Autor Wątek: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów  (Przeczytany 3904 razy)

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« dnia: Sierpień 18, 2019, 02:16:06 pm »
Cześć!

Tym razem to ja potrzebuję Waszej pomocy :)

Od kliku tygodni mam Mathewsa TRX38, z którego jestem bardzo zadowolony. Z racji tego, że jest mocniejszy niż poprzednie łuki, czekałem na nowe strzały (spin 400) i tymczasowo strzelałem z VAPów 450.
Oczywiście najpierw chciałem zrobić test papieru, ale na strzałach 450 wychodził bardzo kiepskie - rozdarcie z prawej strony miałem około 5cm.
Myślałem, że nowe strzały, dopasowane pod ten model będą wychodziły lepiej, ale okazało się, że wcale tak nie jest.
Przesuwałem podstawkę tak, żeby otwór w kartce był centralny, ale wtedy strzały kierowała się w prawo pod takim kątem, że lotki haczyły o majdan.
Wniosek: camy są przesunięte w lewo.

Z racji konstrukcji do tuningu camów zaleca się zestaw podkładek Top Hat, który zamówiłem. Logika podpowiadała, że powinienem je tak założyć, żeby cięciwę i camy przesunąć w prawo.
Ale taki zabieg nie dał żadnych efektów, a tylko zwiększył się cam lean.
Zrobiłem więc tak, jak zalecają w sieci (ale co dziwne, znalazłem sprzeczne informacje na temat tego tuningu) czyli dałem najcieńsze podkładki z lewej strony.
Efekt: cam lean praktycznie zerowy, strzała przyłożona do cama leci równo z cięciwą.
Efekt #2: pierwszy strzał w kartkę strzałą 400 i otwór jak z podręcznika.
Jest jednak małe ale: strzała w dalszym ciągu jest skierowana w prawą stronę. Jeśli spojrzę na łuk od tyłu i ustawię się w linii cięciwa-celownik-stabilizator (wiem, że to nie najlepsze rozwiązanie, ale jednak) to strzała jest skierowana w prawo.

I teraz pytanie - przejmować się tym czy nie?
Zrobiłem dzisiaj próbę na strzałach 400 i 450 - od 20m do 50m lecą w jednej linii - nie musiałem korygować celownika prawo/lewo. Skupiały się tak, jak wcześniej (poprzednie strzały mimo tak kiepskiego efektu przy papier teście skupiały się naprawdę dobrze).

Dlaczego się martwię?
Od dwóch lat strzelałem strzałami VAP V1 450 i byłem z nich zadowolony. Teraz zamówiłem kompletnie nowy komplet V1 400 i po około 3 tygodniach, z dnia na dzień strzały się pokrzywiły.
Trzy promienie z sześciu którymi strzelałem po prostu zrobiły się krzywe. I trochę boję się, czy to nie był efekt właśnie tego, że strzała dostawała takiego kopa z lewej strony przy strzale.

W załączniku przesyłam zdjęcia jak to mniej więcej wygląda z mojej perspektywy.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2019, 10:43:57 am wysłana przez vellkan »
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 18, 2019, 06:27:33 pm »
Zamówiłeś ten najnowszy model z 2019 r? On jest strasznie odchudzony względem starszej wersji. Może coś jest nie halo ze strzałami, bo żeby się skrzywiła karbonowa to się nie spotkałem.
Jak strzały od 20 do 40 m układają się prosto, to ja bym się nie przejmował.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2019, 06:49:11 pm »
1. Test papierowy to początek, przestrzelanie łuku na 18m strzała z lotkami i bez da Ci odpowiedz, co się dzieje. Jak grupują się razem to ok, jak nie, to można się bawić.
2. Jeżeli pokrzywiły Ci się strzały karbonowe to ja bym je reklamował, tym bardziej, ze strzelasz do tarczy.
3. VAPy to crap, tylko Easton i piszę to z perspektywy gościa, który przerobił z 20 kompletów rożnych strzał.
4. Ustawienie strzały w linii ze stabem, czy celownikiem nie ma najmniejszego znaczenia, ważne jak to wygląda w pełnym naciągu.
5. 2 lata temu jak miałem Halon'a X comp 50lbs strzelałem VAPami 500 (grot 100 grains, długość C-C 27,5 cala) i grupowały się na 18 i 50m bardzo dobrze.
6. Tophaty są trochę przereklamowane, w większości przypadków, jak trafia się spore problemy to trzeba poprzekładać ramiona z lewa na prawo. Dostałem 3 miesiące temu nowy komplet ramion do Halona 6 i tak jak miało być ustawione jak w instrukcji to za chuchu nie dało się tego łuku prawidłowo złożyć, ale po pokombinowaniu z parami góra dół / lewo prawo uzyskałem łuk, który robi 5 calowe grupy na 70m+.
7. Fabryczne sznurki, co daje Mathews są dobre, aby postrzelać podczas czekania na te porządne, robione przez dobrego string-buildera. Sporo problemów z tuningiem mi odeszło jak wymieniłem fabryczne sznurki w Halonie i HTR.
8. Jeżeli załączyłeś jakieś zdjęcia to ich nie widać.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 18, 2019, 10:31:22 pm »
Zamówiłeś ten najnowszy model z 2019 r? On jest strasznie odchudzony względem starszej wersji. Może coś jest nie halo ze strzałami, bo żeby się skrzywiła karbonowa to się nie spotkałem.
Jak strzały od 20 do 40 m układają się prosto, to ja bym się nie przejmował.

Tak, to najnowszy model.

@gibber:

1. Wiem że to nie jest pełny wyznacznik, ale jest to jakiś punkt odniesienia
2. Poszły do reklamacji, bo z kim był nie rozmawiał fakt, że karbon się pokrzywił jest co najmniej dziwny. Łamanie, pękanie tak, ale nie krzywienie.
3. Chętnie, ale jak Easton to ceny sporo wyższe - chyba, że Carbon One, ale jakoś nie jestem do nich przekonany przy łuku bloczkowym. Ale nie wiem czy tak się nie skończy, jeśli oczywiście reklamacja VAPów się uda. Z czego teraz strzelasz?
4. Zdaję sobie sprawę, stabilizator też może być różnie wkręcony, ale takie odchylenie jak miałem wcześniej nie wyglądało dobrze.
5. Mi się one dobrze grupują, nawet przy wcześniejszym ustawieniu. Po zmianie z Podium wyniki zdecydowanie się poprawiły.
6. Tutaj się tego obawiam, bo to nie był fabryczny model 50" tylko w SSA przełożyli mi ramiona (chodziło o kolor majdanu). Więc zakładałem, że założyli tak sobie dokładnie, ale ze zdejmowaniem ramion będę miał trochę problem z prasą na razie.
7. Na co zmieniłeś? Jeśli już to albo 60X albo Winner's Choice bym brał, ale to na pewno nie teraz.

Nie chcę popadać w paranoję, bo dobrze mi się z niego strzela, strzały się grupują, ale już raz miałem sytuację w której przez kiepskie ustawienie pękła krawędź cama. W innej sytuacji rozciąłem peep sightem kabel (głupi slider w Podium). Wolałbym zaoszczędzić sobie kosztów, a skupić się na strzelaniu na w miarę ustawionym sprzęcie :)
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 19, 2019, 12:32:12 am »
Naprawdę to mysi być coś nie halo ze strzałami. Jakbyś wymieniał to polecam Carbon Express Nano. Miałem okazje postrzelać kiedyś na dwóch treningach i latały cudownie. Znacznie lepiej od VAPow. A do tego są cholernie wytrzymałe. Nie wiem jak to zrobili, ale ich ścianki były 2 razy grubsze od VAPow , a waga była porównywalna. Jeden minus cena. Ale topowe eastony tez kosztują .
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 19, 2019, 09:43:30 am »
3. Strzelam z kilku rodzajów, w zależności od łuku. Easton FMJ Injexion 4mm, Easton Carbon Injexion 4mm, Superdrive 23, Victory 3DHV.
Jak nie strzelasz 3D to Injexion albo FMJ Injexion są bardzo dobrym wyborem. Ciężkie, proste, ale mają insert jak Axis tylko na gwint Deep6 i fieldpointy też D6, można wkleić groty tarczowe, wewnętrzna średnica tych promieni to .166 Injexion 4mm mam już ponad 2 lata, wszystkie proste, FMJ Injexion ponad rok, też proste, chociaż się obawiałem, bo standardowe FMJ 5mm gięły się łatwo. 3DHV od Victory praktycznie na zawody 3D, mocno obciążają łuk, ze względu na niską masę. Są dość wytrzymałe porównując ich poprzednie wicielenie VForce HV.

7. Od samego początku zamawiam 60X. Nie zawiodłem się jak do tej pory. Wystarczy 10-20 strzałów i peep już się nie obraca, na Halonie 6 mam je założone od 1,5 roku i ustawienie trzyma jak od dnia 1. Winner's to gówno jakich mało od kilku lat. Podpytaj Dawida o GAS Bowstrings, robi je gość, który był v-ce w Elite. Maja opinie bardzo dobrych.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 19, 2019, 10:42:56 am »
3. No właśnie jak mogę to strzelam 3d. Ale ostatnio czas się tak składa że nigdzie nie mogę jechać :)
3DHV ma Mariusz u nas w klubie, więc mogę zobaczyć jak to lata w razie czego.
Zobaczymy co będzie z tą reklamacją, potem będę się zastanawiał co dalej.

7. Zorientuję się w temacie :)

Poprawiłem też linki do zdjęć w pierwszym wpisie.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 19, 2019, 10:07:13 pm »
Easton Lightspeed lub ich następca i po co kombinować. Do wszystkich łuków mam tej marki strzały i święty spokój
Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

GIRAFFA2

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 20, 2019, 09:43:50 am »
Mam/miałem to samo lecz popatrz sobie tak od serca na łuk  stabilizator ucieka lekko w lewo i przestałem na to zwracać uwagę . Patrzę tak jak jeden z kolegów tu opisał camy-strzała-celownik   jeżeli układa się to mniej więcej w linii i test wychodzi , to przyjmuję że jest ok ok .
Mathew TRIAX
TROPHY RIDGE 3D REACT PRO
Podstawka Ripcord ACE Micro
Mathews TRX38  ;
AXCELL + MAC Ten Zone

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 20, 2019, 11:28:12 am »
Miałem Flatline dwa tuziny (analogiczne promienie jak Lightspeed). Fajne strzały, dobrze wykonane, ale miałem je wersji 0.001 czyli Surgical. Z tym, że są takie trochę do niczego. Za lekkie na polowaczkę czy też długookresowe strzelanie (szkoda łuku) i za cienkie na łapanie linii na zawodach 3D, tutaj lepsze i w tej samej wadze wychodzą Superdrive 23.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 20, 2019, 02:07:25 pm »
@tomo - dzięki za rekomendację :)

@GIRAFFA2 - tak, taka linia i test wychodzą dobrze. Na razie się tym nie będę przejmował - rozstrzelam się po małej przerwie i zobaczymy.
Wczoraj trochę postrzelałem i było całkiem nieźle, lepiej niż ostatnio.
Widzę też, że na rozgrzewce strzały wbijają się 'prościej' - tył strzały tak nie trzęsie po wbiciu w matę.

@gibber - Superdrive są trochę grube i dedykowane raczej do mocnych łuków z tego co widzę.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 20, 2019, 04:46:36 pm »
Jak trochę grube? 23/64 czyli maksymalna średnica jaka dopuszcza WA. W sumie o to chodzi. Na jednych zawodach nimi strzelałem i na 6-7 celach tym grubasem złapałem linie, vapem nie byłoby szans. Jest tez spin 475, gpi 6.4 jak wrzuci się grot 150 grains to nawet na olimpijskim 46lbs podejdzie.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 21, 2019, 02:43:29 pm »
Jak trochę grube? 23/64 czyli maksymalna średnica jaka dopuszcza WA. W sumie o to chodzi. Na jednych zawodach nimi strzelałem i na 6-7 celach tym grubasem złapałem linie, vapem nie byłoby szans. Jest tez spin 475, gpi 6.4 jak wrzuci się grot 150 grains to nawet na olimpijskim 46lbs podejdzie.

Dobra, zobaczymy co będzie z reklamację, potem się zastanowię co dalej :)

Wczoraj jeszcze trochę postrzelałem i wszystko pod kątem wyników jest OK - strzały lecą tam gdzie celuję, ładnie się skupiają, więc chyba wszystko gra.
I na razie strzelam VAPami 450, czyli trochę za miękkimi do tego ustawienia które mam.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

aversecube

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 25, 2019, 03:38:18 pm »
Odnośnie samych strzałek to na ME w Varinie w Cu nie widziałem nic poza 3DHV
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2019, 04:27:16 pm wysłana przez aversecube »
Mathews TRX 7 56#
AXCEL CXL 9" + UltraView UV3XL
Hamskea Micro Tune Hibryd Target Pro
Shrewd Stabilizer RevX 30"/14"
Trufire Synapse
Victory 3DHV 400 / Victory V-TAC 23

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Mathews TRX38 - ustawienie sprzętu / przesunięcie camów
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 25, 2019, 10:46:40 pm »
JVD uznało reklamację tych VAPów i na 99% zamówię Easton Procomp :)
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium