Autor Wątek: Pierwszy łuk 2018  (Przeczytany 17040 razy)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 05, 2018, 12:59:29 pm »
Nic nie rób z nasadkami bo zwyczajnie nie wiesz jak mocno/słabo siedzieć powinny, zacznij strzelać i się dotrą ;)
To nie do końca prawda. Jeśli chłopak ma trochę zdrowego rozsądku to jest w stanie ocenić czy nocki nie wchodzą za ciasno. A warto to zrobić bo sprzedawcy nie bardzo się przykładają do złożenia Polarisa bo to dla nich takie "byle co" (takie są moje odczucia i doświadczenia). Mojego Polarisa dostałem z taką cięciwą że prawie rozłamywała mi nocki tak grubą miała owijkę a w sklepie mi wmawiali że tak ma być. Dopiero zmiana owijki sprawiła że dało się ją używać. Inna sprawa że sama cięciwa jak na 22# łuk też była za gruba (14 nitek). Zrobiłem sobie 10 nitek i łuk zaczął inaczej pracować :-)

Wysłane ze smyrfona via Tapatalk

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 05, 2018, 05:48:39 pm »
Witam,

Kilkanaście minut temu dotarł do mnie napinacz, wobec tego nałożyłem cięciwę i zmierzyłem BH: https://ibb.co/gaMZ58 - na foto dobrze nie widać, ale wygląda na to, że jest przy dolnej granicy zakresu 8 1/2 - 9 1/4

Nie skręcałem cięciwy - nałożyłem tak jak jest, ale jakimś sposobem sama się nieznacznie zakręciła - https://ibb.co/icM1k8 - pytanie, czy skręcać ją bardziej? edit: Czy jeśli ją zdejmę, to czy potem znów należy skręcać - jeśli tak, to ile bo bez założenia nie będzie wiadomo jakie wyjdzie BH :)?

Z naciągiem nie mam problemu - w sensie 28lbs wydaje mi się ok, żeby popracować nad techniką.

Jeśli chodzi o nock to wydaje mi się, że jednak owijka jest nieco za gruba - nie wiem czy skręcenie cięciwy coś zmieni w tej kwestii?

Mata też już dotarła, może jutro uda się w terenie coś zrobić :)

Oczekując na skompletowanie sprzętu, czytałem trochę, oglądałem YT itp. mam kilka pytań:


- Zauważyłem, że łuki hunter/field są krótsze. Czy to po to, aby zwiększyć ich mobilność w terenie? Czym się różnią od klasyków?
- W jaki sposób dobiera się majdan i ramiona kompletując je osobno? Zakładam, że jest jakaś zasada dobierania ich wg. długości - siła naciągu to już druga sprawa.
- Czy będzie sens stosowania stabilizatora w polarisie? Jeśli tak, to na jakiej zasadzie się je dobiera (widziałem, że są boczne, centralne o różnych długościach)
- Co znaczy skrót ILF?

Dzięki
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2018, 06:05:50 pm wysłana przez kktx »

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 05, 2018, 06:00:33 pm »
Witam,

Kilkanaście minut temu dotarł do mnie napinacz, wobec tego nałożyłem cięciwę i zmierzyłem BH: https://ibb.co/gaMZ58 - na foto dobrze nie widać, ale wygląda na to, że jest przy dolnej granicy zakresu 8 1/2 - 9 1/4

Nie skręcałem cięciwy - nałożyłem tak jak jest, ale jakimś sposobem sama się nieznacznie zakręciła - https://ibb.co/icM1k8 - pytanie, czy skręcać ją bardziej?

Z naciągiem nie mam problemu - w sensie 28lbs wydaje mi się ok, żeby popracować nad techniką.

Jeśli chodzi o nock to wydaje mi się, że jednak owijka jest nieco za gruba - nie wiem czy skręcenie cięciwy coś zmieni w tej kwestii?

Mata też już dotarła, może jutro uda się w terenie coś zrobić :)

Oczekując na skompletowanie sprzętu, czytałem trochę, oglądałem YT itp. mam kilka pytań:


- Zauważyłem, że łuki hunter/field są krótsze. Czy to po to, aby zwiększyć ich mobilność w terenie? Czym się różnią od klasyków?
- W jaki sposób dobiera się majdan i ramiona kompletując je osobno? Zakładam, że jest jakaś zasada dobierania ich wg. długości - siła naciągu to już druga sprawa.
- Czy będzie sens stosowania stabilizatora w polarisie? Jeśli tak, to na jakiej zasadzie się je dobiera (widziałem, że są boczne, centralne o różnych długościach)
- Co znaczy skrót ILF?

Dzięki


1- tak. Roznia sie glownie dlugoscia i silami naciagow.
Z klasykow strzela sie okolo 40#- ramiona do hunterow moga miec i 60#
2- Przed wszystkim mocowanie- sa w tej chwili 3 rodzaje mocowania ramion, ktore znam- luki treningowe takie jak polaris0 ramiona przykrecane na srube, ILF czyli international limb fitting- to ramiona wklikiwane- takie jakich uzywa sie w klasykach, Hoyt dodatkowo stworzyl system nazwani formula- tez wklikiwane ale troche inna budowa mocowania.
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 05, 2018, 08:55:58 pm »
Nie no bez jaj. 14 nitek dakronu żeby pasowało na grubą nasadkę eastona potrzebuje owijki z nici 0.07", na małą nasadkę  od Tyro pasować  nie  moze. Inna rzecz, że taka cięciwę stosuje w lukach 70 funtów i więcej. Każda cięciwą po skręceniu musi się ułożyć, trzeba z niej oddać kilkadziesiąt strzałów i dopiero po tym można powiedzieć czy pasuje czy nie, chyba że jest firmowo źle dobrana to wtedy doopa.

Huntery zwane fieldami są krótsze właśnie po to żeby łatwiej było się z nimi po krzakach przedzierać. Im krótszy tym teoretycznie bardziej dynamiczny ale i bardziej nerwowy, no i jak masz dużą długość naciągu to lepiej wziąć łuk dłuższy, ramiona będą mniej dostawać przy strzale.

Stabilizator zawsze robi dobrą robotę, im dłuższy tym lepiej nawet w polarisie.

Po zdjęciu cięciwy jeśli oczek nie zepniesz jakimś karabińczykiem czy inną dedykowaną wsuwką będziesz musiał ją ponownie ustawiać przy kolejnym strzelaniu.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 05, 2018, 09:05:19 pm »
nałożyłem cięciwę i zmierzyłem BH: wygląda na to, że jest przy dolnej granicy zakresu 8 1/2 - 9 1/4

Nie skręcałem cięciwy - nałożyłem tak jak jest,

I dlatego masz BH na dolnej granicy zakresu :)
Właśnie skręcanie cięciwy to metoda regulacji BH.
Robisz kilka obrotów pętelki (np. 4) i BH Ci rośnie o kilka milimetrów.

Cięciwa musi być trochę skręcona, bo jak nie jest to w trakcie strzału wiatr ją rozwiewa
i cięciwa działa jak spadochron i niepotrzebnie hamuje.

Skręć ją z 15-20 obrotów i BH Ci się poprawi.

Na początek to się za bardzo nie przejmuj BH jeśli się mieścisz w tym przedziale.
Chociaż w moim Polarisie lepiej się strzelało w okolicach BH = 9"

Czy jeśli ją zdejmę, to czy potem znów należy skręcać - jeśli tak, to ile
bo bez założenia nie będzie wiadomo jakie wyjdzie BH :)?

Jak wymyślisz sobie patent na przechowywanie cięciwy,
który nie pozwoli jej się rozwijać to nie będziesz miał tego problemu :)
A tak to należy ją skręcić tyle razy ile się rozkręciła ;)
Cięciwa nie rozkręca się do maxa, tylko najwyżej 2-3 obroty.

Są takie gadżety do zapinania uszu cięciwy aby się nie rozwijała.

Z resztą, na razie powtarzalna wysokość BH jest Twoim najmniejszym zmartwieniem :)


Z naciągiem nie mam problemu - w sensie 28lbs wydaje mi się ok, żeby popracować nad techniką.

A to się okaże jak strzelisz 200 strzał w ciągu jednego treningu
Wtedy dopiero będziesz wiedział ;)

Jeśli chodzi o nock to wydaje mi się, że jednak owijka jest nieco za gruba - nie wiem czy skręcenie cięciwy coś zmieni w tej kwestii?

Skręcanie cięciwy nic w tej materii nie zmieni.
Tu pomaga tylko zmiana owijki na cieńszą albo zamiana nocków na grubsze.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 05, 2018, 09:31:14 pm »
Stabilizator zawsze robi dobrą robotę, im dłuższy tym lepiej nawet w polarisie.
Czy taki podstawowy z cartela, centralny 30" się nada?

Po zdjęciu cięciwy jeśli oczek nie zepniesz jakimś karabińczykiem czy inną dedykowaną wsuwką będziesz musiał ją ponownie ustawiać przy kolejnym strzelaniu.
Są takie gadżety do zapinania uszu cięciwy aby się nie rozwijała.
Jakoś się nazywają fachowo? :)

Strzały, które mam to Avalon Hybrid Carbon 800 (30") z wciskanymi nockami - będę zamawiał jeszcze stojak (w jednym z dwóch sklepów niedaleko) to mógłbym wymienić nocki na szersze - jeśli miałoby to pomóc :) - musiałbym tylko wiedzieć jakie są obecne i jakie miałbym spróbować wcisnąć.


Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 05, 2018, 11:01:21 pm »
Z nasadkami jest taki problem, że większość wytwórców robi je w jednym sobie znanym rozmiarze i zazwyczaj ciężko jednoznacznie stwierdzić w opisie w sklepie online ile to ma średnicy "gniazda". Zrób tak jak pisał doozers, załóż strzałę na cięciwę, naciągnij ze 2-3 cale i puść cięciwę, jak strzała spadnie będzie znaczyło że jest ok, jak zostanie to jedynie zmiana owijki na cieńszą nitkę może pomóc.

https://sklepluczniczy.pl/akcesoria-do-cieciw/2375-flex-twist-keeper.html
Jak masz dziewczynę/żonę/córkę to taki krokodyl do trzymania włosów też powinien się sprawdzić.

sikora

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 136
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 05, 2018, 11:40:35 pm »
1. Uszy cięciwy przewlec jedno przez drugie i drugie przez pierwsze czyli pierw wsadzasz dolne oczko w górne a potem jeszcze to góre w przeciagniete dolne i nie ma szans zeby sie rozwinelo cokolwiek.

2. Jak już mierzysz BH to zapnij do końca miarkę. Poza tym te wartości są orientacyjne z których można wyjść ale dobrze jest też posłuchać łuk przy lekkich naciągnięciach i puszczeniach cięciwy czy nie ma jakichś dziwnych klapnięć aczkolwiek ta wiedza przyjdzie z czasem. (Ja wszystkie 3 łuki ze stopki ustawiam na +- 9")

3. Ja przy 70" 30# mam 10 nitek dacronu i X-nocki z easton inspire 630 lekko chodzą

Samick Polaris 30# 70"
Easton Inspire 630

Hoyt/Easton T/D4 Gold Medalist H25 - 70" 34#
Staby AGF-CA
AVALON CARBON COMPOSITE 600

WNS Forged Elite Alpha H25
SF Archery Elite Carbon Hight Foam 70" - 34#
Shibuya DX Gold Tip, klicker Beiter Silver,

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 06, 2018, 08:51:10 am »
Ok. Dziś poustawiam wszystko.

Odnośnie tego stabilizatora - czy taki cartel dynamic 30" będzie ok, czy krótszy?

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 06, 2018, 09:09:13 am »
30" bedzie ok, mozesz smialo brac
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

sikora

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 136
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 06, 2018, 11:15:02 am »
I oglądaj mistrza w tłumaczeniu "jak umieć w łucznictwo" ;) https://www.youtube.com/watch?v=mRZshkIYhEI
NUSensei <3
Samick Polaris 30# 70"
Easton Inspire 630

Hoyt/Easton T/D4 Gold Medalist H25 - 70" 34#
Staby AGF-CA
AVALON CARBON COMPOSITE 600

WNS Forged Elite Alpha H25
SF Archery Elite Carbon Hight Foam 70" - 34#
Shibuya DX Gold Tip, klicker Beiter Silver,

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 06, 2018, 12:35:02 pm »

Strzały, które mam to Avalon Hybrid Carbon 800 (30") z wciskanymi nockami - musiałbym tylko wiedzieć jakie są obecne i jakie miałbym spróbować wcisnąć.

Avalon zazwyczaj w miękkich strzałach wkłada noki S-size, możesz na próbę wziąć kilka nocków L-Size.
Ale niestety najlepiej to jest przymierzyć w sklepie na cięciwie.

Ja przymierzałem w klubie różne nasadki z różnych strzał,
niby mały rozmiar, a każda inna :)
jedna ciaśniejsza, druga luźniejsza.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 06, 2018, 12:46:34 pm »
Odnośnie tego stabilizatora - czy taki cartel dynamic 30" będzie ok, czy krótszy?

Wstrzymaj się z tym stabem chwilę.
Ja bym kupił coś lepszego.

Mam Black Sheep-a coś jak ten Cartel Dynamic
i po roku rozleciał mi się na 24# łuku.
Niby go pokleiłem i strzelam dalej, ale odradzam.
Strasznie jest miękki.

Jak już koniecznie chcesz od razu staba, to kup sobie Avalona Tec-X.
Dużo sztywniejszy.
Wydasz ponad 2x tyle ale Ci się nie rozleci po roku.

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 06, 2018, 04:54:52 pm »
Z natury wolę zapłacić więcej i otrzymać coś jakościowo lepszego, ale w porównaniu do pozostałych elementów trochę drogawy ten Tec-X :)))

Zobaczę jak będzie bez, a potem pomyślę. Jak się wkręcę i będą warunki do strzelania to kolejny łuk będzie już z nieco wyższej półki :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2018, 08:18:55 pm wysłana przez kktx »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 06, 2018, 09:03:19 pm »
Z natury wolę zapłacić więcej i otrzymać coś jakościowo lepszego, ale w porównaniu do pozostałych elementów trochę drogawy ten Tec-X :)))

Zobaczę jak będzie bez, a potem pomyślę. Jak się wkręcę i będą warunki do strzelania to kolejny łuk będzie już z nieco wyższej półki :)
W stosunku do Polarisa to i owszem, ale jak zmienisz łuk na aluminiowy ILF będzie jak znalazł.
Dlatego mówię żebyś się wstrzymał z tym stabem. Jak się wkręcisz to i tak na ILF-a zmienisz :) a wtedy lepszy stabik.
A jak kupisz Cartela to będziesz musiał kupić drugi a ten będzie Ci zbierał kurz :) chyba że sprzedasz cały zestaw ale jak widzę ceny za używki to wolę żeby mój leżał. Czasem się przydaje jak ktoś znajomy chce postrzelać :)

A może chcesz mojego Black Sheep-a ?
W komplecie z bocznymi Axiom+ i kostką możemy się dogadać.

Wysłane ze smyrfona via Tapatalk
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2018, 09:09:58 pm wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.