Autor Wątek: Mata łucznicza z pianki uszczelniające  (Przeczytany 3011 razy)

Przemo80

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« dnia: Luty 07, 2019, 07:49:31 am »
Witam kolegów. Mam okazję kupić tanio piankę montażową. Pomyślałem że mogę wziąść karton 50*50 wyłożyć go od środka folią i wypełnić 15cm.grubościa pianki. Od zewnątrz kartonu też oczywiście folia i może jakiś materiał. Obliczajac wydajność pianki koszt to niecałe 50zl. Tylko czy to nie będzie za słabe na łuk bloczkowy ??

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2019, 10:41:30 am »
Pianka bardzo szybko się wybije ponieważ się w ogóle nie zasklepia.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2019, 01:07:39 pm »
Pianka montażowa się nie nadaje, tak jak wspomniał kolega się nie zasklepia. Pianką to można jakieś drobniejsze ubytki w macie piątkowej uzupełnić ale i w tym przypadku jest dość słabym rozwiązaniem. Jedyne sensowniejsze zastosowanie to zrobienie tarczy ze szmat lub folii i ja „wzmocnic” pianką wstrzykując ją tak aby się rozprężyła i spoiła szmaty czy folie jeszcze bardziej wchodząc we wszelakie luki między materiałem maty


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2019, 04:17:09 pm »
Druga opcja na w miarę tanią matę, to kupić jakąś słabą matę za niewielkie pieniądze
i z tyłu założyć na nią kilka warstw szmat bawełnianych (ja tak zreanimowałem matę Rotten Robby od Mybow).
Owinąć to wszystko folią strecz, żeby się trzymało.
Ja użyłem do tego starych t-shirt-ów które się już nie nadawały do chodzenia.
Teraz strzelam do niej z bloczka 30# z 3 metrów i strzały nie wychodzą z drugiej strony,
a wcześniej ledwie dawała radę z klasyka 24# na 20m.

Szmaty bardzo ładnie łapią strzały, pianka musi być bardzo gruba albo gęsta,
żeby zatrzymała strzałę z bloczka.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

kahles

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2019, 05:15:44 pm »
Witam kolegów. Mam okazję kupić tanio piankę montażową. Pomyślałem że mogę wziąść karton 50*50 wyłożyć go od środka folią i wypełnić 15cm.grubościa pianki. Od zewnątrz kartonu też oczywiście folia i może jakiś materiał. Obliczajac wydajność pianki koszt to niecałe 50zl. Tylko czy to nie będzie za słabe na łuk bloczkowy ??

Tak jam mówisz tylko karton wypełnij tym https://allegro.pl/oferta/czysciwo-bawelniane-biale-100-trykot-cale-10kg-7672833834
 dajac piankę co kilka warstw.Potem jak pisze ekspert doozers czarna stretch folia
Hoyt RedWRX Turbo 70# Carbon ProStack 8''
Hamskea Hunter Micro Hybrid
Hamskea  Hybrid Target Pro MicroTune
Axcel Accutouch Carbon Pro 0.19 AV41; Axcel Rheo Tech PRO 0.01'' 5pins;React H5
Scott Archery Little Goose
Carter Plain 1,VAPOR REALTREE XTRA

Rage

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 88
    • Stowarzyszenie KATANA Tarnobrzeg
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2019, 06:18:29 pm »
@khales - taka mała sugestia. Jeśli kupujesz czyściwo (swoją drogą to GENIALNY materiał na tarcze - moja kostka ma już +10 tysięcy strzał i dalej jak nowa) to wybieraj zawsze CIĘTE - standard może zawierać zamki i guziki, a tego patyki miotane nie lubią.
Tatsuhebi yumi #58 :)
PSE Brute Force '17
Axcel AccuTouch Carbon Pro x41
Ripcord Code Red
Stan sx3

kahles

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2019, 06:46:09 pm »
Słusznie prawisz.Będę pamiętał.
Hoyt RedWRX Turbo 70# Carbon ProStack 8''
Hamskea Hunter Micro Hybrid
Hamskea  Hybrid Target Pro MicroTune
Axcel Accutouch Carbon Pro 0.19 AV41; Axcel Rheo Tech PRO 0.01'' 5pins;React H5
Scott Archery Little Goose
Carter Plain 1,VAPOR REALTREE XTRA

humungus

  • Gość
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2019, 10:10:20 pm »
a jakiej grubości powinno być to czyściwo, żeby zatrzymać strzałę z bloczka 60# dajmy na to z odległości 18 metrów? bo widzę, że można trafić 10kg paczki nawet po 17zł, pytanie ile takich paczek potrzeba na tarczę 1x1m? zakładam oczywiście, że szmaty upychamy jak się da najmocniej

a testował ktoś z was tarczę zrobioną z wielu warstw pociętego prawdziwego dywanu? jakby pociąć dywan na kawałki 1x1m i je na siebie nałożyć? ciekawe jaką miało by to wytrzymałość?  prawdziwe dywany są tkane na prawdę gęstym ściegiem, czasami na olx można dostać za grosze, dywany o pow 12m kw
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2019, 10:46:08 pm wysłana przez humungus »

Rage

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 88
    • Stowarzyszenie KATANA Tarnobrzeg
Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2019, 10:48:44 pm »
Ja używam tego czyściwa „firmowo” zawiniętego 1 paczkę 10 kg. mają wymiar 40x40xokolo 20 cm. Dorzucam tylko do niego czarny strecz i ducktape i bez żadnego problemu wyłapuje na 10 m. +60 funtowy bloczek. Tylko taka „tarcza” ma jedną wadę wg mnie - strzały nie zawsze się wbijają pod identycznym kątem. Aa..jeśli już widzę, że zaczyna grot być widać z drugiej strony to daje moim dzieciakom do „poskakania” - przemieszają szmaty dodaje warstwę streczu i znowu jak nowa.
Jak się rozejrzysz po forum to nawet powinno wisieć gdzieś zdjęcie mojego wynalazku.

Co do dywanu - zazwyczaj jest klejony podkład a to szkodzi patykom.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2019, 10:51:33 pm wysłana przez Rage »
Tatsuhebi yumi #58 :)
PSE Brute Force '17
Axcel AccuTouch Carbon Pro x41
Ripcord Code Red
Stan sx3

Munin

  • Gość
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2019, 11:10:55 pm »
Dywan na płasko to słaby pomysł, na początku będzie działał a w trakcie wybijania otworów będzie tracił na "przyczepności". Spoko działa natomiast jako sprasowana kanapka tyle, że wtedy tych dywanów potrzeba kilka i taka mata przestaje być mobilna.
Nie myślałeś żeby zrobić sobie matę z miękkiej płyty pilśniowej? Taka metr na metr będzie ważyła "tonę" ale jednemu łucznikowi strzelającemu codziennie wystarczy na kilka lat. Jeśli dobrze pamiętam Roman Krupa sprzedawał gotowe pokrojone elementy na takie maty. Jaco chyba kiedyś pisał, że ma taką matę i jak się ona sprawuje.

humungus

  • Gość
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2019, 08:45:03 am »
czytałem , myślałem, rozważam różne możliwości, miedzy innymi taką z płyty pilśniowej-kanapka :) jak mi się uda trafić gdzieś blisko wrocławia tanio płytę - to będzie pilśniowa tarcza

Rage

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 88
    • Stowarzyszenie KATANA Tarnobrzeg
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 08, 2019, 01:00:31 pm »
czytałem , myślałem, rozważam różne możliwości, miedzy innymi taką z płyty pilśniowej-kanapka :) jak mi się uda trafić gdzieś blisko wrocławia tanio płytę - to będzie pilśniowa tarcza

Jak napisał @Munin pisz do Romana Krupy - on ma wszystko nie tylko płyty już pocięte ale i długie "prowadnice" do połączenia wszystkiego (+transport na palecie wszystkiego). Sam rozważałem taką pilśnię - tyle, że miejsca na chwilę obecna wokół chałupy nie mam za dużo.
Masz linkę do ogłoszenia:
http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=7327.msg71639#msg71639
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2019, 01:04:33 pm wysłana przez Rage »
Tatsuhebi yumi #58 :)
PSE Brute Force '17
Axcel AccuTouch Carbon Pro x41
Ripcord Code Red
Stan sx3

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 08, 2019, 01:53:06 pm »
Jaco chyba kiedyś pisał, że ma taką matę i jak się ona sprawuje.

Takie maty są powszechnie używane przez polskie kluby. Nie są bez wad, bo pilśnia czasem klei się do strzał szczególnie jak jest mocno skręcona, ale IMO jest to najlepsze rozwiązanie w relacji koszt-zużycie. Podobnej wielkości mata wychodzi znacznie taniej od pianki, i nie wad jak szmaty że strzały wbijają się pod różnym kątem.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 08, 2019, 04:56:23 pm »
Takie maty są powszechnie używane przez polskie kluby. Nie są bez wad, bo pilśnia czasem klei się do strzał szczególnie jak jest mocno skręcona, ale IMO jest to najlepsze rozwiązanie w relacji koszt-zużycie. Podobnej wielkości mata wychodzi znacznie taniej od pianki, i nie wad jak szmaty że strzały wbijają się pod różnym kątem.

Popieram - koszty są najniższe - gotowa mata wyjdzie w okolicach 350-400 zł. A przy takiej wielkości jaką my robimy w klubie (120x120 cm przestrzeni do strzelania)
pojedyncza osoba będzie to miała na kilkanaście miesięcy.

Ale fakt, najgorsze to jak się ją mocno ściśnie, wtedy wyciąganie strzał z łuku bloczkowego, szczególnie tych cienkich (jak moje VAPy) to katorga.
Pomaga prosta rzecz - testowałem różne rzeczy, ale najlepiej sprawdza się PLAK do deski rozdzielczej w wersji połysk.
Wtedy jest łatwiej i drobinki maty się tak nie kleją.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Mata łucznicza z pianki uszczelniające
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 08, 2019, 05:01:18 pm »
My po prostu nie ściskamy tak mocno, po lekkim rozstrzelaniu w zasadzie wyciągam strzały jedną ręką. No ale wiem o co chodzi np maty na zawodach 24H są tak ściśnięte że wyciąganie karbonów to udręka. Zaletą pilśni jest też to że wymiana samych pasków jest sporo tańsza od zbudowania maty.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)