Autor Wątek: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?  (Przeczytany 8081 razy)

blasphemus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« dnia: Kwiecień 20, 2020, 07:57:38 am »
Witam, będzie to mój pierwszy łuk, jakie strzały do 60 cali i 30 lbs naciągu? Cięciwę skręcać w prawo to już wyczytałem ale ile razy? Jak można polecić jakieś to najlepiej ze sklepu żebym mógł w jednej paczce kupić śrut do wiatrówki bo teraz przez koronę nigdzie nie kupię, np. znalazłem jakieś na mi.....ia (nie wiem czy można linki dawać) chyba nie muszą być jakieś wykwintne, chodzi czy mogą być 30 cali czy za małe? Lepiej aluminiowe czy włókno szklane czy drewno?

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2020, 08:55:13 am »
A ile masz wzrostu?

blasphemus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2020, 08:59:52 am »
180 ale nie tylko ja będę z tego strzelał ale też niższe osoby, a to robi jakąś różnicę?

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2020, 09:28:33 am »
Tak bo będziesz naciagal zależy od techniki 30 31 cali ale przeliczcz sobie rozstaw rąk bo możesz nie wpisywać się w kwadrat

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 20, 2020, 09:31:03 am »
To kto będzie strzelał z łuku ma o tyle znaczenie, że od tego zależy dobór strzał.
Strzały dobiera się do siły łuku, a ta zależy od tego jak bardzo go naciągniesz.

Twój 30LBS teoretycznie będzie miał tyle, jak go naciągniesz na 28"
Przy Twoim wzroście, jeśli rozpiętość ramion masz 180 to będzie miał mniej więcej tyle.
Ale ktoś niższy np. 165 już tyle nie naciągnie, tylko np 2" mniej,
a to spowoduje że łuk będzie miał 26# (średnio 1"=2# mniej lub więcej )
Jak łuk ma mniejszą siłę, to i strzały potrzebne bardziej miękkie.

Teoretycznie da się strzelać strzałami zbyt twardymi
lub zbyt miękkimi ale gorzej latają, mogą uderzać o majdan itd.

Jeśli różnica nie jest jakaś wielka to nie powinno być problemu. Jeśli różnice będą bardzo duże, np. strzelasz Ty i dzieciaki
to lepiej jakbyś miał 2 kpl strzał. Dla Ciebie i miększe dla słabszych naciągów.

Dla Ciebie szacuję że jakieś spin 800 powinny pasować. Ja mam 180 i przy łuku 29# 800 latają akurat.

Jeśli idzie o strzały, to nie ze sklepu który wymieniłeś (mają tanie strzały, ale nie są dobre, pełno postów na FB  o tych strzałach, że się rozłażą w trakcie strzelania).
Nie alu, drewno ani szkło tylko karbon.

Jak chcesz dobre i tanie strzały, to Avalon Tyro albo Skylon Novice w sklepach łuczniczych.
Taniej to tylko w chinach.

Pytanie jeszcze czy chcesz strzelać z podstawki pod strzłę czy z półki.
Jak z półki to lotki tylko pierzaste.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 20, 2020, 10:23:06 am »
Zajrzyj na strzaly pl maja tam ładne drewniane strzaly z piórem niektóre poniżej 10 zl

blasphemus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 20, 2020, 11:20:30 am »
Inna osoba/osoby to można powiedzieć że minimum 165-170 więc można dobrać coś pośrednio? Żadne dzieci nie będą strzelać
Nie wiem co to jest podstawka i półka, powiedzmy że strzelam bez niczego z samego łuku, tylko jeszcze ochraniacz muszę kupić bo już sobie pociągnąłem cieciwą po przedramieniu i skóra zdarta xD
I przychodzę jeszcze zapytać bo dali takie "dywaniki" do naklejenia i na zdjęciach widziałem że pokrywają całą szerokość majdanu a w rzeczywistości są dwa razy mniejsze i teraz pytanie jak to nakleić, z przodu, z tyłu czy po środki?
O to chodzi te czarne dywaniki nad rękojeścią pokrywają całą szerokość łuku a ja mam dwa razy mniejsze, jak przystawię do jednej krawędzi to dosłownie połowę pokryją, wydaje mi się że dać po środku? A można bez tego? W średniowieczu tego nie mieli?
https://www.centrum-lucznicze.pl/_galeria/produkty/1120_1.jpg

blasphemus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 20, 2020, 01:39:58 pm »
Dobra ja mam naciąg 78-80 cm a druga osoba 50 cm
te będą dobre 31" i najmniejsze 28" czy lepiej mniejsze, a dla mnie 32" jakieś inne?
https://www.centrum-lucznicze.pl/strzaly-karbonowe/971,strzala-karbonowa-avalon-tyro-par-600-do-1500-hit

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 20, 2020, 02:30:24 pm »
To dwa luki i dedykowane strzaly albo lzejsz drugie ramiona

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 20, 2020, 03:04:01 pm »
Inna osoba/osoby to można powiedzieć że minimum 165-170 więc można dobrać coś pośrednio?

Będzie trudno, to jest 3" różnicy, więc ok 6# w sile łuku.
Żeby było coś po środku, to dla Ciebie trzeba by dobrać strzały za miękkie, a dla drugiej osoby za twarde.
Z dwojga złego, chyba lepiej spróbować dla Ciebie ciut za miękkie, i zobaczyć co się będzie działo :)
Jak będzie bardzo źle dla tej niższej osoby, to dokupić 3-4 strzały bardziej miękkie.

Jak zmierzyłeś te 80 cm naciągu?

I przychodzę jeszcze zapytać bo dali takie "dywaniki" do naklejenia i na zdjęciach widziałem że pokrywają całą szerokość majdanu a w rzeczywistości są dwa razy mniejsze i teraz pytanie jak to nakleić, z przodu, z tyłu czy po środki?
O to chodzi te czarne dywaniki nad rękojeścią pokrywają całą szerokość łuku a ja mam dwa razy mniejsze, jak przystawię do jednej krawędzi to dosłownie połowę pokryją, wydaje mi się że dać po środku? A można bez tego? W średniowieczu tego nie mieli?
https://www.centrum-lucznicze.pl/_galeria/produkty/1120_1.jpg

Te dywaniki, to wyklejka do półki właśnie (wycięcie w majdanie).
Chodzi o to, że łuk się nie rysuje od strzał i jest ciszej w trakcie strzału.
Jak nie chcesz możesz tego nie przyklejać.

W takim układzie potrzebujesz strzał z lotkami z piór.
Gotowce mają też w tym sklepie, nazywają się Skylon Novice, ta sama klasa co Tyro,
a nawet bym powiedział odrobinę lepsze.
Fabrycznie oklejone piórami.

Podstawka, to takie plastikowe coś, które się przykleja do boku tego wycięcia w majdanie
(zamiast wyklejki z filcu, czy zamszu, zależnie co tam Ci dali).
Dzięki podstawce można strzelać nawet ze strzał z gumowymi lotkami.

Pytałeś o cięciwę. Skręcać możesz w dowolną stronę :)
Ile razy? Tyle żeby wysokość cięciwy (inaczej BH, czyli odległość cięciwy od majdanu) była właściwa dla tego łuku.
Ile dla Mongo będzi właściwie trzeba by poszukać w opisie.
Zazwyczaj jest to nie mniej niż 15-18 cm

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Munin

  • Gość
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 20, 2020, 10:01:35 pm »
Oak Ridge Mongo jest twinem czyli ma dwie niepełne półki po obu stronach uchwytu i pasuje dla prawo i lewo ręcznego łucznika a co za tym idzie strzały do niego powinny być miększe niż do łuku z głęboką półką. Do tego jest z cięciwą dakronową czyli strzały miększe razy dwa niż wskazują selektory :D
Nie bierz drewnianych strzał zwłaszcza ze sklepów łuczniczych, rzadko który dobiera promienie wagą (w sumie to nie spotkałem się z takim sklepem który by to robił ale nie w każdym kupowałem drewniaki), jeśli chcesz drewno zamów u jakiegoś wytwórcy strzał ale z własnego doświadczenia wiem, że ciężko będzie dobrać spine. Poza tym ten łuk jak każdy longbow lubi cięższe strzały ale że jest słaby to to akurat nie jest zmartwieniem, bo nawet najlżejsze karbony powinny mu przypasować.
EDIT
Myślę, że strzały o spine 900, długości 30" i z grotem 80gr będą dla Ciebie względnie dobre, dla kogoś z krótszą długością naciągu już mogą tłuc ogonem o majdan.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2020, 10:30:11 pm wysłana przez Munin »

blasphemus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 21, 2020, 12:53:04 pm »
Panowie wszystkie wyliczenia się nie liczą bo ząłożyłem cięciwe odwrotnie, leżał tak blisko 10 godzin ale chyba nic poważnego się nie stało? Nie było nic strzelane tylko na sucho parę razy postrzelałem. Założyłem już poprawnie i wygląda dobrze
Więc tak, jak liczyć naciąg od krawędzi wewnętrznej czy zewnętrznej majdanu do cięciwy? Czy może od położenia cięciwy zerowego do maksymalnego jej naciągu? Tak samo to BH ma być od wewnętrznej krawędzi majdanu do cięciwy czy od zewnętrznej. Od zewnętrznej mam 18,5 cm a od wewnętrznej 13,5 cm a wyczytałem że powinno być 16,5 cm i tutaj kolejne pytanie czy jak BH jest mniejsze to łuk jest słabszy czy mocniejszy? CHciałbym móc to wyregulować bo dla siostry chyba jest za silny wtedy zwiększyć czy zmniejszyć BH żeby był trochę słabszy?
WTedy zapytam o strzały ale już wiem że kupię dwa komplety zależne od mojego i jej naciągu i ze dwie drewniane jeszcze dla siebie.
Ostatnie pytanie co do tego filcu, jak go nakleje to strzały będę mógł mieć lepsze czy gorsze? Chodzi o te lotki z piór czy inne są lepsze? Chciałbym wszystko mieć tak bardziej tradycyjnie

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 21, 2020, 12:58:32 pm »
No to grubo, czyli nie dość że założyłeś cięciwę odwrotnie to jeszcze doprawiłeś suchaczami? Absolutnie pod żadnym pozorem z żadnego łuku nie można strzelać na sucho.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


blasphemus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2020, 01:07:25 pm »
To i tak pierwszy łuk i później kupie coś lepszego, ale dzięki za radę z tym strzelaniem na sucho

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Łuk tradycyjny Oak Ridge Mongo 60 cali jakie strzały?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2020, 03:42:48 pm »
Tak więc po kolei.

Nie ważne czy filc przykleisz czy nie, strzały z lotkami pierzastymi.
One nie są ani gorsze ani lepsze, są inne :) bardziej "tradycyjne".
Lepsze lub gorsze możesz kupić/wybrać promienie, do których przykleisz lotki z piór ;)

W tym łuku nie zmienisz siły naciągu, nie ważne co zrobisz z BH (BH nie zmienia siły łuku, tylko długość naciągu),
BH mierzysz od wewn. strony łuku do cięciwy.

BH zwiększa się skręcając cięciwę.
Im bardziej ją skręcisz, tym zrobi się krótsza, więc BH wzrośnie.
Skoro brakuje Ci 3 cm to jakoś słabo to widzę, wygląda jakby cięciwa była za długa.
Ale próbuj, skręć na maksa tyle żeby nie zaczęły Ci się robić supełki na cięciwie i zobacz jakie BH z tego wyjdzie.

Naciąg z kolei mierzysz od zewnętrznej krawędzi łuku (tej od strony celu), do cięciwy w maksymalnym naciągu.
Najłatwiej wziąć między palce jakąś listewkę, udając, że to strzała, naciągnąć łuk (z tą listewką) i zaznaczyć na listewce miejsce w którym "strzała" wystaje poza majdan (łuk). Zmierzyć długość.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.