Autor Wątek: Legalna "kusza"(?)  (Przeczytany 3769 razy)

FAZIK

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Łucznictwo to precyzyjne podnoszenie ciężarów.
Legalna "kusza"(?)
« dnia: Marzec 18, 2020, 09:33:54 pm »
Właściwie to Joerg ma rację - to już nie jest kusza, więc powinno być legalne i w naszym kraju ;).
https://lancehead.com/
https://www.youtube.com/watch?v=PZvrk-L6Gzg

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2020, 10:41:05 pm »
Ciekawa rzecz. Ale na pewno nie jest legalna w naszym kraju. Druga sprawa to według mnie strasznie wolne i skomplikowane jest jej ładowanie. Mam też wątpliwości co do estetyki samej kuszy. W ogóle mam wątpliwości czy właśnie to jest kusza xD Sam się rozglądam za kuszą, bo tak się składa, że mam zrobione papiery na nie, ale chyba wolę tradycyjny wygląd (Excalibur Assasin TD 420 rulez :D )
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Mollo999

  • Gość
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2020, 10:50:02 pm »
Wbrew pozorom i wygladowi kusza ma mało wspólnego z łucznictwem z racji sposobu strzelania i właśnie precyzji dzięki to czemu w Polsce jest nie legalna . Załadujesz na kolbę ( lepsze wszystkie mają taki sposób ładowania) celujesz przez lunetę i co najważniejsze przy podparciu masz powtarzalność o jakiej możesz pomarzyć strzelając z łuku.  To jest bardziej sposób strzelania sztucera niż czegoś łuko- podobnego,  zero dynamiki i skupienia tak trudnego do osiągnięcia z łukiem. Miałem i sprzedałem,  nudzi się bardzo szybko bo właśnie zbyt łatwo i precyzyjnie się z niej strzela coś na zasadzie wiatrówki z lunetą ktorą też dlatego sprzedałem,  łuk został tzn teraz już dwa  ;)

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 19, 2020, 08:51:24 pm »
Zastanawia mnie też, jak w tej konstrukcji jest z żywotnością kabli i cięciwy.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

FAZIK

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Łucznictwo to precyzyjne podnoszenie ciężarów.
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 19, 2020, 08:57:57 pm »
Ale na pewno nie jest legalna w naszym kraju.
Ja uważam że jest bo nie spełnia przesłanek opisanych w ustawie o broni i amunicji ze względu na fakt iż nie ma w niej większości elementów z definicji słownikowej słowa "kusza".

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 19, 2020, 09:11:20 pm »
Ale na pewno nie jest legalna w naszym kraju.
Ja uważam że jest bo nie spełnia przesłanek opisanych w ustawie o broni i amunicji ze względu na fakt iż nie ma w niej większości elementów z definicji słownikowej słowa "kusza".
Ale możesz z nią chodzić jak jest załadowana. I jakby coś się stało to by były mega problemy.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

FAZIK

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Łucznictwo to precyzyjne podnoszenie ciężarów.
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 19, 2020, 10:26:39 pm »
Ale możesz z nią chodzić jak jest załadowana.
Tak, ale to akurat nie jest element opisany w ustawie o broni i amunicji. Tak samo jak kusza do połowu ryb - można z nią chodzić załadowaną a nie jest bronią. Więc tu akurat problemu nie ma.

Munin

  • Gość
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 20, 2020, 12:26:13 am »
Myślę, że pozostawienie tego zabawnego systemu sprężyn "ślimakowych" za długo naciągniętych będzie działało na osłabienie całego mechanizmu akumulującego czy jak kto woli generującego moc tego urządzenia. Chodzenie z tym naładowanym jest raczej słabym pomysłem.

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 20, 2020, 08:18:25 am »
Jest to pomyślane przede wszystkim do myślistwa, także każdy kto to kupi będzie chodził z tym załadowanym.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Munin

  • Gość
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 20, 2020, 12:12:36 pm »
Jako takie pojęcie o kim myśleli twórcy przy tworzeniu tego ustrojstwa mam, o myślistwie też wiem coś nie coś, i jak potrafię sobie wyobrazić gościa siedzącego z tym w zasiadce czy na ambonie tak łażacego po mieście już nie bardzo i to bez brania pod uwagę polski przepisów prawa ustanowionego które wyraźnie mówi jak należy postępować z bronią i innymi niebezpiecznymi ustrojstwami.

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 20, 2020, 05:09:51 pm »
Mnie polskie prawo też irytuje. Ale wolałem zrobić sobie papiery na kuszę i spać spokojnie. Teraz nikt mi niczego nie będzie mógł zarzucić.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Pauczo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 479
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 20, 2020, 06:09:48 pm »
Jeżeli uda się zamówić bez wymaganego pozwolenia to raczej kuszą nie jest, ale panowie macie sprzęty przewyższające celnoscia zwykle kusze o szybkostrzelnosci nie wspomnę resztę sami dodajcie :)

Mollo999

  • Gość
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 20, 2020, 06:16:01 pm »
Każdy zagraniczny sklep mający kusze w ofercie może ci je wysłać,  problemy mogą być tylko jeżeli jakimś trafem ktoś skuma co jest w paczce i musi znać polskie prawo na ten temat. Poza tym 5k kolegium za wścipskiego sąsiada społeczniaka czy też osoby wiedzące z czego strzelasz na podwórku czy w nawet na polu . Gra nie warta świeczki z pozwoleniami itp no i dobra kusza droższa jest od łuku 1,5 do 3k € z osprzętem.

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 20, 2020, 07:54:39 pm »
Rzeczywiście nie ma wielkiej frajdy ze strzelania z kuszy. Przy strzelaniu "z ręki" to dobry łucznik nie będzie gorszy.
W okolicach 2010 roku na zawodach 3d pojawiali się kusznicy zza południowej granicy i dobrzy łucznicy byli lepsi. Albo to kusznicy byli nienajlepsi. ;)
Strzelanie z kuszy z  podpory to  już nie jest to nic ciekawego , ale celność dużo lepsza. Mnie się nie podoba strzelanie z kuszy i tyle, a dobry dzień się bawiłem takim sprzętem
Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

Antonio7

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Legalna "kusza"(?)
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 20, 2020, 08:35:57 pm »
https://m.youtube.com/watch?v=SAizWXo0K6c

Pewnie większość z was widziała, ale fajny filmik w temacie. Chris Bee super filmy robi, również oczywiście świetny łucznik.