracenia. Więc będzie kłamał z większa i wprawą i rozwagą i najczęściej w ramach prawa.
Właściwie pytania to ile procent produktu musi powstać w USA, musi być tam zmontowana, lub być od A do Z wytworzona by na pudełku wolno było napisać Made in USA. Na pewno nie 100%. Ile? Nie wiem.    Ale należało sprawdzić przez rozpoczęciem tego wątku by wiedzieć o co się toczy gra.

No i powszechnie źle używany argument ale chińskie produkty wyglądają tak samo - znaczy tam są produkowane? Czyżby? Po pojawieniu się AirPodsów Pro na Ali-express była fala od setek producentów identycznie na zdjęciach wyglądających słuchawek. We wszystkich tych fabrykach były produkowane AirPods'y? Produkt z Ali niczym poza ceną się nie różnił?
Nie, tak działają Chiny, prawa autorskie tam są specyficznie traktowane. Swego czasu Apple nie mógł tam sprzedawać iPhone'a bo inny producent zastrzegł sobie tą nazwę... . To kraj żyjący na podróbkach. Dlaczego łuki miałyby być wyjątkiem? Na pewno nie jest to argument z kategorii "coś jest na rzeczy"... .

Taka niewinna obserwacja powyższej rozmowy i dodatkowo podziwiam cierpliwość Jaco :)

 
I moje trzy grosze... miałem kilka łuków w rękach i nie potwierdzam, że Chińskie są tak samo dobrze wykonane jak te z USA i nie potwierdzam, że tanie łuki (niezależnie od kraju pochodzenia) są tak samo dobre jak te drogie. Cena buduje jakość takie jest moje doświadczenie.