Autor Wątek: Łuk dla początkującego  (Przeczytany 42314 razy)

Mihau

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 15, 2009, 04:37:36 pm »
Witam, ja również zamierzam kupic swój pierwszy łuk.
Mam 13 lat i około 150 cm wzrostu , jestem dosc silny jak na swój wiek.
Chce wiedziec czy wysokosc łuku mam dobierac pod względem mojego wzrostu, a jak tak to jaki byłby dla mnie dobry ??

Na Allegro jest dużo łuków "Hawk" takich jak ten:

http://www.allegro.pl/item660441591_luk_sportowy_hawk_strzaly_kolczan_tarcza.html[/url]

Kosztują one w granicach 55-70 zł , czy są one dobre do nauki strzelania , czy to tylko taka zabawka ??

Prosze o porady i wskazówki jaki łuk mam wybrac.


paskud

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 15, 2009, 10:08:31 pm »
Witam, ja również zamierzam kupic swój pierwszy łuk.
Mam 13 lat i około 150 cm wzrostu , jestem dosc silny jak na swój wiek.
Chce wiedziec czy wysokosc łuku mam dobierac pod względem mojego wzrostu, a jak tak to jaki byłby dla mnie dobry ??

Na Allegro jest dużo łuków "Hawk" takich jak ten:

http://www.allegro.pl/item660441591_luk_sportowy_hawk_strzaly_kolczan_tarcza.html[/url]

Kosztują one w granicach 55-70 zł , czy są one dobre do nauki strzelania , czy to tylko taka zabawka ??

Prosze o porady i wskazówki jaki łuk mam wybrac.


Na Allegro w zdecydowanej większości znajdziesz tandetne zabawki. Zobacz sam: http://tinyurl.com/l9f9fd

Do zakupienia łuku musisz określić jaką długość naciągu będziesz potrzebował. Robi się to na dwa sposoby:
1. Wyciągnij przed siebie ręce i złącz dłonie. Zmierz odległość pomiędzy klatką persiową a wierzchołkami palców. Podziel przez 2,54 i masz potrzebną długość naciągu.
2. Zmierz rozstaw ramion, podziel to przez 2,5 a potem przez 2,54.
Otrzymane liczby to wymagana długość naciągu. Do mierzenia długości ręce trzymaj w naturalnej pozycji, nie wyciągaj ich ile się tylko da. :)

Druga sprawa to siła potrzebna do naciągnięcia łuku.

Bardzo małe dziecko   10-15 lbs.
Małe dziecko   15-25 lbs.
Spore dziecko   25-35 lbs.
Mała kobieta   25-35 lbs.
Średnia kobieta   30-40 lbs.
Silne dziecko   40-50 lbs.
Mały mężczyzna   45-55 lbs.
Duża kobieta   45-55 lbs.
Średni mężczyzna   55-65 lbs.
Duży mężczyzna   65-75 lbs.

Trzecia sprawa to wymiary. Łatwiej celować łukiem który:
- ma większy brace height (odległość cięciwy od majdanu)
- ma większą rozpiętość ramion
Ale coś za coś - im łatwiejszy do celowania tym wolniejszą prędkość wylotową osiąga strzała.

Czwarta sprawa - to oko prowadzące (np. w łukach bloczkowych inne są do prawej a inne do lewej ręki). Weź kartkę A4, w środku zrób otwór o średnicy 1 cm. Stań przed jakimś obiektem (w odległości mniej więcej 4m i patrząc cały czas na niego podnoś kartkę do góry. Jak będziesz widział ten obiekt w wyciętym otworze zamknij najpierw jedno oko a potem drugie. To, w którym będziesz widział ten obiekt jest okiem dominującym.

Co do kupowania na Allegro to... no cóż.
Będę szczery - zdecydowana większość tego, co się tam sprzedaje to są to towary które są niebezpieczne dla strzelającego. Zastanów się, co można powiedzieć o sprzęcie w opisie którego sprzedający nie umieszcza tak podstawowych parametrów jak długość naciągu (np. 26"), siłę naciągu (np. 40#, 40lbs) i sprzedaje to na przykład z drewnianymi strzałami lub czymś strzałopodobnym niewiadomego pochodzenia.
Z drugiej strony rozumiem, że jest jeszcze zasobność portfela jakim się dysponuje.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2009, 10:11:15 pm wysłana przez paskud »

Mihau

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 16, 2009, 10:56:07 am »
Dzięki paskud , twoja odpowiedz wiele mi pomogła :)
A czy nie znacie jakichs dobrych sklepów łuczniczych w Zagłębiu Dąbrowskim i jego okolicach ??

Ivar Trzy Strzały

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 107
    • Posłannicy Chorsa
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 16, 2009, 02:05:10 pm »
Mały mężczyzna? Średni mężczyzna?? Duży mężczyzna???  :)
A jeśli silne dziecko jest sporym dzieckiem?  ;D
Wiem, wiem... prześmiewny jestem... ale generalnie jest ok. Każdy wybierze coś dla siebie, choć tak naprawdę wzrost ma się nijak do siły danego delikwenta... może w myśl zasady, że duży może więcej...  :)
"Mój sekret celności? - PRAKTYKA" - Simo Häyhä

DDT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 192
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 16, 2009, 11:04:45 pm »
Ale przeciez mały nie oznacza niski  ::)
Z autopsji wiem, ze jestem niski, ale nie jestem mały - tzw. łatwiej przeskoczyć niz obejść ;D
Reflex GROWLER 70#
Podstawka - QAD Ultra LD Pro Rest
Celownik - Trophy Ridge Micro Alpha V5
Peep - G5 META MAGNESIUM
Stabilizator - LimbSaver Sims S-Coil
Spust - TRUBall LOOP MASTER
Strzaly - BEMAN ICS BowHunter 400 (385gr)
oraz kołczan - Treelimb

paskud

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 16, 2009, 11:13:33 pm »
Hej :)
Tabelka doboru siły naciągu żywcem zerżnięta z HF.  :P

Jak chcecie to napiszcie jak Waszym zdaniem to tłumaczyć to wyedytuję posta i poprawię. A jak nie to czepcie się, Panowie, słupa, ok? ;D

Jak ktoś zadaje konkretne pytanie to nikt nie widzi. Ale jak o pierdołę to referaty widze możecie ;D


DDT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 192
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 17, 2009, 05:16:30 pm »
Wiemy, wiemy :)
Nikt sie zreszta nie czepia (takie po prostu okolopostowe zarciki), a przetlumaczone w/g mnie znakomicie.
Jedyne czego moznaby sie przyczepic to to, ze kolega pytal sie w dziale lucznictwa klasycznego, a to sie rzadzi troche innymi prawami niz te do bloczków.
Do wzrostu dobiera sie dlugosc luku, nie ma stalej wysokosci cieciwy (brace high) wystarczy skrocic cieciwe i sie zmienia, dlugosc naciagu zalezy od lucznika a nie jest zalezna od luku, czy jego ustawien. No i naprawde silnemu mezczyznie nie radzil bym zaczynac od luku ciezszego niz 50-55#. Sam swobodnie naciagam 80# bloczka, ale z 70# Grozerem juz sie meczylem. Poza tym krzywil mi postawe - moze kiedys :)
Na razie optimum dla mnie to 55# dla łuku bez kółek ;)

Nie znam sie niestety za dobrze na lucznictwie klasycznym, takze niewiele moge poradzic poczatkujacemo co do wyboru pierwszego łuku, sam się pytam :)
Reflex GROWLER 70#
Podstawka - QAD Ultra LD Pro Rest
Celownik - Trophy Ridge Micro Alpha V5
Peep - G5 META MAGNESIUM
Stabilizator - LimbSaver Sims S-Coil
Spust - TRUBall LOOP MASTER
Strzaly - BEMAN ICS BowHunter 400 (385gr)
oraz kołczan - Treelimb

GORRE

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 27, 2009, 12:55:50 am »
Panowie brać go, warte swojej ceny?
Majdan Hoyt Eclipse z 2007 + ramiona KAP Challanger za 650 zł. Z tego co widzę to dochodzi cały osprzęt czyli:
cięciwa, podstawka pod strzałę i celownik oraz strzały i już można strzelać. W razie czegoś to ramiona można wymienić na inne/mocniejsze.
http://allegro.pl/item669482001_luk_refleksyjny.html

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 27, 2009, 09:33:57 am »
Tak, wart tej ceny.

pająk30

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 19, 2009, 01:04:26 pm »
Witam,zainteresowałem się łucznictwem poczytałem forum,na łuk mogę przeznaczyć 300-400 zł,jestem dorosłym mężczyzną ,wzrost 183 cm,waga 96 kg,wiele osób poleca Samick Polaris .Moje pytanie jakiej długości łuk byłby dla mnie odpowiedni,jaką siłę naciągu wybrać ,i o co chodzi z długością naciągu bo w ofercie sklepu nic o tym nie piszą http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1242&category_id=94&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31.
Zaznaczam że wcześniej nie miałem styczności z łukami ,nigdy z łuku nie strzelałem,czy do tego kompletu trzeba jeszcze coś dokupić ,i czy to dobry wybór dla początkującego.