Autor Wątek: Ilość nici cięciw 8125 BCY-X FF 8190, inne wskazówki związane z doborem cięcęciw  (Przeczytany 4205 razy)

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Witam,
Czy ktoś z forumowiczów ma może wzór przelicza ilości nici dla łuku olimpijskiego pod cięciwy wykonane z materiałów:
  • 8125 
  • 8125G 
  • Fast Flight 
  • 8190
  • BCY-X

Przy poprzednim podbici mojego naciągu znalazłem, chyba na archerytalk.com wzór pod przeliczanie ilości nici na siłę naciągu. Niestety nie mogę odkopać.
Oczywiście to też personalna kwestia odczuwania stosunku stabilności do szybkości, jednak pewien zakres granic raczej nie podlega dyskusji.

Za jakiekolwiek inne profesjonalne źródła pomocne w prawidłowym doborze cięciwy do Ol'a był bym wdzięczny.
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2018, 12:26:27 pm wysłana przez burza.burzynski »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Ja tam żadnym fachowcem nie jestem,
ot skręciłem sobie ze 4 cięciwy jak na razie,
więc za BCY podaję (do bloczków):

8125  - 18  (+/-2)  nitki
8190F - 28 (+/-2) nitki,

ja robiłem ostatnio z 22 i 24 i jest ok (z materiału 8190F),
ale ja mam słaby łuk olimpijski :)

Osobiście podejrzewam, że  ilości podane na stronie BCY
przewidziane do bloczków zakładają 70lbs naciągu.
Recurve nie daje takich obciążeń jak bloczek
więc myślę, że w łuku olimpijskim mniejsze ilości też dałyby radę,
ale cięciwa byłaby zwyczajnie za cienka i wrzynała się w paluchy :)
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2018, 12:03:48 am wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Witaj doozers, dzięki za odpowiedź.

Na jaki naciąg i długość stosujesz wymienione cięciwy? I czy może się chronowałeś?

Wydaje mi się że odwzorowanie informacji z strony BCY dotyczących nitek na bloczki jest trudne bo przeniesienia na Olimpiki - długość, szybkość, naciąg.
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2018, 12:30:51 am wysłana przez burza.burzynski »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Witaj doozers, dzięki za odpowiedź.

Na jaki naciąg i długość stosujesz wymienione cięciwy? I czy może się chronowałeś?

Wydaje mi się że odwzorowanie informacji z strony BCY dotyczących nitek na bloczki jest trudne bo przeniesienia na Olimpiki - długość, szybkość, naciąg.

Nie mam chrono, więc Ci nic nie powiem na temat szybkości ani efektywności.
Ja mam 24# na palcach @28",   łuk 70"

Ale tak jak pisałem, bardziej robiłem na grubość niż na efektywność.
Patrząc na wytrzymałość nitek, do moich funtów to da się zrobić i z 20 nitek i wytrzyma
(pewnie i z 16 tylko z czego zrobić wtedy owijkę żeby nok nie spadał :) ) ,
ale mi się wrzyna w paluchy więc wolę grubszą cięciwę.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Grubsza cięciwa nie tylko nie wrzyna się w palce ale jest także stabilniejsza i wolniejsza troszkę. Ja eksperymentowałem sporo z BCY X. W teorii producent podaje 24nitki dla bloczków a 22 dla klasyków. Pierwsza jaką zrobiłem była chyba z 18, nie mogę powiedzieć chodziła nieźle tylko ramiona dostawały po dupie i nie mogły sie ustabilizować długo ale za to była bardzo szybka. Aktualnie mam bodajże z 20 nitek i jest sporo stabilniej jeśli chodzi o ramiona, a różnicy w prędkości nie odczuwam zbytnio aczkolwiek ramiona W&W same w sobie są szybkie, na Hoytach może to mieć wieksze znaczenie
Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Problem wżynania się w palce i rozmiaru nocków chyba raczej powinno się rozwiązywać stosując cieńszą / grubszą nić na owijce.
Moim zdaniem doozers stosując cięciwę 8125 zbudowaną z 18 nitek na łuku 70"28# bardzo traci na prędkości, z tego co czytam to przy takim łuku cięciwa powinna mieć znacznie mniej nici.

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Problem wżynania się w palce i rozmiaru nocków chyba raczej powinno się rozwiązywać stosując cieńszą / grubszą nić na owijce.
Moim zdaniem doozers stosując cięciwę 8125 zbudowaną z 18 nitek na łuku 70"28# bardzo traci na prędkości, z tego co czytam to przy takim łuku cięciwa powinna mieć znacznie mniej nici.
Tez tak uwazam, ja na 26# Polarisie mialem 14 albo 16 nici dacronu, natomiast teraz na 34# (40# na palcach) korzystam z 16 bodajze nitkowej cieciwy fast flight. Nie zauwazylem zebyr amiona jakos dostalawy po dupie, a w palce sie nic nie wzyna, bo owijka jest wystarczajaco gruba.

Czytalem dzies artykul mowiacy, ze na dobra sprawe to bezpiecznie byloby strzelac i z 4 nitkowej cieciwy tylko to cholernie niewygodne. Jak go znajde, to podlinkuje.
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Goall89, masz absolutną rację co do czterech nitek dla materiałów takich jak BCY-X czy 8125, bo ich wytrzymałość dla pojedynczej nici wynosi od 90 do 120 funtów, oczyścicie nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie strzelać z takiej cięciwy.

Studiuję temat od wczoraj, i może to się komuś przyda - zestawienie dla starszych typów cięciw:
http://www.mac.asn.au/index.php/workshop/string-making

Tutaj znajdziemy wzór dla Dacron, FastFlight i BCY450

Cytuj
A bow string is made up of several strands of bow string material. The number of strands to use will depend on the material that you choose and also your bow weight. To find your recommended number of strand, you may use the following formula:

40lbs x 4 / 10lbs = 16 strands

Therefore, if your peak bow weight is 40lbs and your string has breaking strain of 10lbs (i.e.. your string breaks if you put a force of 10lbs on it), your recommended number of strand is 16.

The above is a way you could determine your string size. But often people don't actually go that far to determine their bow string size . The number of recommended strands to use are likely to be available from the archery pro shop where you buy your string material or perhaps from people in your club and of course the internet. From the recommended strand size you may add or reduce 1 to 2 strands to suit your shooting style and if it's for club training equipment then durability will also be an important factor.

Below is a sample of string size that you could use for some of the string material in the market (recurve bows only).

...

Note: Adding more strands to your string will make it stronger but reduces arrow speed.

Bow Weight / materialDacronFast FlightS4BCY450
20-25 lbs 814710
25-35 lbs1016812
35-40 lbs1218917
45-55 lbs14201016
* The number of strands shown acts only as a guide.

**Tabelę skopiowałem z strony, co by nie uciekła - ale wydaje mi się że w piątym rzędzie miało być 35-45 a nie 35-40

Z moich doświadczeń na poprzednim naciągu wynikało że 8125 był zbliżony do Fast Flight, może minimalnie grubszy więc chyba można to wziąć za jakiś wyznacznik.

Goall89 używałem FF 14 na odrobinę mniejszym naciągu i było całkiem spoko, może trochę za ostro ale też chcemy przy takich słabych łukach przynajmniej te 70m porobić.
Wydaje mi się że też należy brać pod uwagę całkowitą masę strzały jaka jest używana przy doborze cięciwy, ja jestem długi i promienie mam 31 1/2" przy naciągu 44# [czyli przykładowo TEC ONE 400/500] osoba o tym samym naciągu na strzale długości promienia 28" będzie korzystać z spinu 600 co da różnicę ponad dwóch grainów na calu i jeszcze odjąć 6,9 graina * 3,5 cala = 24,15 i jeszcze odjąć 10 - 20 grainów z pointa. Jest spora różnica, bez pin noka:
31,5" Tec one 400 + p 120 = 406.65 grainów
28" Tec one 600 + p 100 =  293,2 grainów

Postaram się wystawić jakieś zestawienie 8190, 8215 i bcy-x jak się dokopię bo widzę że na forum chyba nie ma żadnego speca :(
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2018, 06:35:06 pm wysłana przez burza.burzynski »

Munin

  • Gość
16 nitek dakronu daje coś koło 3.5 mm średnicy po skręceniu, po dodaniu owijki z 0.21" nici otrzymamy drut o grubości koło 4mm. Będzie ciężko ze znalezieniem tak grubej nasadki. Do tego taka cięciwa będzie miała z 700 funtów wytrzymałości a przy łucznictwie tradycyjnym wystarcza 4 razy mocniejsza od mocy naciągu. Ja do fieldów i innych wolniejszych łuków robię sznurki flamandzkie z 10 - 12 nitek plus centralna owijka z brownela no4, czasem na zamówienie daje więcej dakronu i owijka z 0.08".

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
Z tego co można wyszukać na forach wynikało by że dla 8125 oraz 8125G ogólna ilość nici do łuku Olimpijskiego powinna mniej więcej wyglądać tak:

Bow Weight / material: 8125BCY-X8190
20 - 25 lbs12?16-18
25 - 35 lbs141820
35 - 45 lbs162022
45 - 55 lbs182224

Jeśli doszukam się czegoś dokładniejszego niż uśrednianie opinii łuczników to zrobię UP.
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2018, 01:49:59 pm wysłana przez burza.burzynski »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Problem wżynania się w palce i rozmiaru nocków chyba raczej powinno się rozwiązywać stosując cieńszą / grubszą nić na owijce.
Moim zdaniem doozers stosując cięciwę 8125 zbudowaną z 18 nitek na łuku 70"28# bardzo traci na prędkości, z tego co czytam to przy takim łuku cięciwa powinna mieć znacznie mniej nici.
Tez tak uwazam, ja na 26# Polarisie mialem 14 albo 16 nici dacronu, natomiast teraz na 34# (40# na palcach) korzystam z 16 bodajze nitkowej cieciwy fast flight. Nie zauwazylem zebyr amiona jakos dostalawy po dupie, a w palce sie nic nie wzyna, bo owijka jest wystarczajaco gruba.

Czytalem dzies artykul mowiacy, ze na dobra sprawe to bezpiecznie byloby strzelac i z 4 nitkowej cieciwy tylko to cholernie niewygodne. Jak go znajde, to podlinkuje.

Chłopaki, zrobiliście drobny błąd w dywagacjach.
 
Ja robię cięciwy z 8190F a nie 8125, a ona jest cieńsza o jakieś 30%.

A 16 nitek dacronu jest pewnie z 1/3 grubsze niż moja 24 nitkowa z 8190F :).

Z dacronu to kręciłem najwyżej z 10 nitek :)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

burza.burzynski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 87
doozers, to się faktycznie nie zrozumieliśmy, po twojej edycji jest wszystko teraz jasne.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
ja robiłem ostatnio z 22 i 24 i jest ok (z materiału 8190F),

bo trzeba czytać dokładnie co jest napisane  :P
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.