Autor Wątek: Peep sight, guma.  (Przeczytany 2533 razy)

Corstenn

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Peep sight, guma.
« dnia: Wrzesień 02, 2020, 05:51:24 pm »
Witajcie, od jakiegoś czasu mam problem z gumką od peep sight.
Już kilka razy miałem tak że się urywała, nie wiem czy wynika to ze starości czy po prostu są one tak mało trwałe?
Asekuracyjnie dokupiłem nową, zdaje mi się że w tej chwili cały peep sight przez za krótka gumkę ściąga mi na cięciwie za mocno do góry i już nie wraca do tej samej pozycji po strzale. Sama gumka po naciągnięciu cięciwy nie jest w poziomie(czy powinna być?)
Długość naciągu wynosi u mnie 28'
Da się jakoś wymierzyć długość gumki tak by była odpowiednia do długości naciągu tak samo punkt przywiązania gumki na kablach?
Czy wystarczy wszystko robić na oko?  :-\

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2020, 06:36:40 pm »
Proponuję popracować troszkę precyzyjniej i zamontować peepa bez gumki.
Da się to zrobić. Poszukaj na forum, są posty na ten temat.
Nie boisz się używać peepa z gumką? Jak sam zauważyłeś gumka czasem się urywa.
A gdyby urwała się w pełnym naciągu cięciwy i dostałbyś nią (gumką) w twarz...
Efekty mogą być tragiczne.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2020, 06:42:58 pm wysłana przez adept »

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2020, 07:42:05 pm »
Corstenn, jeżeli chcesz koniecznie używać peepa z gumką, to kup sobie wentyl w sklepie rowerowym. Wydaje mi się, że guma jest lepszej jakości i jest znacznie tańsza.
Gumka nie powinna być za mocno naciągnięta, ale nie może też sobie luźno dyndać. Zawiąż na kablu i naciągnij łuk - jak będzie za luźno, to zawiąż krócej, a jak będzie za mocno naciągnięta, to popuść.
Strzelałem na początku peepem z gumką, ale plątała się i urywała. Dość szybko wymieniłem na peepa bez gumki, co i Tobie polecam.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

Corstenn

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 03, 2020, 07:05:23 pm »
Dzięki za rady, jestem nowym użytkownikiem łuku, myślę że w przyszłości zainwestuję w coś lepszego, wyczytałem też gdzieś że z czasem użytkowania peep bez gumki źle się obraca a jak na kogoś zielonego wolę mieć pewność że ustawi ma się zawszę dobrze niż np grzebać przy cięciwie bo tego póki co się wystrzegam.
Jeszcze pozostaje kwesta tego czy gumka musi być po naciągnięciu cięciwy w pozycji pionowej?

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 03, 2020, 07:25:26 pm »
Jeszcze pozostaje kwesta tego czy gumka musi być po naciągnięciu cięciwy w pozycji pionowej?
Nie wiem. Przeglądając filmy na Youtube, to różnie jest z tą gumką. Jeżeli gumka w poziomie nie przeszkadza w celowaniu, to zostaw. Jak będzie trochę wyżej, to też będzie ok. Jednak to tylko moje zdanie.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

archibow

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
  • sie strzela sie
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 03, 2020, 11:17:47 pm »
Siema, dorzucę coś z własnego doświadczenia.
Guma ogólnie spowalnia cięciwę, jak pęka to łuk strzela wyżej - sprawdzone w realu.
Moja rada - wywalić gumę i doregulować celownik.
Ustawienie peepa jest banalne: przesuwasz owijkę peepa jedną (górną albo dolną), w kierunku od/do peepa.
Od razu zobaczysz że peep się obraca, i sprawdzasz przy naciąganiu czy pasuje. 
PSE Drive NXT
cel Sanlida X10
lipko Ten Zone
Trophy Taker Spring Steel
Tru Ball Beast XT hybrid
VAP v3, Skylon Empros, Skylon Edge
Oak Ridge Shade Umber + WNS Explore B1

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 04, 2020, 09:55:55 am »
Ustawienie peepa jest banalne: przesuwasz owijkę peepa jedną (górną albo dolną), w kierunku od/do peepa.
Od razu zobaczysz że peep się obraca, i sprawdzasz przy naciąganiu czy pasuje. 
Zgoda archibow, ale trzeba spełniać jeden warunek - trzeba mieć dobre sznurki. Jeżeli ktoś posiada chiński lub tani łuk PSE z kiepskimi fabrycznymi sznurkami, to z ustawieniem peepa może być problem. Kiepskie sznurki się wyciągają co powoduje przekręcanie peepa. Po jakimś czasie przesuwanie owijek przy peepie może nie wystarczyć. Trzeba przełożyć peepa w inne położenie na cięciwie, co może przerastać początkujących strzelców.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

archibow

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
  • sie strzela sie
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 04, 2020, 10:44:06 am »
Ustawienie peepa jest banalne: przesuwasz owijkę peepa jedną (górną albo dolną), w kierunku od/do peepa.
Od razu zobaczysz że peep się obraca, i sprawdzasz przy naciąganiu czy pasuje. 
Zgoda archibow, ale trzeba spełniać jeden warunek - trzeba mieć dobre sznurki. Jeżeli ktoś posiada chiński lub tani łuk PSE z kiepskimi fabrycznymi sznurkami, to z ustawieniem peepa może być problem. Kiepskie sznurki się wyciągają co powoduje przekręcanie peepa. Po jakimś czasie przesuwanie owijek przy peepie może nie wystarczyć. Trzeba przełożyć peepa w inne położenie na cięciwie, co może przerastać początkujących strzelców.
Faktycznie, racja.
Przypomniał mi sie jeszcze jeden sposób - przekręcenie d-loopa tak żeby ustawiał cięciwę w określonej pozycji.
No ale przy kiepskich sznurkach po jakimś czasie też trzeba to poprawiać.
PSE Drive NXT
cel Sanlida X10
lipko Ten Zone
Trophy Taker Spring Steel
Tru Ball Beast XT hybrid
VAP v3, Skylon Empros, Skylon Edge
Oak Ridge Shade Umber + WNS Explore B1

Corstenn

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 04, 2020, 09:54:57 pm »
Siema, dorzucę coś z własnego doświadczenia.
Guma ogólnie spowalnia cięciwę, jak pęka to łuk strzela wyżej - sprawdzone w realu.
Moja rada - wywalić gumę i doregulować celownik.
Ustawienie peepa jest banalne: przesuwasz owijkę peepa jedną (górną albo dolną), w kierunku od/do peepa.
Od razu zobaczysz że peep się obraca, i sprawdzasz przy naciąganiu czy pasuje.
Z pewnością sprawdzę metodę gdy następnym razem mi się zerwie czy samymi owijkami dobrze się ustawi. Na przyszłość kupię jakiegoś normalnego peepa i postaram się zamontować samemu tylko czy potrzebuje narzędzia do rozdzielania cięciwy?

Corstenn

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 04, 2020, 09:59:03 pm »
Ustawienie peepa jest banalne: przesuwasz owijkę peepa jedną (górną albo dolną), w kierunku od/do peepa.
Od razu zobaczysz że peep się obraca, i sprawdzasz przy naciąganiu czy pasuje. 
Zgoda archibow, ale trzeba spełniać jeden warunek - trzeba mieć dobre sznurki. Jeżeli ktoś posiada chiński lub tani łuk PSE z kiepskimi fabrycznymi sznurkami, to z ustawieniem peepa może być problem. Kiepskie sznurki się wyciągają co powoduje przekręcanie peepa. Po jakimś czasie przesuwanie owijek przy peepie może nie wystarczyć. Trzeba przełożyć peepa w inne położenie na cięciwie, co może przerastać początkujących strzelców.
Obecnie strzelam z gen-x xlr8 co do jakości cięciwy nie mam pojęcia, nie znam się  :D

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 04, 2020, 10:37:28 pm »
Corstenn, gumka od peepa nie powinna się często zrywać jeżeli nie jest za mocno naciągnięta.
Do rozdzielania cięciwy są takie plastykowe kliny, ale zdecydowanie lepiej jest ścisnąć łuk w prasie. Wtedy cięciwę rozdzielisz palcami.
Nie wiem jaka jest cięciwa w Gen-X XLR8. Przekonasz się sam, jak dłużej postrzelasz :)
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

serek1582

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 04, 2020, 11:30:07 pm »
Skoro masz już tam peepa, to masz cięciwę rozdzieloną. Nie mając prasy przed wyjęciem starego włóż w to miejsce choćby plastykowy długopis by łatwiej było zainstalować nowego. Samo miejsce też możesz sobie zaznaczyć na cięciwie jakimś pisakiem.
Bear Archery Paradox 60#
HHA Optimizer Lite 5019
Vapor Trail Pro-V Limb Driver
Truglo Cadence 8"
Peep Sight G5 Meta
T.R.U. Ball Beast XT2

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Peep sight, guma.
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 05, 2020, 10:34:26 am »
Obecnie strzelam z gen-x xlr8

Masz do niego jakąś instrukcję?
Jest duża szansa, że w tego typu konstrukcji,
po zluzowaniu śrub na ramionach wszystko zrobi się tak luźne,
że będziesz mogł praktycznie zdjąć cięciwę,
więc rozdzielenie nitek nie powinno być problemem.

Nie mogę znaleźć żadnej instrukcji do niego, więc to tylko przypuszczenia.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

KiT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Peep sight, guma
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 14, 2020, 04:05:01 pm »
Tak w tym łuku da się poluzować cięciwę odkręcając śruby docisku ramion.  Przemocy ruszeniem polecam markerem zrobić na nich kreskę i przy luzowania liczyć obroty. Tak by potem łatwo wrócić do tej samej pozycji.

A zła wiadomość jest taka ze w na fabrycznej cięciwę peep będzie się obracał.