Autor Wątek: Tuning Polarisa  (Przeczytany 3653 razy)

Bartoliomeus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Tuning Polarisa
« dnia: Lipiec 30, 2018, 12:56:29 pm »
Siema,
ostatnio musiałem oddać wypożyczone SHT. Jako, że bardzo spodobało mi się strzelanie z krótkiego huntera, a finanse na razie nie pozwolą na własny, zastanawiam się, czy wymiana ramion w moim Polarisie na najmocniejsze 66 cali (mam 175 cm wzrostu i teraz mam 68 cali) i strzelanie z półki będzie choć trochę namiastką tamtych wrażeń :)
Czy Polaris w ogóle nadaje się do strzelania z półki, ktoś próbował? Jakie efekty? Mam Inspire 570 z piórami i ramiona muszę dobrać do strzał a nie odwrotnie, więc myślę jakieś 38 - 40 funtów (40 to chyba max u Polarisa).
Warto zakładać jakieś tłumiki na cięciwę albo ramiona? Czy tylko spowolnię i tak nie najszybszy łuk?
Dzięki i pozdro

Munin

  • Gość
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2018, 07:25:11 pm »
Jasne, że się da, może namiastką nie jest ale całkiem przyjemnie się z tego da strzelać.
Strzelanie z półki to lotki z piór a nie plastikowe, pióro się złoży przy kontakcie z półką a plastik odbije dzięki czemu na starcie będziesz miał -50 do celności. Nasz pióra jest spoko.
Cikcie (tłumiki) na cięciwie minimalnie spowalniają prędkość strzały ale nie jest to jakaś masakra https://youtu.be/px_7NtOFeFU

Bartoliomeus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 31, 2018, 02:39:31 pm »
Dzięki za info.
A czy warto bawić się w jakieś tłumiki naklejane na ramiona w miejscu z styku z cięciwą? Ewentualnie czy jakieś filcowe podkładki w gniazdach w majdanie? Chodzi mi o to, że mój Polaris przy strzale wydaje takie nieprzyjemne "brzdęęęk".

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2018, 02:44:04 pm »
Taki dźwięk może być efektem źle dobranej cięciwy - grubość lub materiał. Polarisy raczej chodzą dość gładko.

Bartoliomeus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2018, 03:06:32 pm »
Cięciwę dobierał mi Adam Pazdyka z Łuksportu, kupowałem razem z łukiem. A co do materiału to chyba tylko dakron do Polarisa, FF raczej się nie nadaje. Kombinowałem, że może BH za mały, ale po mocniejszym skręceniu cięciwy niewiele się zmieniło. Pomyślałem, żeby miejsce styku ramion z cięciwą wykleić miękką częścią rzepa, albo gdzieś widziałem takie silikonowe naklejki. Do tego tłumiki na cięciwę, skoro Munin twierdzi, że nie obniży to szybkości i jakoś to będzie :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2018, 03:08:49 pm wysłana przez Bartoliomeus »

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 31, 2018, 03:21:40 pm »
Ja w tej chwili praktycznie na wszystkie łuki daję 8125g lub ewentualnie FF+ i nie mam już problemów z słabym dźwiękiem czy szybkością z którymi się spotykałem wcześniej na innych materiałach. Ale specem nie jestem. O dakronie wiem tylko tyle że to dość stary materiał i jest bardzo elastyczny. Skręcając cięciwę niestety też sprawiasz że jest bardziej elastyczna.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2018, 03:57:56 pm wysłana przez burza.burzynski »

Bartoliomeus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2018, 03:41:32 pm »
Jednak nie zdecydowałbym się na założenie FF do Polarisa, szczególnie z silniejszymi ramionami, obawiam się, że ramiona mogłyby tego nie znieść. W sumie nie wiem jakie korzyści oprócz wrażeń wizualnych daje korzystanie z cięciwy flamandzkiej?

Munin

  • Gość
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 31, 2018, 04:55:08 pm »
Cięciwa flamandzka jest z założenia mocniejsza od "pętli" ponieważ jest skręcona, jest cichsza, da się ją zrobić w domu bez maszynki ;)
FF do Polarisa nie jest za szczęśliwym pomysłem, te ramiona nie są przystosowane do tak sztywnej cięciwy, mogą się szybciej "zużyć".
Co do wyciszenia brzdęku cięciwy, wyłuż gniazda ramion cienką skórka czy inną dermą a końcówki ramion w miejscach gdzie cięciwa dotyka ramion wyklej miękką częścią rzepa, do tego tłumiki na cięciwie w okolo połowie odległości między nocking pointem i oczkiem na ramię powinno załatwić na dobre problem głuchego brzęczenia łuku.

Bartoliomeus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 01, 2018, 02:53:08 pm »
Tak żeby nie zakładać nowego wątku, czy z podstawki plastikowej (Hoyt Hunter) w Polarisie da się strzelać z lotkami naturalnymi? Nie niszczą się jakoś bardziej, celność jakoś radykalnie nie spada?

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 01, 2018, 05:43:08 pm »
Cięciwę dobierał mi Adam Pazdyka z Łuksportu, kupowałem razem z łukiem. Kombinowałem, że może BH za mały, ale po mocniejszym skręceniu cięciwy niewiele się zmieniło.

A jakie masz BH? Bo może za duże :)
I jakiej długości łuk.


Pomyślałem, żeby miejsce styku ramion z cięciwą wykleić miękką częścią rzepa, albo gdzieś widziałem takie silikonowe naklejki.

Z rzepem dobry pomysł, u mnie poprawił dźwięk na tyle,
że nie dawałem dodatkowych tłumików na cięciwę.
Te kupne piankowe naklejki chyba nie warte tej ceny,
no chyba że chcesz mieć "ładne" ramiona :)
z drugiej strony ja widziałem tylko pomarańczowe
i mi się osobiście nie komponowały z białym :)
A rzepy można kupić białe i wtedy ich prawie nie widać.

Gniazda ramion mam wyłożone tekturką i też zdaje egzamin.
U mnie dodatkowo robi za podkładkę bo ramiona Core
były za cienkie i bez tego nie dało się ich dokręcić.


Brzdęk, może być też spowodowany złym zwalnianiem cięciwy.
Długo już strzelasz? Może robisz jakiś błąd.
Jeśli cięciwa nie wraca prosto w rowek na ramieniu, to też potrafi mocno hałasować.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2018, 05:49:10 pm wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Bartoliomeus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 02, 2018, 01:07:19 pm »
Cięciwę dobierał mi Adam Pazdyka z Łuksportu, kupowałem razem z łukiem. Kombinowałem, że może BH za mały, ale po mocniejszym skręceniu cięciwy niewiele się zmieniło.

A jakie masz BH? Bo może za duże :)
I jakiej długości łuk.


Pomyślałem, żeby miejsce styku ramion z cięciwą wykleić miękką częścią rzepa, albo gdzieś widziałem takie silikonowe naklejki.

Z rzepem dobry pomysł, u mnie poprawił dźwięk na tyle,
że nie dawałem dodatkowych tłumików na cięciwę.
Te kupne piankowe naklejki chyba nie warte tej ceny,
no chyba że chcesz mieć "ładne" ramiona :)
z drugiej strony ja widziałem tylko pomarańczowe
i mi się osobiście nie komponowały z białym :)
A rzepy można kupić białe i wtedy ich prawie nie widać.

Gniazda ramion mam wyłożone tekturką i też zdaje egzamin.
U mnie dodatkowo robi za podkładkę bo ramiona Core
były za cienkie i bez tego nie dało się ich dokręcić.


Brzdęk, może być też spowodowany złym zwalnianiem cięciwy.
Długo już strzelasz? Może robisz jakiś błąd.
Jeśli cięciwa nie wraca prosto w rowek na ramieniu, to też potrafi mocno hałasować.


Łuk 68 cali, ale myślę, żeby założyć ramiona 66 cali - liczę, że będą trochę szybsze. BH około 9 cali.
Z rzepem zastanawiam się tylko w którym dokładnie miejscu go przykleić - zakryć rowki, czy tuż pod nimi.
Gniazda chciałem wyłożyć skórką, albo dermą, ale pojawił się problem logistyczny - gdzie to kupić. W okolicy nie mam żadnego kaletnika, ani szewca.
Zwolnienie cięciwy mam ponoć nie najgorsze, a na pewno nie popełniam błędu za każdym razem.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 02, 2018, 02:36:38 pm »

Łuk 68 cali, ale myślę, żeby założyć ramiona 66 cali - liczę, że będą trochę szybsze. BH około 9 cali.
Z rzepem zastanawiam się tylko w którym dokładnie miejscu go przykleić - zakryć rowki, czy tuż pod nimi.
Gniazda chciałem wyłożyć skórką, albo dermą, ale pojawił się problem logistyczny - gdzie to kupić. W okolicy nie mam żadnego kaletnika, ani szewca.

Nie jestem zbyt wielkim ekspertem, ale wydaje mi się że BH jest ciut za duże.
Mi 9" wychodzi na łukach 70", u Ciebie może niższe ok 8 3/4 może by się lepiej sprawdziło.
Możesz odkręcić cięciwę żeby sprawdzić czy już nie masz możliwości?

Ja rzepy kleiłem w miejscu gdzie cięciwa leży na ramionach
i ciut dalej (z 1.5 ~ 2 cm) w stronę majdanu .
Wyszło że zakryłem rowki praktycznie w całości.
Tu masz zdjęcie https://www.fotosik.pl/zdjecie/af13a2996baa3688

Co do kieszeni, tak jak pisałem możesz wyłożyć tekturką. Też działa.

Albo wpadnij do jakiego szmateksu
i poszukaj jakiej torebki, kozaków albo spódnicy skórzanej.

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Bartoliomeus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Tuning Polarisa
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 02, 2018, 03:52:11 pm »

Łuk 68 cali, ale myślę, żeby założyć ramiona 66 cali - liczę, że będą trochę szybsze. BH około 9 cali.
Z rzepem zastanawiam się tylko w którym dokładnie miejscu go przykleić - zakryć rowki, czy tuż pod nimi.
Gniazda chciałem wyłożyć skórką, albo dermą, ale pojawił się problem logistyczny - gdzie to kupić. W okolicy nie mam żadnego kaletnika, ani szewca.

Nie jestem zbyt wielkim ekspertem, ale wydaje mi się że BH jest ciut za duże.
Mi 9" wychodzi na łukach 70", u Ciebie może niższe ok 8 3/4 może by się lepiej sprawdziło.
Możesz odkręcić cięciwę żeby sprawdzić czy już nie masz możliwości?

Ja rzepy kleiłem w miejscu gdzie cięciwa leży na ramionach
i ciut dalej (z 1.5 ~ 2 cm) w stronę majdanu .
Wyszło że zakryłem rowki praktycznie w całości.
Tu masz zdjęcie https://www.fotosik.pl/zdjecie/af13a2996baa3688

Co do kieszeni, tak jak pisałem możesz wyłożyć tekturką. Też działa.

Albo wpadnij do jakiego szmateksu
i poszukaj jakiej torebki, kozaków albo spódnicy skórzanej.
BH jest OK, Polaris ma takie nietypowo duże.
Dzięki za pomoc