Autor Wątek: Pierwszy łuk - oko wiodące  (Przeczytany 3357 razy)

dragon1003a

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Pierwszy łuk - oko wiodące
« dnia: Kwiecień 17, 2020, 09:14:56 pm »
Część wszystkim  :)
Powoli się przymierzam do zakupu pierwszego łuku. Nigdy nie miałem styczności z łukiem, w związku  z czym będę wdzięczny jeśli poradzicie mi w pewnych kwestiach.
Łuk jak mam na oku to: Samick Polaris ( był polecany na tym forum).
Jednak mam kilka pytań:
1. Jestem praworęczny, a moje oko wiodące lewe, jaki łuk wybrać lewo czy praworęczny?
2. Jaką siłę naciągu dobrać, dodam że nigdy nie strzelałem z łuku i jestem raczej szczupłej budowy.
3. Rozpiętość ramion to około 185cm, według przelicznika długość naciągu powinna wynosić 74cm, po zmierzeniu innym sposobem prawidłowego naciągu wyszło 71cm ( od czubka nosa do dłoni) . Dodam, że mój wzrost to 193cm. Jest jeszcze jakiś inny sposób doboru odpowiedniej długości, bo możliwe że robię te pomiary źle i dlatego wynik jest tak rozbieżny?
4. Jakie strzały dobrać do takiego łuku i pozostałych parametrów?

Będę wdzięczny za wszystkie porady i sugestie.
Z góry przepraszam za pytania, które dla wielu mogą wydawać się trywialne

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk - oko wiodące
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 18, 2020, 07:22:28 pm »
Część wszystkim  :)
Powoli się przymierzam do zakupu pierwszego łuku. Nigdy nie miałem styczności z łukiem, w związku  z czym będę wdzięczny jeśli poradzicie mi w pewnych kwestiach.
Łuk jak mam na oku to: Samick Polaris ( był polecany na tym forum).
Jednak mam kilka pytań:
1. Jestem praworęczny, a moje oko wiodące lewe, jaki łuk wybrać lewo czy praworęczny?
2. Jaką siłę naciągu dobrać, dodam że nigdy nie strzelałem z łuku i jestem raczej szczupłej budowy.
3. Rozpiętość ramion to około 185cm, według przelicznika długość naciągu powinna wynosić 74cm, po zmierzeniu innym sposobem prawidłowego naciągu wyszło 71cm ( od czubka nosa do dłoni) . Dodam, że mój wzrost to 193cm. Jest jeszcze jakiś inny sposób doboru odpowiedniej długości, bo możliwe że robię te pomiary źle i dlatego wynik jest tak rozbieżny?
4. Jakie strzały dobrać do takiego łuku i pozostałych parametrów?

Będę wdzięczny za wszystkie porady i sugestie.
Z góry przepraszam za pytania, które dla wielu mogą wydawać się trywialne

Co do długości naciągu.
Pierwsza wartość  (74cm czyli 29") jest bliższa prawdy, choć i tak chyba trochę zaniżona.
Ja mam 181 a rozpiętość 183 i mam naciąg niecałe 29".
Do czubka nosa się nie mierzy naciągu. Cięciwę praktycznie każdym sposobem ciągniesz dalej niż do czubka nosa.
W zależności gdzie będziesz kotwiczył, to zawsze wyjdzie Ci ze 2-4 cm więcej.

Biorąc to pod uwagę, od razu miej w głowie, że Twój łuk zawsze będzie miał siłę większą o ok 2-4#
w stosunku do tego co podają w opisach, bo standardowo siłę łuku podaje się na 28" naciągu,
a każdy 1" naciągu więcej to dodatkowe 2# więcej w sile "na palcach", do której dobiera się spin (sztywność) strzał.

Jeśli masz lewe oko dominujące, a jesteś praworęczny to masz trochę trudniej niż większość ;)

Są różne szkoły, generalnie jeśli nigdy nie strzelałeś z łuku,
to podobno najłatwiej jest się nauczyć strzelać z łuku leworęcznego (czyli łuk trzymasz w prawej a cięciwę ciągniesz lewą).
Nie ma wtedy niepotrzebnej gimnastyki głową.
Jeśli jesteś bardzo "praworęczny" i nie wyobrażasz sobie strzelania z leworęcznego łuku, można kombinować:
strzelać z opaską/przesłoną na lewym oku i wytrenować do strzelania prawe.
można strzelać z oboma otwartymi i nie celować wogóle (tzw. strzelanie intuicyjne) składasz się do strzału
patrząc na cel i strzelasz na wyczucie, tak jakbyś rzucał kamieniem. Ale tym sposobem trzeba się bardzo dużo ostrzelać
żeby dobrze trafiać. Jeśli chcesz mieć w miarę szybko (w kilka tygodni) jakieś skupienie na tarczy to ta metoda raczej się nie nadaje. Ale możesz tak sobie strzelać dla fun-u. Zależy co Cię interesuje.

Z siłą jest największy kłopot, najlepiej by było jakbyś mógł się gdzieś do łuku przymierzyć.
W sklepie albo u kogoś znajomego.
Szczupła budowa nie jest tu jakimś wyznacznikiem.
Bardziej istotne jest w jakim jesteś wieku i  czy uprawiasz jakieś sporty regularnie,
typu pływanie, wspinaczka albo kalistenika?
Wtedy jest szansa, że masz te mięśnie, którymi się strzela jako tako rozruszane ;)
A może jesteś molem książkowym lub biurkowym i niewiele się ruszasz, wtedy bym nie szalał z siłą.

Skoro celujesz w Polarisa, to jest o tyle dobrze,
że ramiona można wymienić jeśli okażą się za mocne/słabe.

Nawet jeśli kupisz wysyłkowo, to z łukami jest ten kłopot, że sklepy zazwyczaj sobie zastrzegają,
że jeśli towaru nie ma na stanie, to traktują go jako "na zamówienie" i w regulaminie potwierdzasz,
że takiego towaru nie możesz zwrócic.

Ale akurat Polaris, albo Core Hit (odpowiednik) jest na tyle popularny,
że w sklepie mogą mieć na stanie kilka różnych mocy ramion, więc zadzwoń i pogadaj,
czy w razie czego będziesz mógł odesłać/wymienić.
Polecam Bowhounting.pl, chłopaki są ogarnięci i wszystko z nimi załatwisz.

Jeśli idzie o siłę, to są różne szkoły.
Większość trenerów radzi aby zaczynać od słabego łuku, nauczyć się prawidłowej postawy
(co jest dużo łatwiejsze jeśli nie musisz się mocować z łukiem) wtedy poleca się łuki od 22-26# (u ciebie wyjdzie 24-28#)
Inni kupują od razu łuk mocniejszy, bo chcą przyoszczędzić na wydatkach.
Jeśli się kupuje łuk w jednym kawałku, albo taki w cenie 1kPLN to może ma to uzasadnienie.
Przy cenie ramion Core ok 200 zł, moim zdaniem nie warto.
Ale to Towoja decyzja.

Ja zaczynałem od 20# (22# na palcach) i to było to.
Ale ja miałem możliwość pójść na godzinną lekcję i się przekonać,
że 18# to trochę za mało a 24# już trochę za dużo :)

Przy Twoim wzroście raczej celuj w łuk 70", strzały będzie można dobierać dopiero jak zdecydujesz jaka siła ramion.
Strzały raczej polecam karbonowe, a jakie to zależy jak chcesz strzelać,
czy sportowo z celownikiem i podstawką pod strzałę (każde się nadadzą, chociaż trwalsze będą z lotkami gumowymi),
czy raczej tradycyjnie/huntersko i np. z półki to wtedy muszą być z lotkami pierzastymi.
Jak z podstawką, to też gumowe się nadają.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

dragon1003a

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pierwszy łuk - oko wiodące
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 18, 2020, 08:32:43 pm »
Dzięki za szczegółową odpowiedź.  :)

 Niestety co do siły naciągu nie mam możliwości sprawdzenia na łuku jaka siła faktycznie mi odpowiada, w mojej okolicy nie ma żadnej szkółki, a w obecnej sytuacji w kraju nawet jakby była to i tak była by pewnie zamknięta  :D

Łuk ma mi służyć czysto do zabawy i jako rozrywka, mam trochę miejsca na działce, więc zabrałem się już nawet za budowę strzałołapu. Na angielskich stronach o łucznictwie znalazłem opcję z matą gumową. Na allegro dostępna w cenie około 100zł za 2m2 o grubości 3mm. Nie wiem czy jest to do końca odpowiedni materiał i czy strzały nie będą np. uszkadzać się czy przelatywać na wylot. Może ktoś testował i może się podzielić doświadczeniami  ;D

Co do samego łuku pewnie zdecyduje się na Core HIT/Polaris leworeczny, długość 70" oraz 20/22 siły naciągu, z tego względu że nie uprawiałem nigdy sportu, który mógłby w jakimś stopniu rozwinąć mięśnie odpowiedzialne za strzelanie z łuku.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2020, 08:34:28 pm wysłana przez dragon1003a »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk - oko wiodące
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 18, 2020, 09:04:33 pm »
mam trochę miejsca na działce, więc zabrałem się już nawet za budowę strzałołapu. Na angielskich stronach o łucznictwie znalazłem opcję z matą gumową. Na allegro dostępna w cenie około 100zł za 2m2 o grubości 3mm.

Zaoszczędź tą kasę na strzały, poszukaj w domu starych koców,
gęstych zasłon z grubego materiału i powieś luźno 2,3 warstwy.
I zaczynaj strzelanie z 4 m np. jak 3 strzały pod rząd zaczną Ci się niebezpiecznie blisko siebie układać,
tak w kółko ok 5 -7 cm stań na 10m i zabawa od nowa, aby uzyskać skupienie, ok 5 cm, wtedy znów możesz zwiększyć dystans itd.  Będziesz trafiał w matę a strzałochwyt będzie tylko narzędziem awaryjnym.

Do zakupów dorzuć jakąś matę np. 60x60cm 15-20 cm grubości.
Albo sobie sam jakąś wykonaj, z kartonu, pianek i szmat.


Co do samego łuku pewnie zdecyduje się na Core HIT/Polaris leworeczny,
długość 70" oraz 20/22 siły naciągu

Do takiego łuku, strzały przy Twoim naciągu brałbym 31" żeby był zapas na źle zmierzoną długość naciągu.
Jakieś Avalon Tyro/Skylon Novice/Radius albo trochę drożej, ale mocniejsze Avalon Classic.
Spin dla łuku 22# (zakładając 24# na palcach) wychodzi jakoś 800.

Do zakupów dorzuć sobie od razu jakąś ochronę na palce, skórkę albo rękawiczkę.
I jakiś kołczan, chyba że coś sobie zmontujesz sam :)

Powodzenia i dobrej zabawy :)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

dragon1003a

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pierwszy łuk - oko wiodące
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2020, 03:50:41 pm »
Dzięki za odpowiedź, teraz coraz więcej rzeczy staje się jasna i klarowna. Mam jeszcze pytanie co do samych strzał. Prawdopodobnie na początek zdecyduje się na Avalon Tyro. Z tym że jaki parametr wybrać. Strzała o długości 31" ma parametr 600 i nie wiem czy ten parametr określa wspomniany spin czy jest to po prostu oznaczenie producenta dotyczące długości, a akurat w tym modelu spin jest nieokreślony.
Pozdrawiam  ;D

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk - oko wiodące
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2020, 04:44:52 pm »
czy ten parametr określa wspomniany spin

W sklepach czasem zamiast spin czasem piszą parametr.
Spin 600 dla Ciebie będą za twarde (musiałbyś mieć łuk ok 30#).
Jak pisałem wcześniej przy Twojej sile łuku 24# spin wychodzi 800.

Jak nie ma na stronie do wyboru to zamów.
800 to już dość popularny spin, nie powinno być problemu z zamówieniem.

Problem bardziej polega na tym, że nie ma gotowych strzał 800 o długości promienia 31"
więc sklep bedzie musiał Ci poskładać strzały z promieni o pełnej długości (33").
 
Gotowce już fabrycznie poklejone w spinie 800 mają długość 29" zazwyczaj.
Ale plus masz taki, że możesz sobie wybrać kolor i rodzaj lotek :) bo i tak sklep bedzie musiał je kleić.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Pierwszy łuk - oko wiodące
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 19, 2020, 05:17:13 pm »
Odsyłam do aliexpress znajdziesz fenomenalna relacje cena jakość i jak będziesz chciał przytna i zamontuj strzaly pod rozmiar

dragon1003a

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pierwszy łuk - oko wiodące
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 19, 2020, 09:17:58 pm »
Wielkie dzięki, mam jeszcze jedno pytanie odnośnie strzał. Chyba jednak skuszę się na: https://sklepluczniczy.pl/strzay-karbonowe/2484-strzaly-avalon-classic-6-szt.html
Tym bardziej, że cena nieznacznie się tylko różni względem Tyro, a we wcześniej wypowiedzi były polecane

Czy w tym przypadku mam brać przycięcie na 31" oraz spin 800 ? Dodam, że chyba jednak pójdę w siłę naciągu 20"  :D Wolę jednak opanować technikę, nie siłować się z łukiem i czerpać z tego przyjemność.

Jeszcze raz dzięki  :)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk - oko wiodące
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 20, 2020, 09:12:54 am »
Wielkie dzięki, mam jeszcze jedno pytanie odnośnie strzał. Chyba jednak skuszę się na: https://sklepluczniczy.pl/strzay-karbonowe/2484-strzaly-avalon-classic-6-szt.html
Tym bardziej, że cena nieznacznie się tylko różni względem Tyro, a we wcześniej wypowiedzi były polecane

Czy w tym przypadku mam brać przycięcie na 31" oraz spin 800 ? Dodam, że chyba jednak pójdę w siłę naciągu 20"  :D Wolę jednak opanować technikę, nie siłować się z łukiem i czerpać z tego przyjemność.


Jakie byś nie brał strzały, to Twoja długość naciągu się nie zmienia ;),
więc długość pozostaje taka sama, czyli 31".
Zmieniasz tylko sztywność (spin) w zależności od siły łuku.
Jeśli chcesz łuk słabszy, to i strzały bardziej miękkie, czyli spin 900 i długość niezmiennie 31"

31" pewnie będą trochę za długie, ale skoro nie bardzo wiadomo jaki masz naciąg,
a dodatkow z czasem jak technika się poprawia to początkowy naciąg potrafi wzrosnąć nawet o 1"
więc bezpieczniej jak będziesz miał strzały dłuższe.

Najwyżej następne kupisz już bardziej świadomie,
jak sprawdzisz na łuku jaki faktycznie masz naciąg.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.