Autor Wątek: Konserwacja łuku i inne pytania  (Przeczytany 3958 razy)

zniwiarz92

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
Konserwacja łuku i inne pytania
« dnia: Czerwiec 13, 2018, 06:55:27 pm »
Witam

jestem szczęśliwym posiadaczem łuku angielskiego, długość 180cm, siła naciągu 17kg, łuk jest zrobiony z jesionu z końcówkami cisu(zdjęcia).
Jest to mój pierwszy łuk dlatego mam kilka pytań do osób znających się zarówno na konserwacji jak i innych aspektach dotyczących łuków.

1. Pytanie jak konserwować łuk  i cięciwę, strzały drewniane oraz uchwytu(nie wiem czy poprawnie się mówi "uchwyt"? Posiadam świeczkę z wosku pszczelego, podobno spełnia rolę jeżeli chodzi o konserwacje cięciwy, natomiast kompletnie nie mam pojęcia jak ją zastosować, wcierać w cięciwę?(fajnie jakby był jakiś filmik o tym)

2. Pytanie potrzebna jest mi wiedza techniczna i teoretyczna więc prosiłbym o jakieś źródła gdzie mogę zaczerpnąć wiedzy na temat łuków tradycyjnych, byłbym wdzięczny za tytuły książek (chętnie odkupie) oraz filmiki na youtube, ewentualnie jakiś konkretny post na forum.

3. Pytanie to samo co w pytaniu drugim tylko dotyczącym techniki strzelania, niestety w moim mieście nie ma klubu gdzie mogę się poradzić od kogoś z doświadczeniem dlatego zostałem skazany na bycie samoukiem i chcę strzelać poprawnie technicznie.

4. Pytanie gdzie mogę znaleźć informacje na temat nadchodzących eventów dotyczących strzelania z łuków tradycyjnych (np. Biskupin, Radzim, Ląd nad Wartą). Chciałbym poznać ludzi którzy już dłużej w tym są, tym samym trochę podpytać ;).

5. Pytanie, sklep łuczniczy które sklepy polecasz i które są warte uwagi a które nie. (chodzi mi tutaj głównie o zakup strzał oraz innych sprzętów do łucznictwa)

6. Pytanie skoro już jestem pod tematem sklepu interesują mnie strzały które powinny zostać dobrane do mojego łuku, jak dobrać? Jakie powinny być? Jakiej długości?

7. Pytanie , na moim łuku jest napis 17/28 co oznacza 28? Bo 17 rozumiem kg naciągu. (zdjęcie)

8. Pytanie, jakie rady dla początkującego? Jedni mówią, żebym nie strzelał bo się nauczę złych nawyków i żebym poszukał klubu(jak wyżej powiedziałem w moim mieście nie ma klubu)  a drudzy, że mam strzelać dla przyjemności a celność sama przyjdzie itp.

http://ifotos.pl/zobacz/352998911_qehqxxr.jpg
http://ifotos.pl/zobacz/352655071_qehqxxx.jpg
http://ifotos.pl/zobacz/351693921_qehqxxn.jpg
http://ifotos.pl/zobacz/351446861_qehqxxe.jpg

Dziękuje za pomoc.

Munin

  • Gość
Odp: Konserwacja łuku i inne pytania
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2018, 10:57:36 am »
Ad 1.
Konserwacja łuku - najlepiej byłoby zapytać się wytwórcy czy trzeba, jeśli zabezpieczył przeparatem z woskiem może nie być potrzeby pojenia łuku olejem lnianym.
Cięciwa - bierzesz wosk i smarujesz nim cięciwę, potem kawałek skóry czy szmatki i wcielasz, przy tarciu wytwarza się temperatura, część wosku wchodzi w cięciwę a nadmiar zostaje na szmatce. Poszukaj na YT kanału Pruszkowski Łucznik, tam w którymś odcinku poradnika jest o konserwacji cięciwy.
Strzały - pytanie czym zabezpieczone, jeśli lakierem to tylko z błota szmatką przecierasz. Jak inne to olej lniany co kilka tygodni powinien zrobić dobrą robotę.
Nie mam pojęcia o jaki uchwyt chodzi.

Ad 2. Hmmm ...
A jaki zakres wiedzy o łukach tradycyjnych Cię interesuje z jakiego rejonu świata i okresu w czasie i w jakim języku ta wiedza ma być? Dużo tego z czego po polsku nie ma prawie nic.

Ad 3.
Kamera, nagrywasz swój trening w widoku z boku, z tyłu i z przodu, oglądasz szukając błędów. Wrzucasz na YT i w Poradniku Łuczniczym załączasz link z prośbą o ocenę techniki.

Ad 4.
Kalendarz Łuczniczy na FB.

Ad 5.
http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=6194.0

Ad 6.
Było na forum razy kilka, poszukaj precyzyjnej odpowiedzi.
Strzały dobieramy do łucznika i łuku, do długości naciągu, mocy łuku na długości naciagu, rodzaju łuku i sposobu uwalniania strzały. To tak w skrócie bo do tego jeszcze dochodzi jakie to strzały mają być, tarczowe teoretycznie mają inne parametry niż takie do 3d czy field.

Ad 7.
28 to teoretycznie długość na której robiono pomiar mocy łuku, czyli 28 cali.
17 to moc ale niekoniecznie w kilogramach, w większości przypadków moc łuku podawana jest w funtach (# lub lbs).

Ad 8.
Strzelaj i szukaj towarzystwa do strzelania, samotne strzelanie i brak kogoś kogo się w umiejętnościach goni albo komu się ucieka jest ciągłą walką z samym sobą. Strasznie to męczące i nie widać progresu.

Low_Key_Lyesmith

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Konserwacja łuku i inne pytania
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 05, 2019, 09:11:57 am »
Żeby nie zaczynać nowego wątku zapytam tutaj. Przesiadłem się z Polarisa na Buck Traila Cougara i wszystko byłoby ok, tylko zacząłem się zastanawiać nad konserwacją majdanu. Polaris wyglądał pod tym względem bardzo dobrze, a Cougar... trochę jak surowe drewno. Czy powinienem zwrócić na coś uwagę, oprócz oczywistości typu unikanie wilgoci, bądź też jakoś dodatkowo go zabezpieczać? Będę wdzięczny za pomoc
Dumny posiadacz Samicka Polaris 70" 32# ;-)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Konserwacja łuku i inne pytania
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 08, 2019, 03:23:49 pm »
Być może Twój Buck Trail pomalowany jest matowym lakierem i dlatego tak wygląda.
 
Możliwe jest też, że pożałowali lakieru i jest tak cienko, że wygląda jakby było samo drewno :)
Podobno tak jest/było w Ragim Impala, pomalowany był tak cienko, że pił wodę jak mocniej padało.

Jeśli to jest cieniutka warstwa lakieru, taka że widać pory drewna,
to albo unikaj wilgoci, albo przemaluj ze dwa razy jakimś lakierem akrylowym,
albo uretanowym a wtedy nic nie będziesz musiał z nim robić.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Low_Key_Lyesmith

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Konserwacja łuku i inne pytania
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 08, 2019, 04:01:31 pm »
Dzięki. Tak zrobię, bo naprawdę ubogo to wygląda.
Dumny posiadacz Samicka Polaris 70" 32# ;-)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Konserwacja łuku i inne pytania
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 08, 2019, 08:23:24 pm »
Byłem dziś w sklepie i miałem w ręku nową Antylopę i Oak Rodge-a ILF-a.
Chyba teraz taka moda, cieniutko pomalowane i matowym lakierem.
W dotyku rzeczywiście wygląda prawie jak surowe drewno.
Nawet ma to swój urok, nie świeci się psu j...a.

Zobacz jak się zachowuje jak go pociągniesz trochę wodą, czy wsiąka, czy nie.
Może nie ma potrzeby malować. Może taki lakier.
Teraz różne cuda są dostępne, samochody też matowe robią :)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.