Autor Wątek: Zmiana parametrów łuku a strzały  (Przeczytany 3704 razy)

Pogan89

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Zmiana parametrów łuku a strzały
« dnia: Styczeń 12, 2020, 11:55:11 am »
Witam, mam pytanie odnosnie strzal. Gdy kupowalem luk zostal on ustawiony na dlugosc naciagu 29 cali i sile 51#. W trakcie strzelania zmniejszylem dlugosc do 28,5 cala i zwiekszylem sile naciagu do 58#. Luk jest 65# i za jakis mniej wiecej miesiac skrece go do konca i teraz rodzi sie pytanie. Mam strzaly dobrane pod te 29 cali o spinie 400. Czy po skreceniu go na maxa nadadza sie dalej do strzelania? Czy bede musial je juz zmienic. Strzelam od grudnia jednak powaznie podszedlem do tematu i wystrzelilem juz ponad 1000 strzal.
Chcialbym aby ktos obeznany odpowiedzial czy zostajac na tych strzalach beda duze roznice w celnosci oraz czy strzelanie z nich nadal bedzie bezpieczne.
Pozdrawiam

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2020, 12:21:13 pm »
Nie podałeś jaki to łuk, długości i modelu strzał, wagi grotu... W skrócie jeśli strzały były dobrze dobrane pod naciąg #51 to na 100% nie będą pasować pod naciąg 58# czy 65# i strzelanie może być z nich niebezpieczne, bo mogą być zwyczajnie za miękkie i lekkie.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Pogan89

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2020, 01:06:13 pm »
Strzala to cos takiego:

A grot to wiem ze bullet ale nie znam wagi itp. Dawid ze sklepu luczniczego mi go dobieral.
Luk to hoyt powermaxx 65# cam 3 z dlugoscia 25-30'
A strzaly byly dobierane po 51# i 29 cali dlugosci naciagu
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2020, 01:33:04 pm wysłana przez Pogan89 »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2020, 01:35:16 pm »
Podkazałeś tylko markę strzał, nie pokazałeś modelu.
Szukaj drugiej nazwy ;)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Pogan89

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2020, 02:52:14 pm »
Podkazałeś tylko markę strzał, nie pokazałeś modelu.
Szukaj drugiej nazwy ;)
Trzeba zdjecie przeciagnac w bok :) skylon archery edge 6.2 spin 400.
Wazylem strzaly na wadze kuchennej (zadna certyfikowana ani nic, ot zwykla waga) i kazda strzala miala 22-23 gramy

Mollo999

  • Gość
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2020, 10:28:48 pm »
100 grain to około 6,5 grama więc twoje strzaly ważą około 350 grain.  Teoretycznie waga będzie pasowała do 65# no i na minimum mieściła się na 70#  . Podaj długość w calach ( jak kupowałeś na pewno ta długość padła) żeby można wywnioskować ile waży grot. Jak kupiłeś gotowce to mają okolo30-32 cali a wtedy grot nie będzie cięższy niż 100gr ( bardziej 80) . Przyda się też marka łuku a bardziej jego FPS.
Waga to jeden z elementów koniecznych do zakupu przy dalszej przygodzie , jak maszynka do klejenia i szczypce do dloopa itp itd
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2020, 10:31:28 pm wysłana przez Mollo999 »

kluczyk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2020, 08:30:58 am »
Tabelka Skylona http://www.skylonarchery.com/images/catalog/skylon%202019.pdf
Jeżeli parametr 400 pasuje do 51# to masz zapewne 30" promienie. Wg tabeli dla 58# spin 350, 65# spin 350-300.
Łuk nie jest jakiś super szybki, pewnie można bezpiecznie strzelać z 400. Jeżeli nie chcesz kupować nowych strzał, to zrób sobie test papierowy albo bare shaft i ustaw siłę łuku do tego co masz.

Czy Powermax nie ma przedziałów 50-60#, 55-65#?

Pogan89

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 19, 2020, 03:50:39 pm »
Witam. Sory ze dopiero teraz ale czasu nie mialem. Znalazlem kartke na ktorej mialem zapisane "dane" strzaly, dlatego mam nadzieje ze teraz ktos bedzie w stanie mi odpowiedziec majac 100% pewnosci czy te strzaly sie nadadza. Mierzylem strzaly i sam promien bez grotu i bez tej plastikowej koncowki ktora zapina sie o cieciwe (nie wiem jak sie nazywa profesionalnie) ma 29 cali dlugosci, spin 400 a zastosowany grot to bullet 100. Z gory dziekuje jakby ktos mi powiedzial do jakiej maksymalnej wartosci sily naciagu sie nadadza przy dlugosci naciagu 28,5 cala

Mollo999

  • Gość
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 19, 2020, 04:02:23 pm »
Raz piszesz że Dawid ci wszystko dobrał a potem pytasz czy strzaly są ok i spin , nie rozumiem . Z tego co pamiętam Dawid to nie szklasz czy hydraulik i raczej wie co robi i co sprzedaje. Dobrał ci na 50# to i doradzi na 60 a jeżeli ci sprzedał coś to by raczej wspomniał że...uwazaj przy 65# bo będą za miekkie. Zna sprawę od podszewki więc dzwoń do niego i tyle. Tu połowa nie ma pojęcia co pisze a ty chcesz tu się czegoś dowiedzieć?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2020, 04:11:06 pm wysłana przez Mollo999 »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 19, 2020, 04:49:53 pm »
Na tych parametrach okolice 57-58#. Przy większych naciągach trzeba by już skracać strzałę, dać lżejszy grot, albo zmienić strzały na twardsze.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Mollo999

  • Gość
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 19, 2020, 04:58:36 pm »
Skrócenie zadziała,  zmiana grotu już lekkiego nie bo musiał by zejść na jakieś 60-50 co nie pyknie( ma sens tylko wtedy jak jest znaczna) zmienić strzaly też wyjście. Realnie , przyciąć nie ma czym i nie umie ( klejenie insertów , cięcie)  więc tylko po wysłaniu do sklepu co mało się opłaca jak strzaly kosztowały 7,5 zł a skrócenie 5  ;D.  Ja bym skręcił max na 60 i strzelał z tych co masz , po co ci więcej?

Pogan89

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 19, 2020, 07:35:16 pm »
Narazie strzelam z tych 58#. Nie mowie ze nie zmienie strzal i chce na sile strzelac z tych co mam, tylko chcialem sie dowiedziec z jaka sila max jest to bezpieczne na obecnych. Wczesniej nie znalem masy grotu o co pytaliscie wiec odpuscilem temat skrecenia luku na maxa aby nic sie nie wydarzylo podczas strzelania, teraz juz wiem ze musze je zmienic.
Te strzaly ktore mam kupilem budzetowe bo niewiedzialem czy ich nie pogubie lub nie polamie. Teraz przy zmianie co zrobie napewno chcialbym kupic cos "porzadniejszego". Widzialem ze niektore strzaly maja lotki lekko skrecone tak aby wprowadzic strzale w ruch obrotowy. Ma to jakies wieksze znaczenie przy strzelaniu z max 50 metrow?
Jestescie w stanie mi doradzic jakie strzaly kupic? Tak aby swoje posluzyly i "dobrze lataly"?

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 19, 2020, 08:11:02 pm »
Heliakalne oklejenie strzał nie ma sensu. Tak przynajmniej zeznawali mi ludzie, którzy się w to bawili, a potem wrócili to tradycyjnego oklejenia. Jak chcesz porządne strzały to polecam Easton Hexx.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Mollo999

  • Gość
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 19, 2020, 08:22:00 pm »
Czego ci brakuje w tych strzałach które teraz masz ? Pisałeś że 1000 strzał puściłeś do tej pory to raczkujesz w temacie można powiedzieć.  Masz coś do klejenia , umiesz to robić czy kupujesz gotowce? Jak chcesz trwałe i mocne to proponuję cienkie Vapy,  350 spin jak dla Ciebie.  Napisz ile możesz wydać na nie tak w ogóle.  O ile ci się nie rozwalają obecne to jest sens kupować lepsze ? Strzelasz do tarczy czy jakiś plastikowych zwierzaków?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2020, 08:44:36 pm wysłana przez Mollo999 »

Pogan89

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Zmiana parametrów łuku a strzały
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 19, 2020, 09:16:43 pm »
Tak, masz racje jestem raczkujacy w tym temacie dlatego pytam was, bardziej doswiadczonych. Strzelam tylko w weekendy, ale poswiecam na to duzo czasu. W obecnych strzalach niczego mi nie brakuje chodz nie mam porownania. Obecne strzaly mi sie nie rozwalaja ani nie dzieje sie z nimi nic niepokojacego ale pisaliscie ze nie beda pasowaly do 65#. Strzelam do delta mckenzie speedbag 20/20. Do klejenia nie mam nic i nie zamierzam kupowac, wole gotowce. Na komplet 12szt. chcialbym z grotami sie zamknac w 500zl.