Autor Wątek: Pierwszy łuk 2018  (Przeczytany 17048 razy)

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Pierwszy łuk 2018
« dnia: Maj 29, 2018, 12:46:56 pm »
Witam,

Zanim założyłem temat przeczesałem forum w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o pierwszy łuk, a właściwie sens zakupu Initecha II z decathlonu.

Właściwie to zakupiłem ten łuk, ale, że nadal jest spakowany zacząłem wątpić w sens jego pozostawienia.

Czy mógłby ktoś polecić mi coś bardziej wartego uwagi w przedziale cenowym (~200-400 / łuk) na dzień dzisiejszy. Zakupiłem również strzały geologic 300 - wszystko spakowane z paragonem sprzed paru dni.

edit: dużo osób poleca Samick Polaris :), jednak widzę jeszcze Core Pulse/Core Jet w podobnych cenach.

Chciałbym zacząć przygodę z łucznictwem. Mam ok 184-185cm wzrostu i pewnie podobną rozpiętość ramion :). Pytanie #2 jaką ew. długość łuku wybrać - RH.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2018, 12:55:21 pm wysłana przez kktx »

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2018, 01:02:02 pm »
Moj pierwszy to byl samic to tak od siebie potem tuning wizualny i sprzetu. A na twoje pytania pod koniec przeczytaj to http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=7409.0

Jesli bedziesz mial nadal pytania wal jak w tarcze ;)

P.s nie kupuj sprzetu w decatlonie czy jak mu tam podobny szajs jakna militariach. Polecam sklep maja swoja stronke na allegro https://allegro.pl/uzytkownik/lucznik22?order=m 

Samic wybralem ze wzgledu na pozytywne opinie forumowiczow i nie żałowałem.
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2018, 01:08:24 pm wysłana przez Akama »
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 29, 2018, 01:26:05 pm »
Ok. To zwrot będzie dziś w decathlonie.

Z obliczeń wyszło mi 29" , czyli długość 70". Na stronie centrum-łucznicze jest właśnie Polaris oraz Core hit - w zestawie w fajnej (chyba) cenie.

PDF'a kilka dni temu pobieżnie czytałem,ale w wolnej chwili zagłębie się w temat.


Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 29, 2018, 01:28:40 pm »
Jeśli możesz, to idź to oddaj. W podobnej cenie masz już fajne klony Polarisa lub niektóre tańsze łuki tradycyjne. Strzały też bym wymienił, bo te groty i nasadki  nie wyglądają zbyt pewnie. Za 15zł/szt. można kupić niezłe Avalony Tyro, które mają standardową średnicę wewnętrzną wąskich promieni (wymienność grotów i nasadek).

A w kwestii sprzętu łuczniczego, to żadne Decathlony czy sklepy z militariami. Tylko dedykowane sklepy łucznicze (lub Aliexpress :P ):
http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=6194.0
Od siebie polecam e-luk.pl i sklepluczniczy.pl

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 29, 2018, 02:01:40 pm »
Taki mnie naszedł impuls, mimo tego, że zawsze fascynowało mnie strzelanie z łuku :)

Zamówię dziś Polarisa w zestawie, właśnie z Avalonami Tyro.

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 29, 2018, 05:06:49 pm »
A jaki rodzaj łucznictwa chcesz uprawiać?
Klasyczne sportowe, celowniki i stabilizatory czy tradycyjne czyli tylko Ty łuk i strzała?
Jak to drugie może warto rozważyć tego cudaka? https://sklepluczniczy.pl/luki-mysliwskie-field/2280-oak-ridge-mystic.html

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 29, 2018, 06:43:51 pm »
Na chwilę obecną sam nie wiem :) Wiem tylko, że raczej łuki bloczkowe odpadają - przynajmniej na razie :). Nie wiem czy dobrze rozróżniam poszczególne łuki, ale na razie (w ramach praktyki) chcę postrzelać do tarczy, ale może potem typ. hunter/field ?

Zamówiony Polaris 70" (28lbs) w zestawie + parę akcesoriów :)
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2018, 06:58:14 pm wysłana przez kktx »

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 29, 2018, 07:52:38 pm »
Polecam przed kazdym strzelaniem rozciagnac sie z 10 min ja sie na to zlałem i musialem zmienic sposob napinania przez kontuzje. No i naciag odpowiedni dla ciebie przemysl bo inaczej wypuscisz 12 strzal x 2 i odpocxynek co mija sie z celem.
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 29, 2018, 08:25:21 pm »
Generalnie na forum i gdzie indziej w Internecie czytałem, że 26-28lbs jest OK. Rozmawiałem dłuższą chwilę z trenerem, potwierdził. O rozgrzewce też wspominał. Przestudiuję jeszcze dokładnie całego PDF'a - http://www.archery.pl/newsy/25/217/archery_pl_newsy_file_207.pdf

Dziękuję za pomoc wszystkim :)

edit: Przy okazji podpytam o sugestie dot. tarczy - kupować matę gotową, czy próbować coś samemu?

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 29, 2018, 09:54:40 pm »
Bez przesady z tymi 10 minutami rozgrzewki, 3-5 w zupełności wystarcza moim zdaniem https://youtu.be/3rtvDG3yRqM

Z każdego rodzaju łuku w Polsce strzelamy do jakiejś tarczy ;)
Inne cele są zabronione.

Mata to sprawa zasobności portfela i posiadanych umiejętności, ja co jakiś czas (2 lata) kupuję jakąś piankę 1m x 1m i sobie do niej łupię średnio około 25 tys strzał rocznie, czepiam małą tarczę (fi 20 cm) przy krawędzi i strzelam a potem zakładam nową tarczę obok i tak równomiernie wykorzystuję całą powierzchnię maty. Jest trochę pomysłów na mniej lub bardziej mobilne maty, od kartonów wypełnionych folią i szmatami począwszy, poprzez kastry budowlane wypełnione zrolowanymi szmatami, na "skrzynkach" ze szmatami kończąc.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 30, 2018, 08:05:38 am »
Po przestudiowaniu lektury, mam jeszcze parę dodatkowych pytań do bardziej obeznanych :)

Czy poza zestawem z Polarisa (majdan Polaris/Core, ramiona Samick Polaris, cięciwa, podstawka pod strzałę Cartel Hunter/SF, celownik Avalon Tyro,, zestaw zacisków na cięciwę, 10x strzała EZ/Trooper 28") będę potrzebował od razu zakupić takie akcesoria jak buton, clicker, nić na owijki, miarka łucznicza, narzędzia do pętelek itp. Jeśli nawet nie muszę, to w co warto się zaopatrzyć? Torba wydaje mi się must-have :)

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 30, 2018, 08:47:45 am »
Po przestudiowaniu lektury, mam jeszcze parę dodatkowych pytań do bardziej obeznanych :)

Czy poza zestawem z Polarisa (majdan Polaris/Core, ramiona Samick Polaris, cięciwa, podstawka pod strzałę Cartel Hunter/SF, celownik Avalon Tyro,, zestaw zacisków na cięciwę, 10x strzała EZ/Trooper 28") będę potrzebował od razu zakupić takie akcesoria jak buton, clicker, nić na owijki, miarka łucznicza, narzędzia do pętelek itp. Jeśli nawet nie muszę, to w co warto się zaopatrzyć? Torba wydaje mi się must-have :)

Nie kupuj metalowych zaciskow, lepiej uzyc owijki lub nic dentystycznej do zrobienia siodelka.
Buttonu w Polarisie nie potrzebujesz, zwlaszcza do plastikowej podstawki- Polaris ma za malo wyciete okno i button odsuwa strzale za bardzo do lewej.

Clicker to element lucznictwa klasycznego/sportowego, a sam powiedziales, ze nie wiesz jakie chcesz uprawiac- temat odpusc- na poczatek i tak tego nie potrzebujesz.

Miarka lucznicza- bardzo przydatne narzedzie- pozwala zmierzyc bracing height i pomaga ustawic siodelko w odpowiednim miejscu.

Jakie narzedzia do petelek? Do czego potrzebujesz nici na owijki poza robieniem siodelka- czy zamierzasz sam robic cieciwy?
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 30, 2018, 09:45:49 am »
Cytuj
10x strzała EZ/Trooper 28"

Niech zgadnę - w Centrum Łuczniczym Ci tak doradzili? :> Nie kupuj tego szajsu, to jest włókno szklane. Ciebie powinno interesować tylko włókno węglowe (carbon). Owszem, strzały będą nieco droższe, ale o wiele lżejsze, co ma ogromne znaczenie na prędkość wylotową przy tak słabych naciągach łuku. Jeśli nie chcesz już z ok. 20 metrów strzelać do celu sporym lobem, to bierz karbon.

Z dodatkowych akcesoriów potrzebujesz tylko jakąś ochronę na palce (wystarczy prosta łatka skórzana za kilka złotych) i dobrze by było mieć jakiś prosty kołczan, by było gdzie strzały trzymać. Może się też przydać karwasz, by chronić lewe przedramię przed uderzeniem cięciwy, ale przy prawidłowej postawie nie będzie potrzebny. Ja dla przykładu strzelam bez, a gdy czasem dostanę cięciwą po łapie to wiem, że popełniłem spory błąd i mam dodatkową motywację, by bardziej uważać. ;)

Miarka łucznicza to przydatne narzędzie, ale nie niezbędne. Wysokość cięciwy sprawdzisz chociażby zwykłą linijką, a siodełko pewnie i tak ustawią Ci od razu w sklepie.

A cel? Jeśli masz nadmiar gotówki, to możesz kupić piankową matę i do niej szyć. Wytrzyma dość długo. Jeśli wolisz przyoszczędzić, to dobrze sprawdzają się kartony wypełnione folią lub szmatami i owinięte stretchem. Co jakiś czas trzeba jednak karton wymienić lub dokleić nowe warstwy na przód.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 30, 2018, 10:50:52 am »
Cytuj
10x strzała EZ/Trooper 28"

Niech zgadnę - w Centrum Łuczniczym Ci tak doradzili? :>
Tak właśnie było :)  - tj. były w tzw "zestawie" - zobaczę, czy mogę za dopłatą zmienić strzały.

A cel? Jeśli masz nadmiar gotówki, to możesz kupić piankową matę i do niej szyć. Wytrzyma dość długo. Jeśli wolisz przyoszczędzić, to dobrze sprawdzają się kartony wypełnione folią lub szmatami i owinięte stretchem. Co jakiś czas trzeba jednak karton wymienić lub dokleić nowe warstwy na przód.
Kartonów mam całą masę, może uda się coś z tego zrobić na początek :)

Jakie narzedzia do petelek? Do czego potrzebujesz nici na owijki poza robieniem siodelka- czy zamierzasz sam robic cieciwy?
Nie sądzę, żebym miał robić cięciwy - myślałem o siodełku :) - nie wiem, czy będzie już zrobione.

Co do pozostałych akcesoriów, wraz z zestawem zamówiłem właśnie ochraniacz na palce, przedramię, kołczan.

Rozumiem, że jak siodełko będzie już zrobione, to tak czy siak muszę użyć zacisku/pętelki na cięciwie?

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 30, 2018, 10:54:23 am »
Nie, zaciski to wlasnie siodelko.

Nie wiem o jakich petelkach mowisz, jedyna petelka na cieciwie jaka przychodzi mi do glowy to d-loop w bloczku ale to by bylo bez sensu.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2018, 11:26:09 am wysłana przez Goall89 »
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII