Autor Wątek: Pierwsze problemy regulacyjne  (Przeczytany 1639 razy)

Hunter91

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Pierwsze problemy regulacyjne
« dnia: Grudzień 01, 2019, 12:24:11 pm »
Cześć :)

Po miesięcznym testowaniu mojego Stingera Extreme nasuwają się pierwsze problemy odnośnie regulacji i użytkowania łuku. Chciałbym zaczerpnąć Waszej porady odnośnie kilku spraw.

1) Pierwszą rzeczą, która najbardziej mnie irytuje, z którą nie mogę sobie poradzić to przesuwający się peep sight (Radical Maxim - taki owalny) w pionie po cięciwie. Próbowałem najróżniejszych i najciaśniejszych supłów żeby utrzymać go w jednym miejscu, ostatnio kiedy już myślałem, że mocniej nie da się go zablokować aby się nie ruszał po 100 strzałach przesunął się o 1cm w górę. Dodatkowo zauważyłem ostatnio lekką rotację na cięciwie mimo stosowania do niego gumy. Ma ktoś pomysł co zrobić aby się nie ruszał? Dodam, że  cięciwa się dosyć wyciera od tych migracji i pokazują się pierwsze strzępki.

Korzystałem ostatnio z tego wiązania: https://www.youtube.com/watch?v=Pd7wYIWDNZ4

2) Druga sprawa jest dosyć świeża ponieważ głównie strzelam na hali 18m, wyszedłem na trening na 30m i przy dłuższym locie strzały zaobserwowałem, że po tym jak wyleci z mojej podstawki opadającej to zarzuca jej tyłem w lewo, nie ma takiego idealnie liniowego lotu. Czy według Was to kwestia wysunięcia podstawki (Ripcord Code Red)? A może to kwestia techniki? Korzystam ze spustu Tru Ball Bone Collector Beast II.

3) Ślizgacze do kabli dosyć mocno je wycierają i też pojawiają się strzępki, mimo regularnego woskowania. Strzelam około 200-250 strzał tygodniowo, powiedzmy, że powoli zbliżam się do 1000 strzał na tym łuku, czy to normalny objaw?

Z góry dziękuję za Wasze odpowiedzi :)

Pogan89

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Pierwsze problemy regulacyjne
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2019, 04:54:55 pm »
Sam jestem swiezak bo dopiero przedemna zakup luku ale dzis akurat czytalem o paradoksie lucznika co sie tyczy twojego drugiego problemu. Wg tego co wyczytalem masz zle dobrana twardosc strzaly

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Pierwsze problemy regulacyjne
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 01, 2019, 05:10:06 pm »
Hunter91, przesuwający się peep sight, to wkurzająca sprawa. Spróbuj jednego z tych trzech sposobów wiązania (tak od 10 min.) - https://www.youtube.com/watch?v=97DRG_wygXI
Mnie pomogło. Na inne tematy nie chcę się wypowiadać, bo za mało wiem i nie chcę wprowadzić Cię w błąd.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2019, 05:11:57 pm wysłana przez smox »
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Pierwsze problemy regulacyjne
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2019, 05:19:45 pm »
Sam jestem swiezak bo dopiero przedemna zakup luku ale dzis akurat czytalem o paradoksie lucznika co sie tyczy twojego drugiego problemu. Wg tego co wyczytalem masz zle dobrana twardosc strzaly

No nie bardzo, w bloczku strzała nie oscyluje jak w zwykłym łuku lewo-prawo. Hunter polecam lekturę, szczególnie tematy poświecone ustawieniom podstawki i celownika, test papierowy, na odchodzenie, francuski:
http://archeryhistory.com/archerytalk/The_Nuts&Bolts_of_Archery.pdf

« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2019, 05:21:52 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Hunter91

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Pierwsze problemy regulacyjne
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 01, 2019, 05:34:24 pm »
@smox - dzięki za filmik, spróbuję tego wiązania tylko dorwę jakieś dobre nici :)

Jedna sprawa, o której nie wspomniałem - łuk ustawiony miałem na 28,5 cala naciągu i 47#, strzałki to easton powerflight spin 500, długość  strzały 70cm. Wydawało się wszystko w porządku jednak ostatnio zwiększyłem długość naciągu do 29 cali. Czy znacznie mogła zwiększyć się siła łuku? Aż na tyle, że należałoby dobrać nowe strzały? Cięciwę mam ustawioną na tryb regulacji Performance czyli zakres od 55-32#.

@Jaco - dzięki za naprowadzenie, poczytam i przemyślę co należałoby dalej robić.

humungus

  • Gość
Odp: Pierwsze problemy regulacyjne
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 01, 2019, 06:49:49 pm »
tak na oko  i na szybko, to masz   krótkie strzały, ja mam naciąg 27,5 a strzały 695mm, 700 też by mi podeszły, ale możesz je spokojnie katować - powerflightów nigdy nie żal (axisy szanuje), mam nadzieje, że teraz masz większy mętlik w głowie, niż przed założeniem tego wątku, zachęcam do czytania forum, ja przeczytałem tu sporo, cofając się w czasie kilka lat do tyłu  :D

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Odp: Pierwsze problemy regulacyjne
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2019, 08:55:41 pm »
[...]łuk ustawiony miałem na 28,5 cala naciągu i 47#, strzałki to easton powerflight spin 500, długość  strzały 70cm. Wydawało się wszystko w porządku jednak ostatnio zwiększyłem długość naciągu do 29 cali.[...]
Kolego, przelicz cale na centymetry, a sam zobaczysz, że już do długości naciągu 28,5" te strzały były za krótkie, a zwiększyłeś długość do 29...
Trochę to ryzykowne.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Pierwsze problemy regulacyjne
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 01, 2019, 09:03:45 pm »
Adept ja mam długość naciągu 28.5" a strzały mam 27". Strzały jak najbardziej mogą być krótsze od długości naciągu. Wszystko zależy od budowy i montażu podstawki. Jak nie ma ryzyka przeciągnięcia strzały a spin i waga mieści się w wymaganym zakresie to jest to wręcz pożądane podejście.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2019, 09:05:52 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Masud

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: Pierwsze problemy regulacyjne
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 01, 2019, 10:01:53 pm »
Przede wszystkim proponuję sprawdzić położenie podstawki. Czy tworzy z camami i cięciwą jedną płaszczyznę. Czy podstawka nie jest skośnie do cięciwy.  Potem sprawdzić poziomnicę w celowniku bo może łuk jest lekko przechylony.
I na koniec test gołej strzały. Nie ma co oszczędzać strzał. Jak ogoliłem jedną z piór to mi się wiele w sprawie kilku łuków wyjaśniło.
Bloczek: Bear Approach HC (2019) 60#
Konny: Nomad Black Shadow 48" 35#
Wschodni: Oak Ridge Sado Bamboo 52" 35#
Longbow: Buck Trail Metis 60" 30#
Barebow: Winners Explore DX + KAP Winstorm 2 Carbon Foam Limbs.