Autor Wątek: Czy można używać strzał różnych producentów?  (Przeczytany 6346 razy)

NightShade

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Czy można używać strzał różnych producentów?
« dnia: Kwiecień 24, 2019, 03:37:27 pm »
Hejka,

Chciałbym zapytać czy można używać strzał różnych producentów jeżeli parametry się zgadzają?
Czy jednak będą się  troszkę różnić co może wpłynąć na to że będzie się inaczej nimi strzelać? Przez co będzie trzeba się tak jakby "przestawiać" z jednych na drugie. Zależy mi na skompletowaniu tak około 30 strzał, póki co mam 11 karbonowych Avalon Tyro 30" parametr 600, i zastanawiam się czy trzymać się tego modelu czy nic nie stoi na przeszkodzie by zakupić sobie od różnych producentów ale oczywiście także parametr 600 i 30".

Pozdrawiam  ;D

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2019, 04:41:08 pm »
Różnice mogą być od minimalnych do dość sporych. Mimo tego samego parametru nieco inny może być zarówno spin, jak i ciężar (gpi) czy nawet średnica zewnętrzna, co również ma znaczenie. Nie powinno mieć to jakiegoś drastycznego przełożenia na odczucia ze strzelania i raczej spokojnie możesz dokupić trochę strzał od innego producenta (lub tego samego producenta, ale inny model) i tak długo, jak będziesz je traktował jako osobny komplet wszystko powinno być ok. Nie należy natomiast w jednym komplecie mieszać strzał różnej marki/modelu, więc jeśli chcesz mieć taki jeden wielki zestaw 30szt. to raczej trzymaj się Avalonów Tyro.

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 24, 2019, 08:42:31 pm »
Możesz dopóki są bardzo - bardzo zbliżone do siebie parametrami tak jak napisał Dedal.

Strzałki od Avalona są dość ciężkie i są też bardziej wiotkie niż oznaczono i ciężko będzie znaleźć coś u innego producenta - tak przynajmniej mi się udało ustalić, mi wyszło że różnica między innymi strzałami które mam a avalonem to jakieś 30 punktów, więc 500 od Avalona to raczej 530 - i to żaden problem, tylko ciężko mieszać bo u kogoś innego może się okazać że oznaczenie 500 to np. 490 i zaczyna się mały problem.
 
Miałem podobną sytuację do twojej jak zaczynałem strzelać - nie chciałem inwestować majątku w strzały treningowe i mieć też strzałki na turniej i też używałem TYRO chociaż im nie ufałem. Avalon ma cztery grady: hybrid, tyro, classic i tec-one - wszystkie te strzały mają tą samą wagę [No TEC jest o 0.1 gr lżejszy na calu - dla mnie było to bez znaczenia] i OD ten sam, ja je mieszałem: zostało mi 6 tyro, dokupiłem 12 classic'ów a do pozostałych tyro dołożyłem pin-nocki które ma classic (żeby waga, sztywność i FOC się zgadzały), potem jak wytłukłem część tej mieszanki to dokupiłem TEC-ONE z których byłem bardzo zadowolony - no i zaczęła się zabawa z lotkami, budowaniem strzał, FOC etc.
Z czasem dorobiłem się jakiś chałupniczych przyrządów do mierzenia spinu i prostoty promieni no i wyszło że tyro i classic jest trochę "krzywiasty" i miewa różny spin, waży też raz 10 gr mniej raz 10 gr więcej, za to TEC-ONE był super i polecam te promienie. Aktualnie to mam chrono, spiner z miernikiem i kamerę 1000fps - a strzały dalej tanie :D
Musisz naprawdę dobrze strzelać żeby robić selekcję - odejścia są na centymetry i chyba żeby to sprawdzić tak na 99% to potrzebny był by shooter.
Miałem też już na stole całą masę innych strzał i przykładowo tuzin inspire'ów był tak zjeb*** że nigdy więcej tej strzały do rąk nie wezmę.

Ja od Avalonów odszedłem tylko dlatego że były zbyt ciężkie a często strzelam nieokreślone dystanse i potrzebowałem czegoś lżejszego (ale lżejsze bierze bardziej wiatr), u innych producentów też znajdziesz strzałki podzielone na grady (to efekt procesu technologicznego) VAPy masz w trzech gradach, Skylony masz w trzech gradach i kilka innych.

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2019, 09:01:02 pm »
Cytuj
wyszło że tyro i classic jest trochę "krzywiasty" i miewa różny spin, waży też raz 10 gr mniej raz 10 gr więcej

Niezły rozrzut. ;) Zastanawiam się jak by wyszedł dokładniejszy test tych promieni i jak wygląda rozrzut spinu, bo porównując samą wagę to nie mają startu do tanich karbonów z Aliexpress. Zresztą do kilku dni powinienem wrzucić na forum dość obszerny tekst odnośnie strzałek od majfrendów. Mam już porobione testy, muszę to tylko zebrać wszystkie dane do kupy i ładnie opisać.

NightShade

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2019, 09:16:41 pm »
Dzięki bardzo wszystkim :D No to chyba zostanę przy nich bo już troszkę szkoda by zmieniać, a wolę jednak by odczucia były raczej takie same nawet jak nieznaczne by miały być. A póki co strzela się nimi dosyć przyjemnie. Kiedyś miałem włókno szklane to te i tak w porównaniu z tamtymi są leciutkie i smukłe ;d Przez to też chyba kiedyś trochę się poddałem jeżeli chodzi o łucznictwo ale od jakiegoś czasu właśnie po większym rozeznaniu to póki co jest sama przyjemność :D
Dopasowane mam nadzieję że są dobrze, bo strzelam z łuku 70" o sile 26lbs.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2019, 09:20:06 pm wysłana przez NightShade »

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 25, 2019, 12:41:07 am »
Cytuj
Dopasowane mam nadzieję że są dobrze, bo strzelam z łuku 70" o sile 26lbs.

A strzały 600? No to tak średnio, bym powiedział, tak średnio.

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 25, 2019, 01:33:15 am »
Dedal 20 gr to dużo? Nie wiem jaką ty masz wagę - mój najlepszy chińczyk jest dokładny do 1-2gr (i mam takie dwa żeby potwierdzać wartości i sprawdzać czy się nie "rozTarował" bo to tak naprawdę estymacja), zdarzało mi się od kumpla pożyczać wagę do ważenia prochu która ma dokładność 0.5gr (o ile nasypiesz w dobrym miejscu) ale sobie nie kupię takiego cuda bo taki elektronik to wydatek rzędu co najmniej dwóch klocków - i sami strzelcy nawet tego nie kupują bo lepiej się sprawdzają ciężarki za 1/4 ceny...
20 gr to dużo w przypadku gotowej strzały za 15 zeta? Raczej nie. Można już jakieś różnice zaobserwować w skupieniu (jak się strzela 9.4), ale jeden gr to dalej 0,06g - jak przygotuję dokładnie dobrane komponenty i zestymuje ich wagi najdokładniej jak się da, to tylko mała pomyłka z ilością kleju tu czy tam robi różnicę kilku gr. Najlepsze strzały jakie jestem w stanie sobie zbudować mają rozbieżność wagi rzędu 3gr - z dokładnością do tego jednego na wadze kumpla... i mówię tu już o promieniach które w tuzinie w hurcie kosztują po "pinćset" minimalnie.
Jak się okaże Dedal że jesteś jubilerem czy farmaceutą z porządnym sprzętem to chętnie prześlę kilka promieni do dokładnego ważenia.
Chętnie podzielę się wszystkimi doświadczeniami, jak zresztą to robię zazwyczaj tu czy gdzieś indziej: https://www.facebook.com/groups/poradnik.luczniczy/permalink/2141448396069549/
Ale szczerze bawią mnie takie dywagacje na temat strzał - może tak słabo strzelam...

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 25, 2019, 10:17:41 am »
Cytuj
20 gr to dużo w przypadku gotowej strzały za 15 zeta? Raczej nie.

Ok, zapomniałem, że mowa o gotowych strzałach, a nie gołych promieniach. Tak się złożyło, że akurat wczoraj przemierzyłem dokładnie wszystkie swoje tanie chińczyki i w niektórych kompletach wyszedł mi rozrzut 1 grana na tuzin, stąd to moje zdziwienie. U siebie ważyłem co prawda głównie same promienie, ale i tak moim zdaniem 20gn to dość sporo biorąc pod uwagę, że jest to goły karbon (czyli bez dodatkowego malowania czy okleiny drewnopodobnej), a promienie są małej średnicy.

Cytuj
Jak się okaże Dedal że jesteś jubilerem czy farmaceutą z porządnym sprzętem to chętnie prześlę kilka promieni do dokładnego ważenia.

Nie jestem niestety ani farmaceutą, ani jubilerem. ;) Mam tanią wagę precyzyjną oraz spinetester elektroniczny. Spinetester waży z dokładnością gdzieś ±1 grana, a sama waga przy lekkich przedmiotach daje wiarygodne odczyty nawet do ok. 0,05g czyli niecałego grana. Na domowe potrzeby uważam, że to wystarczające.

Cytuj
Ale szczerze bawią mnie takie dywagacje na temat strzał - może tak słabo strzelam...

Nie chcę, abyś odbierał te moje uwagi jako czepianie się. Tym bardziej, że nie jestem jakimś super strzelcem i prawdopodobnie żaden z nas tutaj nie jest na tyle dobry, by faktycznie zauważyć znaczące różnice w celności miedzy kompletem strzał o rozrzucie 1-2gn, a takim z rozrzutem 20gn.

Po prostu jestem jedną z tych osób, które mają bzika na punkcie cyferek. Tyle i tylko tyle. Lubię mieć wszystko dokładnie przemierzone, poopisywane i gdy wygląda to dobrze na papierze, nawet jeśli w rzeczywistości nie przekłada się to praktycznie wcale na wyniki na tarczy. No i podobnie jak zapewne sporo ludzi tutaj lubię iść na strzelnicę z przeświadczeniem, że gdy nie trafiam to jest to tylko i wyłącznie moja wina, a nie mojego sprzętu.

Dlatego jeśli w danej półce cenowej mam wybór między promieniami, które mają 20gn, 10gn i 2gn rozrzutu to oczywiście wybiorę te ostatnie, mimo iż nie stanę się nagle dzięki nim lepszym łucznikiem.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2019, 01:04:25 pm »
Mam dla Was ciekawostkę. Rok temu dokładnie zważyłem zestaw strzał, grotów i pinnocków zamówionych z Chin. Waga laboratoryjna z dokładnością 0,0000 grama, certyfikowana, ustawiona na specjalnym stole absorbującym drgania, sama waga ma szklana obudowę aby ruch powietrza nie zakłócał pomiarów (da radę zwarzyć dłuższy włos ;) podlinkuje foto z wynikami.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2019, 03:36:48 pm wysłana przez bartekchev »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 25, 2019, 03:21:09 pm »
@bartek warzy się piwo, nie strzały.
Strzały się klei i strzela :).

Ciekawa waga, z dokładnością absolutną  :o
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 25, 2019, 03:41:50 pm »
@dozzers czeski błąd wybacz

Z ta dokładnością absolutna to przesada ale rzeczywiście jest dosyć dokładna. Mam tez w pracy takie z dokładnością 0,00 i te są bardziej praktyczne. Niedługo kolejna dostawa z Chin tym razem gotowych strzał. 

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 25, 2019, 04:06:31 pm »
Z jakiego sklepu masz te Predatory? Bo coś podejrzanie niski rozrzut wagi. ;) Mam strzały na takich promieniach i wyszło mi 12 granów różnicy między najlżejszą a najcięższą. Z tego co kojarzę to kilka firm klepie podróbki Carbon Expressa, więc jakościowo jest z nimi różnie. Moje przyszły ze sklepu Dechuang i są takie sobie, ale widziałem też podobne u Linkboya i pewnie będą sporo lepsze.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 25, 2019, 04:29:39 pm »
@Dedal strzały są z Five Stars Archery Store, zwróć tez uwagę ze jeden wynik był ponad 14 gram (zapisany z boku kartki z wykrzyknikiem)

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 25, 2019, 06:00:22 pm »
Cytuj
strzały są z Five Stars Archery Store

Czyli prawdopodobnie produkcji Linkboy, bo w FSAS głównie ich asortyment sprzedają. Ostatnio kupiłem tam ACCMOSy 4.2mm i są doskonałej jakości. Najlepsze patyki jakie obecnie mam.

A ten jeden to mógł być wypadek przy pracy. ;) Sprawdzałeś jego spin? Może być tak, że przez pomyłkę trafił Ci się egzemplarz ze sztywniejszego przedziału i stąd ta waga.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Czy można używać strzał różnych producentów?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 25, 2019, 06:25:09 pm »
Mi w ogóle wydaje się ze tam nie ma tyle fabryk co sklepów ( ze linkboy czy FSA maja swoje fabryki), jak dla mnie jest tam jedna fabryka a chłopaki z działu sprzedaży maja kombinować na własna rękę i sprzedawać ile wlezie, mogą przy tym zakładać sklepy, loga itp ale dalej to płynie z jednej fabryki.

Spinu nie sprawdzałem bo nie mam czym :(