Autor Wątek: Łuk tarcxowy do 3d field  (Przeczytany 2789 razy)

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 12, 2019, 03:02:54 pm »
Też takie wrażenie odnoszę czytając to co macie w pod avatarami....48# ,50#, 55# to ja z 70 czy 68 naprawdę czuje się jak Hulk  ;D  Mam się czuć winny że jestem zdolny do strzelania z mocnych łuków ? Kiedyś ćwiczyłem,  dziś mam to za sobą ale genetyka jest jaką jest więc nie ciągnij i ty takiej dyskusji bo to nie ze mną jest coś nie tak tylko z wami jak chłop dorosły strzela z 48# łuku....proszę.  Rozumiem że takie czasy naszły że lepiej nawet być zniewieściałym czymś o nie zidentyfikowanym genderze ale ja taki nie jestem i mam deczko inne poglądy na takie tematy. Chcecie to strzelajcie i z 30# tylko nie uważajcie tego za wyznacznik i nie wpajajcie takich poglądów na forum bo naprawdę to drażni.  Nie masz siły i zdychasz przy 60# to twój problem i nie bierz tego za wyznacznik i jeżeli ktoś strzela z 70 nie staraj się go atakować bo to trochę śmieszne..
Wmawiacie sobie że zchodzicie z naciągiem żeby uniknąć kontuzji czy być w stanie wystrzelić 150 razy ... dla mnie to znaczy po prostu że nie chce wam się przyłożyć do cięższych treningów i dać trochę z siebie , idziecie na łatwiznę po prostu .
Pomińmy na chwilę to czy ktoś fizycznie jest w stanie uciągnąć 70# i popatrzmy na to szerzej. Większość zawodów w Polsce to zawody tarczowe, na których obowiązuje limit 60#(wydaje mi się że w fieldzie jest ten sam limit ale nie jestem pewien). Polowanie z łukiem w naszym kraju jest nielegalne więc też odpada. Jedyne wykorzystanie łuku który ma więcej niż 60# to zawody 3D których jest bardzo niewiele a na dodatek organizatorzy też potrafią narzekać na mocne łuki bo mocno niszczą nietanie figury. I tu przechodzimy do kolejnego problemu, mocny łuk szybciej wybija tarczę, szybciej zużywa sznurki, strzałki też dostają bardziej "po dupie" a to pociąga za sobą dodatkowe koszty. To są często przeważające aspekty dla których większość łuczników wybiera słabsze łuki, bo przy regularnym treningu każdy może ciągnąć wysokie funtaże.
A jeszcze weźmy pod lupe sytuację(dla jasności nikomu jej nie życzę), kupujesz łuk 70#, wszystko ładnie pięknie ale, przydarza Ci się kontuzja i łuk przez rok wisi na kołku, czy po takiej przerwie będziesz w stanie wrócić do tego łuku?
Większość łuczników u nas to hobbyści którzy strzelają w wolnym czasie który nie zawsze można znaleźć, dlatego jeśli ktoś nie ciągnie kosmicznych funtów nie musi być od razu zniewieściały a może mieć do tego inne podejście niż Ty.
Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 12, 2019, 03:12:18 pm »
Na 60# osiągniemy zbliżoną prędkość co na 70# zakładając że strzała ma to samo GPP. Każdy bardziej ogarnięty strzelec 3D tak konfiguruje zestaw by dążyć do granicy 5gpp, więc sobie za bardzo łuku nie podkręci na tych samych strzałach. Jedyne co znacząco wtedy wzrośnie to Ek. Tylko po co nam ona na 3D czy tarczy? I na forum nie polecamy 50# tylko najczęściej przedział 50-60 jako całkowicie wystarczający dla większości ludzi i najbardziej uniwersalny. Natomiast jak ktoś faktycznie ogarnia to niech sobie strzela ze 100# funtów jak chce.
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2019, 03:15:22 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Mollo999

  • Gość
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 12, 2019, 03:15:16 pm »
Uzasadniasz niski funtarz przepisami w zawodach chojnas44 a potem dodajesz że ci sami strzelcy to hobbyści strzelający w wolnym czasie którego i tak brakuje , więc strzelają niskim funtarzem bo takie są przepisy czy dlatego bo nie mają czasu na treningi , sam sobie zaprzeczasz bo wątpię że ktoś zdecyduje się na zawody jeżeli nie ma czasu na treningi. Poza tym kontuzja itp i łuk wisi nie używany i  się marnuje bla bla bla  , tak masz z każdą dziedziną życia a nie tylko w łucznictwie. Kupię sobie nowe Nike a za dwa dni amputują mi nogi po wypadku i co ??? Zrobię sobie tatuaż a za tydzień ktoś wyleje mi na rękę litr gotującej się wody i co??? Przyroda , co ma być to będzie a jak zakładam kontuzje i kalectwo to lepiej po urodzeniu sobie w łeb strzelić a gdzie mowa o kupowaniu łuku.  Najgłupsze argumenty jakie czytałem....

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 12, 2019, 04:20:25 pm »
Uzasadniasz niski funtarz przepisami w zawodach chojnas44 a potem dodajesz że ci sami strzelcy to hobbyści strzelający w wolnym czasie którego i tak brakuje , więc strzelają niskim funtarzem bo takie są przepisy czy dlatego bo nie mają czasu na treningi , sam sobie zaprzeczasz bo wątpię że ktoś zdecyduje się na zawody jeżeli nie ma czasu na treningi. Poza tym kontuzja itp i łuk wisi nie używany i  się marnuje bla bla bla  , tak masz z każdą dziedziną życia a nie tylko w łucznictwie. Kupię sobie nowe Nike a za dwa dni amputują mi nogi po wypadku i co ??? Zrobię sobie tatuaż a za tydzień ktoś wyleje mi na rękę litr gotującej się wody i co??? Przyroda , co ma być to będzie a jak zakładam kontuzje i kalectwo to lepiej po urodzeniu sobie w łeb strzelić a gdzie mowa o kupowaniu łuku.  Najgłupsze argumenty jakie czytałem....
Masz swoje zdanie to miej ;) uważaj sobie moje argumenty za głupie, mnie to nie przeszkadza :) dostałeś kilka odpowiedzi od kilku niezależnych osób które używają logicznych argumentów w danej dyskusji, nie dociera, trudno...
Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)

humungus

  • Gość
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 12, 2019, 04:28:42 pm »
łuk 70# nie ma sensu,

chyba, że chodzi o to kto pierwszy rozwali tarczę,

ale chętnie zobaczę jak w ciągu 2 godzin oddajesz 20x10 strzałów, oczywiście w miarę celnych, nawet na 20m

Stallone strzelał z 90#, ale głownie dla tego, żeby jego muskulatura prawidłowo wypełniała kadr

Mollo999

  • Gość
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 12, 2019, 04:48:13 pm »
Strzelajcie sobie z tego co chcecie i jakich naciagow chcecie ale nie wciskajcie na dzień dobry takich przekonań i upodobań nowicjuszom bo to normalne nie jest że skoro ty czy inny strzela 48 czy 50 to zaznaczacie tak innym . Dajcie ludziom dojść do tego na własny sposób bo nie daj Bóg pomyślą niektórzy że 60# to kalectwem grozi czy śmiercią a już na pewno kontuzjami. 
Mnie w łucznictwie pociąga właśnie moc, szybkość i właśnie ten moment w którym trzymam naciągniety łuk wiedząc że zaraz będzie " jeb " , czuje wtedy że mam w rekach coś  mocnego i na swój sposób niebezpiecznego . Gdybym miał zejść poniżej 60# zrezygnował bym autentycznie na rzecz procy czy dmuchawki bo to już nie to . Cameron mawia że dlatego strzela z 80 czy 90 bo po prostu może i tak ja będę strzelał z tego co będę mógł.  Bloczkowe luki po to zostały stworzone żeby zwiększyć siłę uderzenia i prędkości strzaly przy standardowym naciągu a nie dzięki temu kastrować je do 50 bo po co się męczyć.  Przejscie na klasyki radzę 20# i też będzie pewnie za ciężko niektórym. To jest sport który wymaga trochę siły i tak powinien być postrzegany bo jak ktoś lubi strzaly a nie potrafi 60 naciągnąć proponuję też kuszę, tylko kolba się kręci i paluszek naciska spust , tyle wysiłku chyba nie zaszkodzi .

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 12, 2019, 04:57:57 pm »
Na codzień strzelam z 50# ilfa i po 250-300 strzałach jest ok wiec stąd 60-70# na bloczku, naciągałem 70 kolegi i szło w miarę lekko. Na pewno zacznę od niższej wartości ale trzeba mieć do czego dążyć :)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
Chodzi o to żebyś nauczył się prawidłowo kotwiczyc i odpalać strzał za pomocą spustu,bo to jest naprawdę ważne . A łatwiej jest to kontrolować , kiedy nie musisz siłować się z łukiem . Szczególnie po iluś tam oddanych strzałach . Potem możesz sobie stopniowo dokręcać moc.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Mollo999

  • Gość
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 12, 2019, 04:58:45 pm »
A Stallone dlatego strzelal z 90# bo przy jego wzroscie i naciagu 23" nie miał wyjscia jak chciał komuś zrobić krzywdę  ;D

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 12, 2019, 06:04:36 pm »
i z kolejnego tematu zrobił sie offtop.
Mollo tutaj nikt poza tobą nie narzuca innym strzelania z łuków minimum 70#. Każdy z tutaj wypowiadających się podaje konkretne merytoryczne argumenty dla łuków 50-60# mi jako nowicjuszowi bardzo one pomogły w wyborze. Gdyby wszyscy drwili, wyśmiewali i wyzywali od zniewieściałych czy nie zdefiniowanych genderowo  nasza i tak mała społeczność łucznicza była by jeszcze mniejsza. W łucznictwie siła jest drugorzędna najważniejsza jest prawidłowa postawi i powtarzalność celność. Naciągnąć łuk 70# kilka razy z słabą celnością mija się z celem do treningów i szpanowania siłą lepsza jest siłownia a nie tor łuczniczy.
Jeśli dla ciebie łuk poniżej 50-60# nie jest niebezpieczny to ja nie mam więcej pytań. Chyba każdy z tego forum zgodzi się że łuk 20# jest również niebezpieczny i może zrobić krzywdę.

Mollo999

  • Gość
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 12, 2019, 06:35:35 pm »
Ja narzucam ? Właśnie pisze to po to żebyście wy nie narzucali te 50 w kółko !  Poczytaj wasze wpisy .  Powtarzam jeszcze raz , chcesz ty czy drugi strzelać z 30 czy 45 proszę bardzo ale nie róbcie z tego normy jeżeli ktoś nowy pyta o poradę bo zrobi się z tego norma że powyżej 50 jest niebezpieczne i groźne dla życia bo każdy tak nawet na forum pisze . Niech każdy znajdzie swój funtarz który mu odpowiada bez takich porad . Piszcie otwarcie że strzelacie z 50 bo tak wybraliście ale.. właśnie ale każdy niech eksperymentuje po swojemu bo z tego co można do tej pory przeczytać to 60 jest dla siłaczy a 70 już dla nadludzi a 80 to już w ogóle na Olimpie Zeus używa.  Wszystko jest dla ludzi i trzeba znaleźć to co komu odpowiada i nie równać w dół bo kilku z was strzela z 50 , logiczne chyba .
Tak jak pisałem jak nie lubisz się męczyć czy wysilać przejdź na kuszę,  max efektu przy zerowym wkładzie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2019, 06:45:26 pm wysłana przez Mollo999 »

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 12, 2019, 07:43:11 pm »
Na każdym forum, filmach, czy poradnikach na początek poleca się słabszy łuk by wyrobić sobie dobre nawyki w naciąganiu łuku oraz utrzymaniu pozycji. Każdy wybierze co chce i będzie z tego strzelał  tylko łatwiej jest się skupić na podstawach bez siłowania się z łukiem. Nie przypominam sobie bym gdzieś tu czytał by łuki powyżej 60# były niebezpieczne dla zdrowia. Nie wiem jakie masz doświadczenie w łucznictwie ale podważasz jak by nie było autorytet osób które poświęciły wiele lat na naukę, prowadzą również własne kluby więc pewnie jakaś wiedzę posiadają. 
Po to takie osoby odpowiadają na pytania i piszą z własnych doświadczeń by nowicjuszom było łatwiej. Jeżeli początkujący którego nie znamy nie wiemy jakie ma możliwości kupi słabszy łuk (regulacja do 50-60#) po oddaniu kilku strzałów uzna ze jest wystarczająco silny by strzelać od razu z 60# będzie się mógł cieszyć łucznictwem z wcale nie słabym sprzętem. Inaczej ma się sytuacja gdy ktoś kupi łuk o sile 70 czy nawet te 80# te łuku mają przeważnie mniejszy zakres regulacji i może się okazać że przeceniliśmy swoje siły i nawet na najlżejszych ustawieniach nie damy rady z niego komfortowo strzelać.
 
Jeśli ktoś nauczy się dobrze strzelać z trochę słabszego łuku to nic nie stoi na przeszkodzie by sobie kupił mocniejszy jeśli będzie miał taką potrzebę.

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 12, 2019, 09:04:47 pm »
Mollo najlepiej to kup sobie kuszę (Ważne! Najpierw trzeba wyrobić zezwolenie!) i naciągaj ją bez korbki, czyli plecami, to będziesz mógł ciągnąć ponad 200# :D
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Grzechu A3D

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 358
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 12, 2019, 09:14:59 pm »
A Stallone dlatego strzelal z 90# bo przy jego wzroscie i naciagu 23" nie miał wyjscia jak chciał komuś zrobić krzywdę  ;D
Mollo nie słuchaj ich  8) sam widzisz z jakiej mocy strzelają prawdziwi mężczyźni, taki 70 funtowy łuczek to przy nimu gumka z majtek  ;)
Łuk - Mathews TRX-38 50#
Łuk - Mathews TRX-38 G2 50#
Stab - B-Stinger 33''
Cel - Shibuya Ultima Carbon CPX 365 "9" / SHREWD 0,75"
Podst - Spot Hogg EDGE
Spust - Tru Ball Fulkrum, Tru Ball GOAT, Tru Ball Executive
Strzał - Vap1; X23; XX75

Mollo999

  • Gość
Odp: Łuk tarcxowy do 3d field
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 12, 2019, 09:20:18 pm »
Proszę- uderz w stół a 50 i 55# się odezwą  ;D :o
Mathews zrobił 31,5 "  ATA na 2020 i 343 fps z opcją 75 # tyle że majdan ma dłuższy niż traverse przy 33" ATA  , może być ciekawie .
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2019, 09:22:40 pm wysłana przez Mollo999 »