Autor Wątek: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego  (Przeczytany 26877 razy)

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 06, 2018, 12:05:10 am »
Doozers, masz rację. Ja mam na tą chwilę pięć par ramion i zabawa z taśmą nie wchodzi w grę, ale faktycznie jak trzeba jedną parę skalibrować to bez sensu. 50zł w suchym.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 06, 2018, 12:46:46 am »
Przy okazji, bo mnie tknęło, masz Avalon Carbon Composite czy Tyro?
Bo to trochę zmienia. Wszystko co napisałem wyżej tyczy się Avalon Tyro.

Strzały mam Avalon Carbon Hybrid 30" - z tabeli rzeczywiście widzę, że musiałbym mieć jakieś 600.

Co do cięciwy to tutaj jestem totalnym amatorem. Powiem więcej, nie jestem pewien jakiej długości i ile nitek miałaby mieć :)

Ze strzałami również wolałbym jeszcze nie majstrować -przyjdzie na to pora :)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 06, 2018, 09:25:53 am »
Strzały mam Avalon Carbon Hybrid 30" - z tabeli rzeczywiście widzę, że musiałbym mieć jakieś 600.
Co do cięciwy to tutaj jestem totalnym amatorem. Powiem więcej, nie jestem pewien jakiej długości i ile nitek miałaby mieć :)

A, to jakieś wynalzki, bo Avalon w swoim katalogu 2017 nawet o nich nie wspomina.
Nie wiem co to i nie słyszałem, ale jak Ci latają na 28# Polarisie,
to można założyć, że zachowują się podobnie jak inne strzały.
W każdym razie, jak zmienisz łuk zawsze będziesz miał czas żeby kupić nowe strzały :)

Co do cięciwy, to długość w sklepie wybierasz podając dł. łuku, jak powiesz że masz 68"
to Ci zrobią odpowiednią. W łukach sportowych długość jest mniej więcej standardowa.
Tak myślę, bo swoje cięciwy robiłem ustawiając 70" na maszynce,
nie mierząc łuku i wyszło dobrze.

A ile nitek?
Tu już sprawa jest bardziej skomplikowana, bo to zależy od materiału.
Z Dacronu robiłem 10 nitek i była w sam raz, z 8190 robię z 22 lub 24, bo to bardzo cienka nitka.
Generalnie grubość trzeba dobierać wg. upodobania,
bo taki słaby naciąg wytrzymają i 4 nitki, tylko nie da się z takiej cięciwy strzelać :)

Grubsza cięciwa jest trochę stabilniejsza ale i wolniejsza.
Myślę że na początku nie będzie Ci robić różnicy 2 nitki w tą czy w tamtą.
Różnica jest widoczna jeśli zmienisz coś naprawdę grubo.

Np. mi do Polarisa sprzedano cięciwę 14 nitek Dacronu.
Jest tak gruba, że rozłamywała mi nock-i "S".
Praktycznie z niej nie strzelałem.
Najcieńsza owijka nie pomogła.

Zrobiłem sobie z 10 nitek, i różnicę słychać gołym uchem :)
nie mówiąc o tym, że nocki wchodzą gładko jak po maśle.
Różnica jest mniej więcej taka
jak między najgrubszą i najcieńszą struną basową w gitarze :)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 06, 2018, 09:51:31 am »
Strzały są również opisane tu:

https://www.alternativess.com/archery/shop/Avalon_Carbon_Hybrid___READY_BUILT_ARROWS_doz/AVHYARR

Z tego co kojarzę mam obecnie w Polarisie cięciwę dacron 12 nitek (ale ilość nitek zweryfikuję). G-nocki musiałem zmienić w strzałach bo była za gruba na te standardowe :)

Coraz więcej się tego robi: majdan, ramiona, cięciwa, staby, strzały - żona nie będzie zadowolona :)


burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 06, 2018, 09:52:28 am »
Co do strzałek dla Ciebie to spin z A8: 700 - 600. W spin selektorze masz zawsze podaną długość shaftu a nie całej strzały. Skoro masz długość naciągu 28" to shaft o długości 29" czy nawet 28 3/4" będzie idealny, do tego doliczasz grot i nocka czyli jakieś 24mm i jest idealnie. No chyba że nie jesteś 100% pewny swojej długości, wtedy lepiej mieć zapas.
Im sztywniejsza strzała tym większa masa, większa masa to większa krzywa - większa krzywa większa szansa na błąd - szczególnie na zawodach o nieokreślonym dystansie.
Z drugiej strony cięższa strzała jest mniej podatna na wiatr, ale ja na moich grupach 50 - 70m nie odczuwam działania nawet bardzo silnego wiatru.
Do tego wszystkie Avalony przychodzą z dość ciężkimi grotami co zwiotcza strzałkę - mają wysoki FOC (poGooglaj) ja lubię niższy FOC - tak na 12%.
Polecał bym Ci Avalona Classica - szczególnie jeśli dużo strzelasz na krótkim dystansie bo ma pin nocki które nieźle zapobiegają przestrzeliwaniu strzał i groty brakeoff którym możesz zmniejszyć masę.

sikora

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 136
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 06, 2018, 11:02:05 am »
Duuuużo wiedzy natłukliście aż miło czytać.

Muszę trochę stanąć w obronie Avalone Composite, najtańsze a latają dobrze i aż tak łatwo nie pękają (naturalnie przy trafieniu w kamień każdy carbon siada). Dwa lata temu miałem 20szt teraz pozostało 15 także jeśli trafia się w tarczę z pianki albo czyściwa (jak moja) to nie ma szans zniszczyć (oprócz robninhooda :D) Ale jako, że produkcja tychże jest chyba zakończona patrząc po przecenach w sklepach to następne biorę classic/tyro

Na 35lbs mam spin 600. Pierw strzelałem bez klikera to nie docinałem i latały takie 31" ale teraz docięta na 29" uregulowane na buttonie (mam nadzieję). Bez zmiany grotu.
Ramion nigdy nie ustawiałem ani w Polarisie ani Hoycie ani WNS Forged Elite Alpha (tak wiem to tylko zmieniona nazwa ale SFa nie mogłem dorwać używanego a nowego już nie produkowali a udalo mi sie kupić używkę WNS)
Co do majdanu to fakt, bardzo smukły i grip również (mnie nie przeszkadza). Znaczna różnica w stosunku do Hoyt Gold Medalist TD4. Ramiona SF elite carbon foam naprawdę dynamiczne po przesiadce z Hoyta aż nieprzyjemnie szybkie. Do tego inna cięciwa z FastFlighta na BCY8125G 16 nitek i dawalo się to odczuć na palcach, musiałem zacząć głębiej haczyć. Mam też drugą 18nitek co odpowiada 24nitkom 8190 wg poniższego

8190 Universal Bowstring
The toughest bowstring material ever made.
Stability, speed, safety, durability, reliability. Available in solid colors.
•The lowest creep EVER in 100% Dyneema®
•The world's strongest H.M.P.E.
- Made from DSM's SK90 Dyneema®
•GORE® fiber added for even higher durability
•Smaller diameter strand for highest speed.
24 strands = 18 of 8125.

8125G Bowstring
92% SK75 Dyneema®, 8% GORETM fiber.
Highest speed and higher durability;
preferred by some compound shooters - particularly 3D. Also the choice of Olympic style recurve shooters


Po drodze była mowa jeszcze o stabach. Co do nowinek nie mam pojęcia ale jak dorwiesz gdzieś używane szwajcarskie AGF-carbon to są super ;)

Button shibuya i jest spokój, podstawka Decut nova przy czym może być taka akcja jak u mnie z rozwiercaniem.


całość wygląda tak


celownik to jakiś no name. Wmawiam sobie że to stary killian chek-it ale nie sądzę. W każdym razie robi robotę ale poluję na używaną shibuye ultime.
Kliker beitera ale pewnie każdy sie nada.


Samick Polaris 30# 70"
Easton Inspire 630

Hoyt/Easton T/D4 Gold Medalist H25 - 70" 34#
Staby AGF-CA
AVALON CARBON COMPOSITE 600

WNS Forged Elite Alpha H25
SF Archery Elite Carbon Hight Foam 70" - 34#
Shibuya DX Gold Tip, klicker Beiter Silver,

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 06, 2018, 02:20:59 pm »
Mysłałem, że wybór nowego sprzętu będzie prostszy :)

Niestety nie mam za bardzo możliwości, żeby pojechać gdzieś i "pomacać" różne majdany :)
W międzyczasie odpisywania, czytam tu i ówdzie różne materiały.

Majdan - ma mieć 25", anodyzowany, forged,
1. Kinetic Forged Elite Stylized
2. Decut Basha Pro (jest jeszcze Decut Honor)
3. Winners SF Forged Elite

Ramiona - Long 70", 34#
1. Kinetic Bamboom Kosmo Fiber
2. Kinetic Carbon W&W
3. Winners Premium WNS
+ cała masa innych z podanymi parametrami

Pytania:

1. Poza ceną, tak ogólnie (w praktyce), czym różnią się ramiona carbonowe, bambusowe, carbon foam, fiberglass itp. ?
2. Na co zwracać uwagę przy wyborze przez amatora takiego jak ja? Poza opisem na stronie (dla kogo skierowane są dane ramiona) to jeśli spełniają wymagania parametrowe to dla mnie nadal to jedno i to samo.

Stabilizator:
Obecnie mam lagę Cartel Dynamic 28", którą mogę zostawić i dołożyć do niej v-bar + boczne. Pytanie, czy nie będzie za miękki dla w.w. zestawu, oraz czy nie będzie jakościowo odbiegał od reszty elementów. Jeśli nie to może jakiś Avalon Tyro?

Strzały - Dla w.w. zestawu, 70" / 34#, wychodzi na to, że powinny to być strzały ze spinem 600. Nocki muszą być dopasowane do cięciwy, która jest kolejnym elementem do wyboru. Ich długość zależeć będzie od naciągu. W tej kwestii wolałbym jakiegoś gotowca - ew. wymienić potem nocki :)

Cięciwa - Długość OK. O materiałach z których jest wykonana dowiedziałem się sporo, jednak nie ułatwia to wyboru :) To samo z ilością nitek.

Póki co bardzo dziękuję za masę informacji (trochę mnie przeraziła ilość istotnych szczegółów). Dzisiaj udaje się znów postrzelać z Polarisa :)

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 06, 2018, 02:56:33 pm »
Kktx,
Już chyba w temacie majdanów nie da się nic więcej napisać :/

Co do ramion to nie ma czegoś takiego jak Kinetic Carbon W&W - ramiona Kinetic są robione na licencji W&W. Kinetic Bamboom Kosmo Fiber są takie sobie, już lepiej Kinetic Bamboom CARBON no ale tu jest różnica w cenie.
Ale wypisujesz tu raniona z pułapu cenowego 250 - 700zł. Miałem / mam, wszystkie w tym wątku wymienione ramiona. Carbonowe są szybsze od tych z włókna szklanego.
Różnica między bambusem i drewnem a pianką jest w założeniu taka, że w odczuciach przy naciąganiu (tzw. "smoth in draw"), ale z mojego doświadczenia wynika że jest różnie.
Zauważyłem że bambus jest głośniejszy od klonu a klon jest głośniejszy od pianki.

Jak masz budżet to weź sobie KINETIC VAULTAGE - naprawdę nie pożałujesz i temat z głowy.
Ale różnica między ramionami za 300zł a ramionami za 3000zł nie jest tak odczuwalna jak dziura w portfelu.
Jak dla mnie SF i WNS są takie sobie, mam tu na giełdzie wystawione praktycznie nie używane SF ELITE Carbon High Foam 36# i mogę Ci je sprzedaż w super cenie jak tak bardzo chcesz WNS / SF.

Pytasz na co zwracać uwagę? Na wszystko o czym już tu i w innych postach napisano.

Stabliziator, nie wiem czy jest jakaś wielka różnica między Avalonem Tyro i Cartelem Dynamic, oba są lekkie, wiotkie, ale z pewnością lepszy rydz niż nic. Do 34# wystarczą.

Wszystkie wymienione cięciwy pod 34# będą na 99% pracować na nockach S, jeśli chcesz mieć idealnie spasowany nock do cięciwy to musisz się zapoznać z ofertą nocków beiter.




kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 06, 2018, 03:09:39 pm »
Co do ramion to nie ma czegoś takiego jak Kinetic Carbon W&W - ramiona Kinetic są robione na licencji W&W.
http://www.sklep-robinhooda.pl/ramiona-kinetic-w-w-carbon-bambus-hoyt-w-w-kinetic-bambusowe-xtour-bamboom-ilf.html

Miałem wcześniej dopisać, że nazwy mogą być nieprawidłowe :)

Jak dla mnie SF i WNS są takie sobie, mam tu na giełdzie wystawione praktycznie nie używane SF ELITE Carbon High Foam 36# i mogę Ci je sprzedaż w super cenie jak tak bardzo chcesz WNS / SF.
Nie upieram sie przy żadnych. Generalnie widzę, że im drożej tym coś tam jest lepiej - stąd pytania takie jak "czy warto dopłacić XXX do...


Sądzę, że to co tutaj zostało napisane będzie wystarczające :)

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 06, 2018, 03:25:03 pm »
No tak sobie w tytule napisali na sklepie, i w sumie to niby jest Made by Win&Win, ale niezależnie od tego co sobie sklepy w opisach wprowadzają to powiem tak, mam łuk bloczkowy Kinetic Heretic, miałem w łapkach łuk bloczkowy W&W atom, mam trzy pary ramion kinetic a przewinęło się ich więcej, i mam W&W inno ex power, macałem też ostatnio WIAWIS'y. To nie jest to samo.

Naprawdę godne polecenia do 400zł są bambusy carbonowe, a do 700zł Voultage są super i wolę je od inno ex power.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 06, 2018, 03:46:26 pm »
Te voultage to polecił też mi człowiek u którego byłem na pierwszym treningu ze strzelania. Rzeczywiście trochę droższe od bamboo, ale 300zł przy tych kwotach nie robi b. dużej różnicy.

edit: tak odnośnie marki to widzę, że nawet Hoyt Grand Prix Excel jest w podobnej cenie co ten zestaw Kinetica - konkretniej na Sagittariusie. Co tak tanio?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2018, 03:54:04 pm wysłana przez kktx »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 06, 2018, 03:54:16 pm »
1. Poza ceną, tak ogólnie (w praktyce), czym różnią się ramiona carbonowe, bambusowe, carbon foam, fiberglass itp. ?

Wg. mojego niewielkiego doświadczenia, bo nie miałem jeszcze tylu ramion w rękach co Burza :)

Jeśli w nazwie masz Bambus albo foam to oznacza rodzaj rdzenia.
Ramiona najczęściej robione są na rdzeniu drewnianym z klonu lub bambusa
albo z jakiejś pianki syntetycznej (foam) ta pianka to już może być różna.
Czasem carbon, czasem grafit itd. Tu producenci mają dużą fantazję :)

Druga sprawa to czym te ramiona są pokryte, czyli laminacja.
Najprostsza to Fiber lub Glass fiber czyli pokrycie szklane.
Jeśli w nazwie jest Carbon Fiber to zazwyczaj oznacza dodatkową warstwę carbonu w laminacie,
bo finalnie i tak każde ramiona po wierzchu kryte są laminatem szklanym.
Dodatkowa warstwa carbonu z założenia ma dodać szybkości i stabilności ramionom.

Takim sposobem, możesz mieć różne kombinacje ramion.
Drewniane + szkło
Drewniane + carbon
Piankowe  + szkło (foam (glass) fiber)
Piankowe carbon + szkło (carbon foam) itd.

Kombinacji i nazw jest dużo bo producenci cały czas kombinują, zwłaszcza z piankami.

Bambus w rdzeniu zamiast klonu, daje to że ramiona są trochę szybsze.
Miałem przez chwilę najprostsze stare Samicki 22#
a potem Kinetic Kosmo 22# (czyli Bambus Fiberglass)
i bambusowe sprawiają wrażenie szybszych.
Poza tym, z tego co widzę, wielu łukorobów obecnie stosuje bambus w ramionach
zamiast jesionu lub klonu bo łuki na bambusie są dynamiczniejsze.

Moje obecne Samick Impress Carbon, to klon+carbon.
Też wydają się całkiem sprężyste.

Nie miałem zbyt wiele do czynienia z ramionami piankowymi,
ale z tego co czytałem w sieci i słyszałem, to na razie mnie nie ciągnie do nich
bo różnie się te piankowe producentom udają (producenci ciągle jeszcze eksperymentują)
Tanie piankowe, wcale nie są takie super hiper ani nawet lżejsze do drewnianych.
Przykładowo ważyłem KAP Winstorm II i są tak samo ciężkie jak moje bambusowe.

Słyszałem też opowieści o tym, jak nagrzewające się od słońca ramiona piankowe
zmieniały parametry na tyle że górne ramię miało inną siłę niż dolne,
ale nie wiem ile w tym prawdy.
Czytałem też o pękających ramionach piankowych a o drewnianych nie bardzo.

Tak więc osobiście uważam, że na najtańsze pianki raczej szkoda kasy,
raczej wolę drewno carbon.

Kolega w klubie miał WIAWIS NS, i rozkleiły mu się po pół roku.
A to jest wysoka liga.
Jakbym miał kupować pianki to prawdopodobnie tej klasy,
bo te już są naprawdę lekkie i takie wydają mi się dopiero mieć sens.

Ale opisane wyżej zdarzenie daje mi do myślenia i jeśli myślę o docelowych dobrych ramionach
to skłaniam się do UUKHA całych z karbonu, słyszałem i czytałem o nich wiele dobrego.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 06, 2018, 03:56:12 pm »

edit: tak odnośnie marki to widzę, że nawet Hoyt Grand Prix Excel jest w podobnej cenie co ten zestaw Kinetica - konkretniej na Sagittariusie. Co tak tanio?

Od Sagittarius-a steruj z daleka, poczytaj opinie o sklepach.
Prawdopodobnie to bardzo stara oferta i to wyprzedażowa, bo Excel-a już nie robią.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 06, 2018, 05:02:32 pm »
Wszystkie wymienione cięciwy pod 34# będą na 99% pracować na nockach S,
jeśli chcesz mieć idealnie spasowany nock do cięciwy to musisz się zapoznać z ofertą nocków beiter.

Burza, nie wiem co miałeś na myśli,
ale dopasowanie cięciwy do nocków to odpowiednia kombinacja liczby nitek + grubość owijki.
Tak więc bez nock-ów beitera można mieć cięciwę pod "S'-ki jak i pod "L"-ki.

Ja mam: 10 nitek Dacronu + owijka,  do nocków "S"
              22 nitki BCY8190 + owijka do nocków "L"
Owijka jakaś chińska, chyba 0,022.
A owijki są dostępne przynajmniej w 4 rozmiarach.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Majdan + Ramiona - ILF dla początkującego
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 06, 2018, 05:19:52 pm »
Tak doozers w innym wątku w którym brałeś udział o tym pisałem, nitki i owijka jak najbardziej. Ale zasada jest taka że nock powinien być dopasowany tak żeby przy obracaniu strzałą nie obracał również cięciwą i zarazem nie spadał z niej. To czasem jest trudne do osiągnięcia owijką. Wydaje mi się że Beiter robi nocki w większej ilości rozmiarów a nie tylko dwóch - o to mi chodziło, ale w sumie nie potwierdziłem jeszcze tego, więc nieważne - teraz na szybkiego zaglądam i chyba jednak chodzi o oznaczenie koloru.

Co do ramion pianka / drewno to piankowych używam krótko, nic dziwnego nie zauważyłem i jeszcze się nie spotkałem ani nie czytałem o tak ekstremalnych sytuacjach jak pękanie. Trafiłem jednak na wpisy mówiące o deformacjach przy bardzo dużych temperaturach - to z pewnością potwierdzone i chyba niezależne od gradu ramion - na YT kiedyś widziałem nagranie Sjef'a w którym opowiada o chłodzeniu ramion na zawodach w upałach mokrymi ręcznikami.

Z ciekawostek mogę dorzucić to że moje bambusy zimą przytyły o funt i znajomi bloczkowcy też mówią że w niskich temperaturach ich ramiona carbonowe robią się wyraźnie cięższe.