Autor Wątek: Wybór strzał  (Przeczytany 2824 razy)

kluczyk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 27
Wybór strzał
« dnia: Listopad 12, 2018, 06:20:31 pm »
Dzień dobry!

Proszę o pomoc, bo się pogubiłem :)
Mam łuk 70" 30#. Ramiona są dla mnie trochę za mocne, więc planuję kupić 26#.

W tej chwili nie mam strzał, więc chciałbym kupić takie, które ewentualnie będą dobre do 30# i "całkiem dobre" do 26#, przyszłościowo i zarazem oszczędnie.

Mam 191cm, naciąg 31.3", więc lekko licząc muszę dodać po 6#. Wychodzi mi #32+ i #36+ czyli niemal idealnie w widełki selectora Eastona! Z tym, że dla tego naciągu i 32" Easton nie przewidział strzał...

Powiedzmy, że powinno pasować T8...

No i pytanie - czy będzie pasować? Czy jest jakiś powód, dla którego w tabelce są puste pola? Czy strzały z grupy T8 nie powinny mieć 32"?

Pomijając te rozważania, Easton proponuje spin 500. Ktoś poleci niedrogie strzałki 32"? Chciałem Inspire, ale chyba takich długich nie robią?

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Wybór strzał
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2018, 07:16:07 pm »
Celowałbym w Avalon Classic długości 32", parametr 600 z grotem 100 granów na początek. Powinny być w miarę dobre. Jak się później okażą nieco zbyt miękkie do 30#, to możesz odłamać grot do 90 lub 80gn. Pięćsetki moim zdaniem będą zbyt sztywne do tych łuków.

kluczyk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Wybór strzał
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 12, 2018, 11:43:40 pm »
Tak też myślałem, że 500 może być trochę sztywno, ale z drugiej strony jest to wartość sugerowana...
Pozostaje kupić i 500 i 600 i przetestować.

A może kolega Goall89 co nieco w temacie napisze? Ze stopki wynika Eastonowe T7 (30" na 38#) czyli jakieś 550?

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Wybór strzał
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2018, 01:20:35 am »
Cześć,

1. Twoja długość naciągu jest wysoka, to długość standardowa (strzała - button) czy długość całkowita AMO (cała strzała, gdzie przyjmujesz "nadmiar" na 1.75")?
2. Jeśli twoja długość standardowa to 31.3" to twoje wyliczenie siły ramion wydaje mi się nieprawidłowe, według mnie ramiona 30# na łuku 70" przy tej długości będą miały siłę rzędu 38 - 40# i to na łagodnej geometrii majdanu - wiem bo mam jeden cal mniej.
3. Wszystkie tanie strzały są "klocami" - ciężkie, a tobie jeszcze dochodzi kilka dodatkowych cali. a każdy cal na takiej strzałce to 7 -8 grainów, porównując do strzały o standardowej długości masz średnio extra 30 grainów :/
4. Nie zmieniaj ramion, szukaj majdanu 27" - tak długi łucznik (niezależnie czy pomiar standard, czy AMO), powinien strzelać z łuku 72"-74", ramiona stracą na sile i szybkości ale zyskają na stabilności. Zmieniając ramiona na słabsze, stracisz na jednym i drugim, a już tracisz.

- Tak to już jest, nie tylko z eastonem że strzałki o najwyższej długości 32- 33" są produkowane tylko w wyższych spinach.
- Miałem dwa tuziny Inspire na warsztacie i były tak tragiczne że szkoda gadać, ale zdarza się że ludzie chwalą - może miałem pecha, tanie strzały to loteria - niska kontrola jakości na produkcji oraz wtórne wykorzystanie sprzętu.
- Wybierz taką strzałę żebyś mógł jej używać na możliwie najcięższym grocie, i możliwie największej długości (mimo wagi o której pisałem):
1. Wysoki FOC więcej wybacza.
2. Jeśli przyjdzie Ci do głowy zwiększyć naciąg, to będziesz mógł strzałę usztywnić odejmując z długości lub z grotu.

Jeśli mogę Ci polecić tanie dobre strzały to na tą chwilę Avalon Tec One - tańszy od Inspire trochę droższe od Classica, aktualnie na wyprzedażach w hurcie, są naprawdę bardzo proste na dużych odcinkach i wagi im się zgadzają. ALE jeśli masz kilka'set zł więcej (a i tak Ciebie to nie minie jeśli myślisz poważnie o łucznictwie) kup Vap'a lub black eagle x-impact - i będziesz happy, lekkie, proste, bardzo dobrze pracują na klasyku, ale to tak z 600 - 700 za tuzin - dobre strzały, dobrze zbudowane, to najistotniejszy element twojego wyposażenia. Kup je szybciej niż ten majdan 27" - no chyba że jeszcze gubisz strzałki i "pińć dychu" w krzakach boli.

Jak napiszesz jaką metodą mierzyłeś długość, oraz na ile chcesz wypruć portfel to mogę pomóc w doborze właściwej strzały.
Pozdr,

kluczyk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Wybór strzał
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2018, 02:07:50 am »
Dzięki za odpowiedź, choć niezbyt mi pomogła... Tzn uświadomiła mi, że bez kilku tysięcy sprzętu nie złożę... ;)

Ale po kolei.
A może od końca.

Na dobre strzały kasa się znajdzie oczywiście, o ile będą to strzały tzw docelowe - a jak widać z mojego pierwszego posta nie do końca wiem jakie kupić, więc chyba na razie takich nie kupię.
Majdanu 27" nie kupię, nie mój poziom finansowy niestety.

Długość to długość standardowa, 31.3".

Na testy zamówiłem po kilka Avalon Classic 500 i 600, przymierzę różne groty i zobaczę co wyjdzie.

Ciąg dalszy mam nadzieję nastąpi :)






burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Wybór strzał
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2018, 11:28:36 am »
Obawiam się że źle mnie zrozumiałeś. To nie łuk strzela, strzela łucznik, 99.9% skupienia to ty i twoja technika a nie sprzęt, na krótszych dystansach możesz strzelać z czego popadnie. U mnie niedawna wymiana sprzętu na PRO, nie przyniosła żadnego rezultatu w postaci wyższej średniej z strzelań - bez zmian na tarczy, za to kilka tysi mniej w portfelu. Różnice między ramionami za 400 a 3000 to jakieś 2-4FPS. 20 lat temu łucznicy mogli jedynie pomarzyć o sprzęcie który dzisiaj jest dostępny dla każdego, a przekraczali średnią 9 i jestem pewny że na twoim obecnym łuku można zrobić równie dobry wynik.
Zobacz jak ładnie Panienka Depika strzela z Samica: https://www.youtube.com/watch?v=PBUMxoVFLxo
Rozglądaj się za tym majdanem po używkach.

Tec One ma dokładnie te same parametry co Classic - możesz je łączyć, są prostsze - to wszystko.

Twoja grupa to A13, nawet jeśli zejdziesz z siły naciągu to spadnie do A11 - nie ma raczej takiej siły żeby 600 było ok, 500 to twój spin.
https://www.bowsports.com/acatalog/avalon-chart.jpg

Pozdrawiam,

kluczyk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Wybór strzał
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2018, 01:43:07 pm »
Zrozumieć to zrozumiałem, to o tysiącach na sprzęt dotyczyło tylko i wyłącznie majdanu 27" - te dwa dodatkowe cale kosztowały by mnie 2 tys... Więc muszę sobie radzić z za krótkim łukiem.
Na używkę oczywiście będę polował.

Dzięki za linka do tabelki Avalona, wychodzi na to, że Tec One 500 będą dobre niezależnie od ramion. Sprawdzę jeszcze jak latają Classic 500 i wszystko będzie jasne.

Wielkie dzięki! :)

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Wybór strzał
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2018, 02:21:40 pm »
Podchodź z bardzo dużym dystansem do takich tabelek. Są zbyt uproszczone i moim zdaniem więcej potrafią namieszać, niż wyjaśnić. W każdym razie ja nie ufałbym tabelce, która nie uwzględnia chociażby tak podstawowej rzeczy jak ciężar grotu. Nie mówię już nawet o odsunięciu strzały od osi łuku, bo zakładam że tabela jest robiona pod idealny center-shot.

Według tej tabeli powinienem strzelać z czegoś pomiędzy 600 i 500, podczas gdy szyję z 700 i pasują niemal idealnie.

Do wstępnego wybierania spinu znacznie lepiej sprawdza się Dynamic Spine Calculator Stu Millera. Jak do tej pory mnie nie zawiódł.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Wybór strzał
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2018, 02:38:11 pm »
@Dedal z jakiego łuku strzelasz i jaką masz cięciwę?

Tabelka Avalona sprawdza się całkiem dobrze, ale dla łuków sportowych ILF
z szybką cięciwą (FF lub inną nierozciągliwą).
Jeśli masz cięciwę z Dakronu i mniej dynamiczny łuk
to odejmij od siły łuku 5# i wtedy też sprawdza się całkiem nieźle (dla Polarisa działa).
Ale testowałem ją faktycznie tylko na łukach z głęboką półką (Polaris i ILF).

Bez półki i przy mniej dynamicznych longbow-ach
rzeczywiście pewnie trzeba brać dodatkową poprawkę.

Tu jest tabelka avalona, którą wstawił burza
https://megawrzuta.pl/download/1d1cb305ab0f47a16bf73543088cea0e.html
ale w wersji PDF z dodatkowym opisem, jak interpretować długość strzały podaną w tabeli.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Wybór strzał
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2018, 02:38:46 pm »
Dedal, bez tabeli nie ujedziesz - to podstawa. Groty faktycznie nie są ujęte w tej konkretnej tabeli i u innych producentów też są rzadko opisane, z reguły i tak mi też by pasowało są to najwyższe zalecane wagi, czyli dla Tec One 500 - 110g a dla 600 - 100g, przy czym dał bym nawet o 10g cięższe pointy.
Zawsze zaczynasz od Center shot - bo to jest pozycja idealna dla strzały nie barelled, jeśli nie możesz sobie poradzić z za sztywną strzałą, to odsuwasz podstawkę - to ostateczność.
Na dobór strzały - szybkość łuku wpływają jeszcze inne cyniki, jak ciężar (grubość) cięciwy, a nawet technika - jakość releasu, ale podstawowym wyznacznikiem jest tabela.
Niestety w Dynamic Spine Calculator nie ma wielu producentów strzał w tym Avalona :/
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2018, 02:41:05 pm wysłana przez burza.burzynski »

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Wybór strzał
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2018, 02:53:59 pm »
Cytuj
Dedal, bez tabeli nie ujedziesz - to podstawa.

Ujadę. Od tego właśnie jest wspomniany kalkulator. ;) Dodatkową zaletą tego kalkulatora jest to, że uczy jak poszczególne elementy wpływają na spin i po pewnym czasie już sam, tak "na oko" potrafisz wstępnie oszacować potrzebny spin dla danego łuku.

Cytuj
Niestety w Dynamic Spine Calculator nie ma wielu producentów strzał w tym Avalona :/

Za to masz tam coś takiego jak "Other" dla nieuwzględnionych karbonów i "Wood Shaft" dla drewna. W obu przypadkach ręcznie podajesz dokładne parametry promienia. Chyba tylko raz skorzystałem w kalkulatorze z przygotowanych modeli (dla Powerflightów), a dla reszty swojego sprzętu dane wklepuję samodzielnie, bo nie ma ich w bazie. Wszystko działa jak należy. Do tego uczysz się jeszcze więcej niż normlanie, bo możesz obserwować jak na spin potrafią wpłynąć np. gpi czy średnica promienia.

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Wybór strzał
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 13, 2018, 03:06:10 pm »
Dedal, spróbuję więc w wolnej chwili wprowadzić kilka znanych mi modeli i zobaczymy co z tego wyjdzie, na ile się pokrywa z realiami. Dam znać.