Autor Wątek: Spine tester  (Przeczytany 7057 razy)

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Spine tester
« dnia: Październik 25, 2018, 07:10:21 pm »
Witam.
Planuję zbudować sobie to urządzonko.
Znalazłem gdzieś (nie pamiętam gdzie) informację, zawierającą m.in. taki tekst: "Żeby nie było przypadkiem zbyt prosto, z jakiś niewytłumaczalnych powodów promienie drewniane standardowo mierzy się przy rozstawie punktów podparcia 26" a aluminiowe i karbonowe 28"."
Przekopałem internet dość cierpliwie, ale wszelkie informacje jakie udało mi się znaleźć na temat Spine Testerów mówią o pomiarze na podpórkach ustawionych w odległości 26", nigdzie nie było mowy o 28".
Co o tym sądzicie? Czy faktycznie mierzy się te promienie inaczej, czy to tylko wywody jakiegoś "wiejskiego filozofa"?

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2018, 09:20:49 pm »
Masz dwa standardy mierzenia spinu - AMO (ATA) dla promieni drewnianych i ASTM dla karbonu i alu. W AMO mierzy się na 26" i obciążnikiem 2 lb, w ASTM na 28" i obciążnikiem 1,94 lb. Trochę inne są też wzory. W AMO spine otrzymujesz w postaci np. 40# i im wyższy, tym promień sztywniejszy. W ASTM spine równa się ugięciu promienia w calach, czyli 0.500" ugięcia to spine 500, zatem im wyższy, tym promień bardziej giętki. System AMO (ATA) był dość przydatny, bo dawał dobrą wyjściową sztywność promienia dla łuków tradycyjnych - znaczy miałeś łuk 40#, to zaczynałeś od promieni 40# i dodawałeś lub odejmowałeś parę funtów w zależności od parametrów strzały i łuku.

Trochę to wszystko pomieszane, ale spoko Twoja rozczochrana. ;) Jakiś czas temu opracowałem skalę, która podaje od razu wyniki w obu standardach (i nie tylko). Skala jest robiona dla obciążnika 2 lb i rozstawu 26". Resztę danych znajdziesz w wątku na Arcusie - http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/viewtopic.php?p=48427#p48427 - są tam dokładniejsze informacje na temat tego jak należy prawidłowo zbudować spinetester i jakich wymiarów się trzymać (patrz zwłaszcza post z trzema linkami do skal), aby nie przekłamywał wyników.

Tu masz podgląd skali:
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2018, 09:22:50 pm wysłana przez Dedal »

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2018, 09:00:37 am »
Dzięki serdeczne za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Pewnie zabiorę się do budowy, jednak myślałem o czujniku zegarowym, jako wskaźniku ugięcia.

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2018, 11:16:23 am »
Też dobry pomysł. Cyfrowe mierniki nie są obecnie aż takie drogie i na Ali za jakieś 50-60zł można coś takiego dorwać. Będzie dużo lepszy od analogowego zegara, bo bez problemu go wyzerujesz na promieniu.

Pod taki czujnik robiłbym już jednak w nowym systemie, z rozstawem 28" i ciężarkiem 1.94lb, a potem ewentualnie przeliczał na AMO w razie potrzeby.

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2018, 11:23:25 am »
Zawsze można się pokusić o zrobienie wersji"uniwersalnej", z przestawianymi punktami podparcia i "dociążnikiem" 0,06lb.

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2018, 12:02:48 pm »
Tylko po co? W systemie ASTM otrzymujesz od razu wynik na mierniku, a w AMO i tak musisz korzystać ze wzoru, aby przeliczyć uzyskane uchylenie na spine w funtach, więc równie dobrze zamiast przeliczać z uchylenia 2lb@26" możesz przeliczyć bezpośrednio z 1.94lb@28".

Nie pamiętam teraz jaki dokładnie był wzór, musiałbym poszukać w starych plikach. Jak coś tu masz gotowy kalkulator do przeliczania - http://daedalus.pl/spine
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2018, 12:05:41 pm wysłana przez Dedal »

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2018, 01:57:38 pm »
Aach, masz rację :-)
Za szybko mi poszło "planowanie" :-)
Czyli rozstaw 28" i ciężarek 1,94lb.
Z resztą wątpię, abym miał okazję sprawdzać spine patyków. Najbliżej zamieszkały łucznik jaki odezwał się tu na forum to 50 km, no i nie wiem z czego strzela, z resztą pewnie ma własny "warsztacik".
Sporo bliżej, bo 16 km, mieszka Pan I. Kapusta, ale to łucznictwo tradycyjne, no i co ja tam mogę? nie ta klasa :-)
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2018, 01:59:54 pm wysłana przez adept »

Munin

  • Gość
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2018, 06:06:32 pm »
Jakoś nie do końca rozumiem ideę mierzenia promieni drewnianych jak karbonów. Co to ma ułatwić i jak?
Wałek uginający się na 0.5" i ważący na przykład okolo 10 gpi nie będzie tym samym co rurka karbonowa.

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 26, 2018, 06:54:25 pm »
Ale przecież nikt nie planuje mierzyć tego i tego w ten sam sposób :-)
Napisałem z resztą, że promieni drewnianych raczej mierzyć nie będę.
Masz rację twierdząc, że wałek nie będzie tym samym co rurka karbonowa (czy jakakolwiek inna),
jednak ugięcie mogą mieć zbliżone lub takie samo, choć faktycznie mierzy się je nieco inaczej I tu się zapędziłem w poście #4.

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2018, 07:40:46 pm »
Cytuj
Jakoś nie do końca rozumiem ideę mierzenia promieni drewnianych jak karbonów. Co to ma ułatwić i jak?
Wałek uginający się na 0.5" i ważący na przykład okolo 10 gpi nie będzie tym samym co rurka karbonowa.

Spin pozostanie spinem, nieważne czy to karbonowa rurka, czy drewniany wałek. Nie ma też znaczenia czy pomiar ugięcia robi się na 26", czy 28" oraz ile ma odważnik - metoda pomiaru jest praktycznie ta sama, delikatnie zmieniają się tylko niektóre parametry, więc stosując odpowiedni wzór można przeliczać wyniki z jednego standardu na drugi. Profesjonalne spinetestery zwykle podają wyniki od razu w obu standardach i nikogo nie interesuje czy badane jest drewno, bambus, włókno węglowe czy może amelinium.

A to jak ta rurka czy wałek z danych materiałów będą się zachowywać po wystrzeleniu to już trochę inna bajka. Jeśli jednak wagę, sztywność i profil będą miały zbliżone, to powinny się zachowywać podobnie.

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2018, 02:43:55 pm »
Przeglądałem i ali... i alle... ale niestety nie znalazłem "zegarka" z zakresem pomiarowym większym niż 1 cal.
A przecież są promienie miękkie, np. spin 1200, byłoby to niestety poza zakresem pomiarów.
Postanowiłem więc skorzystać z rady kol. Dedal i zbudować tester wskazówkowy.
Niestety, dzisiaj chyba skali nie zdobędę - wygląda, że serwer arcus-lucznictwo padł ;-)

Munin

  • Gość
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2018, 06:52:28 pm »
Tak, wczoraj skończyła się domena Arcusa, chyba Sebastian nie dogadał się z Creamem na pliki serwera. Kwartał okazał się zbyt krótkim czasem na przeniesienie...

Co do spine testera nadal nie rozumiem tego co nie rozumiałem na początku ;)

adept

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 182
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 28, 2018, 08:05:57 pm »
[...]Co do spine testera nadal nie rozumiem tego co nie rozumiałem na początku ;)
Proponuję przeczytać uważnie posty od #1 do #6.

Munin

  • Gość
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 29, 2018, 03:00:01 am »
Proponuję przeczytać uważnie posty od #1 do #6.
Mam nadzieję, że wrócimy do tej rozmowy jak już trochę strzał przejdzie przez Twój spinetester, zwłaszcza tych drewnianych.

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Spine tester
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 29, 2018, 10:54:49 am »
Arcus chyba zdechł już na dobre. Szkoda, bo była tam masa przydatnych informacji.

Tu masz bezpośredni link do ostatniej wersji skali - Skala v.4.0

Wraz z Arcusem znikła reszta potrzebnych danych, więc tak pokrótce:
- skala jest robiona pod system 2lb @ 26"
- na skali widoczne są punkty "B" (na dole i u góry). Oba punkty powinny być oddalone od osi obrotu wskazówki o tę samą odległość, wynoszącą dokładnie dwukrotność odcinka "y" z wydruku.
- druga część wskazówki, czyli odcinek między osią obrotu a kolankiem, które będzie się stykać z promieniem, powinna wynosić dokładnie 5cm.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2018, 10:58:36 am wysłana przez Dedal »