Autor Wątek: Problem z cięciwą  (Przeczytany 3500 razy)

Low_Key_Lyesmith

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Problem z cięciwą
« dnia: Maj 28, 2019, 07:16:28 pm »
Dzisiaj stałem się szczęśliwym posiadaczem mojego pierwszego w życiu łuku, Samick Polaris 32# 70". No i zaczęły się komplikacje. W zestawie dostałem nową cięciwę z oznaczeniem L70. Była w postaci pojedynczych sznurków i za długa aby ją założyć na łuk. Zacząłem ją skręcać i wtedy dało się strzelać. Niby w porządku, ale tą już skręconą cięciwę założyłem gołymi rękami, po prostu trzymając łuk, bez wykorzystania napinacza czy sposobów z blokowaniem łuku o nogi. Wydaje mi się że tak nie powinno być  ???
Co więcej po zdjęciu cięciwa się rozkręca. Jeśli tak ma być za każdym razem to jest to wyjątkowo upierdliwy, nie mówiąc już o założeniu siodełka.
Coś jest nie tak, czy problem wynika z mojej ignorancji?
Dumny posiadacz Samicka Polaris 70" 32# ;-)

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Problem z cięciwą
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2019, 08:15:36 pm »
Jakieś zdjęcie?

Low_Key_Lyesmith

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Problem z cięciwą
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2019, 09:13:59 pm »
Na tym forum jest problem z wklejaniem zdjęć, więc może zapytam tak (a dodam że innego podobnego tematu bądź odpowiedzi nie znalazłem):
1. czy to normalne że nowa cięciwa (marki Cartel w tym przypadku ) przychodzi w postaci luźnych sznurków zwieńczonych pętlami na końcach i czymś w rodzaju gumowej osłony pośrodku?
2. jeśli to normalne, to czy powinienem taką cięciwę skręcać, czy to błąd? Ewentualnie jak z nią postępować?
3. Jeżeli w tej wersji "sznurkowej" cięciwa jest taka długa jak łuk bez cięciwy, to co jeszcze powinienem zrobić?
Przed zakupem łuku naoglądałem się wielu filmów ale tam wszystkie cięciwy były, że się tak wyrażę w jednym kawałku, a nie w postaci ułożonych obok siebie sznurków. Jestem totalnym świeżakiem, więc proszę o pomoc, w sensie: czy ja robię coś nie tak, czy dostałem felerną cięciwę?

Cięciwa wygląda jak na tym zdjęciu:
https://allegro.pl/oferta/cieciwa-do-luku-klasycznego-8103036872?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_militaria&ev_adgr=Militaria&gclid=Cj0KCQjwuLPnBRDjARIsACDzGL2bagYtnRTQX_TyrKlEuJWHAjeTB7K9JVOa3Sbmjjts-nUO9a2bQv0aAt4XEALw_wcB
z tym że te białe części są na zdjęciu jakby fabrycznie splecione, a w mojej były luźne sznurki, lepiej nie potrafię tego opisać  :-[
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2019, 09:19:27 pm wysłana przez Low_Key_Lyesmith »
Dumny posiadacz Samicka Polaris 70" 32# ;-)

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Problem z cięciwą
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2019, 09:29:24 pm »
Cięciwa wygląda normalnie. Tak, skręca się ją trochę, by włókna się splotły. Wrzuć zdjęcie swojego łuku z założoną tą cięciwą, bo inaczej to do niczego nie dojdziemy. Ale coś podejrzewam, że skoro cięciwa 70" jest tak długa jak Twój łuk 70" to pewnie zobaczymy tutaj kolejnego "kreteńczyka". ;)

A jeśli nie chcesz żeby się rozkręcała to gdy jest skręcona i napięta na łuku przetrzyj szybko palcami lub kawałkiem skóry wzdłuż włókien (tylko po tych białych częściach), w górę i dół, aż poczujesz dość wyraźne, nawet parzące ciepło. Wosk się powinien nieco rozpuścić i lepiej skleić włókna. A gdybyś miał pod ręką trochę wosku pszczelego, by dodatkowo nawoskować cięciwę, to już w ogóle byłoby super. ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2019, 09:32:23 pm wysłana przez Dedal »

Low_Key_Lyesmith

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Problem z cięciwą
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2019, 09:45:53 pm »
Czyli jak rozumiem nałożyły mi się dwa problemy:
1. Fakt że samemu trzeba skręcić cięciwę, bo nie jest ona jak rozumiem zwijana fabrycznie
2. Rzeczywiście może być za długa do tego konkretnego łuku tak?
Że zdjęciami jak wspomniałem mam problem, a raczej z tym jak je wrzucać na to forum.
Dziękując za dotychczasową pomoc mam jeszcze pytanie:
Jaka cięciwa i o jakiej długości byłaby optymalna do mojego łuku?
Bo jak rozumiem to że mogę ją nałożyć po prostu ręką nie jest normalne?
Dumny posiadacz Samicka Polaris 70" 32# ;-)

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Problem z cięciwą
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2019, 10:36:04 pm »
1. Cięciwy Cartela są bardzo słabo nawoskowane - może to w praktyce wyglądać tak że włókna nie trzymają się razem
2. Zazwyczaj cięciwa powinna być do takiego łuku krószta o jakieś 3-4"
3. Zdjęcie powie bardzo dużo.
4. Zmierz tą cięciwę - ile ma cm?
5. Jeżeli nie chcesz żeby cięciwa sie rozkręcała , jak ją zdejmujesz zepnij oczka np. spinaczem biurowym lub wersja deluxe - hiszpański Flex robi taki "dynks" https://factory.flexarchery.com/b2c_viewcat.aspx?view=405
6. Dla tego łuku (Polaris 70") optymalna cięciwa to tak która daje BH w przedziale 8.5-9.25"

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Problem z cięciwą
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2019, 11:39:11 pm »
Cięciwa nie jest fabrycznie skręcona, bo on tego jak mocno ją skręcisz/rozkręcisz zależy BH, czyli tzw. wysokość cięciwy.
I to BH może się różnić pomiędzy łukami dla takiej samej długości cięciwy, dlatego też robi się to we własnym zakresie.

Każda cięciwa jest zbudowana z wielu pojedynczych nici - od około 12 do 24 nici w przypadku łuków bloczkowych.
Te 'plastikowe' elementy pośrodku i na brzegach to owijka, która chroni przed rozplątaniem cięciwy i dodatkowo chroni ją przed zniszczeniem na ramionach.
A jak owijka jest dobrze zrobiona, czyli ciasno i mocno to sprawia wrażenie jakby była twarda.
Dobrze zrobiona cięciwa nie jest wiązana, nie ma supłów, itp - to po prostu kilka kawałków dobrze zaplecionych nici różnej grubości.

Nawoskowanie to dobry pomysł, ale nie przesadzaj z tym - żeby nie była sztywna. Wosk zapobiega wchłanianiu wilgoci, chroni przed deszczem, ale to jak z żelem na włosy - dasz za dużo i efekt będzie kiepski :)

Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Low_Key_Lyesmith

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Problem z cięciwą
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 29, 2019, 06:08:23 am »
Dziękuję wszystkim za pomoc, ot człowiek walczy z nową materią i jeszcze wszystkiego nie ogarnia. Dziękuję jeszcze raz  :)
Dumny posiadacz Samicka Polaris 70" 32# ;-)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Problem z cięciwą
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 07, 2019, 09:47:53 am »
@Low_Key_Lyesmith a powiedz jedną rzecz,
jak wygląda Twój łuk po złożeniu zanim założysz cięciwę?
Ramiona są wygięte w kierunku do Ciebie czy w kierunku do tarczy?
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Low_Key_Lyesmith

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Problem z cięciwą
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 07, 2019, 02:08:30 pm »
Myślałem że przejdzie bez kompromitacji, ale ok, pośmiejcie się. To był mój pierwszy łuk i założyłem ramiona odwrotnie. W sensie front górnego ramienia założyłem tak że był jego tyłem. Dolne analogicznie.
Wstyd i kupa śmiechu  ;)
Dumny posiadacz Samicka Polaris 70" 32# ;-)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Problem z cięciwą
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 07, 2019, 08:30:09 pm »
Tak mnie tknęło, jak wczoraj zobaczyłem na FB,
jak ktoś przykleił podstawkę pionowo i się dziwił że mu lotki obcina.
 
A w Twoim przypadku zdziwiło mnie dwie rzeczy:
że nowicjusz zakłada cięciwę bez wysiłku na 32# łuk,
dwa, trudno żebyś miał za długą cięciwę do 70" łuku,
nawet jakby była do 72" (które pewnie niełatwo kupić)
nadal nie dała by się tak łatwo założyć :)

Przypomniało mi się też, że mój brat też chciał odwrotnie ramiona zakładać.
Tak że nie jesteś jedyny, ale swoją drogą jest tyle filmików w sieci na beginersów,
że można się doszkolić. Polecam kanał "NuSensei" na YT
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Low_Key_Lyesmith

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Problem z cięciwą
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 07, 2019, 09:03:30 pm »
Wiesz. Zanim kupiłem łuk to już się naoglądałem i teoretycznie byłem przygotowany "teoretycznie"  ;)
Nu Senseia oglądam regularnie.
Dzięki i pozdrawiam
Dumny posiadacz Samicka Polaris 70" 32# ;-)