Autor Wątek: który z tych 3 jako pierwszy?  (Przeczytany 13441 razy)

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 18, 2020, 01:14:24 pm »
Z tą prędkością wylotową 312 fps, to nie jest tak. Taką prędkość osiąga lekka strzała, zdaje się 300 gr na max. długości naciągu 30" i sile naciągu 70 lbs.
Z Peep-sightem z gumką, z podstawką Whisker Biscuit, z odpowiednio ciężkimi strzałami, siłą naciągu 55 lbs i długością naciągu 28 cali, to ta prędkość będzie znacznie mniejsza.
Trudno powiedzieć jaka, ale jak będzie 250 - 260 fps, to będzie dobrze.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 18, 2020, 01:35:30 pm »
Panowie ale to dziwne. To tak jakbym sprzedawał motocykl o słabszym silniku ale osiągi w ogłoszeniu, podał z tego samego modelu ale o mocniejszym silniku, no jakaś kosmiczna bzdura i zwroty albo nieprzyjemności. Skupcie się: wartości IBO, te obiecane 312 fps, są podane dla TEGO modelu Stingera a jego maksymalny naciąg to 55 funtów - nie bardzo rozumiem jak ktoś mógłby dla łuku o max naciągu 55 podawać osiągi z łuku 70. Jeżeli tak jest, to się kwalifikuje pod sprzedaż towaru niezgodnego z opisem i skuteczną reklamację. Mam świadomość i oczywiste jest, że tylko mając pełny naciąg 30,5 i pełną siłę 55lbs (no i odpowiednie strzały, ofkoz) mogę liczyć na podręcznikowe 312 a na pewno tyle nie uzyskam bo max długość dla mnie to 28. Jednak 2 cale mniej, to ok 20-21 fps mniej a nie 30-40? Jeżeli jednak jest tak jak piszecie, to nie wiem jakim prawem w opisie produktu, jest napisane, że łuk 55 funtowy daje 312 fps? Bo teraz to już zgłupiałem..
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2020, 01:43:50 pm wysłana przez CountDooku »
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 18, 2020, 01:50:41 pm »
Nie przejmuj się tak tym, bo siła łuku wpływa w dość małym stopniu na prędkość strzały (w rozsądnych granicach) Największy wpływ ma relacja masy strzały do siły naciągu i DL. Tak to sobie producenci wymyślili, jest tym trochę marketingu owszem, ale co zrobisz. Sklepy zwyczajnie korzystają z danych producentów. A u każdego producenta wszystkie prędkości którymi się chwalą na stronach z reguły są mierzone na łukach 70# czy nawet 80# często ze sztuczkami typu goła cięciwa, strzały najlżejsze z możliwych (5gpp) bez lotek itd. Normalnie peep z gumą, d-loop siodełko już potrafi zabrać 10 fps. 2 cale naciągu mniej, lecą kolejne dziesiątki fpsów, strzał też nie będziesz miał pewnie idealnie 5gpp - strata kolejnych fpsów... Podstawka typu ciasteczko też zabierze parę fpsów. Fpsy nie są najważniejsze w tym wszystkim. No chyba że masz ambicje być mistrzem świata 3D. Mój łuk strzela 270 fps przy IBO 310 i jest spoko ;)

Oszustwa tez w tym nie ma bo przy prędkości są podane normy wg których są mierzone a np norma ATA z której korzysta też PSE stanowi że łuk MUSI byc mierzony przy 70#... A że klientowi nie chce się sprawdzić co znaczy ATA czy IBO no cóż ;) I nic z tym nie zrobisz bo wszyscy tak podają, a jeśli chcesz mieć koniecznie więcej fps to niestety nie w cenie Stingera.

Choć teraz w sumie nie wiem czy PSE podając 312-304 FPS nie ma na myśli właśnie prędkości przy 70# i przy 55#. Ale kij wie czy chodzi o IBO czy ATA ;) Inni walą z reguły IBO - xxx fps. Generalnie jak widzisz różnica niewielka.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2020, 02:38:12 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 18, 2020, 02:45:15 pm »
Panowie ale to dziwne. To tak jakbym sprzedawał motocykl o słabszym silniku ale osiągi w ogłoszeniu, podał z tego samego modelu ale o mocniejszym silniku, no jakaś kosmiczna bzdura i zwroty albo nieprzyjemności.
Musisz się do tego przyzwyczaić ;)
Na Stingerach piszą też, że ma regulację od 20#-70#.
Ale trzeba się trochę orientować, żeby wiedzieć, że taki zakres regulacji to owszem jest,
ale jak się weźmie pod uwagę, 4 twardości ramion po drodze.
Bo na 70# ramionach nie zejdziesz z siłą do 20#,
a na 40# wiadomo, nie osiągniesz max 70# :)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

FAZIK

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Łucznictwo to precyzyjne podnoszenie ciężarów.
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 18, 2020, 02:45:43 pm »
Tu jest fajnie opisane co i jak z tymi prędkościami łuków.
http://bestcompoundbowsource.com/whats-bows-real-speed/
Ja mam na papierze 337-345 fps IBO a realnie pewnie z 280 :P.
To nie jest oszustwo a badanie laboratoryjne ile maksymalnie można uzyskać, nie mylić z realnie.

CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 18, 2020, 02:50:12 pm »
Jaco, jesteś wielki, wiedza petarda, w ogóle chłopaki też :) Wiem, wiem, ja się tylko z zasady czepiam szczegółów - ludzie bawią się łukami klasycznymi i też mają fazę a tam takie prędkości przecież nie istnieją. Polował też raczej nie będę a te fps dla mnie ważne, w zasadzie po to, żeby strzały leciały jak najdalej, czyli właśnie bardziej te 3D czy celne strzelanie na duże odległości, bicie swoich rekordów, taka walka ze sobą :) No mimo wieku trochę dzieciak jestem

P.S. smox, doozers, FAZIK - cenne wypowiedzi, dzięki!
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

FAZIK

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Łucznictwo to precyzyjne podnoszenie ciężarów.
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 18, 2020, 03:04:56 pm »
Tak tylko jako ciekawostkę dopowiem że (internetowy) test PSE mojego łuku wykazał iż strzała o wadze 425 grain miała prędkość 294fps i w cel dostarczyła energię kinetyczną 81,59 foot-pounds. Żeby upolować słonia potrzeba >65 ft-lbs. Żeby upolować tarczę o wiele mniej ;).

Elf z błotnego lasu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 19, 2020, 11:42:15 am »
Hejka, PSE są w kilku wersjach  max ss 2020, do 70 funciaków też. Zestaw nieco lipny więc golas lepszy, chyba że na czasie Ci zależy, bo czasy niepewne a Producenci z USA stoją. Nie wiadomo jak gospodarka u nich ruszy, i jakie firmy przetrwają PSE raczej "przeżyje" zestaw bym brał i kilka rzeczy dokupił (wymienił), bo niestety znika wszystko teraz w zawrotnym tempie. Ja też W-wa więc pozdrawiam Sąsiada.
Xpedition MX-15,  60-70 lbs
Apex Cover pro mikro, specyalty archery + soczewka
Rip-Cord
Tru Ball Max Pro plus 4.
PSE stinger max ss 30-70 Lbs
Tru Glo Range Rover mikro slider,
Trophy Ridge Whisker Biscuit,
Tru Ball Bandit.

CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 19, 2020, 07:24:09 pm »
No to po pierwszym, niestety feralnym strzelaniu :-/ Po którejś z kolei strzale(łuk genialny, uczucie zwalniania spustu jest cudowne, do wagi naciągu już mam duży respekt, długość dopasowana idealnie), podczas naciągania kolejnej puścił p*****lony Avalon Classic Caliper, strzała poszła huk wie gdzie a z górnego bloczka spadła linka... Są bardzo małe szanse że zwolniłem sam, bo skupiałem się na wszystkich ruchach i PRZEDE WSZYSTKIM - na bezpiecznym trzymaniu spustu podczas naciągania, z celowaniem w górę, wyprostowaną postawą itd. Górny bloczek w Stingerze jest okrągły i z niego spadła linka mimo że strzała była założona, więc na szczęście nie był to strzał na sucho ale na dłoni przed kciukiem siniak piękny :) Teraz muszę do sklepu jutro dmuchać. Pytanie, wiecie ile może kosztować taka naprawa? Pi razy oko oczywiście. Słyszałem coś o prasach home made ale dla mnie to jeszcze nie ten level :-/
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 19, 2020, 07:40:10 pm »
podczas naciągania kolejnej puścił p*****lony Avalon Classic Caliper, strzała poszła huk wie gdzie a z górnego bloczka spadła linka...
CountDooku, to bardzo mało prawdopodobne, by nowy spust nadgarstkowy sam się puścił.
W temacie - "Gen-Xy, ktoś, coś wie, czy warto?" kolega strzelec archibow opisuje swoje bardzo podobne problemy z kablami i cięciwą w takim samym łuku.
Być może jest coś nie tak z tymi Stingerami MAX SS?
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 19, 2020, 07:44:21 pm »
No to jeżeli nie puścił Caliper, to jedynym wytłumaczeniem jest moje jakieś przypadkowe muśnięcie, bo spust mega czuły, choć - jak pisałem - byłem skupiony i miałem wrażenie jakby Caliper zerwał. Tylko mi lotki pod nogami zostały :D
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 19, 2020, 07:47:51 pm »
P.S. Generalnie smox dobrze kminisz, bo to nie był suchy strzał tylko z założoną, ciężką jak na 55lbs strzałą 400tką. Coś może być na rzeczy, poszukam tego wątku w sprzętach, dzięki Ci.
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

archibow

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
  • sie strzela sie
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 19, 2020, 08:46:55 pm »
Współczuję takiego początku strzelania. Chyba faktycznie jakś felerna partia tych łuków, cholera wie. Może nie testują wszystkich, bo to najtańsze i dużo tego schodzi.
Przed nałożeniem można trochę bardziej skręcić cięciwę, bo się "rozpłaszcza" i dobrze nasmarować, chyba że już odłażą włókna to lepiej założyć nowe sznurki.
Co chodzi o domową prasę to chińska "linkowa" daje radę. Prędzej czy później chyba każdy sam zaczyna grzebać przy swoim sprzęcie :)
PSE Drive NXT
cel Sanlida X10
lipko Ten Zone
Trophy Taker Spring Steel
Tru Ball Beast XT hybrid
VAP v3, Skylon Empros, Skylon Edge
Oak Ridge Shade Umber + WNS Explore B1

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 19, 2020, 08:52:53 pm »
PRZEDE WSZYSTKIM - na bezpiecznym trzymaniu spustu podczas naciągania, z celowaniem w górę, wyprostowaną postawą itd.

Współczuję wypadku, ale zaniepokoiło mnie Twoje stwierdzenie "podczas naciągania,z celowaniem w górę"
Możesz przybliżyć o co chodzi?

I jak wg. Ciebie wygląda bezpieczne trzymanie spustu?
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: który z tych 3 jako pierwszy?
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 19, 2020, 09:11:58 pm »
Być może jest coś nie tak z tymi Stingerami MAX SS?
Chyba zbyt pochopnie obarczyłem winą łuk. Obaj Panowie są początkującymi strzelcami i być może zbyt kurczowo trzymają łuk podczas naciągania powodując jego przekrzywienie co może być przyczyną spadnięcia cięciwy. Ręka łuczna ma tylko podpierać łuk.
Druga sprawa, to majstrowanie przy cięciwie i sznurkach zazwyczaj źle się kończy jeżeli nie wie się dokładnie co się robi. Nie można dowolnie kręcić cięciwą czy sznurkami.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang