Autor Wątek: Uregulowania prawne a łuk myśliwski  (Przeczytany 2736 razy)

Elf z błotnego lasu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 44
Uregulowania prawne a łuk myśliwski
« dnia: Maj 14, 2020, 12:53:44 am »
Witam serdecznie. Przeglądałem info. gdzie legalnie, spokojnie bezproblemowo, można sobie potrenować. Pasjonuję się strzelectwem od dziecka. Kilka klubów stołecznych i po kilka lat spędzonych po drugiej stronie lufy. Z łukiem mam do czynienia od niedawna. Jednak jego osiągi- łuk myśliwski zdecydowanie pozwalają uznać taki sprzęt za bardzo skuteczną broń o ogromnej sile. Osobiście jestem zwolennikiem powszechnego dostępu do broni ale nieco zastanawia mnie brak jakichkolwiek regulacji prawnych co do kupna, sprzedaży i korzystania w plenerze praktycznie przez każdego. Pomijając intencję nawet te najbardziej szlachetne.
Po zakupie łuku, średniej klasy PSE Stinger Max SS odkryłem kilka istotnych wad które w miarę szybko wychwyciłem i skorygowałem. Mając do czynienia z różną bronią palną (ponad dekadę) i znając zasady bezpiecznego jej używania, co do powszechnego dostępu do łuków myśliwskich mam wątpliwości. Zakupiłem w zestawie
i szybko ten zestaw zastąpiłem markowymi dodatkami. W oferowanej wersji z chińskim spustem, pętelką ledwo nadtopioną z jednej strony, rozkalibrowaną śrubą na podstawce do strzały, no cóż może miałem pecha, ale to mogło być mało bezpieczne. Chyba że się mylę , nie znam się aż tak dobrze i proszę o pomoc w wyjaśnieniu choćby numeracji ramion w moim łuku zaczyna się  134,135,136 i 139, Czy to norma tych oznaczeń ? Pozdrawiam.
Xpedition MX-15,  60-70 lbs
Apex Cover pro mikro, specyalty archery + soczewka
Rip-Cord
Tru Ball Max Pro plus 4.
PSE stinger max ss 30-70 Lbs
Tru Glo Range Rover mikro slider,
Trophy Ridge Whisker Biscuit,
Tru Ball Bandit.

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Uregulowania prawne a łuk myśliwski
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2020, 08:27:56 am »
Zły dział :) A nawet bardzo zły :P
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Uregulowania prawne a łuk myśliwski
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2020, 08:29:52 am »
Swobodny dostęp do łuków pokazuje jak restrykcyjne ograniczenia dostępu do broni są niepotrzebne i wcale nie wpływa na większe bezpieczeństwo. Nie ma regulacji odnośnie łuków i chyba jest nam z tym dobrze, nie martwisz się bzdurnymi przepisami i kupujesz co ci wpadnie w oko,  a jedynym ograniczeniem jest twój budżet.
Co do zestawów to zawsze są odradzane przez bardziej już doświadczonych łuczników własnie z powodu kiepskiej jakości, tutaj na forum też się to często pojawia. Poluzowane śruby na podstawce raczej nie wpłyną na bezpieczeństwo bo jest to bardzo łatwe do poprawy. Gorzej z pętelką jeśli by ktoś tego nie zauważył, ale przed strzelaniem powinno się zawsze sprawdzić czy wszystko z łukiem jest ok i żadne ograniczenia czy regulacje tego nie zmienią.


PS. temat założyłeś w złym dziale
 

Masud

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: Uregulowania prawne a łuk myśliwski
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2020, 09:05:53 am »
Łucznictwo jest sportem nawet gdy używamy nazwy "łuk myśliwski". A doszukiwanie się zabójczych możliwości w łuku i wspominanie braku uregulowań prawnych jest zwyczajnym trolowaniem w celu likwidacji łucznictwa terenowego. Tak by łucznictwo mogli uprawiać tylko członkowie klybów po uzyskaniu pozwolenia na broń i płacący co kilka lat za badania lekarskie orzekające o zdolności do posiadania łuku.
Bloczek: Bear Approach HC (2019) 60#
Konny: Nomad Black Shadow 48" 35#
Wschodni: Oak Ridge Sado Bamboo 52" 35#
Longbow: Buck Trail Metis 60" 30#
Barebow: Winners Explore DX + KAP Winstorm 2 Carbon Foam Limbs.

Elf z błotnego lasu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Uregulowania prawne a łuk myśliwski
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2020, 09:49:17 am »
To mój pierwszy wpis. Więc przepraszam że dział nie ten. Będę bardziej uważał a i pora na wypociny była nie ta.
Co forum to inne obyczaje. Tu niebawem odnajdę się, mam nadzieję że szybko. Pozdrawiam.
Xpedition MX-15,  60-70 lbs
Apex Cover pro mikro, specyalty archery + soczewka
Rip-Cord
Tru Ball Max Pro plus 4.
PSE stinger max ss 30-70 Lbs
Tru Glo Range Rover mikro slider,
Trophy Ridge Whisker Biscuit,
Tru Ball Bandit.

Antonio7

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Uregulowania prawne a łuk myśliwski
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2020, 01:00:41 pm »
Jesteś zwolennikiem powszechnego dostępu do broni, a z drugiej strony chciałbyś regulacje do łuków? Nie rozumiem. Wariat jak będzie chciał zrobić masakrę na ulicy to i tak zrobi, jakieś testy na broń palną i regulacje powinny być, ale szybsze i mniejsze.
Zestawy wiadomo, są z najtańszych części więc mogło się zdarzyć. Powodzenia w strzelaniu

Munin

  • Gość
Odp: Uregulowania prawne a łuk myśliwski
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2020, 02:14:24 pm »
"...i po kilka lat spędzone po drugiej stronie lufy..." przez kilka lat robiłeś za tarczę a potem się przebranżowiłeś na kulochwyt? Nie do końca rozumiem to stwierdzenie.

Po jaką chorobę jakieś regulacje na zakup i posiadanie a także dedykowane regulacje do strzelania? Ogólne nie wystarczą? Polacy nie są tak durnym narodem, że jak nie ma przepisu dedykowanego to się gubią. Większości łuczników wystarczają obowiązujące regulacje prawne.

kahles

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Uregulowania prawne a łuk myśliwski
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2020, 02:22:06 pm »
Możesz określić o co Ci chodzi?
Dajesz tytuł "...uregulowania prawne..." a pytasz o numery ramion...?
Chcesz pozwoleń na łuki,badania,opłaty,dzielnicowych itd?
Uregulowania prawne są.Jak masz dostęp do broni to rzuć po tej dekadzie choć raz na UoBiA i bedziesz wiedział że uregulowania są...
Hoyt RedWRX Turbo 70# Carbon ProStack 8''
Hamskea Hunter Micro Hybrid
Hamskea  Hybrid Target Pro MicroTune
Axcel Accutouch Carbon Pro 0.19 AV41; Axcel Rheo Tech PRO 0.01'' 5pins;React H5
Scott Archery Little Goose
Carter Plain 1,VAPOR REALTREE XTRA

humungus

  • Gość
Odp: Uregulowania prawne a łuk myśliwski
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 14, 2020, 08:09:08 pm »
na moje oko jakiś funkcjonariusz-emeryt/ubol sonduje środowisko

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Uregulowania prawne a łuk myśliwski
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2020, 09:45:25 pm »
Na bezsensowne posty najlepiej nie odpowiadać i temat umrze naturalnie.
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP