Autor Wątek: Bear Cruzer  (Przeczytany 5758 razy)

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 14, 2018, 01:06:46 am »
Problemem jest,że w takim budżecie jak masz jest naprawdę mały wybór.
Osobiście wolał bym kupić Stingera Extreme 70# niż tego Beara. Albo dołożyć te 3 stówki i kupic już wyższy model Bear Approach.
Co do wybaczalności,to nie znaczy że jak łuk jest wybaczalny ,to sam trafi w cel. Po prostu będzie mniej wrażliwy na twoje błędy.
Musisz pamiętać,że w myślistwie strzelasz niekiedy z bardzo niewygodnych pozycji. Na przykład wychylony i ze skręconym tułowiem na ambonie. Wtedy łatwo o błąd i zamiast trafić zwierzę celnie i zadać mu w miarę humanitarną śmierć ,to je ranisz i będzie się strasznie męczyło.
Dlatego Stinger który ma BH sporo większe od obydwu łuków Beara,będzie mniej wrażliwy na błędy strzelca.
Dodatkowo uważam,że jest ładniej i trwalej malowany . Oraz miałem do czynienia z 3 czy 4 łukami Beara i żaden nie trzymał parametrów. Szczególnie jeśli chodzi o moc. To znaczy faktyczna moc była zawsze mniejsza od definiowanej.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 14, 2018, 06:49:22 am »
Nie jestem bogatym człowiekiem i zamierzam polować. Z jednego musisz zrezygnować, lol. Poważnie.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Tevek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 14, 2018, 12:43:48 pm »
Co do cruzera nie moge sie wypowiedziec ale dopiero co zakupilem bear approach single cam i zlego slowa nie powiem o tym bloczku. Cichy, szybki, latwy w obsludze. Porownanie mam z pse rally, ktory byl juz troche zajechany i nie da sie ich nawet porownac - albo wlasnie tak duza jest roznica chocby w plynnosci naciagu i wallu.
Druga sprawa ze za osprzet dalem drugie tyle co za luk. Tez dopiero zaczynam wiec sprzetow iles nie przerobilem ale w zestawieniach beary zle nie wypadaja.

Gpi (grain per inch) - waga promieni w granach na cal dlugosci.
Gpp (grain per pound) - stosunek wagi strzaly (promien, lotki, insert, grot) do sily naciagu.
Podane przez producenta predkosci odnosza sie do 5 ggp czyli przy luku 70# strzala wazy dokladnie 350 grainow.


SzwedMan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 14, 2018, 05:49:22 pm »
Robi się konstruktywna debata... Bardzo dziękuję... To buduje już jakieś pojęcie i odniesienie.

Jeżdżę do krajów gdzie polowanie z łuku jest dozwolone. Nie widzę tutaj jakiegoś konfliktu między "nie jestem bogaty" a "chcę polować".
Często zatrzymuje się w hotelach gdzie wystarczy wyjść... Przejść z 5km od hotelu i biega dzika zwierzyna... Parę razy widziałem tam bowhunterow.... Wystarczy żebym w takiej sytuacji na takim wyjeździe służbowym miał w bagażniku łuk i camo ciuchy. Do tego preparaty pozbawiające zapachu. No i uprawnienia. I normalnie poluje.Chyba że uprawnienia kosztują dziesiątki tysięcy...
Nawet jakby takie uprawnienia kosztowały więcej niż łuk... To robię i mam... A łuk jest sprawą wymienną. I od łuku trzeba zacząć. Nie wiem czy grałeś kiedyś w pokera. Ale prawdziwego. Na prawdziwe pieniądze. Mając nawet dobrą kartę nie wchodzisz nagle all in, nie badając przeciwników, nie podpuszczajac ich i nie planując do przodu następnych rozdań. Tak samo jest u mnie z łukiem. Nie kupię na pierwszy łuk Hoyt REDWRX Carbon RX1.
Tak jak w pokerze. Zacznę nisko powoli pnąc się do góry.

Munin

  • Gość
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 15, 2018, 11:52:58 am »
Konstruktywna debata na temat łuku na entry level I do tego argumentacja całokształtu niedoszłym okazjonalnym bowhuntingiem.
Dużo tych niedoszłych bowhunterów się zrobiło ostatnio, normalnie sezon na bowhunterów.
W temacie polowań z łukiem zalecam zapoznanie się z przepisami dotyczącymi polowań z łukiem w danym kraju a przede wszystkim z wysokością opłat za możliwość polowania. Może się okazać bowiem, że za oddanie jednego strzału trzeba będzie zostawić równowartość miśka i co wtedy zrobisz?

SzwedMan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 15, 2018, 05:18:28 pm »
I już wam mówię dlaczego wolę 30" ATA niż większe :) i nie dlatego że ma nie wybaczać błędów :P
Zapisałem się na kurs i egzamin na międzynarodowy patent myśliwego łucznika. Właśnie w tym momencie ćwiczę do egzaminów... Na cobrze bo narazie nie mam innego... A kurs i egzamin za 2 miesiące... Zamiast ćwiczyć powtarzalność i doskonalić kotwice trzymając ta idealna postawę, ćwiczę dostosowalnosc i adaptacje do warunków... Diametralnie zmiany kierunku celowania... Zwierzę pojawia się z lewej/prawej lub za plecami.... Szybka zmiana kierunku celowania nie odkrywając nóg id ziemi gdyż może to sploszyc zwierzynę... Strzelanie z ambony prostopadle w dół... Strzelanie z kolan bądź z pozycji leżącej... I właśnie zauważyłem przewagi mniejszej długości ata... Może im większa więcej wybacza (i tu konkretnie głównie z tym wybaczaniem chodzi o powtarzalność, drgniecie lekkie ręki nie psuje ci grupy lekko) ale im większe ata tym mniejsza manewrowalnosc takim łukiem... Ciężej nim obracać. Zmieścić go w odpowiednią pozycje np. W pozycji na kolanach.. Tak same wysokość cieciwy ogranicza manewrowalnosc łukiem i tu akurat najbardziej w strzelaniu z ambony w dół... Na egzaminie trzeba będzie zaliczyć serię różnych warunków... Będą strzały z kolan, z ambony itd... Mniejsze ata i wysokość cieciwy maja przewagę w takich manewrach.. Pierwszy trening tego typu... Daje mnóstwo zabawy i nowych odczuć... Nawet jak nie masz zamiaru nigdy być myśliwym. Zrób sobie jeden taki trening. Poprobuj. Coś nowego, świeżość w tym co tak kochasz... Niby to a jednak coś nowego... I świetna zabawa. Polecam... Ok ćwiczę dalej...

P. S. Dalej się zastanawiam i dalej czekam aż ktoś mi wytłumaczy fajnie dlaczego uważa coś innego lepszego od cruzera... Ale jak narazie najbardziej widzę się za 2 miesiące na tym szkoleniu i egzaminie właśnie z Bear Archery Cruzer G-2... Za jakieś 2 tygodnie muszę kupić by przyzwyczaić się i wyczuć nową zabawkę i na niej już ćwiczyć dalej pod egzamin

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 15, 2018, 08:20:13 pm »
Ale przecież nikt Ci nie każe kupować łuku tarczowego do zastosowań myśliwskich. Wiadomo,że do myślistwa lepszy jest łuk o mniejszym ATA.
Co do wybaczalności to ważny jest parametr BH oraz Let-off. Ten drugi docenisz jak w jakieś niewygodnej pozycji,będziesz musiał długo trzymać naciągnięty łuk,żeby zwierze ustawiło ci się na pewny strzał.
Tu mam jeszcze dwie propozycje. Pierwszy łuk ma większy letoff-80% od tego Cruzera:
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/1282,luk-bloczkowy-mysliwski-pse-realm-ramped

le ja polecam ten o którym tu już wspominałem i któryś z Kolegów potwierdził dobrą jego jakość. Dodatkowo sprzedaje go według mnie lepszy sklep:
https://sklepluczniczy.pl/luki-bloczkowe-zestawy/2594-zestaw-luk-bloczkowy-bear-archery-approach-rth-2018.html
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Munin

  • Gość
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 15, 2018, 08:59:54 pm »
Ćwiczysz jakbyś miał zwalczać szkodniki a nie polować na zwierzynę ;)
Chcesz pocwiczyc, oto ćwiczenie.
Zrób chłodek w pokoju tak w granicach 10-12 stopni, postaw krzesło na stole, siądź na nim i z lekko dyndajacymi nogami posiedź z dwie trzy godziny, potem weź swój łuk i go naciagnij. Daj znać jak poszło.

SzwedMan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 15, 2018, 10:03:21 pm »

le ja polecam ten o którym tu już wspominałem i któryś z Kolegów potwierdził dobrą jego jakość. Dodatkowo sprzedaje go według mnie lepszy sklep:
https://sklepluczniczy.pl/luki-bloczkowe-zestawy/2594-zestaw-luk-bloczkowy-bear-archery-approach-rth-2018.html

400zl więcej to niby nie jest jakiś kosmos... Ale 30% więcej niż cruzer... Niby ma 15fps więcej... 2"ata więcej... Ale jest single cam. Jakoś nie jestem przekonany do tego rozwiązania... Ponoć łatwiejszy w serwisie i strojeniu... 
Jest to opcja do rozpatrzenia napewno... Ale jak się zastanawiałem nad rodzajem systemu czy single cam, hybryda czy double cam to najbardziej przemawiał do mnie system double cam. Będę musiał raz jeszcze porównać te systemy że sobą. Jakie są zalety jednego i drugiego jakie wady i czym dokładnie się różnią. Który bardziej pasuje do mnie.

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 15, 2018, 10:20:22 pm »
To  moja już ostatnia uwaga,bo wydaje mi się że podjąłeś już decyzję. Wszystkie łuki które spotkałem i miały taki szeroki zakres regulacji mocy jak Cruzer, nie trzymały parametrów mocy. Według mnie takie łuki ,które mają być i dla juniora i dla kobiety i dla silnego faceta,nie są dobrym rozwiązaniem do takiego dość ekstremalnego użytkowania ,jakim jest myślistwo łucznicze. A 15 FPS to naprawdę spora różnica i szansa ,że ten wyższy model Beara trzyma parametry jest dużo większa. Do tego trochę poczytałem o tym Approach-u i chwalą go za przyjemny cykl naciągania i małe drgania.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

SzwedMan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 16, 2018, 12:51:27 pm »
Sipap248 chciałbym Ci bardzo podziękować. Chyba jednak wezmę approach'a (rozważam też Species). Miałem już wczoraj napisać ale nie miałem czasu. Doszedlem do tego samego wniosku, i teraz jak wbilem na forum i przeczytałem co napisałeś to tylko się utwierdzilem. Co jest do wszystkiego to jest do niczego... Większość łuków ma 15/20 lbs regulacji. A cruzer ma 65 lbs regulacji. Trochę jest to podejrzane ;P

A co do różnicy pomiędzy single cam a double cam to z tego co poczytałem to różnica jest niewielka... Single są bardziej ciche i łatwiejsze w nastrajaniu a double są trochę szybsze... Co akurat w tym przypadku się nie sprawdza... Ale approach hc jest na double cam i ma te 10fps więcej niż approach na single cam.
Więc jednak nie kupię cruzera mimo że z wyglądu jest ładniejszy ;P tylko teraz wybór jest pomiędzy approach a spicies... Spicies to tańszy model approach.. Ma 10fps mnie i 1 cal mniej ata czyli 320fps i 31" ata i też jest single cam. Nie wiem jak z jego dostępnością w Polsce bo patrzyłem na oficjalnej stronie Bear'a

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 16, 2018, 11:23:35 pm »
Większość łuków ma 15/20 lbs regulacji. A cruzer ma 65 lbs regulacji. Trochę jest to podejrzane ;P

Nie jest to wcale podejrzane, jeśli weźmiesz pod uwagę, że te 60 LBS regulacji siły łuku
wcale nie jest możliwe w pełnym zakresie naciągów, jakby się wydawało czytając materiały reklamowe :)
 
W ulotkach podają skrajne wartości siły i długości naciągu, ale nie podają jak się jedne mają do drugich.

W takim łuku (np. moim Diamond Infinity) możesz przykładowo ustawić siłę np. 10# ale max długość naciągu jest wtedy 13" :)
nie mówiąc już o prędkości wylotowej, reklamowane 310 jest zapewne tylko w max ustawieniach.
Z kolei, max sile 70# osiągasz dopiero pow. 29" naciągu.
Następnie gdybyś teoretycznie chciał lub potrzebował (np. po kontuzji)
przy swoim naciagu 30" zejść poniżej 25# siły,
to się nie da bo nie ma takich ustawień (25# to min co można osiągnąć przy takim naciągu).

Taki łuk nie pracuje jednakowo w całym zakresie sił i długości naciągów (tak jak się ludziom wydaje) i to cała tajemnica.
Poza tym, przy każdej długości naciągu, inaczej wygląda krzywa siły, w innym miejscu zaczyna się dolina
inny jest BH przy lżejszych ustawieniach itd.

Przy łukach z regulacją 15-20# parametry są mniej więcej stałe,
bo długość naciągu zmieniasz wymieniając Cam-y. A te mają wtedy inny kształt/średnice
aby przy mniejszej długości zachować takie same siły i wykres krzywej.

Zakres regulacji siły też jest mniejszy, bo jest specjalnie ograniczony
aby ramiona pracowały w mniej więcej optymalnym zakresie ugięcia.

Jak chcesz słabszy łuk, to wymieniasz ramiona
a nie odkręcasz śruby na max-a jak w Cruzerze albo Infinity.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 16, 2018, 11:52:53 pm »
Cytuj
Przy łukach z regulacją 15-20# parametry są mniej więcej stałe,
bo długość naciągu zmieniasz wymieniając Cam-y

Doozers dzisiaj wielu producentów w standardzie ma ruchome moduły przy tym samym camie dla każdego DL, a nie wymienne całe camy. I tyczy się to tez łuków bez szerokiego zakresu regulacji. Np. PSE, Bear, Bowtech stosują takie rozwiązanie nawet w swoich flagowych łukach.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2018, 12:06:25 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 17, 2018, 11:16:09 pm »
Cytuj
Przy łukach z regulacją 15-20# parametry są mniej więcej stałe,
bo długość naciągu zmieniasz wymieniając Cam-y

Doozers dzisiaj wielu producentów w standardzie ma ruchome moduły przy tym samym camie dla każdego DL, a nie wymienne całe camy. I tyczy się to tez łuków bez szerokiego zakresu regulacji. Np. PSE, Bear, Bowtech stosują takie rozwiązanie nawet w swoich flagowych łukach.
Jasne ale te flagowce też nie mają DL zmiennego od 13" do 30" prawda? Chodziło mi o ogólną zasadę i wytłumaczenie koledze że to nie jest podejrzane, taki szeroki zakres regulacji ale że są pewne skutki uboczne :-)

Wysłane ze smyrfona via Tapatalk

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 18, 2018, 11:59:14 am »
Cytuj
Ale approach hc jest na double cam

Approach HC to hybrid cam. Nie ma czegos takiego jak double cam, jest single, hybrid, binary i twin.

Myślę że Hybrid będzie lepszym rozwiązaniem niż taki młodzieżowy twin cam jak Cruzer.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2018, 12:47:20 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)