Autor Wątek: Prędkość strzały-fakty i mity  (Przeczytany 4935 razy)

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Prędkość strzały-fakty i mity
« dnia: Listopad 18, 2019, 09:49:38 pm »
Jak to jest, że niby jak masz szybszy łuk (lub strzałę) to na zawodach przy nieoznakowanych celach jest łatwiej trafić, bo szybsza strzała bardziej wybacza Twoją pomyłkę przy obliczeniu odległości. Dlatego widzę zawodników, którzy ledwo 70# naciągają, ale twierdzą, że tak szybki łuk daje im przewagę.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2019, 10:13:46 pm »
Po pierwsze łuki 70# sa tylko minimalnie szybsze od 60#(ponieważ 70# muszą strzelać proporcjonalnie cięższymi strzałami w stosunku do funtażu) Po drugie, przecież to proste - mając szybszy łuk mamy bardziej płaską parabolę lotu strzały co wybacza więcej błędów w szacowaniu odległości do celu. Wyobraź sobie hipotetycznie że masz np łuk o szybkości 1000 fps wtedy na dystansach np do 60m opad byłby minimalny przez co nie trzeba by szacować odległości i robić korekt na celowniku.

Drugi przykład - na szybkim łuku nie doszacujesz odległości np o 5m - strzała siądzie np 5 cm poniżej celu. Na wolniejszym łuku w z takim samym błędem siądzie już np 10 cm poniżej dając jeszcze mniej punktów.
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2019, 10:17:02 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2019, 10:17:21 pm »
Teraz kumam, Jaco o co chodzi z tą odległością :) Dużo jest imprez gdzie jest ustalony limit np 300fps?
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2019, 10:26:41 pm »
Ogólnie śmiesznie oglądać naciąganie przez niektórych zaznaczę takich łuków 70 funtów.
Coż każdy strzela z czego chce.
Też kiedyś chciałem mieć 70 i miałem i szybko sprzedałem i nie z braku siły tylko z wygody i rozsądku
Pozdr
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

humungus

  • Gość
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 19, 2019, 07:44:05 am »
z jakichś przyczyn 70# zalegają w sklepach krajowych - ceny bywają bardzo okazyjne, sam sie nad tym zastanawiałem, dobrze , że poczytałem tu na forum

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 19, 2019, 09:47:57 pm »
Aktualnie strzelam na Hexxach od Eastona i na nich wyciągam (wg programu) 287 fps. Jakbym zmienił strzałki na Victory 3DHV to bym miał tych fps, 312. Różnica 25 fpsów. Opłaca się zmieniać?
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 19, 2019, 10:07:17 pm »
Nie
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

Mollo999

  • Gość
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 20, 2019, 10:35:24 am »
Legolas 330 spinu na hexx-ach to i tak za sztywno , kto ci doradził tak sztywne szafty na 55# ? Czyżby komuś zalegały na magazynie i Cię przekonał , mnie tak ktoś próbował zrobić i dopasować spin poprzez wydłużenie promienia o 1,5"   :o  . Druga sprawa to skoro tyle byś zyskał przy zmianie na VAP to teraz musisz mieć ciężkie a ponad 25fps to zauważalna poprawa i znaczne zagęszczenie podziałek na taśmach od celownika a co za tym idzie nie musisz precyzyjnie określać co do metra dystansu na którym strzelasz . Co do kalkulatorów to pamiętaj że nie mają one podziału na rodzaj kamów czy nawet markę i wzrost prędkości jest zawsze proporcjonalny do zwiększania naciągu czy zmniejszania wagi strzaly np w teorii każdy cal naciągu to około 10fps co w ogóle nie pokrywa się w niektórych testach w praktyce gdzie wacha się to od 5 czy 6 nawet do 14 fps a to za sprawą użytych kamów w danym modelu . Zwróć uwagę że czasem też zmiana wagi strzaly ma nie duży wpływ w danym przedziale np od 420 do 500 gr co jest nazywane wydajnością przy łukach myśliwskich ( przy ich testach na chrono jest to bdb widoczne ). Tak więc wzrost fps może być trochę inny niż wyliczony ale jak dla mnie warto zmienić hexx na vapy i poszedł bym w .166 , cudne strzaly tzn średnica dzięki której strzaly są mocne jak gwoździe.
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2019, 10:46:51 am wysłana przez Mollo999 »

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 20, 2019, 03:28:51 pm »
Legolas 330 spinu na hexx-ach to i tak za sztywno , kto ci doradził tak sztywne szafty na 55# ? Czyżby komuś zalegały na magazynie i Cię przekonał , mnie tak ktoś próbował zrobić i dopasować spin poprzez wydłużenie promienia o 1,5"   :o  . Druga sprawa to skoro tyle byś zyskał przy zmianie na VAP to teraz musisz mieć ciężkie a ponad 25fps to zauważalna poprawa i znaczne zagęszczenie podziałek na taśmach od celownika a co za tym idzie nie musisz precyzyjnie określać co do metra dystansu na którym strzelasz . Co do kalkulatorów to pamiętaj że nie mają one podziału na rodzaj kamów czy nawet markę i wzrost prędkości jest zawsze proporcjonalny do zwiększania naciągu czy zmniejszania wagi strzaly np w teorii każdy cal naciągu to około 10fps co w ogóle nie pokrywa się w niektórych testach w praktyce gdzie wacha się to od 5 czy 6 nawet do 14 fps a to za sprawą użytych kamów w danym modelu . Zwróć uwagę że czasem też zmiana wagi strzaly ma nie duży wpływ w danym przedziale np od 420 do 500 gr co jest nazywane wydajnością przy łukach myśliwskich ( przy ich testach na chrono jest to bdb widoczne ). Tak więc wzrost fps może być trochę inny niż wyliczony ale jak dla mnie warto zmienić hexx na vapy i poszedł bym w .166 , cudne strzaly tzn średnica dzięki której strzaly są mocne jak gwoździe.
Taki spin dobrałem z doświadczenia w innych strzałach (Axis) oraz z potwierdzeniem programu, który do tej pory mnie nie zawiódł. VAPów nie chcę, biorę pod uwagę tylko i wyłącznie 3DHV lub zostaję przy Hexxach.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Mollo999

  • Gość
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 20, 2019, 07:18:21 pm »
Nie rozumiem w takim razie powodu założenia tematu skoro wiesz czego chcesz a przynajmniej takie wrażenie sprawiasz . W teorii jesteś obryty i pytasz czy 25fps robi różnicę? Takie rzeczy się zauważa w pierwszym miesiącu strzelania .
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2019, 08:02:10 pm wysłana przez Mollo999 »

humungus

  • Gość
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 20, 2019, 08:09:18 pm »
na moje oko spin 330 to by ci pasował do 70#   bardziej niż do 55# - swoją droga , strasznie ciężkie klocki masz  - a tanie nie są

ja teraz będę składał axisy w takim konfigu: spin 500, 7,3gpi, długość promienia 27,5  lotki TITE FLIGHT Easton 200 shield, z grotami wkręcanymi 85gn powinno wyjść jakieś 326gn całość, zobaczymy jak zwiększy się zasięg na celowniku w porównaniu z powerflightami które mają 366gn (55#)

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 20, 2019, 08:34:22 pm »
Zauważcie, że mam bardzo długi naciąg który wpływa na to jak sztywną strzałę wziąć.
Mollo byłeś kiedyś na jakimś turnieju 3d?
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Mollo999

  • Gość
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2019, 07:39:47 am »
Na strzelnicy 3d regularnie ale nie na zawodach . Nie muszę rywalizować żeby się sprawdzić bo to moje hobby i tak zostanie . Czemu pytasz ?

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 21, 2019, 07:54:43 am »
Na strzelnicy 3d regularnie ale nie na zawodach . Nie muszę rywalizować żeby się sprawdzić bo to moje hobby i tak zostanie . Czemu pytasz ?
Pytam, bo jakbyś jeździł na zawody to też byś cały czas myślał co można usprawnić, aby pomogło Tobie w zajęciu jak najwyższego miejsca. A wcześniej nie pytałem się czy 25 fpsów to ogólnie dużo, ale czy to dużo w określonych warunkach do określonego celu.
A wracając jeszcze do twardości strzały, to skoro lecą w środek to znaczy, że są dobrze dobrane ;)
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Mollo999

  • Gość
Odp: Prędkość strzały-fakty i mity
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 21, 2019, 12:36:43 pm »
Z wrodzonym talentem i odpowiednio długimi i częstymi treningami wygrasz takie zawody na podstawowym ( budżetowym) sprzęcie,  reszta to nagonka producentów i podejście osobiste do zagadnienia.  Jak sam będziesz sobie wmawiał że lepszy i droższy sprzęt spowoduje że będziesz lepszy w czymkolwiek to jest tak jak chcą producenci a co mija się z prawdą .