Autor Wątek: Spin strzał do SHT  (Przeczytany 2116 razy)

Bartoliomeus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Spin strzał do SHT
« dnia: Maj 15, 2018, 12:38:44 pm »
Siema,
próbowałem dobrać strzały do Samicka SHT 40 funtów, mój naciąg to 27,5 cala. Wszedłem na selektora Eastona i wpisując naciąg 27 cali przy Easton Inspire wyszło 630, a przy naciągu 28 już 570. Dodatkowy problem polega na tym, że w selektorze trzeba podać długość strzały po przycięciu, a ja nie zamierzam przycinać. Chcę strzelać z półki z lotkami pierzastymi.
Dzięki za pomoc i pozdro

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Spin strzał do SHT
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2018, 12:53:37 pm »
podajesz dlugosc naciagu nie dlugosc strzaly, bo ta czesc strzaly, ktora wystaje poza majdan i tak nie pracuje.
Tak mi sie przynajmniej wydaje, niech ktos mnie poprawi jesli sie myle.
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: Spin strzał do SHT
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 15, 2018, 02:27:16 pm »
Strzała pracuje na całej długości od grotu aż po nasadę, to że naddatek nie mija majdanu to nie ma znaczenia bo spin odpowiada także za wygięcie podczas lotu. 
Ogólnie strzały jak przychodzą to często mają długość 31-33 cale w zależności od spinu, więc strzelanie z całkowicie nie przyciętych nie ma zbyt dużo sensu ponieważ po pierwsze mocno zwiększa się waga strzały a poza tym chcąc zachować fabryczną długość musiałbyś wybrać strzały dużo twardsze, pewnie w okolicach 400 a inspire w takich nie występuje.
Ja na Twoim miejscu wybrał bym strzałkę twardszą, skrócił do 28,5" aby był naddatek jakbyś się rozciągnął, dołożył do tego ciężki grot 120g.
Ewentualnie 630 także skrócone do tych 28,5" i też 120g grot na początek, jeśli okazała by sie zbyt miękka to odłamujesz kawałek grotu(groty eastona są odłamywane aczkolwiek nie wiem jak jest dokładnie z tymi do Inspire) i w ten sposób strzałka się utwardza
Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)

sajmon

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: Spin strzał do SHT
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 18, 2018, 08:58:39 am »
Ewentualnie proponuję przejść na promienie easton powerflight parametr 500, promień jest grubszy, łatwiej przykleić naturalne lotki, nawet klejone helikalnie. Po wklejeniu insertu można bez problemu eksperymentować z wagą grotów. Strzelałem z takich strzał na łuków 40 i 42 lbs i idealnie do nich pasowały, waga grotu 85 lub 100 grain. Wielu kolegów strzel z takich właśnie patyków i sobie chwalą :)
Łuk 1: Rozbow Czapla 42#
Łuk 2: Rozbow Turek 40#
Łuk 3: Mathews Apex 7 60#
Spust: T.r.u. Ball st-4
Celownik: Shibuya Ultima CPX + CBE Scope 1.5/8"
Podstawka: Trophy Ridge Micro Tack Driver
Stabiki: Cartel Balkan 30"/12"

Munin

  • Gość
Odp: Spin strzał do SHT
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 18, 2018, 11:02:28 am »
Strzelanie z pełnej długości fabrycznej promienia ma jak najbardziej sens jeśli strzelasz "na grot" czyli na odstęp (gap shooting). I'm dłuższa strzała tym mniejszy odstęp ale jak już wspomniano tym cięższa i na dalszych dystansach daje większy opad.
Spokojnie w łukach z głęboką półką możesz używać o dużo za sztywnych strzał, będą latać tak samo jak te idealnie dopasowane, tylko gołe promienie będą latać inaczej.
Co do długości promienia i jego dopasowania dynamicznego do łuku to każdy cal promienia zmiękcza dynamicznie strzałę jak założenie cięższego grotu.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2018, 11:07:16 am wysłana przez Munin »

Bartoliomeus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Spin strzał do SHT
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2018, 01:46:27 pm »
Dzięki za pomoc. Pewnie zdecyduję się na 570 bez przycinania. Strzelam wyłącznie amatorsko dla przyjemności, nie planuję strzelać w zawodach, ani mimo kategorii łuku polować (wiem, że w Polsce nielegalne). Nie przycinam strzał, ponieważ na moim poziomie zaawansowania myślę, że nie odczuję różnicy w wadze, szczególnie, że nie strzelam na odległości większe niż 30 metrów, a jakoś lubię mieć ten komfort psychiczny związany z zapasem długości przed grotem :)