Autor Wątek: Bear Cruzer  (Przeczytany 5757 razy)

SzwedMan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Bear Cruzer
« dnia: Lipiec 13, 2018, 02:53:43 pm »
Siemanko.
Mam na imię Marcin. Jestem z Wrocławia. Mam 35 lat, 186cm wzrostu i 112kg wagi :)
Swoją przygodę z łucznictwem zacząłem około miesiąca temu jak z kolegami wybrałem się w góry. Kolega, właściciel domku gdzie się zakwaterowalismy miał tam łuk, kawał fajnej działki i na końcu pod płotem kilka słupków zbitej słomy a na nich cele. Łuk ten to był Poe Lang Cobra(ten sławny model po którym tak tutaj pojeżdżacie ;)). Strzały miał easton power flight i do tego spust nadgarstkowy. Tak fajnie mi się strzelało że zamiast pić z kolegami to siedziałem na dworze i walilem z łuku. Po powrocie szybko kupiłem sobie identyczny łuk, te same strzały i jakiś najtańszy spust nadgarstkowy za 69zl. Sam zrobiłem sobie pentelke a celownik mam taki jaki był z łukiem. Mimo że uważacie ten łuk za nie łuk to jednak na początek przygody z łucznictwem uważam że jest świetny. Po 2 tygodniach strzelania codziennie po około 30/40 strzał trafiam tym szmelcem z 60 metrów grupy o 10/15 cm średnicy.
Wkręciłem się i zamierzam rozwijać pasję.
I tu bym prosił starych doświadczonych wyjadaczy o trochę pomocy/opini/doradztwa ;)

Nie jestem bogatym człowiekiem, nie sram hajsem... Jednak chce rozwijać posje i sprzęt do tego potrzebny.
Upatrzylem sobie łuk który bardzo mi się podoba wizualnie.. Statystyki też ma ładne... Jest to Bear Archery Cruzer G-2... Nie dość że jest ładny, ma odpowiadające mi staty... To jeszcze jest na moją kieszeń i odrazu z osprzętem...  Chciałbym wiedzieć jakie jest zdanie ludzi z doświadczeniem na temat tego łuku.
Odrazu zaznaczę że komentarze typu 70lbs nie jest Ci potrzebne (jest, bo uważam że strzelanie do tarczy jest dobre jako trening, a ja zamierzam polować jak przystało na prawdziwego faceta który ma się bawić bronią, bo łuk to broń), 30" ATA to za mało bo łuk nie wybacza(nazywacie ten sport sportem precyzyjnym, to gdzie ta precyzja skoro łuk ma wybaczać błędy? Sprawdźcie w słowniku słowo precyzja, w precyzji nie ma miejsca na błędy, poza tym uważam że każdy sport to sztuka samodoskonalenia, a gdzie te samodoskonalenie jak Ci łuk błędy wybacza?)

Pytam o ten konkretny łuk, jaka jest opinia na jego temat a nie szykam reklamy PSE stinger... Ten akurat model mi się nie podoba wizualnie... I jest droższy o jakieś 300zl... A staty ma podobne... 70lbs... 315 fps... Więc te 300zl różnicy wolę dołożyć do podstawki opadającej...
Chciałbym też zasięgnąć opinii na temat strzał... Czy easton power flight to wystarczająca strzała? Czy są w podobnej cenie dużo lepsze strzały?
Dziękuję z góry i raz jeszcze kłaniam się wszystkim tutaj zgromadzonym ;)
Marcin
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2018, 08:51:04 pm wysłana przez Jaco »

mildot

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2018, 03:10:11 pm »
Czy wiesz, że w Polsce polowanie z łukiem jest niezgodne z prawem? Chyba, że zamierzasz robić to w innych krajach niż Polska to ok...

Reszty nie komentuje...

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2018, 03:16:10 pm »
Skupienie 10-15 cm z 60m i to jeszcze z Cobry to jest naprawdę wyśmienity wynik, na poziomie czołówki polskiej ;) A skoro wiesz lepiej co w kwestii parametrów jest lepsze to co tu doradzać? Dodam tylko tyle że osprzęt w takim zestawie rzadko spełnia oczekiwania a jeden wyjazd na polowanie za granice grubo przekroczy wartość tego zestawu. Nie wspominając o kosztach kursu i egzaminu.

Cytuj
(nazywacie ten sport sportem precyzyjnym, to gdzie ta precyzja skoro łuk ma wybaczać błędy? Sprawdźcie w słowniku słowo precyzja, w precyzji nie ma miejsca na błędy, poza tym uważam że każdy sport to sztuka samodoskonalenia, a gdzie te samodoskonalenie jak Ci łuk błędy wybacza?)

 ;D ;D ;D Żaden nawet najlepszy łucznik nie jest robotem i każdemu zdarza się popełniać mniejsze i większe błędy. Skoro sprzęt nieco pomaga w ich niwelowaniu to nie ma w tym nic złego.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2018, 03:30:18 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


SzwedMan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2018, 03:33:17 pm »
Czy wiesz, że w Polsce polowanie z łukiem jest niezgodne z prawem? Chyba, że zamierzasz robić to w innych krajach niż Polska to ok...

Reszty nie komentuje...
Tak... Wiem... Często jeżdżę za granicę i to w rejony gdzie polowanie łukiem jest dozwolone. Chętnie się dowiem dlaczego reszty nie komentujesz...

mildot

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2018, 03:39:43 pm »
1. Bo jestem nowicjuszem w temacie... i chociaż już jednak coś tam umiem to na pewno żaden ze mnie autorytet...
2. Strzelam z klasyka do tarczy i nie zamierzam z łukiem polować - a to według Ciebie klasyfikuje mnie jako "nieprawdziwego faceta"... ;)
3. Wygląda na to, że niezależnie co napiszemy to sprzęt w zasadzie wybrałeś... po co Ci więc nasze rady? :)


SzwedMan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 13, 2018, 03:46:59 pm »
Skupienie 10-15 cm z 60m i to jeszcze z Cobry to jest naprawdę wyśmienity wynik, na poziomie czołówki polskiej ;) A skoro wiesz lepiej co w kwestii parametrów jest lepsze to co tu doradzać? Dodam tylko tyle że osprzęt w takim zestawie rzadko spełnia oczekiwania a jeden wyjazd na polowanie za granice grubo przekroczy wartość tego zestawu. Nie wspominając o kosztach kursu i egzaminu.

Nie powiedziałem że zawsze mam takie skupienie... Czasem mi się zdarza nie trafić w kawałek grubego styropianu na którym mam przymocowana tarcze... A styropian ma jakieś 120x60... To zależy od wiatru i odpowiedniego zakotwiczenia... Nie mam peep'a ani kisser'a... Celownik to prosta szyna z dwoma pinami... Więc nie zawsze mam skupienie 10/15 cm.. Ale często się zdarza... Nie trafiam też bullseye'a tylko gdzieś w tarcze... Ale w te punktowane miejsca... Więc nie wiem jak grupa 3 strzał o średnicy 10/15cm trafiona gdzieś w tarcze może być w czołówce polski...
Co do tego że wiem lepiej jakie parametry są lepsze i nie ma co doradzać to się nie zgodzę... Jestem laikiem i nie wiem dużo... Poprostu 70lbs i 315 fps to coś na czym mi zależy... A każda poradę przeczytam i się nad nią głęboko zastanowię... Cobre 55lbs naciagam z jednym palcem w dupie... Drugim palcem w nosie... Pałac papierosa... Czytając gazetę i podając p....  He hehe... nie potrzebuje słabszego naciągu niż 70lbs bo jak pisałem ważę 112kg i to nie jest tłuszcz... Gdym wiedział wszystko to bym nie pytał o pomoc... Np co za szkolenia i egzaminy? O tym nic nie wiem i chętnie się dowiem

SzwedMan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 13, 2018, 03:52:03 pm »
1. Bo jestem nowicjuszem w temacie... i chociaż już jednak coś tam umiem to na pewno żaden ze mnie autorytet...
2. Strzelam z klasyka do tarczy i nie zamierzam z łukiem polować - a to według Ciebie klasyfikuje mnie jako "nieprawdziwego faceta"... ;)
3. Wygląda na to, że niezależnie co napiszemy to sprzęt w zasadzie wybrałeś... po co Ci więc nasze rady? :)
Przepraszam jeżeli uważasz że Cie urazilem... Nie miałem takiego zamiaru... Każdy ma swoje zajawki.. Swoje potrzeby... Swoje zasady... I ma do nich prawo... Nie dyskryminuje nikogo i jego punktu widzenia... Ja pisałem o sobie... Swoich potrzebach i swoim odczuciu do swojej osoby... Ja bawiąc się bronią czuje potrzebę strzelania nie tylko do tarczy... Tarcza to trening a docelowo strzelanie by zabić... Polowanie... Na zwierzę... Nie człowieka... To nie było skierowane do nikogo tutaj... Pisałem o swoim odczuciu... Żeby czuć się facetem bawiacym się bronią muszę użyć tej broni do tego do czego była stworzona...

mildot

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 13, 2018, 04:15:59 pm »
Zupełnie mnie nie uraziłeś. Mam duży dystans do siebie i komunikacji przez forum... ;)

Co do samej sprawy... w łucznictwie dopiero zaczynam, ale w strzelectwie już mocniej okrzepłem... i wiem, że wyniki same się nie zrobią i dopóki nie poczytasz więcej i nie potrenujesz pod okiem dobrych trenerów to będzie ciężko. A na pewno znacznie (wielokrotnie) dłużej zajmie Ci osiągnięcie dobrych wyników.
Na forum można popytać o sprzęt, ale o technice to lepiej z trenerem który stoi obok i patrzy co tak naprawdę trzeba poprawić. Najlepiej więc poszukać lokalnie klubu i trenera. Co ma dodatkowo tę zaletę, że już po dwóch, trzech treningach będziesz miał duże postępy, poznasz ludzi którzy już wiedzą "z czym to sie je" i do tego pomacasz "na żywo" sprzet różnej klasy cenowej i jakościowe - wtedy już łatwiej wybrać to co Ci pasuje.

Jeśli koledzy tutaj "jada" po Poelangu to nie dlatego, że to ich bawi, ale dlatego, ze mając już kilka łuków z rożnej półki widzą różnicę, której Ty jeszcze dłuższy czas nie zobaczysz z powodu braku podstawowych umiejętności i doświadczenia. Dlatego, nawet samemu tego nie czując warto ich słuchać. ;)

Co do naciągu, to przypuszczam, że jesteć w stanie naciągnąć i 100 funtów... pytanie jest jednak takie, czy jesteś  w stanie zrobić to prawidłowo. Zwykle do treningu na początku lepiej jest mieć słabszy naciąg własnie po to, aby móc kontrolować technikę. Jeśli #70 to dla Ciebie malutko, to może i słusznie... ale to znów będziesz wiedział dopiero potrafiąc ocenić czy masz prawidłową technikę... byle jak to i ja #70 naciągnę i strzelę... ale czy trafię tam gdzie chciałem to już insza inszość...

Co do Bear Cruzera... sam niedawno zastanawiałem się jaki łuk kupić i był to jeden z tych które wziąłbym pod uwagę ze względu na dobre opinie, średnią półkę cenową i ... markę... bo jak się nie znam na danej dziedzinie to raczej kupię niższy model sprawdzonej firmy niż wypasionego no-name'a. :) Jak dla mnie jako laika w bloczkach ten model wygląda na dość bezpieczny wybór na początek.

Mam nadzieję, ze pomogłem więcej niż zaszkodziłem. ;)

mildot

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 13, 2018, 04:34:43 pm »
Tutaj masz fajny materiał: LINK

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 13, 2018, 04:46:22 pm »
Jeżeli naciągniesz te 70# bez wysiłku powiedzmy 100-150 razy to tak, wtedy można powiedzieć że siła naciągu jest prawidłowo dobrana. Ale 315 fps i tak nie wyciągniesz z tego łuku. Musiałbyś mieć strzały ważące w okolicach 5gpp i naciąg nieco większy niż 30" przy 70#.

I bardzo bym prosił o nie nadużywanie wielokropka bo zwyczajnie źle się to czyta.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2018, 04:50:23 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


SzwedMan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 13, 2018, 06:44:39 pm »
Jeżeli naciągniesz te 70# bez wysiłku powiedzmy 100-150 razy to tak, wtedy można powiedzieć że siła naciągu jest prawidłowo dobrana. Ale 315 fps i tak nie wyciągniesz z tego łuku. Musiałbyś mieć strzały ważące w okolicach 5gpp i naciąg nieco większy niż 30" przy 70#.

I bardzo bym prosił o nie nadużywanie wielokropka bo zwyczajnie źle się to czyta.

A PSE stinger wyciągnie 315 fps? Bo w takim razie nie rozumiem dlaczego szanujący się producent jak Bear Archery miałby kłamać a z kolei drugi szanujący się producent miałby podawać realne osiągi.

Ok podejdzmy do sprawy inaczej...

Cześć jestem Marcin. Jestem totalnym laikiem. Nie wiem zupełnie nic. Chciałbym kupić łuk. Wydaje mi się że chciałbym kiedyś polować z łuku... Jaki łuk kupić mając te 1700zl max... Żeby było na łuk, celownik, podstawkę, peep sight, stabilizator... Jestem duży i bardzo silny...
Co polecacie... Wydaje mi się że chciałbym 70 może nawet 80 LBS naciągu.... Bo 55lbs naciągne z 500 razy pod rząd i się nawet nie spoce ;)

Przepraszam. Wielokropek pełni rolę chwilowej pauzy w wypowiedzi. Takiego westchniecia przed dalszą częścią wypowiedzi. Nie jest definitywnym zakończeniem zdania. Postaram się go nie naduzywac... Co może okazać się trudne gdyż mam wieloletnie zboczenie ;)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 13, 2018, 07:24:30 pm »
Też nie wyciągnie i nikt tu nie kłamie. Reklamowana prędkość jest po prostu osiągana przy warunkach które ciężko spełnić przy codziennym użytkowaniu. (70# 30" strzała 350 grain, cięciwa często bez obciążenia) Mój łuk np ma IBO 310 fps a w mojej konfiguracji wyciąga 250-270fps w zależności od wagi strzały. Wiec jak nie masz 30" naciągu i strzał 5 gpp to się nie da.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


SzwedMan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 13, 2018, 07:56:27 pm »
Mam 30" naciągu, a co do strzał to się nie znam. Te których używam maja 9,2 gpi, cokolwiek to znaczy ;)
Ale dalej nie otrzymałem żadnej informacji na temat łuku o który pytam i jakichkolwiek alternatyw. A z cobry już "wyroslem" ;) czas kupić coś lepszego, ale 1700zl chwilowo nie przeskoczę. Z cobry na coś za 1700 za komplet, a potem może z czasem wjedzie coś lepszego. Cobra to jakby drewniany miecz treningowy, ten bear cruzer czy coś by było pierwszym łukiem. A na drugi może i bym uzbierał więcej kiedyś jak zapał nie spadnie, póki co wciągnęło mnie mocno. A że jestem laikiem to pytam o opinię odnośnie kupna pierwszego łuku

Nie umiem po prostu patrzeć na te miliony kropek, miej litość dla innych  ;D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2018, 08:30:39 pm wysłana przez Jaco »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Siemka. Marcin z Wrocławia
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 13, 2018, 08:31:35 pm »
W tym budżecie cokolwiek byś nie kupił z tej niskiej półki, to będzie podobne. Nie macałem tego Cruzera ale Stingery to były zawsze przyzwoite łuczki na początek.

GPI=grain per inch, GPP=grain per pound (siły naciągu łuku)

Skoro masz strzały 9.1 gpi to mnożysz to x długość strzały w calach, dodajesz masę grotu, lotek, nocka i wychodzi ci masa strzały. Masę strzały dzielisz przez funtaż łuku i wychodzi ci gpp ,nie możesz zejść poniżej 5 gpp. Do tego oczywiście strzała musi być dobrana spinem. Ogólnie to z łuku 70# nie wyciśniesz znacząco większej prędkości niż z 60#, znacząco większa będzie tylko energia strzały, będzie się trudniej z maty wyjmować ;)

Na oko to te twoje strzały będą mieć pewnie około 400 grain co daje przy 55# 7.2 gpp.

Jako że temat dotyczy sprzętu przenoszę.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2018, 08:53:17 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


SzwedMan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Bear Cruzer
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 13, 2018, 10:58:09 pm »
O. I to jest konkretna odpowiedź. Już się czegoś w ten sposób nauczyłem. Dziękuję.
Fajnie by jeszcze było jakby więcej osób się udzieliło w temacie łuku. Może ktoś miał styczność z paroma łukami z tej półki i może się wypowiedzieć. Czekam na wasze opinie. Chciałbym aby mój pierwszy prawdziwy łuk był jak najmądrzej i najlepiej kupiony.