Autor Wątek: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz  (Przeczytany 9436 razy)

KELT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Hej

Chciałem prosić o radę.

Kupiłem jakieś 2 miesiące temu łuk boczkowy Poe Lang Rex 15-55"
Pobawiłem się trochę, popełniłem masę błędów i też sporo się nauczyłem.
Strzelałem do tej pory strzałami "do nauki", a ponieważ już trafiam w tarczę bez problemu kupiłem strzały inne, które z tego co przeczytałem pasują do mojego obecnego naciągu 33". Strzała waży dużo mniej niż te do nauki bo 18 gram (te do nauki 35 gram.)
Po strzale tą nową strzałą za każdym razem spada mi ślizgacz i łuk zachowuje się jakbym strzelił na sucho. Pooglądałem go co może być nie tak i zauważyłem, że brakuje (jak mi się wydaje) jednego plastikowego dystansu na jednym bloczku. Wydaje mi się, że jest to przyczyna wibracji od których spada mi ślizgacz.

Czy ktoś z Was wie jak ten element się fachowo nazywa po angielsku żeby poszukać go gdzieś w internecie albo gdzie szukać jakiegoś rozwiązania?
Poniżej zdjęcia - po kliknięciu się powiększą.



FAZIK

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Łucznictwo to precyzyjne podnoszenie ciężarów.
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2020, 08:08:49 am »
Pytanko - jak udało Ci się ustawić ten łuk na naciąg 33" skoro maks to 29"?

Strzały pewnie za lekkie - 277 grain, nie wiem jaki masz ustawiony naciąg pewnie 55#. Minimum możliwe to 5 grain/cal, czyli lądujesz w okolicy minimum, powinno być więcej tak naprawdę.

Element można dosztukować w jakimś markecie budowlanym, niekiedy są takie dystanse na różnych śrubach, albo dotoczyć na przykładzie tego z drugiego ramienia. Ewentualnie podkładki w ilości odpowiedniej.
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2020, 08:30:07 am wysłana przez FAZIK »

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2020, 08:23:50 am »
Pytanko - jak udało Ci się ustawić ten łuk na naciąg 33" skoro maks to 29"?
Jemu raczej chodziło o funty :P Ja przy wzroście 197cm, mam 31,5cm, to on by musiał mieć 210cm wzrostu, albo mega długie ręce :D
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2020, 08:27:28 am »
KELT, strzelałem kiedyś z Poe Langa Rex Skull Camo. Teraz jest ustawiony pod córkę i strzela sobie od czasu do czasu.
Co do Twojego pytania, to sprawa jest oczywista. Ten dystans MUSI BYĆ. Pomiędzy bloczkami, a ramionami łuku nie powinno być żadnego luzu.
Ośka ma średnicę 4,7 mm, więc możesz zrobić sobie taki dystans z jakiegoś twardego plastiku, albo kupić metalowe podkładki z otworem fi 5 mm.
Szerokość trzeba zmierzyć, albo dobrać eksperymentalnie. Zawleczka musi zaskoczyć z lekkim wciskiem.
By to zrobić trzeba mieć prasę.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 20, 2020, 08:40:17 am »
naciąg pewnie 55#. Minimum możliwe to 5 grain/cal,

Minimalną masę strzały do łuku, podaje się raczej w grain/pound (gpp) a nie na cal.
W grain/cal (gpi) podaje się zazwyczaj masę właściwą promienia.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

FAZIK

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Łucznictwo to precyzyjne podnoszenie ciężarów.
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 20, 2020, 10:30:10 am »
W obu przypadkach absolutne minimum (dopuszczalne przez producentów łuków) to właśnie 5 grain.
Ale faktycznie tu mamy masę całkowitą strzały więc GPP ;).

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 20, 2020, 10:40:33 am »
Jest to rodzaj zwykłej podstawki plastikowej i tak też sie zwie po angielsku - shim. Można to dostać ściągając z hurtowni łuczniczej ale cena jest oczywiście też "łucznicza" xD
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2020, 10:45:38 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


KELT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 20, 2020, 10:54:56 am »
No tak racja, nie chodziło o długość tylko o siłę naciągu (33 lbs). To strzała o tej wadze raczej ok (tak przynajmniej wyszło mi z tabelek znalezionych w sieci)

Miałem wcześniej przygodę ze strzałem na sucho trzy razy podczas nauki. Dwa razy spadła cięciwa, a za trzecim razem pękła. Kupiłem nową.
Spadniętą cięciwę jak i tę nową założyłem sam bez prasy więc i z tymi dystansami sobie poradzę.

To z czym nie mogę sobie poradzić to ten element metalowy na zdjęciu poniżej - jak go zdjąć? Siedzi ciasno, a nie chcę tego uszkodzić, bo też nie wiem jak się to nazywa żeby to w razie czego kupić :)



Co do wykonania takiego dystansu z elementów podkładek metalowych jak sugeruje SMOX - czy to nie będzie za luźno latało? Pewnie wejdzie z 4-5 takich podkładek. Może lepiej jakiś kawałek plexi i wywiercić otwór 5mm?

Jaco, dzieki za "Shim" :)

archibow

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
  • sie strzela sie
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 20, 2020, 11:02:15 am »
Chińczyk po trzech suchaczach - sam się demontuje ;) Da się tym w coś trafic ?
PSE Drive NXT
cel Sanlida X10
lipko Ten Zone
Trophy Taker Spring Steel
Tru Ball Beast XT hybrid
VAP v3, Skylon Empros, Skylon Edge
Oak Ridge Shade Umber + WNS Explore B1

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 20, 2020, 11:03:27 am »
Ściągniesz ten e-clip wypychając go nawet jakimś drewienkiem, tylko zabezpiecz druga ręką bo poleci nie wiadomo gdzie. Są też specjalne przyrządy do tego.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 20, 2020, 11:06:33 am »

To z czym nie mogę sobie poradzić to ten element metalowy na zdjęciu poniżej - jak go zdjąć? Siedzi ciasno, a nie chcę tego uszkodzić, bo też nie wiem jak się to nazywa żeby to w razie czego kupić :)




To coś nazywają pierścieniem osadczym  https://allegro.pl/oferta/pierscien-osadczy-plytka-10-nierdz-din-6799-50szt-8218901613?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_czescimaszyn_pla_akcesoria_narzedzia_i_sprzet_warsztatowy&ev_adgr=Narz%C4%99dzia+i+sprz%C4%99t+warsztatowy&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_czescimaszyn|1539703379|g|c&ev_adgr=|59073944112|292532562710|&utm_term=pla-520131846687||-|-9061066|&utm_content=|pla|mc:130754637-p:8218901613|&gclid=EAIaIQobChMI8f7DworC6QIVkU0YCh2XzAeFEAYYBCABEgL0WvD_BwE

albo pieścień segera.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Ełczanin

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 20, 2020, 11:27:19 am »
Do zdejmowania pierscienia osadniczego tak jak wcześniej napisano drewienko najlepiej twarde (np bukowe itp. lub kawałek plastiku). Kiedyś tak otwieralem pokrywę baku paliwa w swoim samochodzie z braku odpowiedniego klucza. A co do tej tulei to nie wiem czy jesli będzie z twardego materiału nie zabezpieczyć od strony ramienia jakąś podkładką.

KELT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 20, 2020, 11:33:27 am »
A tam od razu Chińczyk :D Tajwańczyk ! :) Jak go zreperuję i poustawiam to pewnie będzie trafiać tak jak robił to wcześniej. Na 15m szło dobrze, większe dystanse to już lipa, ale łucznik też (_|_)

Ok, spróbuję jakoś zdjąć ten klips i założyć metalowe dystanse.

Dzięki za nazewnictwo i linki.

Dam znać jak poszło.

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 20, 2020, 12:36:44 pm »
Da się tym w coś trafic ?
Zapewniam Cię archibow, że się da i to wcale nie gorzej niż z o wiele droższych łuków. Musi być jednak spełnionych kilka warunków.
1. Doby strzelec.
2. Dobry osprzęt i strzały.
Jak strzelałem z Poe Langa, to fascynowało mnie strzelanie Konstantina Mazila. Gość robi filmiki poradnikowe dotyczące min. łucznictwa.
Testuje różne łuki od tych najtańszych, po łuki z najwyższej półki. Nie jeden strzelec chciałby tak strzelać ze swojego wypasionego jak on z Poe Langa Rexa :)
W Rosji łuki Poe Lang nazywają się Интерлопер (Interloper). Od razu wyjaśniam, że nie jestem rosyjskim szpiegiem :)  Po prostu nie znam angielskiego i wiedzę o łucznictwie czerpię też z
rosyjskojęzycznych filmików, bo w czasie kiedy chodziłem do szkoły był to jedyny nauczany język obcy.
Zobaczcie tutaj, tak od 8.20
https://www.youtube.com/watch?v=Oo2l6ElnS-U&t=612s
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

FAZIK

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Łucznictwo to precyzyjne podnoszenie ciężarów.
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 20, 2020, 01:16:36 pm »
Akurat te coraz to nowsze rzuty łuków są już naprawdę dobrej jakości. Zresztą nie oszukujmy się większość sprzętu i tak jest robiona w chinach.
To jak z nożami - najpierw chińskie = fala beznadziejnie tanich i słabych jakościowo produktów, potem chińskie = stosunek jakość / cena absolutnie nie do pobicia, teraz chińskie = jeśli drogie to doskonała jakość, nie odbiegająca niczym (a niekiedy lepsza) od duuuuuużo droższych "markowych".
Chiny najpierw robią dla innych dzięki taniej sile roboczej i dotacjach państwa, w zamian "dostają" know-how, kiedy już się nauczą wszystkiego rozpoczynają własną produkcję, która absolutnie miażdży konkurencję.