Autor Wątek: Prasa do łuku - na pewno potrzebna?  (Przeczytany 2087 razy)

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Prasa do łuku - na pewno potrzebna?
« dnia: Grudzień 02, 2018, 04:56:36 pm »
Dzisiaj postanowiłem w końcu przesunąć peep sight troszkę wyżej. Dawno już mi doskwierała potrzeba podnoszenia ręki ze spustem nienaturalnie wysoko, ale jakoś strzelałem i prawie się do tego przyzwyczaiłem. Jednak porządek jakiś trzeba zrobić.
Czytając wiele postów, oglądając filmiki na YT, byłem przekonany (jak pewnie większość), że bez prasy, z łukiem bloczkowym nie wiele da się zrobić...
Zacząłem więc budowę własnej, ale dziś zwątpiłem w sens tej legendy.
Przygotowując się do przesunięcia peep sighta postanowiłem odpuścić łuk żeby było łatwiej.
Odkręcałem naprzemiennie śruby ramion, aż ich końcówki schowały się ok. 1 zwój w majdanie, czyli teoretycznie cały gwint trzymał.
Cięciwa zrobiła się jak sparciała gumka w majtkach. Luz taki, że bez problemów można by ją wymienić, kable również.
Odpuszczać można dalej w miarę potrzeby, aż do całkowitego odkręcenia ramion.
Nie wiem, jestem początkujący, ale nasuwa się pytanie; Po co i komu są potrzebne prasy do łuków?
Tym bardziej, że są cholernie drogie, wykonanie własne wychodzi taniej, ale tez nie mało. Naciąganie klientów? (bo tego bez prasy się nie da...)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2018, 05:02:43 pm wysłana przez adept »

Antkor

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Prasa do łuku - na pewno potrzebna?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2018, 05:31:53 pm »
Zgadzam się w 100 procentach z tobą dlatego też strzelam z łuku olimpijskiego. Jest o wiele tańszy w eksploatacji .
Łuk- Prime one STX
Spust podstawowy tru ball HT
Spust zastępczy Scott Backspin
Rekord 18m 295
Rekord 50m 346
JASTRZĘBIE ZDRÓJ

Inc0

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Prasa do łuku - na pewno potrzebna?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2018, 07:38:20 pm »
Czy aby luzując ramiona nie zmienia się umiejscowienie takich elementów ulokowanych na cięciwie jak np przeziernik  względem elementów takich jak podstawka i celownik ?

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Odp: Prasa do łuku - na pewno potrzebna?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2018, 08:04:18 pm »
Czy aby luzując ramiona nie zmienia się umiejscowienie takich elementów ulokowanych na cięciwie jak np przeziernik  względem elementów takich jak podstawka i celownik ?
Na to pytanie odpowiem pytaniem: Czy ściskając ramiona prasą, nie dzieje się tak samo?
Z drugiej strony, skoro używa się takich "siłowych" argumentów, to raczej właśnie po to, aby np. wspomniany przez kolegę przeziernik przesunąć, wyregulować, zamontować itp.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2018, 08:12:36 pm wysłana przez adept »

Inc0

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Prasa do łuku - na pewno potrzebna?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 02, 2018, 08:37:32 pm »
Mama nie nauczyła kolegi że nieładnie odpowiadać pytaniem na pytanie :P
Chodziło mi o to czy montując coś na zluzowanej cięciwie po usunięciu "czynnika luzującego" ( obojętne mi czy to będzie prasa czy odkręcone śruby mocujące ramion.. a może to ma znaczenie ? jakie?)  zmieni się położenie przeziernika względem elementów mocowanych na stałe do majdanu?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2018, 08:40:06 pm wysłana przez Inc0 »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Prasa do łuku - na pewno potrzebna?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 02, 2018, 11:21:33 pm »
Są takie łuki, których nie da się zluzować na tyle,
żeby dało się zdjąć kable bez prasy.

Napięcie wstępne ramion jest na tyle duże
a śruby na tyle krótkie że się nie da.
Nie każdy łuk ma regulację 10-70# :)
Niektóre mają tylko 50#-60# i ze 4 obroty śrubą.

W moim "rowerze" też się da bez prasy wszystko zrobić,
ale to jest napisane w instrukcji że można
(to jeden z tych beginer-ów co mają regulację 5-70#).

@Inc0 kiedy odpuszczasz łuk luzując śruby naprzemiennie o 1-2 obroty,
to nie zmieniasz położenia peep-a, bo oba ramiona odpuszczasz jednakowo.
Po drugie, kiedy chcesz przestawić peep-a, to z reguły wiesz w którą stronę i o ile,
więc gdyby nawet zmieniał swoje położenie przy odpuszczeniu łuku,
to nic by to nie szkodziło :)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Prasa do łuku - na pewno potrzebna?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 03, 2018, 08:16:04 am »
Cytuj
Po co i komu są potrzebne prasy do łuków?

Może po to że w ogromnej większości konstrukcji nawet maksymalne odpuszczenie ramion nie spowoduje żadnego zauważalnego poluzowania cięciwy  ;D A częste kręcenie śrubami to nic dobrego dla łuku. Prasą też zrobimy to szybciej i wygodniej. Dla mnie prasa jest niezbędna nawet jakbym miał serwisować własny łuk, a że prasuję kilkadziesiąt łuków rocznie to już sprawa oczywista.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2018, 08:18:12 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Ełczanin

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Prasa do łuku - na pewno potrzebna?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 03, 2018, 10:55:59 am »
Jeśli stalowe gniazda-nakrętki do śrub mocujących ramiona w majdanie są ruchome to w niektórych konstrukcjach wykręcając więcej niż przepisową ilość razy uszkodzimy majdan podobnie jak by to zrobił frez-rozwiertak. Mam taki problem w Martinie. Bez prasy ani rusz! > wymiana ramion lub sznurków.

humungus

  • Gość
Odp: Prasa do łuku - na pewno potrzebna?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 11, 2019, 12:40:17 pm »
a jest jakiś tutorial do robienia prasy? mam wartszat i troche umiejętności ślusarko konstrukcyjnych , ciekawe czy dałbym radę coś takiego zrobić?

takie coś dość łatwo da się podrobić, oczywiście chodzi o zasadę działania, bo wygladać bedzie inaczej, można nawet pominąć te 3 kołowy bloczek, potrzebna śruba, kawałek grubego metalu linka i dwa kawałki pręta w osłonie plastikowej, części z castoramy i kilka narzędzi w warsztacie :)

http://www.sklep-robinhooda.pl/linka-bowmaster-bow-press-prasa-reczna-do-luku-bloczkowego.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2019, 01:11:57 pm wysłana przez humungus »

Tevek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Prasa do łuku - na pewno potrzebna?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 11, 2019, 02:54:00 pm »
ja właśnie robię swoją prasę ze ścisku rurowego 3/4 cala.

Popatrz w necie na pipe clamp bow press - sporo tego jest i ludzie sobie chwalą. Jedyne co to musisz wykonać / dorobić / uchwyt czyt. palce w które złapiesz ramiona łuku.

Koszt 100-150 pln. (100 zł ścisk rurowy, rura 1m z gwintem 10 zł, uchwyt wg. swojego pomysłu lub z drewna)