Autor Wątek: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki  (Przeczytany 11066 razy)

Sniper

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« dnia: Luty 25, 2019, 10:11:36 am »
Przede wszystkim witam wszystkich kolegów i koleżanki bo to mój pierwszy post na forum.

Prosze o rady i informacje, ktore pomoga mi podjac decyzje.

Sprawa wyglada tak, ze zamierzam kupic luk bloczkowy (tarcza) i do tej pory nigdy z takiego luku nie strzelalem.
Ba, bawet w rece nie trzymalem.

Tu pojawiaja sie pierwsze schody bo do sklepow luczniczych mam niestety bardzo daleko i jak juz sie wybiore to od razu bym chcial wrocic ze sprzetem.
Dlugosc naciagu dla mnie z obliczen wychodzi 29,5" (dokladnie to 29,7").

Pytania jakie mi sie nasuwaja to:

- myslalem o 60lbs. Czy w razie potrzeby mozna 'zjechac' do 50lbs i komfortowo uzywac?
- czy ustalajac w sklepie sile naciagu powiedzmy na 60lbs moge spokojnie kupic inny model przez internet rowniez 60lbs?
- myslalem o luku PSE Perform X, ale w PL nigdzie tego luku nie ma. Trzeba kupowac albo zza granicy albo na zamowienie. Czy to rozsadne zeby kupic luk nie majac mozliwosci wczesniejszego przetestowania?

Domyslam sie, ze czesc moich pytan jest od czapy, ale po to pytam, zeby nie narobic glupot.

Moim zalozeniem jest kupic raz a porzadnie, wiec prosze nie sugerowac jakiegos taniego luku 'na poczatek'. Wiem, ze bede strzelal i to strzelal duzo.

Na caly sprzet mam przeznaczone 12000zl. Ma to wystarczyc na wszystko, od bloczka po kolczan i strzaly na poczatek.
Prosze o podpowiedzi co wybrac, w jaki sposob dokonac zakupu i na co zwracac uwage.

Ostatnia rzecz to taka, ze wole cos z wyzszej polki, ale z ubieglych sezonow niz zupelna nowosc, ale gorszej jakosci.

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2019, 10:19:40 am »
Za 12k to już można konkretnie poszaleć :) Rozumiem, że osprzęt chcesz typowo tarczowy (celownik, staby, spust)?
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Sniper

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2019, 10:21:07 am »
dokladnie, sprzet ma byc typowo tarczowy.

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2019, 10:25:16 am »
dokladnie, sprzet ma byc typowo tarczowy.

To z osprzętem tarczowym nie pomogę, ale mogę ze swojej strony polecić łuk tarczowy który sam używam, czyli Mathews Halon X Comp. Łuczek rewelacyjny i nigdy mnie nie zawiódł. Bardzo stabilny (ale zarazem ciężki, bodajże 2,25kg goły łuk).
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2019, 11:31:20 am »
Ja polecam z kolei tego PSE Perform X . Mam taki, co prawda w wersji 3D, ale to najlepszy luk jaki miałem . Jedyny minus jest taki, ze trzeba w nim od razu zrobić owijki na cięciwę i na kablach. Tam gdzie maja one kontakt ze sluzgaczem( tym na rolkach) . Najlepiej, żeby to od razu zrobili Ci w sklepie, tam gdzie maja prasę .Mozna to zrobić samemu i bez prasy, ale jest trochę upierdliwe i trzeba mieć materiały . A ze Ty jesteś początkujący, to lepiej to zlecić fachowcowi.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Rage

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 88
    • Stowarzyszenie KATANA Tarnobrzeg
Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 25, 2019, 12:11:45 pm »
Nowa Supra też super recenzje zbiera. @sipap248 czemu perform (prywatnie pytam nie neguje ale powoli czas się zacząć rozglądać za łukiem do 3D/tarcza).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2019, 12:13:35 pm wysłana przez Rage »
Tatsuhebi yumi #58 :)
PSE Brute Force '17
Axcel AccuTouch Carbon Pro x41
Ripcord Code Red
Stan sx3

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 25, 2019, 12:38:02 pm »
@Sniper - budżet masz taki, że możesz sobie pozwolić na praktycznie każdy łuk i osprzęt do niego. Więc wybór będzie dosyć duży, ale podejdź do tego na spokojnie - chłodno i rzeczowo.

Łuk - możesz kupić nowy łuk i wybór będziesz miał spory, chociaż masz długi naciąg. Jednak to, jaki masz ten naciąg wyliczony nie oznacza, że będzie Ci się z niego dobrze strzelać.
Każdy z nas będzie chwalił swój sprzęt, jednak są pewne modele, które są dobre bo tak i już. Np. taka Supra.
Warto też pomyśleć nad używanym sprzętem, żebyś nie wtopił od razu takiej kasy w coś, co Ci nie pasuje lub sport Cię nie wciągnie.

Celownik - również możesz kupić coś nowego i tutaj polecam od razu porządny zakup. Shibuya Ultima CX na karbonowej szynie to naprawdę dobry wybór, tańszy niż Axcel, a równie dobry
jakościowo. Do tego lipko - fabryczne z Shibuyi jest fajne, ale możesz na początek wziąć coś innego (bo nie wiesz czy będziesz wolał mniejsze czy większe).
Ale komplet to około 2000 zł za celownik + lipko + szkło.

Podstawka - nie przesadzajmy, model za 450-500 zł będzie dobrym wyborem - Spott Hogg czy Trophy Taker. Hamskea za 1000 zł to trochę przerost formy nad treścią. Jedyny warunek - mikroregulacja z prostym dostępem, ale to trochę zależy od łuku i budowy majdanu.

Stabilizatory - długa i krótka laga np. z B-Stingera czy Doinkera. Dobry zestaw to około 1400-1500 zł. Nie przesadzaj, bo zestaw za 2500 zł nie będzie Ci potrzebny. Ciężarki warto wziąć do Pawłą z Broadheada, bo to jedna z rzeczy która za fabryczne kosztuje krocie a to tylko metalowe krążki.

Spust - polecam wybrać się do kogoś, kto da Ci pomacać jakiś spust, bo to trochę jak poszukiwania Świętego Graala. Jedni kupują jeden i strzelają latami, inni mają trzy spusty w roku. Może niekoniecznie back tension, ale też niekoniecznie myśliwski. Załóżmy około 700-900 zł. Ale tego nie kupisz raz a dobrze, bo to trzeba przetestować.
Nie bierz najtańszego nadgarstkowego, bo to Twoje bezpieczeństwo - nie chcesz się trafić w twarz naciągając sprzęt.

Strzały - na początek kup coś tańszego, nie będzie szkoda jak nie trafisz w cel. Powerflighty za 250 zł to dobry początek, potem polecam VAPy V1 - komplet kosztuje około 650-700 zł. To naprawdę fajne, cienkie strzały do tarczy.

Dodatki - kołczan, stojak, guma do wyciągania strzał, narzędzia. Pamiętaj, że kołczan za 450 zł nie podniesie Ci wyników, więc takie zakupy też z głową. Ale takie dodatki, jest tego trochę to około 500-600 zł.

Jak sobie to policzysz w takich cenach to na łuk zostanie Ci około 6-7 tyś (bo jak zrobisz zakupy w jednym sklepie to zawsze coś ugrasz) więc wybór masz szeroki.
Ja osobiście strzelałem na początku z PSE Phenom, potem z Supry, teraz z Hoyta Podium, a za kilka tygodni przyjdzie Mathews TRX38.

Nie bój się kupować używanego sprzętu, bo większość z nas szanuje swoje rzeczy, a niektóre z nich (jak np. podstawka) nie ma się jak zepsuć. Oczywiście zakładając, ktoś po nim nie przejechał autem.
Dla przykładu @chojnas44 ma kilka spustów, wszystkie back tension, ale w fajnych cenach. Ja mam z tego zestawu HBC od Truballa i mogę go polecić, bo to fajny spust.
Ja z mojego zestawu mam właśnie używany łuk, podstawkę i spust - celownik, stabilizatory i strzały mam nowe. Głównie dlatego, że jak je potrzebowałem to akurat nie było nic na naszej giełdzie.

Jakbyś potrzebował jeszcze pomocy - pisz tutaj, pisz na PW, pisz do sklepów, na pewno pomogą.
Ale jeśli masz blisko do jakiegoś klubu czy kogoś z nas - podjedź i pogadaj, tak będzie prościej.
Jakbyś był ze Śląska do zapraszam do nas, do Rudy Śląskiej - pokażemy Ci co nieco i nauczymy strzelać :)
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Sniper

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 25, 2019, 01:03:48 pm »
@vellkan dziekuje bardzo za konkretne rady i sugestie.

gdybym tylko mial blisko sklep lub kogos doswiadczonego kto moglby chociaz pokazac co sie z czym je to by bylo super. Jestem z okolic Bydgoszczy i o ile mi wiadomo nie ma tu zadnego porzadnego sklepu. Na Slask to juz kilkaset km w jedna strone. Czy jest ktos na forum z kujawsko-pomorskiego?

O ile nie mam nic przeciwko zakupom uzywanego sprzetu to biorac pod uwage, ze jestem kompletnym laikiem to balbym sie, ze wtopie kupujac cos niesprawnego, albo dojechanego. Zwlaszcza, ze pewnie czesc akcesoriow kupowalbym wysylkowo.
Z tego tez wzgledu luk chce kupic nowy. Inne akcesoria jak celownik, spust czy inne drobne rzeczy moge szukac uzywane zeby troche funduszy zaoszczedzic.

Nie kupuje tez sprzetu zeby nim sie chwalic, wiec takie rzeczy jak wypasiony kolczan czy inne akcesoria 'wygladajace' za kupe $ mnie nie interesuja. Wole sobie wiecej strzal kupic.

Druga sprawa to taka, ze jak kupie sprzet z roznych zrodel to nie wiem czy sam dam rade wszystko prawidlowo poskadac do kupy i wyregulowac. W sklepie moglbym liczyc na fachowa pomoc.


vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 25, 2019, 01:24:04 pm »
Biorąc pod uwagę budżet i możliwość kupna wszystkiego dobrze by jednak było przyjechać do sklepu.
Bo prawda jest taka, że nie wszystko da się ustawić bez Ciebie, np. wysokość peep sightu (a tu jeszcze dochodzi kwestia szkła w nim i średnicy).

A jeśli z tego nie strzelałeś to tym bardziej dobrze by było, żeby ktoś Ci kilka rzeczy pokazał - bo jak źle ustawisz podstawkę to strzała poleci wyżej, ale jak źle ustawisz spust
to możesz wybić sobie zęby.

Z racji skomplikowania sprzętu warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z nim, dla własnego bezpieczeństwa :)

Masz w miarę blisko do Poznania, tam na pewno ktoś Ci pomoże. Bliżej niż na Śląsk masz do Łodzi, a ja będę z moim klubem w Zgierzu na Mistrzostwach Polski, przez 3 dni, więc też jest szansa na spotkanie (i mogę wziąć też mój sprzęt wtedy).
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Sniper

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2019, 01:51:54 pm »
czy gdybym sie jednak zdecydowal na tego PSE Perform X to jest rozsadnym zamowienie go wysylkowo o pojechanie z nim do sklepu zeby dokupic wszystkie inne akcesoria i miec poustawiane pode mnie przez doswiadczonego sprzedawce? czy oprocz dlugosci i sily naciagu cos moze nie podpasowac i wymagac 'dostosowania' do strzelca?

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 25, 2019, 02:18:06 pm »
Jest rozsądne, ale nie wszystkie rzeczy są dostępne na miejscu, więc celownik, stabilizatory i podstawkę musiałbyś zamówić od razu, bo to też trzeba będzie ściągnąć.
Najlepiej zrobić listę tych rzeczy, które chcesz kupić, wysłać do sklepu z prośbą o wycenę i informację co mają, a co trzeba sprowadzić i na kiedy.

Ja np. na celownik czy części czekałem kilka dni, ale Mathews ma przyjść w ciągu 6-8 tygodni dopiero.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Angel

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 25, 2019, 02:21:42 pm »
...czy oprocz dlugosci i sily naciagu cos moze nie podpasowac i wymagac 'dostosowania' do strzelca?...

Wiele rzeczy może nie podpasować, nawet takie których nie da się później dostosować, nie rozumie dlaczego chcesz wydać 12k na łuk a szkoda Ci parę stówek na paliwo  :o

Sniper

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 25, 2019, 02:29:13 pm »
@Angel nie szkoda mi paru stowek na paliwo (przeciez pisze, ze chce pojechac do sklepu kupic i zlozyc wszystko) tylko luk, o ktorym mowa nie jest dostepny w zadnym z polskich sklepow. Gdyby byl to by nie bylo tematu. Jedyna mozliwosc to zamowienie w ciemno. Stad moje rozterki.

Angel

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 25, 2019, 02:39:22 pm »
Ja bym nie kupił łuku za taką kwotę bez wcześniejszego "macania" może się okazać że kompletnie Ci nie podejdzie.
Obczaj jakieś większe zawody, podjedź pomacaj kilka lub kilkanaście różnych modeli i wtedy zamów wysyłkowo inaczej to według mnie loteria.
Nie wszystkie parametry łuku da się "dopasować" nieraz po prostu nie "podejdzie" i koniec.
Więc albo będziesz się męczył, albo odsprzedaż prawie nowy łuk ze sporą stratą.
Jakąś małą kwotę i popularny model można zaryzykować (np. stinger) jak nie podejdzie sprzedaż ze stratą 100 - 200 pln.
Ja osobiście nie kupowałbym łuku za 5-6k w ciemno bez wcześniejszych '"przymiarek" do niego.

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Pierwszy bloczek i osprzet z wysokiej polki
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 25, 2019, 02:43:22 pm »
Angel

Ale co ma macać? Większości droższych rzeczy polskie sklepy nie mają (ogólnie to prawie nic nie mają, przynajmniej jak ja kupowałem swój łuk i osprzęt). I tak muszą mu to ściągnąć, a jak ściągną to pewnie musi już to wziąć :P A jeździć po zawodach i prosić się ludzi żeby dali mu z łuku postrzelać lub potrzymać to trochę "lypa" ;)
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite