Autor Wątek: techniki celowania  (Przeczytany 43973 razy)

Tomasz_SB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
techniki celowania
« dnia: Kwiecień 14, 2009, 03:20:20 pm »
Czołem!
Ostatnio zacząłem się interesować strzelaniem z gołego łuku i poczytałem trochę o technikach celowania. Zainteresowała mnie jedna - niekonwencjonalna "stringwalking" jak to nazwać - wędrowanie po cięciwie?
Ogólnie trochę tego popróbowałem i ... działa, tylko widzę, że jest to technika zabroniona podczas imprez sportowych. Ktoś wie dlaczego?


Może w tym wątku podzielicie się swoimi sposobami na trafianie w 10 gołym łukiem?
Pozdrawiam!

Saladyn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2009, 09:08:56 pm »
Zabroniona nie jest a przynajmniej nie zawsze. Na "naszych" zawodach 3D jest niedozwolona w kategorii TRRB ale już w BB wg mnie nie (w regulaminie takiego zakazu nie ma). Podobnie technika ta jest dopuszczalna w zawodach field rozgrywanych wg zasad FITA (w kategorii łuków gołych). Metoda faktycznie działa (też próbowałem  :D) ale w zawodach 3D przy strzelaniu na odległościach do 27 m ma ona sens przy strzelaniu z bardzo słabych łuków. Zamiast chodzenia po cięciwie można zastosować alternatywny sposób - celując na grot używać 2 punkty kotwiczenia, "wyższego do strzelania na mniejsze odległości i "niższego" na większe. Ten sposób chyba w kategorii TRRB zabroniony nie jest.
Może tutaj coś znajdziesz:
http://www.archery.org/UserFiles/Document/FITA%20website/07%20Publications/02_Downloads/Field_Guidelines-e.pdf

Batu Chan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2009, 12:02:25 am »
co to jest stringwalking i celowanie na grot z dwoma punktami kotwiczenia? skąd wy bierzecie te terminy ? tak przęglądam to forum i nic konkretnego nie dowiedziałem się o celowaniu , może mi ktoś podrzucić chociażby taki podręcznik tyle że po Polsku ?

Saladyn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2009, 06:02:09 am »
Celowanie "na grot" instrukcja po Polsku:
http://www.luksport.pl/sklepik/ksiazki/pzlucz_pocz/6.pdf

Tomasz_SB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2009, 07:32:10 am »
stringwalkingu po Polsku nie znalazłem. Pierwotnie znalazłem opis techniki na tej stronie:
http://www.stickbow.com/FEATURES/SHOOTING/walking/index.CFM
(po angielsku, ale jest jakaś fota i kawałek filmu). Ogólnie ciekawa strona, mają dobre forum - można się sporo dowiedzieć (leatherwall).

Na tej stronie opisane jest też celowanie na grot - czy jak to nazywają na "odstęp" - grotu od celu (gap shooting).

N

  • Gość
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2010, 06:51:04 pm »
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2010, 06:53:02 pm wysłana przez N »

leopoldos

  • Gość
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 10, 2011, 06:06:17 pm »
Postanowiłem trochę odświeżyć temat. Trenowałem celowanie z naklejoną podziałką na majdanie. Postanowiłem jednak z niej zrezygnować, ponieważ jak się zorientowałem, nie jest ona dozwolona w regulaminach 3D. Czy powinno dążyć się do tego, że strzała jest dokładnie w linji celu? U mnie jak dotąd znajdowała się zawsze z prawej strony na dole (mówię o grocie na tle tarczy). No i jak teraz znaleźć odniesienie na majdanie bez kreseczek na taśmie?
Ps. Niestety linki do poradnika w łuksporcie nie działają :(

Wookie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 10, 2011, 08:00:48 pm »
Postanowiłem trochę odświeżyć temat. Trenowałem celowanie z naklejoną podziałką na majdanie. Postanowiłem jednak z niej zrezygnować, ponieważ jak się zorientowałem, nie jest ona dozwolona w regulaminach 3D. Czy powinno dążyć się do tego, że strzała jest dokładnie w linji celu? U mnie jak dotąd znajdowała się zawsze z prawej strony na dole (mówię o grocie na tle tarczy). No i jak teraz znaleźć odniesienie na majdanie bez kreseczek na taśmie?
Ps. Niestety linki do poradnika w łuksporcie nie działają :(

Ciężko mi odpowiedzieć, możesz tak zakotwiczać aby oko było za cięciwą i cięciwka niedaleko nosa, wtedy możesz strzelać patrząc po cięciwie i oknie w majdanie.

Co do poradnika to proszę:
http://www.speedyshare.com/files/27890475/teoria_i_praktyka.pdf

Jest tam dział, który opisuje technikę celowania z zakotwiczeniem sportowym.
Wszystkie prawa autorskie należą do PZŁ jak co ;D

N

  • Gość
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 11, 2011, 09:11:00 pm »
Ad Leopoldos

Strzelanie z naklejoną na majdan taśmą z kreskami jest niedozwolone w kat. łuków tradycyjnych ponieważ nie jest ona niczym innym jak uproszczonym celownikiem(na żart zakrawa fakt iż jeszcze na wielu tzw. "historycznych" imprezach dopuszcza się łuki z nacięciami na majdanie, które spełniają tę samą rolę ::) :o )

Jeśli jednak miałeś tę taśmę wystarczająco długo i kreski utrwaliły Ci się w pamięci to po zdjęciu "ściągawki" nie powinieneś odczuć specjalnej różnicy ;)

Należy dążyć do tego by tak zestroić strzały z łukiem, by celując osią długą strzały, punkt trafienia pokrywał się z pionową osią celu; wówczas jedynym Twoim "zmartwieniem" będzie wyczucie poprawek na wysokość(czyli ograniczenie rozrzutu w pionie)zależnie od dystansu...

Wbrew pozorom by widzieć strzałę"po osi" nie trzeba wcale stosować techniki sportowej z "sekcją" twarzy...można kotwiczyć cięciwę dalej i celować pomagając sobie lekkim przechyleniem głowy...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2011, 09:35:51 pm wysłana przez N »

Roswell

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2011, 09:48:25 am »

Co do poradnika to proszę:
http://www.speedyshare.com/files/27890475/teoria_i_praktyka.pdf


Ma ktoś pdf z tego linka, bo na podanej stronie już go nie ma.

Roman Krupa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Strzelać każdy może ...
    • Klub Łuczniczy A3D - Toszek
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2011, 07:05:05 pm »

HU / Hoyt Rampage 60#, CU / Hoyt Vantage X7 58#
i jeszcze jakieś 10 innych

N

  • Gość
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 05, 2011, 07:59:51 pm »

Travers

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 10, 2011, 08:59:15 pm »
Jeżeli celuję (bo ostatnio to raczej intuicyjnie się staram) to najważniejsze są trzy rzeczy:

- oczywistość - stały punkt na twarzy do którego zawsze, przyciągamy cięciwę (zależnie od techniki - usta+ nos+podbródek lub policzek)
- kolejna oczywistość, ale żeby nie było - zamykamy jedno oko (te nie celujące)
- następnie celując, należy tak ustawić rękę łuczną, by nasz cel, grot strzały i cięciwa, były w jednej linii.
- wysokość - to zależy od siły naciągu naszego łuku i odległości od celu - trzeba popraktykować i zobaczyć z jakiego dystansu jak wysoko celujemy: metr nad cel, pół metra pod celem, w niebieskie od góry, w czarne od dołu... itp. Tak, trzeba potrenować oko i nauczyć się mniej więcej określać długości (proste ćwiczenie - zmierz biurko, ścianę, długopis, szafę, długość pokoju - poznaj te wartości i się im przyglądaj, potem popatrz się na coś nowego i spróbuj określić jego długość na oko, zmierz, sprawdź ile się pomyliłeś i kolejna próba, aż do skutku, i wiadomo różna tolerancja błędu dla różnych wielkości przedmiotów).
- ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć... bez tego nie ma cudownej recepty na same 10-tki używając celowania z gołym łukiem ;) Wszystko przychodzi z czasem.

BARUL

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 07, 2015, 12:05:10 am »
To tak na luz teraz,  i by w tematach ruszyło: właśnie wlazłem do domu po wyprawie na ,,luzackie" strzelanko. Miałem się zrelaksować i nabrać sił na nadchodzący tydzień :)  , w terenie byłem jakieś 5 godz a strzelałem z 30-35m, tarcza własnej produkcji 40x60 a łuk wschodni . Fakt iż pogoda dla mnie fatalna upał i słońce - ale stwierdziłem że las , świeże powietrze itp. Efekt , to połowa strzał jest teraz bez grotów a przez ten cały czas w tarcze trafiłem może 4-5 razy. Spociłem się jak ,,reks" A picie wyszło mi już po 2 godz a pot zalewał oczy- bo przed strzelaniem musiałem sporo pracy włożyć w wyczyszczenie z poobcinanych gałęzi wału na tle którego zazwyczaj strzelam. Ot ,,relaksiak"  łuczniczy, jak żyć panowie jak żyć ?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2015, 03:15:00 pm wysłana przez BARUL »
longbow 70#
krym 48#
PSE xforce 70#

Boullii

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: techniki celowania
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 22, 2015, 07:44:41 pm »
BARUL a co Twoja wypowiedz wnosi do tematu poruszanego w tym wątku. Załóż sobie Bloga i tam pisz pamiętnik a jak chcesz rozruszać temat to napisz np. coś na temat wpływu punktu kotwienia na dobór strzał przy celowaniu na grot.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2015, 07:50:44 pm wysłana przez Boullii »
Pozdrawiam Paweł