Autor Wątek: Pomoc w wyborze łuku hunter.  (Przeczytany 5147 razy)

arturo7

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Pomoc w wyborze łuku hunter.
« dnia: Maj 26, 2019, 10:35:11 am »
Witam,

Obecnie od 2 tygodni strzelam z Polarisa 68" 26".

Generalnie wpadłem na całego i strzelam kiedy tylko mogę.

Powoli zaczyna to jakoś wygladać ale strzelając z tego 26" mam już wrażenie jakbym strzelał z gumy od majtek.
Więc pojawił się plan zmiany ramion na silniejsze 32-36".

Natomiast z uwagi na to że głównie strzelam w  lesie bez zadnych dodatków poza podstawką pod strzałę oraz planuje pobawic się w strzelanie 3D jako, że ta forma strzelania najbardziej mnie kręci pojawił sie pomysł zakupu huntera  o naciągu 35". A to że huntery są dodatkowo mniejsze i poręczniejsze od klasyków to tylko dodatkowy plus.

Generalnie narazie rozważam łuki składane póki nie opanuje techniki i nie sprawdze na jakim naciagu najlepiej mi sie strzela gdyby nie to, to od reki brałbym Ragim Black Bear bo wygląda kur.a przepięknie.

Wpadły mi w oko te 3 łuki:
https://sklepluczniczy.pl/luki-mysliwskie/1652-luk-hunter-samick-sage.html#/22-rh_lh-rh/79-sila_naciagu-35
https://sklepluczniczy.pl/luki-mysliwskie/1598-luk-hunter-field-ragim-impala.html
https://sklepluczniczy.pl/luki-mysliwskie/91-luk-hunter-field-samick-sht.html

Najbardziej skłaniam się w kierunku tego Samicka Sage jako że cena atrakcyjna a i opinie bardzo dobre. Natomiast też nie chciałbym za chwilę zmieniac kolejnego łuku bo juz te wydane 2 tygodnie  temu 6 stów na Polarisa z osprzetem boli więc może jednak SHT lub coś innego?

Doradźcie cos Panowie.

Podpytam jeszcze czy zmiana ramion z 26# na 35# nie bedzie zbyt drastycznym przeskokiem( spróbuje w któryms z Warszawskich sklepów przymierzyc sie pod 34#-36# żeby ocenic czy nie za mocno)
Dodatkowo jak wygląda kwestia zmiany ramion w przyszłości na mocniejsze np. w Samicku Sage. Z tego co widze łuk ma juz swoje lata czy np za rok bede mógł nadal dokupic mocniejsze ramiona czy te łuki są np. juz powoli wycofywane ze sprzedaży i zastepowane nowymi wersjami. Ewentualnie czy ramiona sa wymienne z jakimis innymi markami?


Wzrost 184 cm, zasięg ramion 184 - wyliczyłem naciag na około 29 cali, waga pomiedzy 90 -100 kg w zależności od pory roku:)

Dzięki.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2019, 10:43:10 am wysłana przez arturo7 »

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Pomoc w wyborze łuku hunter.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 26, 2019, 01:34:55 pm »
Kup sobie majdan ILF 17, 19 albo 21 calowy bo chcesz mieć krotki łuk, jak pisałeś. Ramiona wejdą tam każde ILF i masz w d... czy za 2, 5 czy 10 lat beda produkować do niego ramiona bo beda.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Pomoc w wyborze łuku hunter.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 26, 2019, 01:50:23 pm »
Wybór pomiędzy łukami, które przedstawiłeś to raczej wybór na podstawie osobistych preferencji. Widziałem i trzymałem w rękach samicka sht i sage, sht wydawał się solidniejszy i ładniejszy. Oba wydają mi się sporo solidniejsze u ładniejsze od polarisa z którego strzela mój tato. (O Ragimie nic nie wiem)
Co do naciągu 36# jeśli nie jesteś kanapowcem, umiesz podciągnąć się prawidłowo  pare razy na drążku  i zrobić trochę pompek to taki naciąg nie będzie stanowić dla Ciebie problemu.
 Jeśli chodzi o wyminę ramion, uniwersalność i ogólnie rozumiana przyszłość ;) niedawno miałem podobne dylematy i zdecydowałem się na luk typu Hunter z majdanem ilf.  Kierowałem się tym ze będę mógł wymieniać bez przeszkód ramiona z różnych firm, dodatkowo mobilność, która daje szybkie składanie/rozkładanie (tez strzelam po lasach bo mieszkam w bloku). W sklepach jest sporo majdanów ilf typu Hunter/tradycyjne, te aluminiowe jak i drewniane, niektóre naprawdę piękne i zawsze można do nich kupić jakieś wypasione ramiona gdy nazbiera się kasy w skarpecie ;)

arturo7

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pomoc w wyborze łuku hunter.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 26, 2019, 03:00:50 pm »
Dzięki Panowie o taką odpowiedz mi chodziło.


Gibber jaka byłaby róznica w rozmiarach  tych majdanów? Im krótszy tym bardziej bede go przeciągać?

bartekchev
Jaki majdan kupiłeś? Druga sprawa to jak sie poruszac po tych sklepach łuczniczych bo przejrzałem ze cztery i udało mi sie znaleźć tylko 2 majdany w drewnie typu hunter w miarę niskich cenach o ramionach juz nie wspominając. Czy po prostu musze wpasc do sklepu naziemnego żeby cos dobrać?
Możecie ewentualnie polecić jakiś majdan w drewnie wraz z ramionami.

Tak na szybko znalazłem takie w drewnie:
https://sklepluczniczy.pl/majdany-lucznicze/2326-majdan-tradycyjny-ilf-ragim-black-buffalo.html

http://www.bowhunting.pl/sklep/majdan-drewniany-ilf-do-luku-oak-ridge-shadezebra-19-rh/p/85292

Dodam jeszcze że na miejscu lokalnie mam te dwa sklepy:
https://luksport.pl
www.bowhunting.pl/
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2019, 03:04:53 pm wysłana przez arturo7 »

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Pomoc w wyborze łuku hunter.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 26, 2019, 03:25:34 pm »
Kupiłem samick Discovery ramiona i majdan, kierowałem się wyglądem i nielicznymi opiniami w necie.
Im większy majdan i ramiona tym łuk bardziej wybacza błędy (trochę denerwuje mnie moje 17” majdanu)
Jak bym miał kupować drewniany ilf to bym ten wybrał https://sklepluczniczy.pl/majdany-lucznicze/2692-majdan-tradycyjny-ilf-white-feather-lark.html
 
A tu oferta majdanów tradycyjnych z luksportu :
https://luksport.pl/pl/c/majdany-i-ramiona/32
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2019, 05:13:00 pm wysłana przez bartekchev »

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Pomoc w wyborze łuku hunter.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 26, 2019, 09:06:01 pm »
Unikałbym tanich majdanów drewnianych ze względu na ich możliwość odkształcenia, rozlaminowania i potem ciągnącej się ewentualnej reklamacji. Majdan, tylko metalowy ILS. Z tym, że chcesz krótki łuk a liczba producentów majdanów o długościach 17-21 cala jest dość ograniczona - Win & Win Black Elk, Black Wolf, Tradtech Titan III, Hoyt Satori. No, jak chcesz do nich kupić jakieś ramiona ILF które są dedykowane do majdanu 25 cali to musisz się liczyć, że siła naciągu będzie wyższa niż nominalna na ramionach. Czemu taki krótki ma być ten łuk?, na zawodach 3D raczej nie ma Kambodży, że miejsce do strzelania trzeba wycinać maczetą.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

arturo7

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pomoc w wyborze łuku hunter.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 27, 2019, 09:29:36 pm »
Dzięki Panowie, za rady narazie z uwagi na cene zestawów ILF zdecydowałem że wezme Samicka Sage.

Bartoliomeus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pomoc w wyborze łuku hunter.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 28, 2019, 10:07:41 am »
To jak postrzelasz, daj znak sygnał jak się sprawuje, bo też rozważam :)

arturo7

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pomoc w wyborze łuku hunter.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 28, 2019, 06:52:25 pm »
Jasne dam znać jak juz sie troche pobawie.

arturo7

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pomoc w wyborze łuku hunter.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 26, 2019, 03:18:59 pm »
To jak postrzelasz, daj znak sygnał jak się sprawuje, bo też rozważam :)

Miałem sie podzielić wrażeniami.

W porównaniu z Polarisem, sage jest bardziej ergonomiczny - mniejszy majdan ale równiez inaczej wyprofilowany - wyglada jak łuk o conajmniej klase wyzszy ale i takie samo jest odczucie podczas trzymania majdanu w dłoni.
Generalnie Polaris to straszna "Locha" a Sage jest dużo przyjemniejszy w "dłoni" szczególnie jeśli strzelasz w terenie - lasy parki itd.

Mój Polaris miał naciag 26# a Sage 35# a teraz również dokupiłem #40 więc porównanie może nie byc adekwatne z uwagi na różnice w mocy. W każdym razie na 28 - 29# calach czuc w Sageu że łuk jest jednak krótszy od Polarisa i na tym naciagu robi sie bardzo sztywny. Jeśli masz długi naciag  29"+ to proponuje wczesniej gdzies stacjonarnie łuk przymierzyć. Druga kwestia to głośnośc w porównaniu z Polarisem Sage jest bardzo głośny. Ale jak wspomniałem częściowo obie sytuacje napewno wynikaja z wiekszych sił ramion w Sageu.

Podsumowujac polecam zmiana zdecydowanie na plus.


Munin

  • Gość
Odp: Pomoc w wyborze łuku hunter.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 27, 2019, 11:37:01 pm »
Polaris jest łukiem olimpijskim a Sage jest łukiem polowym, zupełnie inna konstrukcja i "przeznaczenie".
Co do głośności wycisz go, na końcówkach ramion pod nacięciami na cięciwę przyklej z 6-8 cm pasek miękkiego rzepa, w gniazdo ramion jakiś cienki filc albo skórę, tłumiki na cięciwę. Powinno pomóc, jeśli nie pomoże i nadal będzie głośny będzie to oznaczało, że musisz popracować nad techniką uwalniania cięciwy ;)