Autor Wątek: Spust typu "Resistance"  (Przeczytany 6457 razy)

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Spust typu "Resistance"
« dnia: Czerwiec 19, 2019, 08:51:00 pm »
Strzela ktoś z takiego spustu i może opisać wrażenia? Mnie się wydaje, że jest to chyba dość wymagający spust, plasujący go pomiędzy back tension, a zwykły triggerowy, jeśli chodzi o trudność w użytkowaniu. Odnoszę też wrażenie, że dużo rzeczy może pójść nie tak, strzelając z takiego spustu. Mam tu na myśli przypadkowe wystrzały.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Grzechu A3D

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 358
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2019, 09:43:11 pm »
Spust resistance activated to spust back tension, do strzału doprowadza się przez rozciągnięcie układu (ręka cięciwna - ręka łuczna). Najpierw musimy ustalić siłę naszego łuku po napięciu cięciwy, a później ustawiamy siłę zadziałania spustu (trzeba ustawić 3-4# więcej).

Spust wymagający jak każdy inny, tylko inaczej  ;), mam wszystkie rodzaje spustów palcowych, czyli:

Triggerowy (just b-cuz)
Rotacyjny, back tension (T.R.U. Ball Fulkrum Flex )
Resistance activated, back tension (carter evolution)

Każdym z tych spustów strzelam dokładnie tą samą techniką, różnica polega na tym że po napięciu cięciwy w spuście resistance kciukiem zwalniam dźwignię, w triggerze kciuk kładę na dźwignie a w rotacyjnym kciuk zdejmuję z podpórki, później tylko rozciągam układ aż do strzału  :)

Wszystko zależy co komu pasuje, spusty nadgarstkowe też są bardzo dobre, brakuje mi takiego do kolekcji ;)

Łuk - Mathews TRX-38 50#
Łuk - Mathews TRX-38 G2 50#
Stab - B-Stinger 33''
Cel - Shibuya Ultima Carbon CPX 365 "9" / SHREWD 0,75"
Podst - Spot Hogg EDGE
Spust - Tru Ball Fulkrum, Tru Ball GOAT, Tru Ball Executive
Strzał - Vap1; X23; XX75

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 20, 2019, 09:51:45 pm »
Grzechu

Tak, ja znam zasadę działania takiego rodzaju spustu (resistance). Bardziej mi chodziło czy ludzie sobie go chwalą i czy łatwo go opanować. Ogólnie zasada jest taka, że spusty nadgarstkowe poleca się początkującym, a na końcu tego łańcucha są spusty typowe back tension. I zastanawia mnie, gdzie w tym łańcuchu można ulokować spusty resistance jeśli chodzi o poziom trudności w operowaniu nimi :)
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 20, 2019, 09:54:33 pm »
W ch trudne.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 20, 2019, 09:57:46 pm »
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 20, 2019, 10:38:13 pm »
Spusty resistance są idealne do nauki i w uj trudne w opanowaniu. Od lat strzelam z BT i biorąc resistance nie mam nawet podejścia do wyników które osiągam z BT jednak moja technika wygląda lepiej na tym spuście. Przy BT lub trigerze jesteś w stanie przyspieszyc strzał, czy to naciskając triger czy umyślnie szarpiąc spustem w BT. W przypatku resistensa nie ma takiej opcji, musisz cały czas rozciągać układ i tak naprawdę nie wiesz kiedy strzał nastąpi.
Jeśli prześledzicie ścieżkę szkolenie łuczników bloczkowych w USA od najniższego szczebla to zauważycie ze dzieci zaczynają strzelanie od spustów typu resistance później przechodząc na BT lub triger(triger wybierają nieliczni ze względu na to że w sytuacji stresowej "łatwiej" sie strzela z BT bo w pewnym sensie nie masz pełnej kontroli w którym momencie spust wypali i odda strzał, oczywiście nie trzeba być zawodowcem żeby wiedzieć kiedy spust BT wypali jednak jest to pewne zaskoczenie i ciągle musisz byc skupiony na celowaniu, ale jest ona dużo większa niż w przypadku przeciązeniowego).
Jeśli ktoś nie próbował to zdecydowanie polecam przeciążeniowe spusty, mega uczą techniki, układu, bo bez tego każdy strzał to męka aby spust wypalił. Owszem na strzelnie na najwyższym poziomie podczas zawodów się one dość słabo nadają bo ma się dość niewielką kontrole w jakim momencie padnie strzał i np podczas wiatru może być z nimi różnie bo wtedy nie ma jednostajnego błądzenia bo środku tarczy.
Jeśli chodzi o mój prywatny ranking to wygląda on następująco
-najtrudniejszy- resistance
-średnio trudny- trigger
-najłatwiejszy BT
Dlaczego tak? Strzelałem z wszystkich tych spustów i po kilku treningach aby sie ostrzelać to klasyczne rotacyjne BT jest najłatwiejsze do opanowania mimo złudnego faktu braku kontroli momentu wystrzału, bo po kilku sesjach strzelania z tego spustu już się czuje kiedy on wypali i ta niespodzianka jest już niewielka. W triggerze ma sie pełną kontrolę i tu niestety jest problem bo wielu to przeszkadza a np ja nabawiłem się przez to okropnej paniki celu i w tym momencie nie jestem w stanie strzelić poprawnej serii z trigera właśnie dlatego że mam kontrolę kiedy on wypali
Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)

Grzechu A3D

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 358
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 20, 2019, 10:51:15 pm »
Zgadzam się, są trudne ale lubię takim spustem postrzelać i strzelam często, może nagram kiedyś jakiś film jak strzelam takim spustem, lecz niestety jestem kiepskim aktorem  8), ostatnio nagrywałem jak strzelam z triggiera i rotacyjnego ale to dla siebie żeby potem przeanalizować materiał i ewentualnie wprowadzić pewne poprawki.
A jeżeli chodzi o pełną kontrolę co pisze chojnas44 to u mnie  działa to inaczej, uruchomianie następuję poprzez rozciąganie układu i nie ma świadomego naciskania na dźwignię.
Łuk - Mathews TRX-38 50#
Łuk - Mathews TRX-38 G2 50#
Stab - B-Stinger 33''
Cel - Shibuya Ultima Carbon CPX 365 "9" / SHREWD 0,75"
Podst - Spot Hogg EDGE
Spust - Tru Ball Fulkrum, Tru Ball GOAT, Tru Ball Executive
Strzał - Vap1; X23; XX75

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 20, 2019, 11:22:46 pm »
To tu mnie chojnas zaskoczyłeś, że najłatwiej dla Ciebie strzela się z BT. Z kim bym nie rozmawiał, to każdy mówił, że do BT potrzeba mega techniki i bardzo dużego doświadczenia. Ja też oglądając filmiki na YT byłem przerażony tym, że trzeba go tam obkręcić do pewnego stopnia, a potem rozerwać układ. Na filmikach wydaje się mega trudne. Wydawało mi się, że resistance będzie złotym środkiem, ale jak widać się myliłem i dobrze, że tu o to zapytałem :)
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 20, 2019, 11:41:51 pm »
To zależy jak zrywasz układ. Ja od kilku treningów trochę kombinuję z moich spustem (Truball HBC) i robię:
- klasyczne rozciąganie na rotację, czyli ciągną prawym łokciem za siebie. Wtedy nie ma problemu, spust fajnie odpala, ale wtedy jest mi najciężej utrzymać się w celu, często ręka z łukiem mi opada i wpadają jakieś ósemki
- zginanie palców - jak Reo Wilde. On, jak zwrócisz uwagę, stoi mocno naciągnięty, ale widać, że zgina delikatnie palce środkowy i serdeczny. Tak też próbowałem wczoraj i dzisiaj, wydaje się to dla mnie lepsze, bo nie szarpię tak bardzo lewą ręką.

BT są trudne w opanowaniu, a chyba bardziej w ustawieniu. Tam mikroregulacja momentu odpalenia jest kluczowa, za duży obrót - to go nie przekręcisz, za krótki obrót - nie zdążysz wycelować.

Ja się przesiadłem na BT z triggera jak się nabawiłem paniki celu i to było dobre posunięcie.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 21, 2019, 10:43:53 am »
W ch trudne.

Piszesz poważnie?

W tym przypadku tak. Mialem i strzelałem z niego rok, odpuściłem. Jest tak, ze 20-30 strzałów idzie zajebiście a potem spust jakby się zaciął i nie wyzwala. Tak faktycznie to każdy łucznik po iluś tam strzałach po prostu słabnie. Forma się lamie, postawa nie jest juz taka jak przy pierwszym strzale. Dla jednych to 20 strzałów, dla innych 100. Ten spust to cholernie pokazuje i nie bierze jeńcow. Jednym o to chodzi, mi juz nie, wiec poszedł w świat.

No i nie , że żałuje, że go kupiłem. Gdybym go nie mial, nie doszedłbym do pewnych wniosków jeżeli chodzi o technikę strzelania. Jak Dudley pisał - you have to shoot proud. Jak wyglada sylwetka człowieka, który jest opierdalany albo słaby. Garbi się, barki do wewnątrz, pozycja jak mówią w psychologii zamknięta, wzrok w dół. Jaka jest postura człowieka dumnego, silnego, pewnego? Tak masz stać, jak strzelasz.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2019, 10:52:02 am wysłana przez gibber »
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 21, 2019, 10:53:19 am »
Gibber
Dzięki wielkie za cenne info. A czy podobnego problemu nie będzie z BT? Że pierwsze strzały ok, a potem coraz gorzej?
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 21, 2019, 11:13:50 am »
Dużo zależy jak Ci wygodniej będzie wyzwalać. Ten spust musi się przekręcić, aby się strzelić. Wiec ściągając łopatki albo możesz luzować palec wskazujący doprowadzając do rotacji, albo ściskać palec serdeczny. Pierwsza metoda jest podobno bardziej poprawna, ale zawodowcy, co strzelają druga metoda tez maja dobre wyniki, Braden. Nawet przy załamaniu formy powinno się udać strzelić spustem BT, chociaż na zawodach podczas wiatru działał on na moja niekorzyść. Stres.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2019, 11:17:40 am wysłana przez gibber »
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 21, 2019, 11:37:29 am »
Czyli złotym środkiem chyba pozostaje triggerowy. Tylko jakie są plusy palcowego nad nadgarstkowym?
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Grzechu A3D

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 358
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 21, 2019, 11:33:54 pm »
Zawsze są plusy i minusy, wszystko zależy co komu lepiej leży  ;)
A żeby dopełnić temat i czy strzelanie z takiego spustu jest trudne, jest trudne zresztą sami oceńcie  :) wrzuciłem na Yotube krótki filmik jednej serii strzelanej spustem resistance activated.
https://www.youtube.com/watch?v=v8WfZ750NJc
Łuk - Mathews TRX-38 50#
Łuk - Mathews TRX-38 G2 50#
Stab - B-Stinger 33''
Cel - Shibuya Ultima Carbon CPX 365 "9" / SHREWD 0,75"
Podst - Spot Hogg EDGE
Spust - Tru Ball Fulkrum, Tru Ball GOAT, Tru Ball Executive
Strzał - Vap1; X23; XX75

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Spust typu "Resistance"
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 22, 2019, 07:40:34 am »
Na filmiku wygląda łatwo :) Dobrze Ci to idzie. Dzięki za filmik ;)
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite