Tematy ogólne > wszystkie inne tematy związane z łucznictwem ;)

Cyfrowy Spinetester \ Tester strzał

(1/7) > >>

Dedal:
W końcu, po wielu trudach, udało mi się ukończyć prototyp elektronicznego spinetestera. Urządzenie sprawdza wagę w gramach i granach, a następnie pozwala na przetestowanie spinu, wyniki :) wyświetlając w obu obowiązujących standardach: AMO (dla drewna) i ASTM (dla karbonu). Po dwóch badaniach spinu szacowana jest również dokładność wykonania promienia (straightness).

Do urządzenia napisałem też aplikację na PC wyświetlającą aktualne wyniki pomiarów i zapisującą je do listy, którą to można sobie wydrukować bądź wyeksportować do pliku.

W planach mam jeszcze zaprogramowanie badania FOC, rozwinięcie aplikacji o nowe funkcje, aby z jej poziomu można było dowolnie konfigurować urządzenie, a może i nawet komunikację bezprzewodową oraz appkę na telefony.  ;)






Tutaj filmik prezentujący działanie urządzenia:



A tu działanie wczesnej wersji aplikacji PC:

adept:
Fajne urządzonko.
Zastanawia mnie metoda pomiaru spinu. Widać, że doginasz strzałę palcem. Co jeśli użyjesz mniejszej/większej siły (tak, aż ta gąbka się ugnie)? Jakie są różnice w wyniku pomiaru po naciśnięciu strzały małym palcem w porównaniu z kciukiem (powierzchnia nacisku)?
No i to co mnie zawsze irytuje... Rozumiem że program musi być napisany w konkretnym języku, ale dlaczego komunikaty i polecenia dla użytkownika są po angielsku? Masz w planach eksport tego urządzenia?

Dedal:
Tam nie ma gąbki, bo wtedy urządzenie nie miałoby sensu. ;) Dociska się promień do momentu, aż nie pójdzie dalej. Nie ma znaczenia czym go dociskasz, o ile robisz to nie przesadzając z siłą. Powierzchnia nacisku też nie powinna robić zbyt dużego znaczenia i o ile nie będziesz używał kilku palców lub całej dłoni, to wyniki wyjdą takie same.

Oprogramowanie jest po angielsku, bo tak szczerze to nawet przez myśl mi przeszło, by pisać je po polsku. ;) W programowaniu domyślnym językiem jest właśnie angielski, po części by zachować jednolitość z samym językiem programowania, gdzie wszystkie komendy są po angielsku, ale też i dlatego, że pisanie w nim komunikatów jest łatwiejsze - prostsza gramatyka oraz zwykle krótsze słowa, nie ma odmian i problemów z niestandarowymi literami. Na samą myśl o komunikatach typu "Umieść strzałę," "Dociśnij strzałę" albo "Sztywność" robi mi się słabo. ;) No i prawdopodobnie musiałbym ręcznie tworzyć nowe znaki w czcionce, bo wątpię, by któraś z zastosowanych je posiadała. A to jest i czasochłonne, i zajmuje dodatkowe miejsce w pamięci urządzenia, która jest mocno ograniczona.

Inna kwestia to język aplikacji na PC, bo tu najprawdopodobniej pojawi się też polska wersja. Nie ma jednak sensu tworzyć tłumaczeń i nakładek językowych, gdy aplikacja nie jest jeszcze gotowa. Byłaby to bezsensowna robota.

bartekchev:
Świetna robota ! Jestem pełen podziwu umiejętności i realizacji. Każdy sklep w Polsce powinien to mieć sprzedasz aż z 5sztuk ! :P Nie no żart życzę Ci dużego sukcesu z tym urządzeniem bo jest super. Czekam aż przetestujesz strzały z AliExpress ;)

adept:

--- Cytat: Dedal w Kwiecień 06, 2019, 09:03:15 pm ---[...]Dociska się promień do momentu, aż nie pójdzie dalej. Nie ma znaczenia czym go dociskasz, o ile robisz to nie przesadzając z siłą. Powierzchnia nacisku też nie powinna robić zbyt dużego znaczenia i o ile nie będziesz używał kilku palców lub całej dłoni, to wyniki wyjdą takie same.[...]
--- Koniec cytatu ---
No i tutaj mam wątpliwości co do wiarygodności pomiaru. Bo twierdzenia typu "Nie ma znaczenia czym go dociskasz, o ile robisz to nie przesadzając z siłą" i "Powierzchnia nacisku też nie powinna robić zbyt dużego znaczenia i o ile nie będziesz używał kilku palców lub całej dłoni, to wyniki wyjdą takie same" takie wątpliwości budzą.
Co znaczy "nie przesadzając z siłą"? Przetestowałeś przyrząd przy różnych siłach nacisku? Jakie są rozbieżności?
No i "Powierzchnia nacisku też nie powinna robić zbyt dużego znaczenia"... Sprawdziłeś to, czy tylko ot tak "nie powinna"?
Kwestii języka komunikatów nie będę już podnosić - mieszkamy w Polsce.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej