Autor Wątek: Pierwszy łuk 2018  (Przeczytany 17039 razy)

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 30, 2018, 11:06:53 am »
Używaj ochraniacza przedramienia - karwasza, kilka razy pod rząd strzelisz się cięciwą po łapie i dorobisz się odruchu bezwarunkowego w postaci uciekania łapy od miejsca robiącego "ała" albo jeszcze innego odruchu trudnego do kontrolowania czy oduczania.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 30, 2018, 11:17:44 am »
Tak. Miałem na myśli D-loop.

Ok, to teraz sam się zamieszałem (albo źle doczytałem) - na cięciwę nakłądam owijkę i siodełko (tam gdzie siedzi nasadka strzały). Opcjonalnie ustalacz siodełka, do którego dociskam tył strzały?

Zakładam, że cięciwa w zestawie przychodzi z pętelkami?

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 30, 2018, 11:50:25 am »
Tak. Miałem na myśli D-loop.

Ok, to teraz sam się zamieszałem (albo źle doczytałem) - na cięciwę nakłądam owijkę i siodełko (tam gdzie siedzi nasadka strzały). Opcjonalnie ustalacz siodełka, do którego dociskam tył strzały?

Zakładam, że cięciwa w zestawie przychodzi z pętelkami?

OK, tak wiec d-loopa uzywa sie w bloczkach przy strzelaniu ze spustu.
Przy klasyku, z ktorego strzelasz z palcow, nie potrzebujesz petelki- d-loopa.

Gotowa cieciwa ma na sobie wszystkie owijki- na gorze i dole na petelkach, ktore zakladasz na gryfy, i na srodku.
Odpowiednie ustawienie strzaly na cieciwie uzyskuje sie zakladajac tzw siodelko, czyli ograniczniki (gorny i dolny) na cieciwe zebys trzala zawsze siedziala w tym samym miejscu w relacji gora-dol.

Owo siodelko mozna zrobic zaciskajac te nieszczesne miedziane zaciski na cieciwie lub wiazac nic dentystyczna badz owijke tak aby uzyskac taki koralik. https://goo.gl/images/woxm9d
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 30, 2018, 12:01:48 pm »
Teraz wszystko jasne.

Czyli tak naprawdę poza tym co już zamówiłem, musiałbym zaopatrzyć się w jakąś torbę, ew. gumę do wyciągania strzał i ew. zmienić strzały z zestawu na carbonowe.

Co do siodełka (jeśli go nie będzie) to za pomocą miarki/linijki ustalam BH a tym samym jestem w stanie określić pozycję siodełka. Wydaje mi się, że jeśli w zestawie są zaciski na cięciwę - siodełko będę musiał zrobić samemu. Czy jakiś zamiennik nici dentystycznej jest warty zwrócenia uwagi?

edit: w związku z tym, że zamawiam wszystko z centrum łuczniczego, będę wdzięczny za polecenie strzał (torba avalon 80cm i guma do strzał jedna z tańszych).
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2018, 12:04:24 pm wysłana przez kktx »

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 30, 2018, 12:19:44 pm »
Strzały bierz Avalon Tyro albo Classic, sztywność (spine) dobiera się do mocy łuku i długości naciągu. Przy Twoich 30# na 29" wziąłbym maksymalnie (najsztywniejsze) 700, pokusilbym się o 800.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 01, 2018, 05:41:47 pm »
Witam ponownie.

Sprzęt przed chwilą dotarł, jednak chyba zapomniałem o napinaczu cięciwy (o ile bardzo się przyda).

Ramiona oznaczone są literami A i B - tutaj pytanie, które góra, które dół? Mam też pytanie dot skręcania cięciwy - zakładając, że zakładam w taki stanie jak jest, rozumiem, że powinienem ją skręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara zgodnie z tabelą (gdzieś ją zapisałem, ale już sam nie wiem gdzie)?

https://ibb.co/dRAZfy

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 01, 2018, 07:50:11 pm »
Cięciwę się skręca po to aby uzyskać odpowiednią wysokość cięciwy BH, kierunek to sprawa umowna jest.
Nie mam pojęcia czy A to góra czy dół, na górnym ramieniu od strony strzelca ma nie być napisów żeby nie rozpraszały strzelającego.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 01, 2018, 08:38:42 pm »
Racja, ramiona są identyczne poza napisem.

Co do założenia cięciwy, poczytam zanim się za to zabiore. To samo z celownikiem, który był w zestawie :)

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 03, 2018, 11:30:10 am »
Witam raz jeszcze,

Pytanie pierwsze: dot. cięciwy z zestawu samick polaris. Poczytałem, pooglądałem trochę NUSensei, jednak nadal nie mam jednoznacznej odpowiedzi dot. skręcania cięciwy. Czekam jeszcze na napinacz.

Czy dobrze rozumiem, że po założeniu cięciwy, mierzę BH po czym ściągam ją i skręcam, aby uzyskać wartość za zakresu 8 3/4 - 9 1/2 ?

Druga sprawa: Czy pętelki, które są na końcach mam zostawić tak jak są (jedna większa - na górę, mniejsza - dolne ramię) - skręcone są celowo, czy rozwinąć je? - FOTO - https://ibb.co/kWr1xd

Trzecia sprawa: Jak już nałożę cięciwę, ustalę prawidłowe BH i przejdę do instalacji siodełka (nić dentystyczna zamiast zacisków) to, czy zmieni się coś w grubości owijki na cięciwie - obecnie nasadka strzały wchodzi, ale z lekkim oporem - a chyba powinno być luźniej (moim zdaniem). - FOTO - https://ibb.co/cbmvOJ

edit: przy okazji kolejne pytanie, czy warto zaopatrzyć się w cięciwę "BROWNELL B50 lub BCY55" a jeśli tak to jakiej długości/o jakich parametrach ?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2018, 11:45:50 am wysłana przez kktx »

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 03, 2018, 11:49:44 am »
Tak, po nałożeniu cięciwy mierzysz wysokość cięciwy i jeśli mieści się w podanym przez wytwórcę zakresie nie robisz nic, jak jest za niskie skręcasz (skracasz) cięciwę, jak za wysokie odkręcasz.

Uszy cięciwy są skręcone "przypadkowo", podczas robienia owijek się skręciły, po założeniu na łuk będą się prostowały.

Nocking points - zaznaczasz pozycję nad i pod strzałą, między nimi nic nie dajesz.
Tu jest to względnie czytelnie pokazane https://youtu.be/TXZYx1OecbY

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 03, 2018, 12:00:20 pm »
Dziękuję. Rozumiem, że skręcam obrót ucha (górnego - jeśli zakładam cięciwę wpierw na dolne ramię) o 180 stopni = 1 skręcenie?

Jeśli chodzi o pomiar BH, odczyt wysokości biorę w miejscu w którym pojedynczy koniec miernika nachodzi na majdan? :)

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 03, 2018, 01:18:01 pm »
BH mierzy się zazwyczaj do najgłębszego punku w majdanie:




A zbyt ciasne nasadki możesz "doregulować" w taki sposób:
https://www.youtube.com/watch?v=ZuhitBCCHak


edit: Ta "cięciwa BROWNELL B50 lub BCY55" to zwykła cięciwa dacronowa - taka, jaką zapewne dostałeś wraz z łukiem. Jedna na razie Ci wystarczy, nie ma sensu kupować na zapas.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2018, 01:22:23 pm wysłana przez Dedal »

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 03, 2018, 09:26:29 pm »
Nic nie rób z nasadkami bo zwyczajnie nie wiesz jak mocno/słabo siedzieć powinny, zacznij strzelać i się dotrą ;)

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 03, 2018, 09:55:46 pm »
We wtorek dostanę matę i napinacz :), zmontuje całość i zdam relację.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 05, 2018, 12:39:57 pm »



Trzecia sprawa: Jak już nałożę cięciwę, ustalę prawidłowe BH i przejdę do instalacji siodełka (nić dentystyczna zamiast zacisków) to, czy zmieni się coś w grubości owijki na cięciwie - obecnie nasadka strzały wchodzi, ale z lekkim oporem - a chyba powinno być luźniej (moim zdaniem). - FOTO - https://ibb.co/cbmvOJ

Jest metoda sprawdzenia wg. której po założeniu strzały na cięciwę trzymasz łuk tak aby cięciwa była poziomo a strzała swobodnie sobie dyndała. Po pierwsze nock nie powinien skręcać cięciwy kiedy strzała sobie dynda :-). Po drugie jak zdecydowanie pacniesz palcem w cięciwę od góry strzała powinna spaść. Jeśli nie to nock jest za ciasny. To pacnięcie nie może być za lekkie (jakbyś się pukał w czoło :-) ) ale też nie potrzebujesz ciosu karate żeby strzała spadła :-) z wyczuciem.



Wysłane ze smyrfona via Tapatalk

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.