Forum lucznicze

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Zapraszamy do rejestracji!

Autor Wątek: Cyfrowy Spinetester \ Tester strzał  (Przeczytany 1032 razy)

Dedal

 • Forumowicz
 • **
 • Wiadomości: 85
Odp: Cyfrowy Spinetester \ Tester strzał
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 20, 2019, 07:40:59 pm »

Cytuj
Powiedz mi jak wygląda pomiar krzywego promienia. Wiadomo, że droga docisku będzie inna w przypadku kiedy skrzywienie będzie na górze i kiedy jest ono na dole. Jakiego rzędu to mogą być różnice w "numerach spinu"?

Po to właśnie robi się dwa testy, najlepiej po przeciwnych stronach promienia. Średnia ładnie wyciąga końcowy wynik. Porównywałem to ze spinetesterem zegarowym i czasami cząstkowe wyniki wychodziły odwrotne (mocniejsza strona na zegarowym okazywała się słabszą na cyfrowym, a słabsza na zegarowym była mocniejszą na cyfrowym) właśnie przez te drobne krzywizny, których na oko nie widać. Na końcowym wyniku się to jednak nie odbijało.
Zapisane

Dedal

 • Forumowicz
 • **
 • Wiadomości: 85
Odp: Cyfrowy Spinetester \ Tester strzał
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 07, 2019, 08:51:09 am »

Ostatnio pracuję trochę nad aplikacją i tak obecnie wygląda eksport danych do arkusza Excel:Można wybierać które dane będą wyeksportowane, ustawiać dowolnie ich kolejność oraz dołączyć małe "podsumowanie", gdzie program liczy średnią z wyników całego kompletu i podaje rozrzut.

Na tę chwile aplikacja obsługuje formatowany eksport do Excela oraz .html, a także eksport samych danych do .csv i .txt. W planach jest jeszcze eksport do .pdf, ale następne w kolejce będzie raczej poprawienie formatowania .html, by również wyglądało tak jak to na obrazku.


Robiłem też pierwsze testy z modułem Bluetooth, by spinetester mógł łączyć się ze smartfonami. Niestety okazało się, że sam moduł zżera zbyt dużo energii na połączenie i płytka główna nie jest w stanie wszystkiego obsłużyć, przez co pojawiają się zagłuszenia na pracy sensorów. W skrócie - włączony BT fałszuje nieco wyniki pomiarów. Pomysłu jednak nie skreślam, bo wymaga tylko trochę zmian konstrukcyjnych i pewnie do tego wrócę gdy będę miał trochę więcej czasu i dojdą nowe części.
Zapisane

Dedal

 • Forumowicz
 • **
 • Wiadomości: 85
Odp: Cyfrowy Spinetester \ Tester strzał
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 02, 2019, 12:47:27 pm »

Tak najprawdopodobniej będzie prezentować się ostateczna wersja urządzenia. Prototyp jest z tyłu dla porównania.Pozornie niewiele zmian względem prototypu, ale jednak trochę tego jest:

1. Droższe, dokładniejsze sensory.
2. Tani plastikowy przycisk zastąpiony wysokiej klasy wytrzymałym, metalowym przyciskiem z podświetlaniem LED.
3. Wyższe widełki na promień - prototyp miał problem z badaniem opierzonych strzał, tutaj już tego problemu nie ma.
4. Dwa otwory w widełkach. Obecnie jeden na komponenty promieni 4,2mm a drugi do wkręcenia grotów standardowej średnicy, ale ten drugi przerobię chyba na średnicę 6,2mm, by można też było testować inserty i pin-nocki 6.2mm.
4. Solidny, metalowy stycznik na środku.
5. Szerokie gumowe podstawki dla lepszej stabilności urządzenia.
6. Teraz każdy powerbank powinien bez problemu działać z urządzeniem.
7. Wprowadzenie systemu modularnego wewnątrz urządzenia.

Co do tego systemu modularnego to w prototypie wszystkie układy scalone i elementy miałem polutowane "na sztywno". Mniej było przy tym pracy, ale w wypadku awarii lub konieczności wymiany któregoś podzespołu oznaczało to rozbieranie niemal całego urządzenia i mozolne rozlutowywanie elementów. Teraz wszystko jest na specjalnych złączkach - coś padnie, to wystarczy to odpiąć i wymienić element na nowy. Szybko i łatwo. Jest przy tym znacznie więcej roboty na początku, ale zaprocentuje to w przypadku ewentualnych napraw czy chęci utrzymania urządzenia przy życiu przez dłuższy czas.

Oprogramowanie też poszło naprzód. Z poziomu aplikacji można już skalibrować urządzenie, zarówno jeśli chodzi o sensory wagowe jak i spinetester.Wygląda to dość skomplikowanie, ale jest banalnie proste i ogranicza się w sumie do kilku kliknięć i prostych kroków:

1. Przygotowujesz coś o znanej wadze, co posłuży do kalibracji (najlepiej znać wagę przedmiotu z dokładnością do 0,01 grama) i wpisujesz wartość do pierwszej lub drugiej rubryczki.
2. Wybierasz który sensor kalibrujesz - lewy czy prawy - i klikasz zerowanie (tarowanie) urządzenia.
3. Nakładasz ciężarek/przedmiot na dany "widelec' i klikasz rozpoczęcie kalibracji.
4. Po ok. 20-30 sekundach testu klikasz stop i otrzymujesz wartość kalibracyjną, którą jednym kliknięciem możesz wysłać do urządzenia.
5. Gotowe.

W przypadku kalibracji spinu wygląda to trochę inaczej. Można albo bardzo dokładnym narzędziem (dobrej klasy suwmiarką) zmierzyć dystans między stycznikiem a promieniem, albo (preferowana metoda) do kalibracji użyć dobrej jakości promienia o znanym dokładnym spinie. Wtedy testujemy ten promień tak jak wszystkie inne i po teście, nie zdejmując promienia z widełek, by wynik się nie zresetował, wchodzimy w kalibrację. Tam wystarczy wpisać znany spin promienia i kliknąć, by program automatycznie wyliczył odpowiednią wartość do kalibracji. Później można tę wartość jednym kliknięciem zapisać w urządzeniu.

Dodałem też opcję powrotu do ustawień fabrycznych. Jest to reset przywracający wartości, które ustawiam podczas testowania urządzenia. To taka opcja ratunkowa w razie gdyby ktoś namieszał za bardzo lub coś nawaliło w pamięci urządzenia.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2019, 12:49:05 pm wysłana przez Dedal »
Zapisane

Munin

 • Stały bywalec
 • ****
 • Wiadomości: 1626
Odp: Cyfrowy Spinetester \ Tester strzał
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 03, 2019, 01:33:57 am »

Dla mnie cudo, w sumie to sam nie wiem czy takiego potrzebuje ale się skuszę dla samej frajdy posiadania.
Zdradź tajemnicę jaka jest cena obecnej finalnej wersji.
Zapisane

Dedal

 • Forumowicz
 • **
 • Wiadomości: 85
Odp: Cyfrowy Spinetester \ Tester strzał
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 03, 2019, 11:49:37 am »

Końcowa cena to około 400zł. Ale przez najbliższe 2-3 miesiące nie będę miał żadnych egzemplarzy dostępnych. Główny problem jest w tym, że większość części muszę sprowadzać z zagranicy, co trochę trwa. A części zbyt tanie nie są, więc nie jestem w stanie zrobić dużych zakupów na zapas. No i złożenie tego oraz dokładne skalibrowanie jest dość czasochłonne, a mam już kilkanaście osób chętnych w kolejce.

W sobotę na turnieju w Pisarach po raz pierwszy zaprezentowałem urządzenie na żywo i wyszło bardzo fajnie. Niektórzy wręcz myśleli, że to sprzęt od Bearpawa, tyle że w innej wersji kolorystycznej. ;)
Zapisane

kahles

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 42
Odp: Cyfrowy Spinetester \ Tester strzał
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 03, 2019, 04:08:53 pm »

Jak będą to wezme jeden.Daj znać.
Zapisane
Hoyt RedWRX Turbo 70# Carbon ProStack 8''
Hamskea Micro Hybrid
Axcel Accutouch Carbon Pro 0.19 AV41
Scott Archery Little Goose
Carter Plain 1