Autor Wątek: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek  (Przeczytany 4565 razy)

Zacza

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« dnia: Sierpień 05, 2019, 01:18:11 pm »
Witam,
Mam parę pytanek, jako że mam łuk który łukiem nie jest bo to geologic initech II z decathlon-u, chciałbym kupić sobie łuk bloczkowy ( chyba PSE stinger extreme) bo jakoś bardziej mnie bloczki interesują ale zanim to zrobię to mam parę pytan:
1. Czy jak mam lewe oko dominujące ale pisze prawa ręka a rzucam lewa (większą celność uzyskuje) to jaki luk kupić ( LH/Rh) wiem, że banalne pytanie dla was ale właśnie czy osoba lewo ręczna lewa ręką powinna naciągnąć cięciwe czy na odwrót? Tutaj chodzi o stabilizację łuku czy to się sprowadza do oka dominującego i do niego się dopasowywuje łuk.
2. Chciałbym kupić łuk PSE stinger extreme 2019 jest w komplecie sprzedawany(pewnie już widzieliście) czy warto taki komplecik sobie sprawić czy odrazu trzeba coś zmieniać, warto taki łuk dla początkującego tarczowca i czy to jest łuk tarczowy czy myśliwski bo różnie strony go przedstawiają a chciałbym kupić coś raz żeby na dłuższą metę starczyło ewentualnie dokupić osprzęt.
3. Czy taki łuk jest dostarczony gotowy do strzelania czy lepiej zamówić do sklepu aby tam go dopasowali pod moje preferencje.

Zapewne niektórzy turlaja się ze śmiechu ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi na moje pytania na forum.
Może to coś pomoże mam 183 cm wzrostu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2019, 01:31:41 pm wysłana przez Zacza »

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 05, 2019, 02:05:57 pm »
Po pierwsze nie ten dział :P

1. Jak lepiej Tobie rzucać lewą ręką, którą masz większą celność to ja bym brał łuk LH. Co do oka to w moim przypadku mam łuk RH, a oko dominujące lewe, ale celuję z prawego i nie ma z tym problemu.

2. PSE Stinger jest na początek przez wszystkich polecany i lepiej kupić "goły" łuk i osprzęt do niego osobno. Chyba, że w zestawie jest dużo taniej, a Ty masz ograniczony budżet. Stinger to łuk myśliwski, ale oczywiście można z niego strzelać do tarczy :D

3. Jeśli kupisz w zestawie to, tak, z tymże np wysokość przeziernika może Tobie nie pasować i musiał byś to samo potem zmienić.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Zacza

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2019, 02:36:29 pm »
Przepraszam za zły dział,
No właśnie z tym zestawem problem bo łącznie kosztuje ok 1800 zł a goły 1200 tylko teraz zachodzi pytanie czy części składane będą lepsze w tym przypadku aby za 600 zł dokupić cały osprzęt bo jak przekrocze to mnie chyba żona z domu wywali ;).
Muszę jeszcze przemyśleć czy lepszy LH czy RH, coś czuję że wybiorę się do jakiegoś sklepu i jeżeli mają jakąś strzelnice to może uda się porównać co lepsze jest, albo kogoś z okolic Trójmiasta uda mi się upolować.
Dzięki bardzo za odpowiedz i info :)

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2019, 04:33:51 pm »
Najlepiej właśnie, jak masz możliwość to udać się do jakiegoś sklepu i wziać łuk do ręki :)
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

humungus

  • Gość
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2019, 05:06:40 pm »
ja u robin hooda kupiłem golasa w dobrej cenie, i tak polecam, dla mnie to łuk z górnej granicy ATA hunter- 32,5" (wg mnie to nie jest typowy łuk hunter - BH 7,25?) ja z 20m mam całkiem niezłe skupienie, to po kilku godzinach treningu z celownikiem - jeszcze nie do końca wypoziomowanym,  jak znasz angielski to tu polecam wyczerpującą recenzję,  https://www.youtube.com/watch?v=2GW3N51hcBM&t=2s ten gościu wie co mówi, mi sie z tego łuku bardzo przyjmnie strzela

ALE

ja kupiłem tani łuk,   z osprzętem, strzałami wydałem już jakieś 4500-5000...i tak to wychodzi, na przyzwoitym osprzęcie, celownik, podstawkę i spust WYPADA kupić dobrej jakości (żeby sobie zębów nie wybić np.) jak masz 183cm, ja mam 182cm , to ten łuk powinien ci wystarczyć, ja mam krótkie palce, małe dłonie i naciąg 28"


no i jeszcze ważne: to bardzo lekki łuk, do strzelania na działce i biegania po krzakach w sam raz

LH będzie trudniej odsprzedać, jak się zdecydujesz się potem na upgrejd, za 600zł to hmmm, zainwestuj w dobry spust, i podstawkę, ja miesiąc strzelałem z 20m bez celownika i nikogo nie zabiłem, 95% strzał w tarczy 1x1m (te 5% wyciągałem dłutem z altany)

moja rada, nie mówić żonie wszystkiego, znam temat :D ile par butów by za to było....
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2019, 05:17:23 pm wysłana przez humungus »

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2019, 05:28:06 pm »
[...]nie mówić żonie wszystkiego, znam temat :D ile par butów by za to było....
Hehehe ;-) Wielka piąteczka kolego ;D Skąd ja to znam...  ;D

Zacza

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2019, 05:54:27 pm »
Dzięki bardzo za informację będę myśleć jaką wersję kupić pewnie się wybiorę na Śląsk bo w Trójmieście z tego co wiem to dobrych sklepów nie ma niestety.
A koledzy dobry celownik oznacza jaka kwotę wg. was? zaznaczając że jestem początkujący i chyba odrazu sprzętu dla zaawansowanego nie potrzebuje.

humungus

  • Gość
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2019, 06:21:44 pm »
jak kupiłem od razu docelowy celownik - myśliwski  cena 1000zł, do tego troszkę teraz przydziaduję, dorobię szkiełko x4 u optyka na osiedlu, bo mi szkoda od razu wywalić 400zł na powiększenie, które może mi nie przypasować

ciężko stwierdzić, co ciebie wciągnie, ja na początku myślałem o typowo tarczowym sporcie, ale chyba raczej ciągnie mnie do krzaków i 3D, w przyszłym roku może uda mi się zrobić uprawnienia - kurs łowiecki, Pan Ziemowit Tokarski organizuje takowe- najczęściej we Wrocławiu i teraz chyba w Poznaniu

są różne drogi :) więc trzeba uważać, żeby nie przeinwestować - w złą stronę nie pchać się na siłę

myślę żę za 400-500zł kupisz jakiś celownik myśliwski, ja polecam jednopinowe, z płynną regulacją odległości - HHA - przyzwoita firma

http://www.sklep-robinhooda.pl/category/celowniki-wyczynowe-luk-klasyczny/1/long/created_at/desc/183?filter=1

strzelałem przedwczoraj, ostatnia seria około 21 godziny, pin świecił bardzo mocno bez latarki wspomagającej, a ledwie widziałem żółte pole w środku nieoświetlonej altany

Zacza

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 06, 2019, 02:46:55 pm »
Dzięki za informację, a czy podstawka opadająca jest lepsza od blachy? Chyba zrobię jak mówicie kupię golasa a składać go będę sam podpierajac się waszymi opiniami.
Gdzieś na waszym forum wyczytałem że przy wyborze łuku należy się kierować okiem dominującym więc chyba padnie na LH.
A czy wiecie coś na temat transportu takiego sprzętu na lotnisku jak linie lotnicze do tego podchodzą

humungus

  • Gość
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 06, 2019, 04:28:54 pm »
raczej w bagażu podręcznym tego nie przetransportujesz, ja w bagażu głównym przewoziłem noże i zestaw kluczy samochodowych

co do podstawek:  od początku mam blaszkową, myślę , że jest bardziej wymagająca, na poczatku strzała często spada,
 ale mi już prawie nie spada przy naciąganiu (a strzelam dość krótko)a jest tańsza, prostsza i mniej awaryjna niż opadająca,

ALE, jak będę robił kurs łowiecki, to raczej kupię opadającą, z mikro regulacją

kup stingera, można w miarę tanio kupić przyzwoitą podstawkę blaszkową, powerflighty na początek aż za dobre, warto kupić dobry spust - szkoda zębów i nerwów

bez celownika da się strzelać - peep  ka bardzo to ułątwia a nie kosztuje dużo

ogólnie można wiele zrobić samemu, naprawa strzał, montaż peep ( da rade bez prasy) tylko trzeba mieć chęci i podstawowe umiejętności manualne

polecam raczej łuk 55#, no chyba, żę masz dwa metry i sporo koksujesz- dla Stallona -Rambo II, Hoyt zrobił 90# łuk - facet widać nie czuł, że coś naciąga w ogóle przy 70#

nie wiem czy na jakieś zawody wpuszczą cie z 70#



aaaa, pamiętaj, żę celowanie z oboma otwartymi oczami daje lepsze efekty i jest mniej męczące
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2019, 04:36:07 pm wysłana przez humungus »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 06, 2019, 04:48:48 pm »
Jeśli mogę wtrącić 2 gr. na początek moim zdaniem lepiej nie wybierać podstawki opadającej,
bo ją trudniej ustawić, a jak będziesz zmieniał długość naciągu albo spust
(co na początku będzie się zdarzać, zanim dojdziesz do tego jaka DL jest dla Ciebie odpowiednia)
to będziesz musiał ją doregulować.

Blaszka, czy też widełki (są też takie, zasada działania taka sama)
nie wymaga żadnej regulacji po zmianie długości naciągu.

Ja osobiście też preferuję celowniki 1-pin,
w granicach 350 zł można kupić coś całkiem przyzwoitego.
np. Trophy Ridge Pursuit lub Drive, Fuse Helix Slider; Wspomniany wcześniej HHA to już 2x tyle ;)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Zacza

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 12, 2019, 05:02:04 am »
Witam ponownie,
Aby nie zakładać kolejnego posta kontynuuje ten,.
Mianowicie dzięki informacji od kolegi " humungus" który dał mi wiele do myślenia.
Czy aby PSE stinger extreme 70# to dobry wybór, przejrzałem FITA i regulaminy i dopuszczalne luki bloczkowe są o max naciągu 60#, więc czy warto kupować 70# czy jednak iść w mniejsza wartość?.
Jak bardzo przekłada się to na prędkość i długość oddawania strzału czy różnice są bardzo widoczne.
Czy jest różnica między 70# nastawionym na 50# a 60# nastawiona na 50#, z tego co rozumiem nie powinno być żadnej różnicy ale jak najbardziej mogę się mylić.
Pozdr

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 12, 2019, 09:17:58 am »
Kolego zamiast się martwić czy cię dopuszcza z łukiem 70# do zawodów, zastanów się co chcesz strzelać. Bo w tej zabawie nie chodzi aby dać radę strzelić bez bólu 5-10 razy, ale by moc strzelić 80-100 strzał bez zagrożenia kontuzja . Do tego w bloczku ważna jest technika, a nauczyć się jej z za mocnym łukiem jest niemożliwe . Nie mówiąc już o tym , ze oddając dużo strzałów z mocnego łuku łuku , powodujemy szybsze zużycie jego elementów. Łucznicy skupiajacy się w polowaniach zwykle nie oddają tyle strzałów ze swojego łuku co ma przykład tarczowcy.
W przypadku zabawy w 3 D na pewno lepiej mieć mocniejszy łuk. Ale zawsze można tez wywłaszczyć trajektorie stosując np. lżejsze strzały.
Priorytetem powinien być jednak komfort strzelania przy zachowaniu właściwej techniki. A tego przy za mocnym łuku trudno oczekiwać. Zastanów się wiec mocno nad braniem łuku 70#. Jaki jest sens odkręcać ramiona o kilkanaście obrotów , jak można od razu kupić luk o odpowiedniej mocy i ewentualnie regulować ja o 1-2 obroty w jedna czy druga stronę .
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

aversecube

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 12, 2019, 09:37:23 am »
1. Kup słabszy łuk... z 70# strzelisz raz i potem będziesz odkręcał. Wiem co mówię, sam to przechodziłem  ;D Strzelam tarczowo/3D i obecnie optymalne ustawienia zawisły na 56#.
2. Sam mam lewe oko dominujące a strzelam z "prawego". Prawda jest taka, że prawych jest o wiele więcej, co otwiera możliwości szerszego przepływy części na rynku wtórnym. Szybciej coś kupisz i sprzedasz.
 
Mathews TRX 7 56#
AXCEL CXL 9" + UltraView UV3XL
Hamskea Micro Tune Hibryd Target Pro
Shrewd Stabilizer RevX 30"/14"
Trufire Synapse
Victory 3DHV 400 / Victory V-TAC 23

Zacza

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Problem z wyborem łuku RH/LH, parę pytanek
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 12, 2019, 01:25:55 pm »
Hej,
No i dziękuję bardzo właśnie tak zwróciłem uwagę na to jakie luki posiadacie (w tych podpisach pod postami) i mi wyszło że mało kto ma 70, więc teraz celuje w 55 lub 60, a co do strzelania to póki co chciałbym się skupić do strzelania do tarczy, weic zestaw który polecalo mi centrum-lucznicze zostaje skasowane i zaczynam szukać na nowo, tzn jak polecaliscie i większość forum nadal PSE stinger tylko lzejszego chyba że macie również coś innego na myśli.
Max na łuk chciałbym wydać 2000 zł więc chyba da się coś złożyć fajnego :).