Autor Wątek: Ciężar grotu  (Przeczytany 5451 razy)

Mollo999

  • Gość
Ciężar grotu
« dnia: Wrzesień 14, 2019, 09:20:26 pm »
Witam . Chciałem zapytać jak ciężkie groty dajecie i jak to się ma ogólnie do spinu/mocy łuku.  Z tego co widuje w kalkulatorach spinu to waga musi być dość konkretna żeby był potrzebny sztywniejszy szaft.. W myslistwie zdarzają się i 150-175gr ( insert +grot) . Moc łuku też jest nie bez znaczenia bo na logikę to bardziej gnie strzałę przy wystrzale jeżeli na froncie ma jakieś 140gr niż 100 przy tym samym spinie. Ja przy spinie 300 i wadze całkowitej ok 370 gr używam tylko 100gr grotu ( cieniutkie vapy  .166 cala) prędkość w granicach 310fps , jakieś 63#. Strzelam raczej powyżej 20m , nawet 100 więc liczy się nie tyle masa i siła strzaly co jej jak najbardziej płaski lot i szybkość.  Jakie groty używacie i jakie doświadczenia macie z różnymi ich wagami?


Mollo999

  • Gość
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2019, 12:28:02 am »
Dobór spinu itp jest raczej łatwy do zrozumienia ale na jako takie wytyczne co do grotów nie trafiłem.  Dlatego pytam czy może są to typowo własne preferencje ? Prawie 50 osób przeczytało temat ale nikt z nich nie posiada strzał z grotami? Może pytanie zbyt proste ? Oświeci mnie ktoś o co chodzi ?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2019, 12:39:16 am wysłana przez Mollo999 »

Munin

  • Gość
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 16, 2019, 02:58:05 am »
Bo to nie jest wcale takie proste zagadnienie.
Uogólniając, wagę grotu teoretycznie dobiera się miedzy innymi do wielkości opierzenia i przeznaczenia strzały. Waga grotu ma bezpośredni wpływ na środek ciężkości strzały, a ten ma bezpośredni wpływ na tor lotu, strzały z wyważeniem blisko środka geometrycznego (5%-9%) "znaczną" część toru lotu mają płaską, potem opory powietrza są na tyle duże że strzała zaczyna gwałtownie tracić prędkość czyli opadać, przy cięższym grocie trzeba brać większą poprawkę przy strzelaniu na dalsze odległości ale takie strzały dla mnie latają bardziej przewidywalnie na krótkich i średnich dystansach.
W myślistwie strzela się na krótkie odległości a wyważenie na przód strzały zwiększa penetrację celu dlatego zestawy myśliwskie insert + grot są z założenia cięższe.
Dużo więcej nie powiem, bo jestem łucznikiem tradycyjnym strzelającym intuicyjnie.
Jedyna opcja jaką masz to zakup 3-ch promieni easton axis i do nich grotów 80, 100 i 125 gr i przetestowanie tego. Obawiam się, że na 100m będzie potworna różnica ustawienia celownika przy strzałach z grotami 80 a 125 ;)

Mollo999

  • Gość
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 16, 2019, 08:14:59 am »
Wlasnie tak kombinuje bo groty jakie mogę kupić to łamane 120/110/100/90 . Przy 100gr opad jest naprawdę niewielki i skoro na 100m latają celnie i szybko to zastanawiam się czy jest sens testować 120gr. Wspominany tu Australijczyk  Steven , mówił że używa 140gr ale nie znalazłem video w którym tłumaczył by coś więcej na ten temat. Wahania 10 czy 30gr (110-130)wagi grotu nie wpływają też na kalkulator spinu np na stronie victory,  dopiero od 150-170 gr ma wpływ na wybór sztywniejszych promieni ( w tarczowym czy 3d chyba niespotykane masy grotów).
Z drugiej strony nawet przy 60gr strzała jako tako doleci do celu przy mocnym łuku więc jest spory wachlarz na " osobiste preferencje" czy ktoś już robił takie doświadczenia i testy ?
Tak jak wspominasz polowania to inna bajka ale testowanie od np 90 do 120 to trochę klejenia i naprawdę nie wiem czy zauważę różnicę poza oczywistą większą parabolą przy 120gr. Chociaż w tym tygodniu przychodzi zamówienie to trochę się pobawie.  Mam tuzin ze 100gr a w kilka nowych wkleję 120 i zobaczę czy będzie różnica poza dodatkowymi 20gr wagi.

humungus

  • Gość
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 16, 2019, 10:41:04 am »
ja mam teraz groty 100gr, zamówiłem 85gr, będę testował, bo brakuje mi pokrętła na celowniku, chcę zwiększyć zasięg, zobaczymy ile przybędzie ponad 60m, Steven Hann do 3d używa chyba 75 albo 85gr

Mollo999

  • Gość
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 16, 2019, 11:59:04 am »
Czyli nie mam takich lekkich  ;) 

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 16, 2019, 12:09:46 pm »
Wahania 10 czy 30gr (110-130)wagi grotu nie wpływają też na kalkulator spinu np na stronie victory,

Jeśli chodzi o dobranie strzały do bloczka, to 20gn różnicy na grocie nie ma zbyt wielkiego znaczenia
dlatego, że w bloczkach strzała wychodzi centralnie, więc paradoks łucznika tu nie ma tu zastosowania.
Dlatego też da się z powodzeniem strzelać z bloczka z dużo za twardych strzał.
W recurve to co innego, i 20 gn różnicy na grocie powoduje zmięknięcie strzały na tyle,
że w teście gołej strzały zamiast w centrum skupienia (tych opierzonych)
goła strzała może lądować nawet 15-20 cm na lewo/prawo od opierzonych (bo jest bardziej/mniej miekka przez zmianę grotu).

Dlatego też, myślę, że nie zauważysz specjalnej różnicy między grotami 100 i 120 poza większym opadem.
Minimalnie szybciej powinna Ci się stabilizować strzała, więc teoretycznie mógłbyś zauważyć różnicę w średnich wynikach na jakimś krótkim dystansie typu 18m.

Ciężkie groty mogą mieć znaczenie, jeśli będziesz chciał dociążyć strzałę
bo np. jest za lekka do naciągu łuku. Skoro strzelasz VAP-ami (bardzo lekkimi strzałami)
to tu raczej się przyjrzyj, czy całkowita waga strzały jest dostateczna do naciągu Twojego łuku.
Policz sobie parametr Grain Per Pound.

To samo do @humungus-a, bo 85 gn przy #55 wydaje się dosyć mało.
Nie wiem co jest z Twoim łukiem, ale ja z 28# recurve strzelam na 70m z grotami 90gn.

Imho, groty 60gn będą za lekkie do Twoich strzał (@Mollo999), wyjdzie Ci dziwny środek ciężkości,
skierowany ku tyłowi strzały. Nawet w strzałach dla dzieci (spin 1300 i bardzo lekkich) stosuje się groty 70 gn.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2019, 12:11:17 pm wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

humungus

  • Gość
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 16, 2019, 12:37:51 pm »
przy 100gr grocie wychodzi mi 6,4gr/1# - więc i tak mało, przy 75gr wychodzi coś koło 6,1gr/1# ale sęk w tym że test nieopierzonej strzały wychodzi mi tak, że ta goła ląduje na prawo od grupy,  wg podręcznika należało by dać lżejsze groty/ewentualnie zmniejszyć siłę naciągu, a tego bym nie chciał

Mollo999

  • Gość
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 16, 2019, 01:48:47 pm »
U mnie przy 370gr strzaly i około 63# naciągu wychodzi 5,87 a z tymi 60gr to podałem ogólnie jako przykład bo nie strzelał bym z tak lekkim grotem,  nawet waga by się nie zgadzała.  Teraz kwestia grotu o tej samej średnicy ale innej manufaktury i zauważyłem różne ich " bryzdy " które pomogły by w zatrzymaniu tam kleju . Moje przy 100gr mają jedno miejsce gdzie jest kawałeczek do odłamania na 90gr gdzie zbiera się ładnie klej i poza tym trzy płytkie linie ledwo wyczuwalne pod palcem , tophat protector vap  robi groty z większą ilością " zakamarków " gdzie może zaczepiać się klej i chyba to je zamówię.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 16, 2019, 02:20:04 pm »
U mnie przy 370gr strzaly i około 63# naciągu wychodzi 5,87

Nie dużo, trochę na granicy. Te 120 gn wyjdzie łukowi na zdrowie :)


tophat protector vap  robi groty z większą ilością " zakamarków " gdzie może zaczepiać się klej i chyba to je zamówię.
Nie ma to większego znaczenia, mogą być nawet gładkie.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 16, 2019, 02:25:38 pm »
ale sęk w tym że test nieopierzonej strzały wychodzi mi tak, że ta goła ląduje na prawo od grupy,  wg podręcznika należało by dać lżejsze groty/ewentualnie zmniejszyć siłę naciągu, a tego bym nie chciał
A próbowałeś podstawką przestawić ?
(Test papierowy robiłeś, wychodzi na zero?)
Zawsze możesz dać twardsze strzały,
ale wydaje się że i tak już masz twarde, chyba że masz bardzo długie promienie.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

humungus

  • Gość
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 16, 2019, 03:00:28 pm »
podstawką jeszcze nie mieszałem, test papierowy wychodził czysto, myślę że strzały już twardsze być nie mogą, sam goły promień ma 26 i 3/4 więc niezbyt długi, no nic, będę kombinował

dziwna sprawa, ale wychodzi mi na to, że strzałę mam lekko nie w osi względem cięciwy i pinu celownika, strzałą skręca lekko w lewo (tak na oko widać) ale tylko tak udaje mi się ustawić test papierowo na czysto, a próbowałem kilka razy

Mollo999

  • Gość
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 16, 2019, 04:36:25 pm »
U mnie przy 370gr strzaly i około 63# naciągu wychodzi 5,87

Nie dużo, trochę na granicy. Te 120 gn wyjdzie łukowi na zdrowie :)


tophat protector vap  robi groty z większą ilością " zakamarków " gdzie może zaczepiać się klej i chyba to je zamówię.
Nie ma to większego znaczenia, mogą być nawet gładkie.
No raczej w dolnym marginesie dopuszczalnym bo granicą to 5gpp a przynajmniej IBO mierzą w takich proporcjach. Pisałem do producenta PSE z racji tego że np w kalkulatorach eastona dodają 5# za małe BH i 5# za prędkość IBO powyżej 350fps więc teoretycznie 70 # xpedite jest postrzegany przez eastona jako 80# łuk.  Więc na tej zasadzie zadałem pytanie do producenta , odpowiedź  - " nie dodajemy 10# dla xpedite czy innych speedbow ale niektóre firmy tak". Gdyby jednak tak musialo być jak liczy easton to dla 60# xpedite odpowiada 350gr a 63-65 # w granicach 370 więc jak bym nie liczył to mieszczę się w normach. Przy tych prędkościach nawet nie wiem czy jest sens "skręcać " na maxa- 70# - po co ?

Co do gładkich częściach grotów które wciskasz w promień to się nie zgodzę że nie ma to znaczenia.  Ile tego kleju tam zostanie jak będą to stalowe gładkie pręty- pomyśl. Miałem przypadek gdzie po strzale na granicy mojego worka 3 strzaly wbiły się w górną część na wylot , tyle że strzaly zostały w worku a siła pędu wypluła groty (3) ze strzał.  Znalazłem je jakieś 10m dalej ! Wątpię że miało by to miejsce gdyby było miejsce na większą ilość kleju w środku promienia . Tak tak uprzedzam pytanie , klejone należycie na gorąco itp klejem ( batonem) bohninga.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2019, 05:30:51 pm wysłana przez Mollo999 »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 17, 2019, 11:42:08 am »
Ile tego kleju tam zostanie jak będą to stalowe gładkie pręty- pomyśl.
Miałem przypadek gdzie po strzale na granicy mojego worka 3 strzaly wbiły się w górną część na wylot , tyle że strzaly zostały w worku a siła pędu wypluła groty (3) ze strzał.  Znalazłem je jakieś 10m dalej ! Wątpię że miało by to miejsce gdyby było miejsce na większą ilość kleju w środku promienia . Tak tak uprzedzam pytanie , klejone należycie na gorąco itp klejem ( batonem) bohninga.

Nie wiem czy przyjrzałeś się tym grotom, które wyleciały.
W moim przypadku, jeśli groty wychodziły ze strzał, to klej raczej nie trzymał się węgla niż metalu.
Poza tym, zależy jakiego kleju użyłeś, mi groty wyłaziły jak kleiłem tym żółtym.
Z niebieskim nie mam już takich problemów.

Znaczenie ma też dobere odtłuszczenie grotów a także promieni wewn.
Jeśli były docinane, to tym bardziej, bo wewn. promienia zostaje pył węglowy na ściankach
który powoduje że klej prawie nie trzyma.

Ale i tak jeśli chcesz mieć 100% pewność to wklejaj groty epoksydem 2 składnikowym.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Mollo999

  • Gość
Odp: Ciężar grotu
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 17, 2019, 12:42:20 pm »
Epoxy odpada. Możliwość zmiany obciążenia i samego grotu to wielka wygoda . Wypróbuję lepiej ten niebieski baton.