Autor Wątek: Dobór pierwszego bloczka  (Przeczytany 9907 razy)

Risto

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Dobór pierwszego bloczka
« dnia: Sierpień 17, 2020, 11:37:53 pm »
Witam,
Od dawna podoba mi się łucznictwo więc chciałbym kupić swój pierwszy łuk bloczkowy. Jestem na etapie że im więcej czytam tym mniej wiem:)
Mam 190cm i rozpiętość 199cm a więc o ile dobrze policzyłem 31,34 cala naciąg. To chyba zawęża wybór. Nie mam na razie sprecyzowane czy myśliwski czy tarczowy. Praktycznie cały sezon a także część zimy spędzam w lesie , do dyspozycji kilka ha lasu w tym z hektar własnego gdzie można wiele porozstawiać. Pewnie nie będę pierwszy komu podoba się dynamika szybkość strzelania z łuku myśliwskiego ale nie upieram się wcale bo strzelanie do tarczy też jest fajne. Może docelowo dwa ? Co do siły naciągu trenuję amatorsko kajakarstwo, więc myślę że coś tam uciągnę ale też chce aby było komfortowo.
Budżet nie jest specjalnie sztywny, myślałem 5-6 tyś zł jeśli używka,  jeśli nowy to pewnie budżet większy. Tak czy inaczej jest elastyczny.
Problem taki że  przywiązuje się do sprzętu , niestety. Więc wole wydać więcej i wolę aby sprzęt nie do końca był dla początkującego w sensie ograniczenia rozwoju.
Wiem że od razu kupić coś docelowego jest trudno ale próbować warto. 
Proszę o pomoc i podanie jakichś typów albo info czego jeszcze nie podałem

na razie z używek myśliwskich tylko takie coś mi wpadło w oczy ale sprzedający coś kluczy z dl, twierdzi że regulowany w zakresie 30-32 a chyba ten łuk był tylko do 30

https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-luk-hoyt-carbon-spyder-turbo-stan-doskonaly-CID767-IDG7Gle.html#8977cdd05e


Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 18, 2020, 09:01:49 am »
Za dużo kasy jak na pierwszy łuk, postrzelaj sobie na razie w klubie lub na strzelnicy i zobacz co najlepiej siedzi Ci w łapie.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2020, 11:01:17 am »
PSE ma trochę modeli w wersji z długim naciągiem, oznaczone są z reguły LD a taki Centrix LD dość przystępny cenowo. Ten Hoyt z OLX to max 30" a żeby zmienić długość i tak trzeba zmieniać moduł.
https://psearchery.com/target-bows/
https://psearchery.com/evo-nxt-bows/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2020, 11:06:42 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 18, 2020, 01:11:34 pm »
5-6 tysi za sam łuk czy z osprzętem?
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Risto

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 18, 2020, 01:21:21 pm »
Za dużo kasy jak na pierwszy łuk, postrzelaj sobie na razie w klubie lub na strzelnicy i zobacz co najlepiej siedzi Ci w łapie.
Gorzej że w kujawsko-pomorskim chyba się to nie uda bo chyba nie ma żadnego klubu ale może się mylę.
Co do kasy to czy możesz rozwinąć dlaczego szkoda? Korzystałem do tej pory z porad typu "kup coś dla początkującego" i niestety raczej traciłem kasę. Sprzęt początkujący jest zwyczajnie nierozwojowy i najczęściej szybko się nudzi. Znowu w kontekście cen osprzętu to założyłem że różnica w łuku 1 czy 1,5kz nie ma już większego znaczenia.

Risto

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 18, 2020, 01:23:21 pm »
5-6 tysi za sam łuk czy z osprzętem?
Jeśli nowy to sam łuk, jeśli używki to komplet. Co do budżetu jestem elastyczny.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 18, 2020, 03:04:48 pm »
Za dużo kasy jak na pierwszy łuk, postrzelaj sobie na razie w klubie lub na strzelnicy i zobacz co najlepiej siedzi Ci w łapie.
Co do kasy to czy możesz rozwinąć dlaczego szkoda? Korzystałem do tej pory z porad typu "kup coś dla początkującego" i niestety raczej traciłem kasę.
Sprzęt początkujący jest zwyczajnie nierozwojowy i najczęściej szybko się nudzi.

Moja historia wyglądała tak:

Podobają mi się bloczki i od jakiegość czasu chodzi to za mną
i chcę mieć bloczek, ale nie do końca wiedziałem, czy mnie to wciągnie (wiatrówka leży do dziś praktycznie nieużywana :) )
W sklepie łuczniczym, odwiedli mnie od tego zamiaru i namówili na drewnianego klasyka za 300 zł.

Postrzelałem z rok, ale bloczek i tak sobie kupiłem, dla zasady ;)
postrzelałem trochę i ... bloczek leży,
bo trafianie w samo żółte jakieś takie nudne ;)
Po czterech latach mam już 3-go klasyka, a bloczek leży dalej :)

Tak więc, może pakowanie od razu 5-6k w hobby które nie wiadomo czy wciągnie, może być nietrafione,
może warto kupić coś bardziej budżetowego i "popularnego", żeby posmakować czy to jest "to".
Chyba że jesteś bardzo zdecydowany i wiesz na pewno że tylko bloczki.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2020, 03:21:44 pm »
5-6 tysi za sam łuk czy z osprzętem?
Jeśli nowy to sam łuk, jeśli używki to komplet. Co do budżetu jestem elastyczny.
Ja też jestem wysoki i też miałem ograniczony wybór bloczków. Od siebie polecam to z czego aktualnie strzelam. Czyli Prime Black 9. Nie wiem czy jest na rynku celniejszy bloczek. I to nie tylko moja opinia, a raczej zawodowców i ludzi którzy serwisują łuki.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 18, 2020, 04:36:52 pm »
Za dużo kasy jak na pierwszy łuk, postrzelaj sobie na razie w klubie lub na strzelnicy i zobacz co najlepiej siedzi Ci w łapie.
Gorzej że w kujawsko-pomorskim chyba się to nie uda bo chyba nie ma żadnego klubu ale może się mylę.
Co do kasy to czy możesz rozwinąć dlaczego szkoda? Korzystałem do tej pory z porad typu "kup coś dla początkującego" i niestety raczej traciłem kasę. Sprzęt początkujący jest zwyczajnie nierozwojowy i najczęściej szybko się nudzi. Znowu w kontekście cen osprzętu to założyłem że różnica w łuku 1 czy 1,5kz nie ma już większego znaczenia.
Cena łuku nie ma przełożenia że będziesz się z nim dogadywał, chyba że masz kasy w opór i wydatek paru klocków nie ma wpływu na budżet.
Moja rada jest taka poszukaj w okolicy lucznikow i przestrzel pare łuków i wybierz ten co będzie cieszył oko i dobrze leżał w dłoni, z osobistych doświadczeń mam sporo łuków a najbardziej lubię stingera choć mam droższe konstrukcje a ten z bloczkow najbardziej lubię

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 18, 2020, 05:23:14 pm »
Nie patrzyłbym dzisiaj na nic innego niż Elite.
Hunter - Kure
Target - Rezult
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Risto

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 18, 2020, 05:29:47 pm »

Tak więc, może pakowanie od razu 5-6k w hobby które nie wiadomo czy wciągnie, może być nietrafione,
może warto kupić coś bardziej budżetowego i "popularnego", żeby posmakować czy to jest "to".
Chyba że jesteś bardzo zdecydowany i wiesz na pewno że tylko bloczki.
[/quote]

Oczywiście że 100% nie ma pewności. Ale intuicja podpowiada inaczej :)  Ostatecznie jak stracę trochę kasy to jakoś przeżyję. Mam tez trochę odmienne zdanie co do porad typu "kup coś dla początkującego" Kilka razy tak w życiu zrobiłem i zawsze traciłem właśnie wtedy kasę. Dlatego od razu zaznaczyłem że może być używka bo w cenie budżetowego sprzętu można coś super dostać.
Co do bloczków to jestem "techniczny" i sam temat całej otoczki tj. celowniki, podstawki,, regulacje etc mnie już super wciąga. Zatem konkluzja taka że nie nastawiam się że musi być łuk drogi z założenia , ale będę celował w coś z potencjałem i rozwojowego i jeśli trzeba będzie to wydam 2 czy 3 kz więcej.



« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2020, 05:38:20 pm wysłana przez Risto »

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 18, 2020, 05:56:23 pm »
Mam elite victory na zbyciu jak coś priv

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 18, 2020, 06:14:50 pm »
Zatem konkluzja taka że nie nastawiam się że musi być łuk drogi z założenia , ale będę celował w coś z potencjałem i rozwojowego i jeśli trzeba będzie to wydam 2 czy 3 kz więcej.
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli Risto pisząc, że łuk ma być z potencjałem i rozwojowy. Każdy łuk ma podane określone parametry i zbytnio mieszać tam nie można. Jedynie można wymienić cięciwę na lepszą niż standardowa. Cała reszta, to już osprzęt łuku i tutaj jest olbrzymie pole manewru i rozwoju. Tyle tylko, że to można zrobić przy dowolnym łuku.
Na Twoim miejscu wziąłbym niezbyt drogi, ale dobrej firmy łuk. Naucz się ogólnie mówiąc obchodzić z łukiem i strzelać, a później, jak Ci nie przejdzie, to zainwestuj w drogi łuk.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

Risto

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 18, 2020, 06:29:36 pm »

Cena łuku nie ma przełożenia że będziesz się z nim dogadywał, chyba że masz kasy w opór i wydatek paru klocków nie ma wpływu na budżet.
Moja rada jest taka poszukaj w okolicy lucznikow i przestrzel pare łuków i wybierz ten co będzie cieszył oko i dobrze leżał w dłoni, z osobistych doświadczeń mam sporo łuków a najbardziej lubię stingera choć mam droższe konstrukcje a ten z bloczkow najbardziej lubię



Jeśli możesz podaj więcej  info na temat różnic za i przeciw Stingera. Model tani i często chwalony ale nie znalazłem konkretów dlaczego poza faktem że dobry bo ... dobry. Tyle że ma hyba naciąg max 30 ?

Mam kilka modeli które mi się podobają ale chciałbym jednak na początek  zapytać  Was o kwestie DL  bo w moim przypadku może wiele modeli być z góry wykluczone. Wychodzi mi 31,34 cala z kalkulatora. Jak wygląda praktyka? Bo jest kilka modeli z regulacją do 31 cala w tym jeden który naprawdę mi się podoba. Czy to do ogarnięcia np. kwestia spustu etc, czy trzeba je wykluczyć?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2020, 08:26:15 pm wysłana przez Risto »

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Dobór pierwszego bloczka
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 19, 2020, 07:40:37 am »
Jak masz rozpiętość ramion 199cm, to musisz wziąć długość naciągu 31,5".
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite