Autor Wątek: Pierwszy łuk bloczkowy  (Przeczytany 11346 razy)

Hunter91

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 16, 2019, 06:35:08 pm »
Jak pisałem wcześniej, używka nie wchodzi w grę, chcę zrobić zakup w sklepie razem ze wszystkimi potrzebnymi komponentami i ustawić wszystko pode mnie. Teraz po dłuższych przemyśleniach widzę dwie opcje:
1) Poczekać kilka miesięcy i zwiększyć budżet na łuk ~3k (np. Supra), osprzęt ~2k ale boję się, że za ten czas mój zapał może lekko ostygnąć  ;D
2) Kupić Stingera ~1k, osprzęt ~2k a na sezon letni 2020r. sprzedać łuk i kupić lepszy a osprzęt przełożyć.
Pytanie czy za 2k kupię osprzęt warty tego aby strzelać na nim czerpiąc przyjemność i satysfakcję do następnego sezonu letniego. Ktoś z Was stał przed takim dylematem?

Antkor

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 16, 2019, 07:05:47 pm »
Na początek kariery bloczkowej wybieramy opcję nr 2 . Powodem takiego wyboru jest względnie dobra wytrzymałość takiego stingera na suche strzały a niestety na początku wszystko sie może zdarzyć . Żaden szybki łuk nie wytrzyma suchacza ze względu na bardzo odchudzone kamy .W  PSE SUPRA czy DOMINATOR podczas suchego strzału kamy masz do wymiany a to ok 600 zł plus wymiana napewno uszkodzonej cięciwy plus koszt robocizny . Wybór nalerzy do Ciebie .
Łuk- Prime one STX
Spust podstawowy tru ball HT
Spust zastępczy Scott Backspin
Rekord 18m 295
Rekord 50m 346
JASTRZĘBIE ZDRÓJ

Hunter91

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 16, 2019, 08:50:13 pm »
Dziękuję wszystkim za opinie, są bardzo pomocne przy wyborach.

Mam teraz spory problem z mojego punktu widzenia. Otóż przeglądam ofertę sklepu "sklepluczniczy.pl" i nie ma zbyt dużego wyboru odnośnie celowników (6 modeli) - jeden za 170zł a następny już 680zł, trochę mocny rozstrzał cenowy. Zastanawiam się czy bawiąc się w łucznictwo "tarczowe" oraz 3D nie pomyśleć o celowniku myśliwskim, gdzie wybór jest znacznie większy. Czy ktoś z Was strzela do tarczy i do figurek zwierzaków z celownikiem myśliwskim? Jak się on sprawuje? Nie ukrywam, że oglądając zdjęcia i filmiki z zawodów 3D zaczyna mnie coraz bardziej ciągnąć właśnie w tę stronę :D Chociaż wiadomo, że przygotowując się do takich zawodów będę trenował do tarczy :) Generalnie interesuje mnie osprzęt, który będę mógł przełożyć w przyszłości do łuku takiego jak PSE Supra, fajnie byłoby gdyby jedno drugiemu nie przeszkadzało.
Druga sprawa odnośnie spustów - zastanawiam się czy lepszy byłby back tension czy jakiś palcowy, patrząc na stronę również nie ma wielkiego wyboru. Jak wy poradziliście sobie z wyborem i czym się kierowaliście przy spustach i celownikach? Jak myśliwski to pewnie trzeba do tego jakieś lipko i szkiełko powiększające? Ewentualnie jakiś światłowód? Wybaczcie za te głupie pytania ale jestem totalnym nowicjuszem pod tym względem a im dłużej siedzę na forum tym bardziej wydaje mi się, że nigdy tego wszystkiego nie ogarnę :P

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 16, 2019, 08:56:20 pm »
Najlepiej weź celownik jednopinowy i spust back tension. Na początku będzie trudno, ale jak się nauczysz to potem nie będziesz żałował. Co do asortymentu sklepu to sklep luczniczy.pl jest w stanie sciągnąć wszystko co jest dostępne w hurtownich JVD archery i SSA archery. Te strony przeglądaj wybierając dla siebie sprzęt.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Hunter91

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 16, 2019, 09:03:10 pm »
Najlepiej weź celownik jednopinowy i spust back tension. Na początku będzie trudno, ale jak się nauczysz to potem nie będziesz żałował. Co do asortymentu sklepu to sklep luczniczy.pl jest w stanie sciągnąć wszystko co jest dostępne w hurtownich JVD archery i SSA archery. Te strony przeglądaj wybierając dla siebie sprzęt.

Trudno pod jakim względem? Chodzi o umiejętność użycia spustu czy problem wynikający ze zmianą odległości i kręcenie celownikiem?

humungus

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 16, 2019, 09:14:41 pm »
koniecznie kup back tension :)

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 16, 2019, 09:51:17 pm »
Chodziło mi o spust :) Problemu z kręceniem jednopinowcem nie stwierdziłem.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 16, 2019, 11:24:47 pm »
Zupełnie nie rozumiem , dlaczego na początek radzicie mu kupno spustu BT ? Na początku trzeba się skupić na opanowaniu techniki naciągania, trzymania łuku czy przede wszystkim kotwiczenia, a nie nauki użycia tego typu spustu. To skuteczny sposób na niekontrolowane wystrzały i utratę strzał. Zdecydowanie polecam normalny spust płacowy i ewentualne proby(po jakimś czasie) oddawania strzałów technika BT.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

humungus

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 17, 2019, 06:27:55 am »
ja to napisałem sarkastycznie,
sam strzelam ciągle z trigera i nie zamierzam tego zmieniać, nie widzę potrzeby - nie mam problemu z celowaniem, wg mnie triger daje większa kontrolę w zmiennych warunkach terenowych, i też daje się z niego strzelać techniką podobną do BT, kładziemy kciuk na spuście i powoli przekręcamy rękę,   jak potrzeba to można też oddać szybko strzał o wiele szybciej niż z BT

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 17, 2019, 09:42:26 am »
A ja pisałem poważnie z własnego doświadczenia. Przez trigger nabawiłem się strasznej paniki celu, która uniemożliwiała mi normalne strzelanie przez ponad rok. Jakbym mógł cofnąć czas to od początku bym korzystał z BT. Ale wiadomo, że nadgarstkowy jest najtańszy i na początek najpopularniejszy.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Hunter91

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 17, 2019, 09:49:23 am »
Raczej wystrzegam się nadgarstkowego z tego względu, że dla mnie będzie to dosyć nienaturalne. Jak strzelałem z klasyka to naciągałem łuk 3 palcami i myślę, że teraz również będzie to dla mnie najlepsza opcja. Skoro chcę przeznaczyć 3000zł za Stingera z przyrządami, które będę mógł później przełożyć do konkretniejszej tarczówki to macie dla mnie jakieś propozycje modeli odnośnie celownika, podstawki oraz spustu? Troszkę się w tym wszystkim gubię a chciałbym nie żałować zakupów.

humungus

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 17, 2019, 10:08:56 am »
polecam to co mam w opisie:

(przy okazji, moja podstawka Spot Hogg typowo tarczowa idzie   do sprzedania- stan idealny, używana 3 miesiące  - będę kupował typowo myśliwską)

najtrudniej jest ze spustem - musi przypasowac do łapy, mi się udało za pierwszym razem trafić bardzo dobry spust,  pasujący do mojej niewielkiej dłoni, 3 palcowy TRU Ball

Hunter91

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 21, 2019, 04:00:47 pm »
Spędziłem trochę czasu na szukaniu informacji o celownikach. Część ludzi strzela z celownikiem typowo tarczowym - głównie te najdroższe modele od Axcela bądź Shibuya. Niektórzy strzelają do tarczy czy w zawodach 3D z celownikiem myśliwskim. Szczerze się przyznam, że nie mam pojęcia jak reguluje się myśliwskie celowniki. Wygląda to tak samo jak przy celownikach tarczowych? Najlepszym wyborem wydają się tarczówki ale poza tymi firmami co wymieniłem jest jeszcze coś wartego uwagi i przede wszystkim tańszego? Celownik za 1-1,5k to 1/3 lub połowa mojego budżetu.

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 21, 2019, 05:14:39 pm »
Myśliwskie są wielopinowe lub jednopinowe. Te wielopinowe regulujesz ustawiając każdy pin pod dana odległość . W tych lepszych można regulować piny bez użycia kluczy, a w innych potrzeba do tego imbusow. Jednopinowe najczęściej reguluje się pokrętłem z naniesiona miarka odległości. Te zdecydowanie bardziej polecam. Szczególnie jak maja służyć do strzelania 3D , field czy tarcza.     
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Hunter91

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Pierwszy łuk bloczkowy
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 21, 2019, 08:04:32 pm »
W takim razie obrałem sobie za target celownik myśliwski jednopinowy. Czytałem Wasze opinie i sugestie z kilku lat, nie wiem za bardzo jaki wybór byłby dobry na ten czas. Głowa boli od tego jak wielki jest wybór. Skoro na łuk pójdzie 1200zł, na strzały 350zł to zostaje 1450zł na resztę, co możecie polecić?