Autor Wątek: Waga naciągu - oznaczenie a realny pomiar  (Przeczytany 2943 razy)

Perlpa

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Waga naciągu - oznaczenie a realny pomiar
« dnia: Wrzesień 13, 2019, 06:39:59 pm »
Cześć,
To mój pierwszy post poza przywitanie się w powitalni więc jeszcze raz pozdrawiam wszystkich zapalonych łuczników :)

Mam takie pytanie:
używam łuku Samick Sage z oznaczeniem na ramionach 25#. Wiem, że to siła naciągu liczona przy długości naciągu 28''. Ja mam długie ręce i przy wzroście 181 mam długość naciągu prawie 29,5'' (strzały Avalon Tyro 700 (30'') są dla mnie na styk a nawet ciut za krótkie). Z informacji na tym forum założyłem, że powinno mi to dawać ok. 28# (+2lbs na każdy dodatkowy cal naciągu).
Z ciekawości dzisiaj zmierzyłem wagę naciągu wagą do walizek (metoda wspominana na forum + instruktaż na YT). Jakież było moje zdziwienie gdy wyszło mi aż 14,14kg czyli 31lbs!

Proszę o podpowiedź czy to możliwe, czy coś pomieszałem? Faktycznie mam wrażenie że bardzo przeciągam ten łuk (62'' długości) ale żeby aż taka różnica?

Pozdrawiam
PSE Supra Max 54#
Shibuya Ultima CPX 520 + MAC Ten Zone
Spot Hogg EDGE
Carter Target 4+
Easton Powerflight 400

Samick Sage 25#
Shibuya Dual Click
Avalon Tyro 700

Munin

  • Gość
Odp: Waga naciągu - oznaczenie a realny pomiar
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 14, 2019, 12:45:59 am »
A sprawdź ile masz funtów mocy łuku przy 28" długości naciągu. Długość naciągu mierzymy w lukach tradycyjnych w teorii od cięciwy do zewnętrznej krawędzi łuku w miejscu przyłożenia strzały. Tylko jakieś (jeśli dobrze pamiętam) amerykańskie standardy nakazują mierzenie do gniazda buttona i dodanie do tego 1.75", dla mnie to jakaś bzdura której nie ogarniam rozumiem.

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Waga naciągu - oznaczenie a realny pomiar
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2019, 07:59:54 am »
amerykańskie standardy nakazują mierzenie do gniazda buttona i dodanie do tego 1.75", dla mnie to jakaś bzdura której nie ogarniam rozumiem.

Jak dla mnie brzmi to znacznie bardziej logicznie, niż obecny standard AMO, gdzie ta sama osoba przy takim samym kotwiczeniu może mieć różną długość naciągu, w zależności od szerokości majdanu.


A co do tego Samicka, to wcale mnie to nie dziwi. Niektóre łuki mocno twardnieją po 28" i sam mam jeden taki łuczek, który przy 28" ma około 38#, a na 30" już blisko 44#.

Perlpa

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Waga naciągu - oznaczenie a realny pomiar
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 14, 2019, 08:29:41 am »
Przed chwilą chwilą jeszcze raz wszystko dokładnie sprawdziłem.

Zaznaczyłem na strzale 28'' od dna nasadki (cięciwy).
Odległość od środka buttona do zewnętrznej krawędzi majdanu to prawie dokładnie 1,75'' więc obie metody pomiarowe wskazane przez Munin'a dają identyczne wyniki.
Przy naciągnięciu do zewnętrznej strony majdanu wyszło mi 11,9kg czyli 26,2 kg. Prawie zgadza się z oznaczeniem producenta.

Jeszcze raz dokładnie zmierzyłem rozstaw rąk pomiędzy palcami wskazującymi. Wyszło mi 185,5cm do daje długość naciągu 29,2''. Niby też ok.

Gdy zmierzyłem na strzale miejsce do którego realnie ją naciągam (czubek jest równo z majdanem a nawet ciut się chowa) wyszło mi aż 31''. Teraz całkowicie zbaraniałem.
Czyżbym naciągał strzałę o prawie 2 cale więcej niż wynosi mój naciąg? Kotwiczę palcem wskazującym do kącika ust, ściągam plecy i odwodzę łokieć do tyłu.

Za daleko / za mocno naciągam strzałę? Proszę o pomoc totalnemu nowicjuszowi, please ;)

PSE Supra Max 54#
Shibuya Ultima CPX 520 + MAC Ten Zone
Spot Hogg EDGE
Carter Target 4+
Easton Powerflight 400

Samick Sage 25#
Shibuya Dual Click
Avalon Tyro 700

Munin

  • Gość
Odp: Waga naciągu - oznaczenie a realny pomiar
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 14, 2019, 09:41:45 am »
Hmmm...
Nie łatwo będzie zgadnąć co robisz nie tak bez choćby zdjęć czy filmu z Twojego treningu. Być może postawe masz zamkniętą, być może cięciwę ciągniesz na drugim stawie palców, być może za mocno wypychasz bark do przodu i głowę do tyłu, być może w ogóle jakoś koślawie stoisz. Za dużo możliwości

Perlpa

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Waga naciągu - oznaczenie a realny pomiar
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 28, 2019, 11:30:07 pm »
Troszkę się wyjaśniło.
Po pierwsze nagrałem swój trening i zauważyłem, że mam postawę lekko zamkniętą i dodatkowo lekko odchylam głowę do tyłu przez co naciąg się wydłużał.
Strzelając w rękawiczce kotwiczyłem palcem wskazującym do kącika ust i niestety czasem zostawałem cięciwą po nosie.

Kupiłem przyzwoity celownik (Shibuya Dual Click) oraz skórkę Cartel Smart Tab. Zacząłczem kotwiczyć pod brodą (klasycznie) i po małym przyzwyczajeniu od razu wszystko się unormowało tzn. nie przeciągam naciągu, nie obijam nosa cięciwą no i w końcu zacząłem powtarzalnie trafiać w tarczę.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
PSE Supra Max 54#
Shibuya Ultima CPX 520 + MAC Ten Zone
Spot Hogg EDGE
Carter Target 4+
Easton Powerflight 400

Samick Sage 25#
Shibuya Dual Click
Avalon Tyro 700