Autor Wątek: Przedłużka, czy warto?  (Przeczytany 4315 razy)

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Przedłużka, czy warto?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 26, 2019, 07:45:04 am »
Trenerem, który mi to podpowiedział jest Ryszard Bukański. Także komu jak komu, ale jemu ufam ;)
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

aversecube

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Przedłużka, czy warto?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 26, 2019, 09:41:15 am »
stabilizator ma stabilizować a nie wymuszać opadanie. Moim zdaniem dorabianie nowego problemu, niż jego rozwiązywanie.
Mathews TRX 7 56#
AXCEL CXL 9" + UltraView UV3XL
Hamskea Micro Tune Hibryd Target Pro
Shrewd Stabilizer RevX 30"/14"
Trufire Synapse
Victory 3DHV 400 / Victory V-TAC 23

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Przedłużka, czy warto?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 26, 2019, 10:23:57 am »
stabilizator ma stabilizować a nie wymuszać opadanie. Moim zdaniem dorabianie nowego problemu, niż jego rozwiązywanie.
Słucham się gościa, który wytrenował paru mistrzów olimpijskich, paru mistrzów świata i europy. I jak on mi mówi, że mam mieć dłuższy stab, bo widzi jak strzelam, to tak chcę zrobić, a nie działać na zasadzie jajka mądrzejszego od kury :P
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

aversecube

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Przedłużka, czy warto?
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 26, 2019, 11:27:05 am »
stabilizator ma stabilizować a nie wymuszać opadanie. Moim zdaniem dorabianie nowego problemu, niż jego rozwiązywanie.
Słucham się gościa, który wytrenował paru mistrzów olimpijskich, paru mistrzów świata i europy. I jak on mi mówi, że mam mieć dłuższy stab, bo widzi jak strzelam, to tak chcę zrobić, a nie działać na zasadzie jajka mądrzejszego od kury :P
Pewnie facet ma dużo racji. Pytanie, czy Ty chcesz skupić się tylko na strzelaniu tarczowym, czy jak mi się wydaje bardziej kręci Cię 3D. Pamiętaj, że nie zawsze to co w statycznym strzelaniu jest dobre, sprawdza się w terenie. Weź pod uwagę, że zamierzasz zmienić łuk na większy, wtedy te same staby będą tam zupełnie inaczej pracowały. Zacznij od łuku, postrzelaj, zobacz, a potem ewentualnie zmieniaj. Sam przez długi czas strzelałem z mocno obciążonym przodem, na tarczy było ok, ale w 3D gdy trzeba było celować w górę, nie potrafiłem utrzymać tego układu i tam najwięcej traciłem punktów. Od miesiąca zmieniłem proporcje i przeniosłem ciężar z centralnej na tył. W 3D o wiele lepiej, tarczy nadal się uczę. A jeśli chcesz już zmieniać, to kup nowy  :D     
Mathews TRX 7 56#
AXCEL CXL 9" + UltraView UV3XL
Hamskea Micro Tune Hibryd Target Pro
Shrewd Stabilizer RevX 30"/14"
Trufire Synapse
Victory 3DHV 400 / Victory V-TAC 23

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Przedłużka, czy warto?
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 26, 2019, 03:40:37 pm »
I to jest wyjście . Zachowaj krótszy do strzelania 3D i kup dłuższy do tarczy. Tak jak pisałem masz cały topowy sprzęt i nie bawił bym się w jakieś przedłużki . Jak dobry trener doradził , to warto spróbować . Z własnego doświadczenia wiem , ze nie zawsze to dziala ale należy spróbować . Mnie trener próbował zmienić postawę i twierdził , ze mam za krótki naciąg . Wydłużyłem , usilnie przez kilkanaście treningów starałem się strzelać , tak jak mi pokazywał. Czasami skutkowało to niezłymi rezultatami, ale strzelałem bardzo nierówno . W efekcie tak się rozregulowalem, ze strzelałem maks 315-320 ptk. Do tego było mi niewygodnie , niekomfortowo. Straciłem automatyzm w odpalaniu strzalow. W końcu powiedziałem dość. Wróciłem do tego co było i nagle po raptem dwóch treningach wszystko wróciło do normy. Wyniki skoczyły o 15-20 ptk, a przede wszystkim wrócił automatyzm. Być może mam już wpojone pewne nawyki . Być może nie podręcznikowe , ale dla mnie są najlepsze i nie będę ich zmieniał , bo ktoś tak twierdzi.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Przedłużka, czy warto?
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 26, 2019, 04:54:58 pm »
Cóż, każdy trener ma jakąś wizję i przekonania.
Co trener to inne ;)

Jak się czyta różne publikacje, to jest kilka systemów i stylów strzelania (amerykański, koreański i pewnie parę innych indywidualnych).
Nie ma jedynego słusznego.
Jestem zdania, że trzeba popróbować i się przekonać
co akurat w naszym osobistym przypadku się sprawdza.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Przedłużka, czy warto?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 21, 2019, 09:52:19 pm »
Czy im dłuższy stab tym lepiej? Tzn czy lepiej stabilizuje i łatwiej łuk utrzymać? Chodzi mi o sam stab, bez tej całej teorii z obciążeniem na nim założonym :)
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Przedłużka, czy warto?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 21, 2019, 10:07:04 pm »
Czy im dłuższy stab tym lepiej? Tzn czy lepiej stabilizuje i łatwiej łuk utrzymać? Chodzi mi o sam stab, bez tej całej teorii z obciążeniem na nim założonym :)
To nie jest takie proste jak się wydaje :)
i nie wystarczy rozpatrywać samej długości bez masy ciężarków.

Generalnie im stab dłuższy, tym lepsza stabilizacja przy tej samej masie ciężarka.
Tak wynika z fizyki :) ale ...
Staby z ciężarkami tworzą w pewnym sensie układ rezonansowy (coś jak wahadło).
Im dłuższe staby, tym częstotliwość rezonansu niższa.
Człowiek też nie jest 100% stabilny, tylko trochę się kołysze.
Może się zdarzyć (niezbyt często ale może ;) ),
że przy pewniej długości stabów trafisz na swoją częstotliwość rezonansową,
i z dłuższym stabem może być gorzej niż z krótszym :)

Tak więc temat stabów nie jest taki prosty :)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Przedłużka, czy warto?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 22, 2019, 12:36:36 am »
Nie bardzo rozumiem co ma rezonans do tego, bo nawet na miękkim tanim stabie drgania wprowadzane przez łucznika podczas celowania nie powodują wyczuwalnego wyginania się takiego staba (no chociaż jakby ktoś tam 2 kilo złomu powiesił to kto wie;)
 
 Jeśli chodzi o samo celowanie to zasada działania stabilizacji jest banalnie prosta, stabilizator tarczowy po prostu nam zwiększa moment bezwładności całego układu przez co trudniej tym układem poruszyć. A im dłuższa będzie dźwignia tym mniej obciążenia na końcu będzie potrzebne do uzyskania tego samego efektu. Ale oczywiście stabilizatora nie możemy przedłużać w nieskończoność (wygoda i ograniczenia materiałowe, transport) tak jak i nie możemy bez końca zwiększać obciążenia (ograniczenia fizyczne strzelca, lecący ostro na ryj łuk tez nie jest za fajny więc trzeba przednie obciążenie kompensować tylnym) Stąd przyjęło się że złotym środkiem są granice 30-32" z przodu i 10-12" z tyłu. I tak jak wyżej nie można stabilizatora rozpatrywać bez obciążenia bo to właśnie obciążenie robi prawie całą robotę, zadaniem staba jest je odsunąć od łuku jak najdalej przy odpowiedniej sztywności i jak najmniejszej masie. Stąd też przedłużka jest gorszym pomysłem od dłuższego staba (jest zwyczajnie cięższa od staba przez masę zakończeń z gwintami) bo ten ciężar można by efektywniej wykorzystać na końcu stabilizatora.

Inną sprawą jest oczywiście kwestia wyważenia tego wszystkiego czyli stosunek obciążenia przód i tył-bok.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2019, 12:56:15 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Przedłużka, czy warto?
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 22, 2019, 01:13:05 am »
Tez nie bardzo rozumiem o ci na chodzić z tym rezonansem . Ale może czegoś nie wiem . Ogólnie przyjęło się , ze im dłuższy DL tym dłuższy stab. Ale oczywiście nie można przeginać . Czytałem o gościu , bardzo dobrym , wysokim luczniku o DL 32” , który założył stab przedni o długości 42”. I nic to nie dało . A wręcz przeciwnie wyniki spadły mu o około 30 ptk w serii 72 strzalow . Tak wiec nie można przesadzić . Tak jak Jacek napisał , założenie dłuższego staba umożliwia założenie na niego mniejszego obciążenia , przy zachowaniu tej samej efektywnej stabilizacji. Dla mnie tez jest ważna sprawa wizualna i wygody . Nigdy bym się nie zdecydował na staba o długości 36”. 33” to już absolutny maks . Zreszta wydaje mi się , ze ważniejsza sprawa niż długość , jest znalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy obciążeniem przedniego i bocznego staba. Sprawdzenie różnych wariantów obciążeń i zdecydowanie się , czy bardziej pasuje nam aby luk po naciągnięciu od razu ustawił się w pozycji do odpalenia strzału , czy tez wymagał korekty położenia za pomocą skrętu dłoni . Są zwolennicy jednej i drugiej techniki i sami metoda prób musimy zdecydować co dla nas jest lepsze.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Przedłużka, czy warto?
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 22, 2019, 05:35:48 pm »
Nie bardzo rozumiem co ma rezonans do tego, bo nawet na miękkim tanim stabie drgania wprowadzane przez łucznika podczas celowania nie powodują wyczuwalnego wyginania się takiego staba (no chociaż jakby ktoś tam 2 kilo złomu powiesił to kto wie;)

Sęk w tym, że te wygięcia są tak niewielkie, że raczej trudno to zauważyć gołym okiem.
Prędzej da się zauważyć że coś jest nie tak, kiedy już się trafi na taki rezonans.

Łuk, podobnie jak most, ma pewną częstotliwość drgań własnych.
Kiedy pluton żołnierzy maszeruje po moście, też tych drgań nie widać,
a jednak w czasie przemarszu po moście, żołnierze idą krokiem dowolnym
żeby przypadkiem nie wzbudzić drgań mostu, nawet jeśli szansa na to jest niewielka ;)
 
Okres drgań całego układu stabów i łuku, zależy od masy ciężarków, masy łuku, długości stabów.
I jest dość niska do 15Hz.
Teraz jeśli kołysanie się łucznika albo drżenie jego mięśni 
zsynchronizuje się z okresem drgań tego układu to może być gorzej.

Ale o ile trudno jest uzyskać zamierzony rezonans w tak skomplikowanym systemie
o tyle łatwo go wyeliminować, dodając lub ujmując gdziekolwiek ciężarek :)

Sam tego nie wymyśliłem, podaję za  "Controling bow behaviour with stabilisers" - Steve Ellison
Swoją drogą polecam tą publikację, bardzo szczegółowo wyjaśniona cała mechanika stabilizacji.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2019, 05:55:32 pm wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.